Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gateway FPD 1830 - wyłącza się

cradleoffilth85 26 Lis 2010 00:23 3307 7
  • #1 26 Lis 2010 00:23
    cradleoffilth85
    Poziom 2  

Witam wszystkich,
    Dzisiaj zarejestrowałem sie na forum choć wiele razy juz wcześniej korzystałem z porad tu zawartych :)

Zaczne od tego ze jeśli chodzi o elektronikę to jestem zupełnym laikiem. Nie brak mi jednak chęci i nie mam dwóch lewych rak. Czesto uczę sie na zasadzie prob i bledow, bo co to za frajda oddawać wszystko do serwisów i jeszcze za to placic :)

No ale do rzeczy.
    Po 5 latach korzystania z monitora Gateway FPD 1830 pojawiły sie u mnie problemy które wielokrotnie przewijały sie na tym forum. Otoz monitor zaczynał gasnac sam w trakcie pracy. Zdarzało sie to coraz częściej az w końcu obecnie nie da sie go praktycznie wlaczyc - po sekundzie gaśnie.
    Praktycznie wszystkie porady ograniczają sie do wymiany 4 kondensatorów 100uF/25V i problem podobno ustępuje. W jednym z watkow jest nawet zdjęcie wspomnianych: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic929504.html#4882215
    Stwierdziłem, ze jak tylko bede wiedział co, to z przelutowaniem powinienem dac sobie rady. Rozkręciłem wiec swój monitor i moim oczom ukazał sie trochę inny widok niz na zdjęciu z linka. Cztery kondensatory sa tak jak u mnie. Natomiast u mnie obok widać dolutowane cos jeszcze (jakby jeszcze jeden kondensator?) Jest na nim napisane TEAP0 470 uF 25V. Trochę to dziwne bo wygląda tak jak by ktoś go tam wlutował :|, widać luty :|. Monitor kupiłem nowy, oddawałem go na gwarancje po miesiącu ale z zupełnie innym problemem (smieci i inne zabrudzenia na matrycy).

Ktore elementy powinienem wymienić?

Tak wygląda to u mnie:

... a tak na zdjęciu od kolegi z podanego wcześniej linka:

0 7
  • #2 26 Lis 2010 08:43
    lisek
    Spec od monitorów

Pewnie wlutowali go w serwisie poprzednio.
    Wymień te 4-y powinno być OK.

tam jeszcze stosowali inny zasilacz

Invertor zas (AMBIT 6633TZA015A )* DELL 1800FP / GATEWAY FPD1830

0
  • #3 26 Lis 2010 08:51
    Jakant
    Poziom 35  

Rzeczywiście wygląda to tak jakby ktoś próbował poprawiać fabrykę. Wyrzuć ten dodatek i wymień cztery pozostałe, tylko odczytaj dokładnie wartości. Zrób dokładne zdjęcie całej płytki bo zrobiłeś chyba wycinek inwertera a nie zasilacza.

0
  • #4 26 Lis 2010 21:33
    cradleoffilth85
    Poziom 2  

tutaj zdjęcie. rozumiem ze mam wymienić właśnie te cztery z inwertera tak? te cztery widoczne na moim zdjęciu z poprzedniego posta?

0
  • #5 27 Lis 2010 13:54
    Jakant
    Poziom 35  

Po pięciu latach używania monitora to wymień wszystkie jakie są w zasilaczu i inwerterze, Na płytce sygnałowej możesz nie ruszać.

0
  • #6 28 Lis 2010 22:44
    cradleoffilth85
    Poziom 2  

Po pierwsze dzięki za odpowiedzi,

Mysle ze ograniczę sie do wymiany tylko tych czterech które w każdym topicu na tym forum wymieniane sa jako sprawcy większości problemów w tym monitorze. Tylko te na inwerterze opisane sa tymi wartościami 100uF i 25V, wiec mniemam ze o nie chodzi.
    Pytanie jeszcze jedno: czy dam sobie rade lutownica transformatorowa podobna do tej z linku:
    Proszę zamieszczać zdjęcia zgodnie z:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1013303.html
    ułatwi to ich oglądanie. [dzimi]

Boje sie czy nie poprzepalam scieżek. Moja również ma przełącznik 75 na 45, wiec lutował bym na 45.
    Jeśli ta sie nie nadaje to pewnie podjadę z płytka do jakiegoś elektronika zeby mi przelutowal te kondensatory.
    Swoja droga musze kupić jeszcze te kondensatory... czy spośród kondensatorow o tym oznaczeniu jakieś wyrozniaja sie jakością, czy to wszystko to samo? Jak mówiłem, niestety jestem laikiem jeśli chodzi o elektronikę :(

Proszę poprawić treść postu - liczne błędy ortograficzne - zgodnie z regulaminem pkt. 15. Zmienić treść możesz za pomocą przycisku "zmień " po prawej stronie postu.[dzimi]

0
  • #7 10 Gru 2010 21:59
    cradleoffilth85
    Poziom 2  

Z pomocą kolegi wymieniłem te cztery kondensatory z inwertera o wartościach 100uF/25V oraz ten jeden dodatkowy 470uF/25V. Te cztery wyglądały ok, natomiast ten dodatkowy był "wypukły".

Nowe kondensatory maja odpowiednio wartości 100uF/50V i 470uF/50V, ale podobno to na pewno miało nie zaszkodzić - ja niestety na elektronice, jak już wcześniej pisałem, się nie znam :(.

Po złożeniu wszystkiego w całość niestety problem jest taki sam :(. Monitor sie włącza i po niecałej sekundzie wszystko gaśnie. Nic się nie zmieniło :/.

Gdzie jeszcze może być problem? Co powinienem jeszcze sprawdzić :/?
    Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.

Moderowany przez Dzimi:

Proszę stosować się do poleceń moderacyjnych. Regulamin pkt.6. Niestosowanie się do polecenia moderacyjnego może skutkować ostrzeżeniem.

0
  • #8 11 Gru 2010 07:34
    =Grzegorz=
    Poziom 22  

Możliwości jest kilka, zimne luty, jeszcze jakiś uszkodzony kondensator.

Ostatnio miałem taki ciekawy objaw wyłączania się i okazało się że świetlówki są zużyte bo po podstawieniu zewnętrznych lamp monitor nie wyłączał się.
    Z ciekawości rozebrałem matrycę i spojrzałem na te zużyte lampy - były czarne na końcach jak noc :D

0