Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LG GR+399sQ nie chłodzi. Skąd wiedzą, że to moduł?

kingofspace7 26 Lis 2010 20:48 6927 10
  • #1 26 Lis 2010 20:48
    kingofspace7
    Poziom 20  

Witam pare lat temu nabyłem lodówkę z systemem no frost;] Działa fajnie nie trzeba jej skuwać młotkiem z szronu. Lecz ostatnio odmówiła działania tzn. Przestała chłodzić zarówno dół jak i góra. ale potem wszystko wróciło do normy. I dzisiaj znowu siadła więc postanowiłem zajrzeć do jej elektroniki. Wjęc tak przedni panel na górze tam gdzie mam diody i przyciski wacation quick freaze i ustawienie zimna działają. Więc pomyślałem że to musi być wina sterownika:D Sterownika składa się z jakiegoś bliżej nie zidentyfikowanego układu firmy LG Przypuszczalnie mikro kontroler bądź jakiś układ cyfrowego sterowania. do tego podłączony jest driver do przekaźników przekaźniki są 3
    1 pod wyjście oznaczone napisem fun (wentylator)
    2 pod wyjście oznaczone comp
    3 pod wyjście oznaczone heather

po szybkim obadaniu miernikiem przekaźnik nr 3 sie nie załączał zasugerowałem się nazwą wyjścia i pomyślałem że to będzie sterować jakąś chłodnicą wiec podłączyłem je na krótko pod 230. Ku mojemu zaskoczeniu lodówka zaczęła grzać więc to raczej nie to:D

Sprawdziłem także stabilizatory na 12v i na 5v oba sprawne trafo daje 24 ac mostek sprawny. krótko mówiąc zasilanie oki. nie widzę żadnych zimnych Lutów. Konstrukcja tego sterownika nie jest nad wyraz skomplikowana to co umiałem sprawdziłem. Co może powodować taki problem?

Na płytce jest kilka sztuk układów c106 a106 są to diody z bramka chyba ale nie wiem jak działają.

Jak zgłaszałem usterkę do serwisu to przez telefon żadnych oględzin powiedziano mi że 500zł za moduł plus robocizna . Na jakiej podstawie oni wiedzą że to moduł mi on wygląda na sprawny chyba że dawkowanie zimna odbywa się w jakiś sposób przez te diody i dalej cienkimi kabelkami do jakiegoś przekaźnika czy coś.
    Jeszcze link do noty elementu o którym wspomniałem
    http://www.onsemi.com/pub_link/Collateral/C106-D.PDF
    Zamieszczam jeszcze całą treść nalepki
    GR-399SQ
    65E00720

Lodówka firmy LG
    Za pomoc w naprawie oddam wszystkie pkt

0 10
  • Relpol
  • #2 27 Lis 2010 10:10
    Szarobury
    Poziom 20  

Dioda z bramką nazywa się tyrystorem i służy np. jako element wykonawczy zamiast przekaźnika.

0
  • #3 27 Lis 2010 10:57
    kingofspace7
    Poziom 20  

a czy to możliwe że przyczyną tego że nie chłodzi jest popsuty tyrystor?

0
  • Relpol
  • #4 27 Lis 2010 11:09
    wiesiekba
    Specjalista AGD

Dużo napisałeś o swoich poczynaniach z modułem, a nie wspominasz najważniejszego czy pracuje sprężarka i wentylator obok niej.Bo niby skąd mamy wiedzieć czy jest uszkodzony jakiś element elektroniki czy też sama sprężarka lub brak czynnika w układzie.Myślę że po tym połączeniu które opisujesz w pierwszym poście to mogłeś dodatkowo uszkodzić układ odmrażania.

0
  • #5 27 Lis 2010 11:34
    kingofspace7
    Poziom 20  

Sprężarka jak i wentylator hałasują więc założyłem że as sprawne. Wymontowałem moduł i zaraz mam zamiar sprawdzić czy tyrystory działają chociaż nie bardzo wiem jak. Ma ktoś schemat do tej lodówki?

Dodano po 22 [minuty]:

po wydzwaniałem te tyrystory i hmm co mi przyszło do głowy że kilka nie działa tzn mają napięcie na bramce a na wyjściu nie. Patrzałem w google i nie znalazłem źródła tyrystorów w takiej obudowie i o tych parametrach. w tme znalazłem tyrystor na 30 v 1 A w innej obudowie nada się on?

