Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wybór PLC do sterowania zaworem 12VDC 27W

26 Lis 2010 11:44 3069 13
 • Poziom 15  
  Witam,

  Na studiach przerabiałem sterowniki PLC, ale na moje nieszczęście wszystkie układy były zmontowane, więc jedynie je programowałem. Teraz widzę braki w wiedzy praktycznej...

  Potrzebuję teraz zakupić możliwie prosty sterownik PLC dla firmy, który sterowałbym zaworem ((dokumentacja)); skrócie 12 VDC 27W. Zawór musi być otwierany na min 50 ms; max 1s.

  Rozważam zakup jednego z dwóch poniższych sterowników.
  + PLC przekaźnikowy:
  Millenium 3 XD10
  + PLC tranzystorowy:
  Siemens SIMATIC S2-700

  Poniżej pytania, które powstały przy lekturze opisów PLC i niniejszego forum:
  1. Czy PLC mają możliwość ustawiania napięcia na wyjściach analogowych?
  2. Wiele sterowników przekaźnikowych ma 10 Hz na wyjściu, a z pełnym obciążeniem 0.1Hz. Jak to rozumieć?
  3. Potrzebuję jeszcze sposobu na mierzenie prądu pobieranego przez silnik trójfazowy 5.5 kW. Będę wdzięczny za link do właściwego produktu z możliwością podłączenia go do PLC.
  4. W przyszłości może dojść czujnik ciśnienia

  Pozdrawiam
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Pomocny post
  Poziom 19  
  Witam

  Co do rodzaju sterownika to najbezpieczniej ( zwłaszcza przy tak krótkim i zapewne częstym załączaniu wyjścia ) jest wybrać z wyjściami tranzystorowymi, tutaj uwaga sterowniki PLC standardowo na takich wyjściach dają 24 VDC co oznacza, że do wysterowania zaworu na 12V będziesz potrzebował dodatkowo przekaźnik ( najlepiej typu SSR ).

  Ad. 1 Napięcie na wyjściu można ustawiać standardowo w zakresie 0-10V
  Ad. 2 Oznacza to że przekaźnik przy niewielkim obciążeniu można przełączyć 10 razy na sek. a przy pełnym obciążeniu raz na 10 sek.
  Ad. 3 Można zastosować przekładnik np. 50/5 A i do niego przetwornik 5A/4-20mA, który następnie podpinamy pod wejście analogowe sterownika.
  Ad. 4 Przetwornik ciśnieniowy z sygnałem wyjściowym 4-20mA

  Podsumowując będzie ci potrzebny sterownik z min. 2 wejściami analogowymi 4-20mA, oraz wyjściami tranzystorowymi.
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Poziom 15  
  Dziękuję za odpowiedzi. Jak to bywa nowa wiedza rodzi nowe pytania.

  Dokładne sterowanie zaworu będę znać po testach wstępnych. Niemniej już teraz wiem, że zawór będzie załączany co najwyżej raz na parę minut.

  1. Standardowo wyjścia tranzystorowe mają 24 VDC, a nieco niżej jest napisane 0..10VDC. Jak to w końcu jest z tymi wyjściami?

  2. Cóż, zawór posiada cewkę i pobiera minimum 27W, więc w moim przypadku miałbym do czynienia z 0,1Hz. Zakładając, że nie muszę otwierać zaworu częściej niż co 10s to jaki jest minimalny czas jego otwarcia? Mam na myśli "wypełnienie sygnału" sterującego.

  3. Niestety, ale pierwszy raz się mam kontakt z przekładnikami prądowymi. Muszę nieco o nich poczytać. Co do przetwornika 5A/20mA to jedyny jaki znalazłem (Link) kosztuje... 369 zł. Do testów mógłbym jeden kupić, ale w przyszłości musiałbym znaleźć coś znacznie tańszego.

