Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz 3 - 30V 5A - nie Electronic Labs

djandriu 28 Lis 2010 09:53 17212 54
  • #31 28 Lis 2010 09:53
    PZ IX
    Poziom 32  

Witam
    Zasilaczyk ładny i prosty zarazem, jeśli chodzi o estetykę. Układowo bez zarzutu - tanio, na scalaczkach jest łatwo i dość precyzyjnie. Ja osobiście nie miałem szczęścia do monolitów i robiłem zasilacz na pojedynczych tranzystorach.
    Ale uważam - jak przedmówcy - że przełączane ograniczanie prądowe musi być. To nie jest tak, że "sobie coś podłącze i będzie dobrze". Kiedyś uszkodzisz kupę tranzystorów czy coś cennego, to w końcu zrozumiesz... zwykłego telefonu komórkowego nie ryzykowałbym podłączać bez ogranicznika, zwłaszcza kiedy ostatnio słyszałem o przypadku wybuchu akumulatorka.
    Te mierniczki nie grzeszą dokładnością, acz dobrze, że udało Ci się je porządnie ustawić. :)
    To na razie tyle.

• Relpol
  • #32 28 Lis 2010 11:16
    dominik434
    Poziom 18  

Gdzie kupiłeś gniazda bananowe???

• Relpol
  • #34 28 Lis 2010 12:57
    djandriu
    Poziom 27  

Olo999 po google to sobie można szukać a z kąd wiesz że nie trafisz na jakieś łamliwe chińczyki ??
    Gniazda kupiłem te:
    http://www.multielektronik.pl/gniazdo_pki_100-10079-1-980.html

Co do wypowiedzi kolegów odnośnie ograniczenia prądowego ...
    Napiszę jeszcze raz :
    Gdybym potrzebował to w zasilaczu to złożył bym electronic labs'a lub kupił bym nowy zasilacz za dużą sumę pln'ów...
    UWIELBIAM jak elektrolity i układy scalone strzelają mi w mordę i właśnie dla tego nie zastosowałem ograniczenia prądowego...
    W razie pożaru podnieca mnie używanie czerwonego urządzenia widocznego na foto:
    Pozdrawiam...

• #35 28 Lis 2010 13:11
    Olo999
    Poziom 21  

djandriu napisał:
    Olo999 po google to sobie można szukać a z kąd wiesz że nie trafisz na jakieś łamliwe chińczyki ??
    Gniazda kupiłem te:
    http://www.multielektronik.pl/gniazdo_pki_100-10079-1-980.html

A w sklepie to nie możesz trafić na jakiś badziew?

Jakieś 10 lat temu kupiłem gniazdo w którym cześć "nakręcana" jest wyposażona w metalową tulejkę z gwintem. Do dzisiaj bardzo dobrze się spisuje w porównaniu z tymi, w których był gwint plastikowy (w moim przypadku gwint szybko się ścinał).

• #36 28 Lis 2010 16:27
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany

I CZEGO WY SIE CZEPIACIE ? Czy nikt z was nie potrafi czytać schematów ? Układ który kolega zastosował to bardzo dobrze znany stabilizator impulsowy który ma możliwość regulacji ograniczenia prądowego !!!! wystarczy przebudować obwody pomiaru pądu np. dodać potencjometr i sprawa gotowa... Chłopak się cieszy bo ten układ jest prosty a mirniczki analogowe najwyrażniej jemu pasują chociaz jak każdy wie jaka marną maja dokładność. Do kilku rzeczy się można się przyczepić ale kolega jeszcze młody więc nie ma się co dziwić że jeszcze długa droga zanim pozna nasz świat i się nauczy projektować elektronikę :-).

• #37 28 Lis 2010 16:40
    mosfet
    Poziom 25  

Z której strony L200 jest impulsowy? Ja rozumiem, ze w teorii kwantowej wszystko działa impulsowo, ale my przyziemni elektronicy ten rodzaj stabilizacji nazywamy liniową.

Potencjometr musiałby mieć dużą moc. Ciężko taki dorwać - polecam przełączane rezystory.

Koledzy się nie czepiają, tylko dzielą doświadczeniem. Doświadczenia za darmo nikt nie dostał. Ideą portalu chyba od zawsze było to doświadczenie 'potaniać'. Fajnie że lebki chcą się zajmować elektroniką i fajnie, ze nie muszą od zera.Oczywiście każdy musi sam spalić furę trandków i garść czegoś droższego. Na to mądrych nie ma.

• #38 28 Lis 2010 16:41
    drowning_man
    Poziom 15  

djandriu napisał:

Co do uwagi kolegi drowning man - codziennie zakładam po kilkanaście takich czy podobnych konektorów w instalacjach samochodowych i nigdy ich nie zaciskam ... nawet kombinerkami ... zawsze dokładnie je lutuję... zaciskam tylko zewnętrzne blaszki trzymające izolację kabla...

Na zdjęciach nie widać aby blaszki trzymające były zaciśnięte, są raczej zagięte i tyle. Nie chciałbym aby ktoś u mnie w aucie zostawiał tak podłączone konektory. No i przydałoby się zaizolować je jeszcze termokurczką.

• #39 28 Lis 2010 16:45
    djandriu
    Poziom 27  

cooltygrysek napisał:
    ale kolega jeszcze młody więc nie ma się co dziwić że jeszcze długa droga zanim pozna nasz świat i się nauczy projektować elektronikę :-).

Kolego z tym to troszkę nie tak bo nie jestem jakimś nastolatkiem wchodzącym w świat elektroniki... Tak było jakieś 10 lat temu gdy miałem "naście" lat...

