Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik 3 fazowy 1,1 KW dobór kondensatora i podłączenie

26 Lis 2010 01:11 12845 11
 • Poziom 9  
  Witam wszystkich. To mój pierwszy post więc proszę nie krzyczeć. Mam taki problem kupiłem silnik 3 fazowy 1,1 kw i chciał bym go podłączyć pod 230 V ale żaden ze schematów nie pasuje mi do kabli silnika. Proszę o pomoc w podłączeniu i doborze kondensatora. W załącznikach zamieszczam zdjęcie .

  https://obrazki.elektroda.pl/32_1290730207.jpg
 • Sklep HeluKabel
 • Poziom 27  
  Jakie jest zasilanie tego silnika. Silnik jest uzywany, nawiniety prawdopodobnie w trojkat, lub w gwiazde, ale bez wyprowadzonego wspolnego polaczenia. Niezbedne jest zrobienie zdjecia tabliczki znamionowej. Wtedy bedzie dokladnie wiadomo na jakie napiecia sa cewki w silniku. Jesli cewki sa na 400V to silnik nie bedzie pracowal na 230V. Napiecie podlancza sie do dwoch wyprowadzen, a trzecie podlaczenie podlanczasz do jednej koncowki kondensatora i wyjscie z kondensatora do dowolnej koncowki zasilajacej.
 • Sklep HeluKabel
 • Poziom 27  
  Wedlug mnie silnik zostal przewiniety chyba w trojkacie. Z opisu wyglada, ze powinien pracowac w gwiezdzie, ale brakuje trzech wyprowadzen, chyba, ze zostaly wykonane w srodku. Jedynym sposobem jest wlaczenie go do pradu i sprawdzenie czy pracuje. Podaje post, gdzie sa opisane jakie kondensatory sie dobiera do silnika, oraz wzor i sposob podlaczenia.

  05 Gru 2003 10:51 Silnik trójfazowy na jednofazówce?
 • Użytkownik obserwowany
  Silnik połaczony w gwiazdkę.
 • Poziom 9  
  A mógł bym prosić jakiś schemacik jak to po podłączać ? do pierwszego zdjęcia ?
 • Poziom 34  
  Uzwojenie tego silnika jest na 380V i na pewno skojarzone w gwiazdę. W Twoim przypadku nie ma możliwości podłączyć go do jednej fazy bez wyprowadzenia brakujących trzech wyprowadzeń z silnika.
 • Poziom 25  
  Rozkręć silnik i pooglądaj uzwojenia jak znajdziesz punkt wspólny to będzie to 100% gwiazda. Jeżeli będą to trzy punkty do których będą podłączone przewody zasilające to znaczy że połączenie jest w trójkąt. Raczej tak jak koledzy wyżej napisali będzie to gwiazda ale sprawdzić można.
 • Poziom 34  
  I uważasz, że ktoś kto nie ma o tym żadnego pojęcia odczyta z połączeń uzwojeń silnika jak jest skojarzony? A jeżeli będzie uzwojony w dwa obwody równoległe?
 • Moderator
  Pisałem już wiele razy, powtórzę raz jeszcze: czy ktoś z was podłączał silnik 3-fazowy do jednej fazy? Czy znacie rozkład prądów w fazach? Otóż można dobrać kondensator do pracy takiego silnika, ale tylko, gdy jego obciążenie jest stałe. Gdy obciążenie silnika jest zmienne, to zmiany prądów w gałęziach są bardzo duże i raczej na pewno po kilkunastu minutach takich wahań grozi nam spalenie silnika. Dlatego dziwię się, że wciąż są ludzie, którzy bawią się w to, tracąc masę czasu, zamiast zastosować po prostu silnik jednofazowy.
 • Poziom 19  
  Stosunkowo bezpiecznym rozwiązaniem jest dobranie kondensatora pracy ze wzoru (1300 ÷ 2600) × P [W]/U², przy czym bezpieczniejszym wspołczynnikiem przeliczeniowym jest 1300. Tak wyliczony kondensator zastosowałem do szlifierki stołowej (kilka lat temu), gdzie też mam silnik 1,1 kW, nawet po długiej pracy (przy zmieniającym się obciążeniu) nie stwierdzam istotnego nagrzania. Wartość ze wzoru (podawanego zresztą nagminnie w innych postach) C = 70 × P [kW] jest za duża - tylko rozruch, a ponadto silnik 3 - fazowy może pracować (po rozruchu z kondensatorem) już bez kondensatora, należy tylko pamiętać o zmniejszonej mocy (nawet o ok. 40 %).