0
  • #6 27 Lis 2010 11:42
    wiesiekba
    Specjalista AGD

Sam wpędzasz się w kozi róg zostaw tą sprawną elektronikę bo z tego chłodzenia nie będzie wezwij fachowca i prawdopodobnie uszkodzona sprężarka lub brak czynnika a tego sam nie zrobisz.Wygogluj sobie zasady chłodzenia urządzeń sprężarkowych to może coś pojmiesz.

0
  • #7 27 Lis 2010 11:51
    kingofspace7
    Poziom 20  

to uważasz że ona jest sprawna ta elektronika? no mniej wiem wiem jak działa lodówka. Ale tam środek chłodniczy jest w obiegu zamkniętym. Dzwoniłem do serwisu to mówili że na 100% elektronika i że moduł 500zł dlatego tego się czepiłem najbardziej. ale jak ona raz chłodzi a raz nie to znaczy że coś tam jeszcze ma w sobie:D. ostatnio 2 tygodnie chłodziła bez zająknięcia.

Dodano po 5 [minuty]:

Już znalazłem ja działa lodówka. Tylko nie mogę pojąć jak uciekł z niej ten freon czy co to ona tam ma, skoro to jest układ zamknięty. Czy jak dobije do niej freonu to zadziała?

0
  • #8 27 Lis 2010 12:09
    wiesiekba
    Specjalista AGD

Nie zawsze usterką jest ujście freonu a w tej lodówce czynnikiem chłodniczym jest IZOBUTAN,
    Jeśli chodzi sprężarka o ile jest sprawna i układ jest szczelny to może być zatkany filtr lub zaszroniony parownik.Ale u Ciebie tak nie jest bo jak pisałeś po podłączeniu układu odmrażania lodówka zaczęła grzać więc układ masz rozszroniony. pozostaje tylko niesprawność sprężarki najbardziej prawdopodobne lub zatkany filtr to jest mało prawdopodobne.W swojej diagnozie zakładam że sprężarka pracuje a nie przepompowuje czynnika.Po prostu w tych sprężarkach pękają płytki zaworowe i odsuwają się od gniazda czasem ułoży się na miejscu i popracuje normalnie ale dlatego że jest urwana to jest już kwestią przypadku.A z tym serwisem co rozmawiałeś to nie do końca jest jasne czy dobrze się dogadałeś stąd zła diagnoza.

-1
  • #9 27 Lis 2010 12:14
    kingofspace7
    Poziom 20  

To jest jakaś teoria. Ile może kosztować naprawa/wymiana sprężarki pod jakimi hasłami szukać na allegro/internecie. Samemu dam rade sprawdzić czy to na sto procent sprężarka? I co mnie nurtuje serwis od razu założył z góry że to moduł

0
  • #10 27 Lis 2010 12:40
    wiesiekba
    Specjalista AGD

Jak sprężarka pracuje to czy moduł jest uszkodzony czy nie powinno cokolwiek mrozić i chłodzić przy sprawnym układzie.Sam tego nie zrobisz musisz wezwać fachowca do takiego zadania trzeba mieć doświadczenie sprzęt i pojęcie na ten temat a u Ciebie nie obraź się jak widać tego nie masz.Co do cen to wszystko jest zależne od zbyt wielu czynników i nie można tak sobie wycenić.Z tego co zauważyłem jesteś z okolic Łodzi a tutaj na forum jest taki gość colcolcol , widzę że w tym mocno siedzi i ma pojęcie i środki do zrobienia Twojego sprzętu.Może się z nim dogadasz po moim uprzednim kontakcie z nim mogę podać Ci namiar tel. do niego 608......

Moderowany przez skryn:

Nr telefonu wykropkowano. Ustawa o ochronie danych osobowych.

Mam nadzieję że nie jesteś trudnym klientem.Bo poleciłem Ciebie.
    Pozdrowionka i jak najtańszej naprawy.

2
  • #11 11 Gru 2010 18:12
    kingofspace7
    Poziom 20  

Witam winowajca okazała się sprężarka. kolega Wiesiek miał racje. Kolega colcolcol to świetny specjalista w tej dziedzinie mogę go polecić z czystym sercem

0