  4. Dziękuję za sugestię

  Jaki starter-kit PLC mógłbym zakupić? Pracowałem z Siemensem i GE Fanuc, ale kusi mnie aby spróbować Mitsubishi albo Moeller...
 • Pomocny post
  Specjalista Automatyk
  Powolutku...Koledzy:
  ad1. na podstawowej jednostce nie masz możliwości ustawiania 0-10 Vdc na wyjściu; co najwyżej możesz dawać na wyjście sygnał PWM i mając podpiętą pojemność (kondensator) - sterując wypełnieniem jakieś tam napięcie z zakresu dostaniesz (ale nie miarodajne). Do tego celu stosuje się dodatkowe konwertery np. Crouzet 88950112
  ad3. Są przetworniki pomiarowe prąd/ 0-10 Vdc (w ofercie firmy Dacpol Piaseczno)
  http://www.dacpol.pl/pl/s8/Katalog/c770/Przetworniki_elektryczne/Przetworniki_do_zabezpieczeń,_dozoru_i_sterowania
  Stosowałem z powodzeniem w śrutowniku (pomiar obciążenia silnika 20 kW 3-faz) i odpowiednie dozowanie mniejsze/większe materiału do śrutowania - podawanego małym silniczkiem i podajnikiem ślimakowym (na podstawie obciążenia)
  Wyjście tranzystorowe - najczęściej typu otwarty kolektor - 24 Vdc (przy zasilaniu 24 Vdc).
  Częstotliwość załączania odnosi się do styków wyjść przekaźnikowych a nie tranzystorowych!
  Dla bezpieczeństwa wyjść sterownika i tak powinieneś dać przekaźnik "siłowy" dla cewki ekektrozaworu; a czy to będzie mechaniczny, SSR czy wykonany na BUZ 11 (dla zasilania Vdc - prosty i odporny).

  Dodano po 5 [minuty]:

  Crouzet jest stosunkowo tani. Jak nie potrzebujesz rozszerzeń to zamiast XD10 masz tańszy CD12. Ostatnio wprowadzili nową serię "custom", ale nie miałem z nią do czynienia.
  Jeżeli chodzi o możliwości programowe - to Crouzet nie ma sobie równych :)
 • Poziom 15  
  Ad. 1)
  Wolę unikać dokupowania modułów do PLC ze względu na ich wysoką cenę i małą skalę przedsięwzięcia. Po wstępnych testach z zaworem sterowanym z PLC będę projektować dedykowany układ elektroniczny, więc nie chciałbym firmy narażać na niepotrzebne wydatki.

  Ad. 2)
  Z tego co się dowiedziałem 0.1Hz oznacza, że przekaźnik powinien wykonywać pełen cykl co najwyżej raz na 10s. Niemniej załączenie przekaźnika może trwać 100ms co jest dla mnie wystarczające.

  Ad. 3)
  Niestety, ale cena tych urządzeń pomiarowych jest zbyt wysoka jak na potrzeby testów/prototypu...

  Wiem, że wybiorę jeden z niedrogich Przekaźników Programowalnych, więc ostatnie pytanie:
  5) Na jednym wyprowadzeniu przekaźnika mogę dać napięcie 12V z zasilacza zewnętrznego, a na drugim jeden ze styków zaworu? (0V byłoby na stałe połączone z drugim stykiem zaworu)

  Dodano po 2 [godziny] 1 [minuty]:

  Wybór zawęziłem do dwóch starter-kitów:
  * Starter set Millenium 3, XD26 230 VAC
  * Alpha XL starter set, AL2-14MR-A-SET
  Za Mitsubishi przemawiają bardzo dobre materiały on-line i darmowy software do programowania. Cenowo też korzystniejszy. Crouzet z kolei wydaje się lepiej wyposażony. Który z tych dwóch polecilibyście?

