Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Naprawa elektroniki pompy LUCAS EPIC (długi kabel)

26 Lis 2010 13:26 13404 3
 • Poziom 12  
  Witam,
  Tak się składa, że miałem awarię pompy wtryskowej w Mercedesie W202 C220 Diesel 93r.
  Wstęp:
  Silnik normalnie chodził, elegancko palił, ale niestety małą miał moc. Zauważyłem, że cieknie ten czujnik z tyłu pompy (pomiędzy wyjściami na wtryski), załatałem silikonem i przestało cieknąć (wiem, że prowizorka). Zamontowałem poprawnie pompę, i samochód nie palił, tzn. po długim kręceniu załapał sam wkręcał się na wysokie obroty i gasnął. Dopiero gdy założyłem pompę w przesuniętej fazie o 180 stopni (wtrysk paliwa przy wydechu) silnik zaczął normalnie chodzić, ale dalej miał małą moc. Po przejechaniu ok 200km, postanowiłem go sprzedać, i podczas trasy 80km (na giełdę) stanął na 50km (gasł przy zwalnianiu, później na poboczu gdy chwilkę postał dało się ruszyć ale znowu to samo, i co raz to gorzej, silnik strasznie twardo chodził...
  Nie było czasu po drodze miałem kuzyna (naprawia samochody, samochód został u niego, próbował połączyć się kompem z pompą, ale niestety nie dało rady, zamówiłem nową pompę 2tys zł, zawiozłem mu, żeby już on ją założył i samochód normalnie chodzi, moc wzrosła ale bez przesady), mówi, ze normalnie ją założył.

  Część właściwa:
  Starą pompę mam w domu, była u pompiarza i mówi, że mechanicznie sprawna, ale za elektrykę się nie bierze. Może mi ktoś powiedzieć za co dokładnie odpowiedzialny jest ten czujnik z tyłu pompy (miedzy wyjściami na wtryski) ?
  Przede wszystkim może ktoś wie, jakie powinny być opory pomiędzy kolejnymi przewodami (są ponumerowane) na płytce w pompie ? Wiem, że jak opór będzie prawidłowy, to nie można stwierdzić w 100%, że dana część jest sprawna, ale w sytuacji odwrotnej, myślę, że pomoże.
  Ogólnie przydałyby mi się jakiekolwiek dane na temat tej pompy...
 • Pomocny post
  Poziom 30  
  Witam
  Pomiar w ohm w temperaturze 25 stopni
  pin 3 - 12 48 - 58
  3 - 2 190 - 250
  12 - 5 46 - 56
  12 - 6 2800 przy temp 20 st
  3 x elektrozawór 25 - 35
  1 ESOS elektr. stopu 1 - 1.8
 • Poziom 12  
  Pomierzyłem oporności i wychodzi, że są dobre, tylko czujnik temperatury paliwa ma 3.26Kohm ale temperatura w pomieszczeniu 20 stopni na termometrze przy pompie, ale wiadomo jakąś tolerancję ma też termometr, a i ten czujnik jest przykręcony do pompy (przyniosłem ją z zimnego pomieszczenia, w 20 stopniach może z 4h leży) więc w jej środku jest pewnie trochę zimniej, a on jest bardzo czuły na zmiany temperatury, podgrzewałem trochę suszarką i rezystencja gwałtownie malała. Opornik kalibrujący (Rcal) z kolorów wyczytałem, że ma mieć 1.26k , współczynnik temp 50 PPM/°C, a przy tych 20 stopniach opór wyniósł 1272Ohm (tylko miernik nie należy do najlepszych).
  Samochód cały czas jeździł na źle ustawionej pompie, może ktoś źle założył ten wirnik w środku...
  Aha i znalazłem ten temat https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1288431.html , ale jakoś nie widzę za bardzo nigdzie miedzianej podkładki u siebie.