Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Benq R55 Czerwona Matryca

riki007 26 Nov 2010 12:55 2662 19
    riki007
    Level 17  
    Mam problem z laptopem Benq R55. Bezpośrednio po włączeniu matryca cała robi się czerwona, po chwili pokazuje się obraz, ale jest bardzo ciemny i jakby podświetlony na czerwono, to tego obraz na górze matrycy jest prawie nie podświetlony. Po chwili matryca całkowicie przestaje się podświetlać, ale obraz jest na niej wyświetlony (jak podświetlę lampką matrycę od spodu, to witać obraz). Obraz na monitorze zewnętrznym jest zawsze ok. I teraz moje pytanie. Według mnie problemem jest świetlówka matrycy. Ale zastanawiam się, czy jeszcze coś może być uszkodzone (inwerter?)
  • Helpful post
    bmserwis
    Level 36  
    Świetlówka zakończyła swój żywot.
    riki007
    Level 17  
    Rozumiem, to proszę jeszcze o jakieś info na temat tego, czy lepiej kupić nową świetlówkę i samemu lutować kable, czy kupić używaną z podobnej matrycy. Chodzi mi o to, czy jakość lutu ma wpływ świecenie, albo na żywotność.
    bmserwis
    Level 36  
    Na żywotność wpływ ma to ile dana świetlówka ma wyświecone roboczogodzin. Lutowanie w tym wypadku nie ma wpływu.
    jui
    Level 14  
    A od kiedy się świetlówkę lutuję? chyba że kolega chce zrobić poprawę lutów w świetlówce xD
    riki007
    Level 17  
    Czyli zdecydowanie lepiej zakupić nową świetlówkę i samemu ją zlutować. To ostatnie pytanie, czy na świetlówce jest oznaczone do której elektrody mam przylutować który kabel. Chodzi mi o to, że chyba ma znaczenie gdzie ma być plus a gdzie minus. Jeśli wiesz, to czy mógłbyś podpowiedzieć którym kablem z inwertera idzie do świetlówki masa (biały czy różowy)? Podejrzewam, że białym, ale wolę się upewnić.
    bmserwis
    Level 36  
    Takie coś nie ma sensu lepiej kupić standardową świetlówkę z rozbitej matrycy poza tym świetlówka posiada już fabrycznie wyprowadzony przewód ze standardowym wtykiem.
    Kolego jui mylisz się nowa świetlówka posiada jedynie wyprowadzenia elektrod bez przylutowanego przewodu.
    riki007
    Level 17  
    Nie wiem czy wolno dawać linki do aukcji, wiec lepiej dam tylko fotkę. Mówiąc o nowej świetlówce miałem na myśli taką:
    Benq R55 Czerwona Matryca
    jui
    Level 14  
    Jeśli kupisz świetlówkę w uszkodzonej matrycy jest większa pewność, że nie uszkodzi Ci się podczas transportu.
    riki007
    Level 17  
    Też na to wpadłem, ale sprzedający twierdzi, że będzie ona bardzo dobrze zabezpieczona. Dlatego mam dylemat, ale chyba faktycznie "skuszę" się na taką z uszkodzonej matrycy.
    jui
    Level 14  
    Tym bardziej, że w uszkodzonej będziesz miał już podlutowane kabelki i będziesz mógł łatwo wpiąć się do inwertera.
    A wymieniałeś już świetlówkę? Jeśli nie, to najpierw wyjmij świetlówkę z uszkodzonej matrycy będziesz wiedział na co zwracać uwagę żeby nie zepsuć swojej matrycy. Matryce są dość delikatne przy rozkręcaniu.
    riki007
    Level 17  
    Ok, dzięki za radę.
    riki007
    Level 17  
    No więc wymieniłem świetlówkę, ale pojawił się kolejny problem. Matryca po włączeniu przez chwilę świeci, a później zaczyna migać podświetlanie, i po jakiejś minucie gaśnie całkiem. Nie jest to wina świetlówki (na innym laptopie podświetlanie działa bez problemu). Podejrzewam inwerter (wg mnie 99%), albo kartę graficzną, ale na zewnętrznym monitorze wszystko jest ok. Proszę o jakieś sugestie. Aaa, jeśli to na prawdę inwerter, to pojawia się tu malutki problem, większość inwerterów z jakimi miałem do czynienia miała 4 przewody na wejściu, a ten ma 6.