  W międzyczasie pojawiło się kolejne pytanie:
  Widzę, że sterowniki różnią się ze względu na typ zasilania (230V AC / 24V DC). Z tego co doczytałem to ma to wpływ na rodzaj obsługiwanych sygnałów wejściowych. Wejście cyfrowe PLC zasilanego z 230V AC domyślnie ma możliwość sprawdzenia czy na wejściu jest 1 (230V) czy 0 (brak napięcia). Dla zasilanych z 24V DC ograniczeniem jest wejście stałonapięciowe do 24V (1) albo 0V (0)?
 • Specjalista Automatyk
  Witaj :)
  Jeśli chcesz "tymczasowo" użyć plc aby sprawdzić czy rzeczywiście to będzie działać (zadany algorytm) to weź przekaźnik z wyjściem tranzystorowym.
  Same zalety np. z Crouzet M3 możesz dać czas wyjścia z dokładnością do cykli procesora lub pochodną sekund (10 ms ). - ułatwi to przyszłe/inne zamierzenia.
  Zawsze z wyjścia sterowniczka zasilam przekaźnik interfejsowy - chroni to styki przekaźników które są wewnątrz PLC przed przypadkowym uszkodzeniem (zwarciem) - łatwiej jest wymienić "zewnętrzny" przekaźnik niż ten będący wewnątrz plc.
  ad2 - pamiętaj o bezwładności przekaźnika - tu czasy są rzędu 10-30 ms.
  ad3 - kiedyś miałem taki kit (chyba avt): pomiar prądu przez półtrafo, do tego wzmacniacz na LM358 - wychodził zakres 0-10Vdc który z kolei wchodził na wysterowanie linijki diodowej (bargraf) ...niestety nie pamiętam jak się ten kit nazywał
  ad5 - z plc wychodzą styki beznapięciowe - więc co chcesz załączać to Twoja sprawa...:)
 • Poziom 15  
  Jaka jest znacząca różnica pomiędzy:
  Starter set Millenium 3, XD26 24 VDC
  a:
  Starter set Millenium 3, XD26 230 VAC
  ?

  Mitsubishi mogę za małe pieniądze rozszerzyć o wyjście tranzystorowe. za 1250 zł netto mam 6 wyjść przekaźnikowych i 4 tranzystorowe. Szkoda, że nie działa pod Windows 7 x64...

  DX26 jest dostępny w wielu wersjach. Którą rekomendujesz? Zakupu muszę dokonać w ELFIE, więc bezpośrednie linki mile widziane. Przy okazji - zastanawiam jak rozumieć część Twojego opisu: "PLC Crouzet"? :-) Wiesz, czy software Crouzeta działa pod Windows 7 x64?

  Dobra rada ze sterowaniem pośrednim. Jak tylko wybiorę PLC to przejrzę katalog pod kątem dodatkowego przekaźnika (który i tak będzie wymagany w przypadku finalnej wersji dedykowanej elektroniki).
 • Specjalista Automatyk
  ELFA chce za sterownik (starter kit) jakieś chore pieniądze.
  Ja zawsze kupowałem w
  http://www.oemautomatic.pl/wps/wcm/connect/PL...act+information/contact+information+-+default.
  Zadzwoń do Nich - na pewno będziesz mile zaskoczony propozycją ceny dla Ciebie.
  Sterownikami zajmuje się Andrzej Kalata.
  W tej chwili nie pamiętam ale brutto płaciłem za XD26 jakieś 1200 PLN, kabelek na USB - 170 (mam upusty), a program w pełni użytkowy do pobrania ze strony http://www.crouzet.com/english/support/downloads.htm
  Zainstaluj i sprawdż czy działa na win7.
  Przy wyborze nowego projektu masz wybór aparatów - masz tam też numery katalogowe (Crouzet) w zależności od konfiguracji sprzetu.

