Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Głośnik dynamiczny z Wrześni (kołchoźnik)

26 Lis 2010 22:52 3285 9
  • Poziom 9  
    Witam serdecznie.

Znalazłem dziś stary kołchoźnik i chciałbym z niego zrobić pożytek. Konkretnie to chciałbym żeby posłużył mi w komplecie z adapterem Dual 1219. Nie chciałbym go w żaden sposób przerabiać, chyba że coś będzie zepsute. Zrobiłem kilka fotek, jeśli ktokolwiek rozpozna ten cud to będę wdzięczny za info.

Głośnik dynamiczny z Wrześni (kołchoźnik) Głośnik dynamiczny z Wrześni (kołchoźnik) Głośnik dynamiczny z Wrześni (kołchoźnik) Głośnik dynamiczny z Wrześni (kołchoźnik)
  • Poziom 11  
    Pamiętam te "kołchoźniki" lub inaczej "szczekaczki". Bywały w różnych obudowach drewnianych. Co do współpracy z gramofonem, to wątpię. Trafo głośnikowy był dopasowany do parametrów linii radiowęzłowej, więc nie będzie pasował do wyjścia żadnego urządzenia lampowego ani tranzystorowego. Chyba żeby nawinąć odpowiedni autotrafo dopasowujący.
  • Poziom 26  
    Głośnik GD16,5/2 - taki jak w Pionierze i Mazurze. Moc znamionowa 2VA. Impedancja 4 omy, pasmo przenoszenia 100Hz-7kHz. Obudowa typu P-2 o wymiarach 310x252x130mm. Trafo prawdopodobnie TG/2L do radiofonicznej linii abonenckiej o napięciu 100 lub 120V - uzwojenie pierwotne dzielone z odczepem, wtórne siedmiosekcyjne. Szkoda go do dzisiejszych sprzetów aczkolwiek zastosowanie jest możliwe po doprowadzeniu sygnału bezpośrednio do zacisków głośnika i wcześniejszym odłączeniu transformatora od tych zacisków.
  • Poziom 9  
    Mój pomysł była taki, żeby wzmocnić sygnał z adaptera do parametrów tego kołchoźnika jednak nie wiem czy to możliwe ( podejrzewam że wszystko się da zrobić :) Jeżeli ktoś wiedziałby jak to rozwiązać to proszę o podpowiedź. Gramofon ma wyjście na chinch i na nalepce od spodu też pisze 110-125V. Nie wygląda na przerabiany chociaż działa na napięciu 220V i nic mu się narazie nie dzieje?

Urządzenie zewnętrzne byłoby najlepszym rozwiązanie wtedy nie musiałbym ingerować we wnętrze tego pudełka no i dźwięk byłby jak dawniej - co chcę osiągnąć.

Jak zakończę pracę to obiecuje mp3 jeśli ktoś jest zainteresowany. Jeśli ktoś miałby płytę winylową z powojenną propagandą to proszę o kontakt. Muzyka też mile widziana.
  • Poziom 9  
    ps Dual 1219 to gramofon z lat 70 (produkowany d0 72)

Moderowany przez Futrzaczek:

Jaki ma to związek z tematem?

• Poziom 9  
    Po liftingu:
    Głośnik dynamiczny z Wrześni (kołchoźnik) Głośnik dynamiczny z Wrześni (kołchoźnik)
  • Poziom 21  
    Futrzaczek napisał: na "ps Dual 1219 to gramofon z lat 70 (produkowany d0 72)" - "Jaki ma to związek z tematem?" Może tylko taki, że jak napisał roberts 1 "Konkretnie to chciałbym żeby posłużył mi w komplecie z adapterem Dual 1219".
    Dodam, że autotransformator głośnikowy ma w znanych mi opracowaniach przy max. ustawieniu głośności przełożenie 1:1. Mam dwa takie transformatory, gdyby to kogoś interesowało.
    Zresztą głośnik można bezpośrednio podłączyć do wzmacniacza.
  • Poziom 11  
    Nie wiem czy warto się w ogóle w to bawić. Ówczesne głośniki z Wrześni "słynęły" z niepowtarzalnej, telefonicznej jakości, a lata też pewnie zrobiły swoje (magnes). Radzę postawić go na półce w charakterze retro-bibelota. Jestem przekonany, że 99% młodego pokolenia, nie będzie wiedziało co to takiego ...
  • Poziom 32  
    CJN napisał:
    Nie wiem czy warto się w ogóle w to bawić. Ówczesne głośniki z Wrześni "słynęły" z niepowtarzalnej, telefonicznej jakości, a lata też pewnie zrobiły swoje (magnes). Radzę postawić go na półce w charakterze retro-bibelota

Albo zrobić z tego prosty radioodbiornik - kołchoźnik nastrojony na stałe na odbiór na falach długich "Pierwszij Warszawy" jak to nasze babcie mawiały. W miarę możliwości oczywiście też "Retro", np. z wykorzystaniem wywleczonych ze śmiecia tegiepięćdziesiątek. W tym zastosowaniu przyda się nawet autotransformator z przełącznikiem: do regulacji głośności poprzez zmianę oporu obciążenia. Tylko kabel radiowęzłowy należy zastąpić sieciowym. Szkoda z ograniczenia pasma będzie niewielka, bo na AM i tak jest ono mocno obcięte.
    Natomiast do Duala, chcąc utrzymać się w klimacie tamtej epoki - szukałbym glośników zdecydowanie innych. Np GD(S)31-21/5, GD(S)30/10... Głośnik od Pioniera podpięty do takiego gramofonu (na dodatek pojedynczy) - to jak wół zaprzężony do karety :oops:
  • Poziom 9  
    Hah :) to i może lepiej by było wybebeszyć go i założyć jakiś dobry głośniczek , albo dwa mniejsze zmieścić. Obcięte pasmo mi nie przeszkadza wogóle ponieważ nie grał bym za często na tym głośniku. Mam mixer analogowy, przedwzmacniacz lampowy i aktywne monitory odsłuchowe to mi wystarczy a kołchoźnik to dla klimatu bym chciał od czasu do czasu zapuścić. Znajomy elektronik mi polecił używany wzmacniacz zakupić - FORTE 101S bo ma napięcie liniowe właśnie się rozglądam w temacie.
    PS gdyby ktoś miał taki niedrogo :)