    Proszę o jakieś sugestie, czy inwerter na wymianę musi być identyczny, czy wystarczy że będzie podane, że jest do konkretnego modelu laptopa, czy może być jakikolwiek, byle, żeby złącze pasowało.
    kiero36
    Level 15  
    Kolego sprawdź jeszcze czujnik zamykania matrycy.Ogólnie jak byś podał napięcia na złączu inwertera, można by więcej napisać.

Pozdrawiam.
    riki007
    Level 17  
    No ok, sprawdzę ten czujnik, ale wydaje mi się, że gdyby był uszkodzony, to podświetlanie w ogóle by się nie włączało, a ono miga i to nieregularnie. Co do tych napięć, to gdyby mi ktoś napisał dokładnie jak te napięcia podać i skąd, to mógłbym spróbować to zrobić.
    jui
    Level 14  
    Pomierz napięcia na wejściu inwertera, czyli tych 6 stykach. Nie można, a nawet nie wolno podłączać innego inwertera jeśli nie wiesz jak, co i dlaczego, nawet jak masz te samo złączę. Musisz przynajmniej wiedzieć gdzie jest zasilanie, a gdzie masa.
    A takie miganie może być przyczyną urwania tasiemki, lub przewodu zasilającego świetlówkę.
    riki007
    Level 17  
    Świetlówka jest na 100% sprawna, bo po pierwsze dopiero co wymieniona, a po drugie, na innym inwerterze świeci bez problemów. A jeśli dorwę inwerter z takiego samego modelu laptopa, to mogę podłączyć?
    riki007
    Level 17  
    No więc wiem już na pewno, że to nie wina matrycy, nie wina świetlówki, a teraz doszło, że to raczej nie inwerter (chociaż możliwe, że drugi też mam uszkodzony).
    W każdym razie na moim inwerterze (nr1) matryca(nr1) odrazu po włączeniu zapala się na szaro, po chwili gaśnie (około 3s), pojawia się ekran diagnostyczny, i podświetlenie zaczyna migać po prawej stronie, a po lewej jest ciemno (albo nie ma podświetlenia w ogóle na całej matrycy), na matrycy (nr2) (inwerter (nr1)), objaw taki sam. Natomiast na inwerterze (nr2) i matrycy (nr1) podświetlenie po włączeniu zapala się na ułamek sekundy i gaśnie i już się nie zapala. Na inwerterze (nr2) i matrycy (nr2) to samo. Zmiana kabli (płyta główna - inwerter, płyta główna - matryca) nic nie zmienia, czyli kable wykluczam.
    W związku z tym, że na jednym i drugim inwerterze podświetlanie zachowuje się trochę inaczej, zastanawiam się, czy mam akurat takiego cholernego pecha, że ten drugi inwerter też jest sieknięty, czy coś nie tak z resztą laptopa.
    Sprawdziłem dodatkowo obie matryce (co prawda mają niestandardowe złącza, ale sprawdziłem je podając obraz z laptopa benq o którym teraz rozmawiamy, a podświetlanie (sygnał i inwerter podałem z laptopa FS Amilo Pro V2035)). Obie matryce są sprawne.
    jui
    Level 14  
    riki007 wrote:
    A jeśli dorwę inwerter z takiego samego modelu laptopa, to mogę podłączyć?
    No jeśli ten sam to nie widzę problemu.
    Pisałem żebyś zrobił pomiary na wejściu inwertera.
    riki007
    Level 17  
    Laptop poszedł do serwisu, stwierdzili zwarcie na płycie, które załatwiło i pierwszy w drugi inwerter. Skosili mnie sporo, bo 150zł.
    W każdym razie bardzo dziękuję wszystkim za pomoc.