Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabelSklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Poszukuję tranzystora MOSFET z pomiarem prądu

kat85 26 Lis 2010 20:37 1500 9
    kat85
    Poziom 10  
    Poszukuję tranzystora MOSFET z wyprowadzeniem do pomiaru prądu. Nazywa się je różnie, SENSEFET, HEXSense. Interesuje mnie tranzystor na prąd rzędu 20-25A i napięcie do około 30V. Na TME znalazłem dwie sztuki, jednak mają niewystarczający prąd do mojego zastosowania. Dobrze by było jakby był to tranzystor smart mosfet zawierający zabezpieczenie termiczne i przeciw przeciążeniowe (jak na przykład układ VN 440i). Oraz najważniejsza sprawa, musi być do kupienia w Polsce.
    Za każdy trop z góry dziękuję.
  • Sklep HeluKabelSklep HeluKabel
    kubus_puchatek
    Poziom 18  
    Z ciekawości. do czego tak egzotyczny MOS potrzebujesz? Może są prostsze, tańsze i w zasięgu ręki rozwiązania..............
    kat85
    Poziom 10  
    Tranzystor taki ma kluczować pracę silnika DC (z częstotliwością kilku Hz) w układzie dość wrażliwym na spadki napięcia na niepotrzebnych rezystancjach (np kiepskie przewody). Charakter obciążenia silnika, a więc w przybliżeniu wykres prądu, przypomina przebieg piło-kształtny. Ilość "zębów piły" może być zmienna oraz nie jest określony czas ich pojawienia się. Generalnie potrzebuję w miarę precyzyjnie określać chwilę, w której przebieg osiąga punkt zaznaczony strzałką.

Poszukuję tranzystora MOSFET z pomiarem prądu

Na trop tranzystorów z pomiarem prądu natknąłem się w literaturze, ale nie wiedziałem, że ich w zasadzie nie ma :P
    atom1477
    Poziom 43  
    Cewka mocno komplikuje. Lepiej czujnik Halla.
    bestler
    Admin DIY, Automatyka
    Można hallotron i cewkę z przewodu zasilającego silnik.
    Drugim rozwiązaniem może być przekładnik prądowy np 0,05Ohm - przy dwudziesty Amperach odłoży się 1V - a operacje na takim napięciu chyba nie są trudne.
    atom1477
    Poziom 43  
    No ale przekładnik to to samo co cewka Rogowskiego (z punktu widzenia sygnału jaki daje).
    A z kolei przekładnik prądu stałego... to właśnie hallotron :D
    kat85
    Poziom 10  
    Tak tak. Chyba to będzie rozwiązanie z dodatkową rezystancją ok 5mOhm. Napięcie wynosić będzie wtedy ok 0,1V a moc wydzielana na takiej rezystancji będzie na zadowalając mnie poziomie. Zapomniałem dodać, że wielkość urządzenia ma duże znaczenie, więc straty mocy już kilku watów nie wchodzą w grę. Dlatego rozwiązanie z tranzystorem, o którym pisałem było by wręcz idealne.
    atom1477
    Poziom 43  
    A nie można połączyć równolegle dwa albo więcej tranzystorów z TME?
    kubus_puchatek
    Poziom 18  
    robiłem H-most i nie mogłem za bardzo mierzyć na rezystancji tranzystora. wadą było, iżw momencie zatkania tranzystora dostawałem zajefajne napięcie które nijak się miało do prądu płynącego. rozwiązaniem było policzenie rezystancji ścieżki na płytce i wzmacniacz Rail To Rail. Pozwoliło to na czoperowanie H-mostu a próba mierzenia na tranzystorze niweczyła czoperowanie.