  XD26 24 Vdc jest zdecydowanie lepsze:
  + wszystkie komponenty automatyki (czujniki, przetworniki) dostaniesz pasujące do wejść sterownika (zasilanie 24 Vdc)
  + wejścia analogowe dostępne w każdej jednostce
  - potrzebny zasilacz 230 Vac/ 24 Vdc (koszt ok 100 PLN); ale za to uzyskujesz separację od zasilania sieciowego i stabilną pracę sterownika.
  Skoro masz małe projekty (we/wy) to może XD10?, a do tego rozszerzenia (w miarę potrzeb)
  A jeżeli programy niewielkie to tańsze CD...?
 • Poziom 15  
  Muszę kupić w sklepie ELFA. Decyzja szefa :-)

  Z tego co widzę to opłaca się kupić starter-kit (Link). Za 875 zł otrzymuje się zasilacz, kabel i software. Niestety nie ma starterów z wyjściami tranzystorowymi...

  Widzę, że są dostępne moduły wyjść tranzystorowych (Link). Ile modułów rozszerzenia mogę podpiąć do jednego XD26?

  Software się zainstalował. Nie wiem jak ze sterownikiem, ponieważ nie mam hardware'u. Niemniej wygląda to o niebo lepiej niż Mitsubishi...
 • Specjalista Automatyk
  Bez sterownika możesz się "bawić" - stworzyć program i go symulować.
  Crouzet jest mało popularny, ale w porównaniu do LOGO czy Easy to...nie ma porównania - możliwości ma ogromne :)
  pierwszy link - bardzo dobra cena! :)
  ten drugi link - to przetwornik PWM/0-10V (jednokanałowy)
  Całość w linku: http://www.oemautomatic.pl/wps/wcm/connect/a3...1/2+Modu%C5%82y+programowalne.pdf?MOD=AJPERES
  Otwórz w programie nowy projekt - w tabelach wyboru masz opisy modułów
 • Poziom 28  
  Chciałbym zwrócić uwagę na:

  - czas otwarcia/zamknięcia elektrozaworu, nie podany w tym katalogu,
  - czas wykonywania cyklu przez plc,
  - ewentualny czas otwarcia/zamknięcia styków przekaźnika, jeżeli go zastosujesz.

  I uda Ci się osiągnąć 150ms jednego cyklu? Bo jak rozumiem czas otwierania z założenia ma być regulowany od 50ms-1000ms.

  Sam czas otwierania lub zamykania elektrozaworu będzie pewnie w granicy 150ms.

  Pozdrawiam.
 • Specjalista Automatyk
  rozszerzenia do Millenium 3 widzę tylko przekaźnikowe
  Te rozszerzenia mogą być "środkowe" - za nimi można dopiąć kolejne moduły (analogowe lub komunikacyjne)

  W millenium 3 można sterować z czasem wynikającym z cyklu - ok 2 ms (rozdzielczość)
  Natomiast wejścia analogowe 0-10 V - to rozdzielczość 10-cio bitowa....czyli dokładność przetworzenia rzędu 0,01 V
 • Poziom 15  
  Dziękuję za pomoc, którą uzyskałem.

  Finalnie zdecydowałem się na zamówienie:
  Starter-kit LOGO! NEWS BOX 12/24V ENG
  Przeważyła dostępność od ręki. Dodatkowo zaskoczyła cena i możliwości rozszerzenia o wyjścia tranzystorowe, itp.

  Miał być:
  Starter-kit EASY-BOX-721-DC-USB
  ale czas dostawy 16 XII 2010...

  Musiałem wybierać w starter-kitach, ponieważ oddzielne kupienie PLC, zasilacza, kabla, itp. rzeczy wychodziło znacznie drożej niż w zestawie.

  Crouzet odpadł, ponieważ nie znalazłem w ELFIE modułów rozszerzeń z wyjściami tranzystorowymi (a nie było starterów z takimi wyjściami)

  Mitsubishi miało starter-kit jedynie z PLC 230 VAC.

  Jeśli ktoś uważa, że popełniam wielki "życiowy" błąd wybierając LOGO to dopiero ok. 13 ruszam do sklepu odebrać zamówienie :-)
 • Poziom 15  
  Siemens LOGO! działa bez problemów pod Windows 7 x64. Udało mi się go kupić w starter-kicie w ELFIE za 688 zł.

  Temat zamykam, dziękuję za pomoc.