Zaprezentowałem prosty zasilacz przydający mi się przy drobnym majsterkowaniu...
    Kilka razy powtórzyłem że ograniczenie prądowe w nim nie było mi potrzebne, gdyby miało tam być to z paluszkiem w tyłku bym je tam dołożył....

Powtarzam poraz enty i ostatni że tego miało tam nie być i proszę więcej na temat ograniczenia prądowego nie pisać ....
    Będę potrzebował zasilacz labolatoryjny to sobie kupię gotowy ...
    Co do wskaźników to mam woltomierz/amperomierz na ICL... ale właśnie chciałem analogi mimo tego że są mało dokładne ... koniec i kropka...

drowning_man - w autach oczywiście stosuję termokurczki , tutaj w zasilaczu przecież nikt nie będzie grzebał więc nie miałem potrzeby stosowania koszulek...

Widzę że zaczyna się czepianie do najmniejszych szczegółów ... śmieszne jest to dla mnie bo przecież mogłem zrobić popeline i jednego wielkiego pająka ....:)

Pozdrawiam

• #40 28 Lis 2010 17:12
    bmisilo
    Poziom 19  

Co do mierników analogowych dziwne że Wojsko używało właśnie analogów i nadal ich używa.Co do zasilacza dobra konstrukcja i co z tego że nie ma ograniczenia prądowego mimo że L200 pozwala na jego budowę.
    Autor projektu chciał taki zasilacz to taki zrobił jaki mu się podoba.

• #41 28 Lis 2010 19:17
    upanie
    Poziom 21  

Cytat:
    Co do mierników analogowych dziwne że Wojsko używało właśnie analogów i nadal ich używa.

Że co? chyba nie widziałeś obecnego sprzętu wojskowego.
    Tak się przypadkowo składa, ze ja w firmie robię sprzęt i soft dla WP i jakoś nie widzę nigdzie elektronicznych wskaźników analogowych.

• #42 28 Lis 2010 21:34
    nico41
    Poziom 13  

A jak użyje niskiego napięcia i maksymalnego prądu to sie dowie czegoś na temat doboru chłodzenia a wtedy będzie duuuuuuuuuuuże :o

• #43 28 Lis 2010 22:39
    PIEKNY1234
    Poziom 14  

Ok. już chyba się nasłuchał :) bulwers totalny i na tym to polega nikt nie dostał wiedzy za darmo, wszystkiego musieliśmy sami dochodzic, a krew zalewała jak inni sie śmiali z naszych "poważnych" projektów to i my uczymy czego nas uczyli, tak więc zdania nie zmienię i proponuje jednak zakup pseudo prof. chińskiego zasilacza każdy chińczyk będzie lepszy i bardziej przemyślany konstrukcyjnie. Pozdrawiam.

• #44 28 Lis 2010 23:09
    djandriu
    Poziom 27  

PIEKNY1234 napisał:
    Ok. już chyba się nasłuchał :) bulwers totalny i na tym to polega nikt nie dostał wiedzy za darmo, wszystkiego musieliśmy sami dochodzic, a krew zalewała jak inni sie śmiali z naszych "poważnych" projektów to i my uczymy czego nas uczyli, tak więc zdania nie zmienię i proponuje jednak zakup pseudo prof. chińskiego zasilacza każdy chińczyk będzie lepszy i bardziej przemyślany konstrukcyjnie. Pozdrawiam.

Nie rozumiem twojego postu...
    Dlaczego mam kupować chiński zasilacz skoro ten w zupełności mi wystarcza.
    Pisałem nie jeden raz że jak bym potrzebował z zabezpieczeniem to z paluszkiem w tylnej części ciała bym tam dołożył tą oto płytkę z zasilacza który miał zabezpieczenie:
    Co do radiatora jak jeden z kolegów napisał to chyba chce mnie sprowokować do nakręcenia filmiku z pomiarem temperatury przy obciążeniu 4A przy 5V...

Jest to trochę mocniejszy "zasilacz wtyczkowy" czy teraz pasuje ?

• #45 29 Lis 2010 21:50
    PIEKNY1234
    Poziom 14  

ech my sie po prostu nie rozumiemy jutro wstawie zdjęcie jak wygląda moj zasilacz który załatwiłem i odsyłałem na gwarancje.

• #46 30 Lis 2010 01:40
    chrobot
    Poziom 15  

yogi009 napisał:
    Znowu "polityczna" dyskusja... Kolega złożył sobie dość prosty zasilacz do konkretnych zastosowań. Ja przyjąłbym konstruktywne uwagi, jak ograniczenie prądowe, instalacja bezpiecznika i lekka modyfikacja wentylacji. Reszta to czepianie się, jak będzie potrzebny większy zasilacz, to na pewno Kolega sobie coś kupi, albo złoży kolejnego klona E.Labs. Zgadzam się też z opinią, że analogowe wskaźniki w codziennej, normalnej pracy mniej męczą oczy. Generalnie należą się gratulacje za fakt samodzielnego wykonania tej konstrukcji, nawet jeśli nie jest to rzecz w pełni autorska i posiada pewne błędy. Zawsze lepiej tak, niż wydać w sklepie 200zł za produkt jakościowo gorszy.

ja sie pod tym podpisuje. tanie proste łatwe do naprawy , i co wiecej trzeba ?

• #47 30 Lis 2010 18:42
    krzyjak
    Poziom 29  

Kolego a jak tam z tętnieniami napięcia za mostkiem? Kondensator 4700 uF wydaje sie być trochę "mały". Przy 5 A może byc problem ze stabilizacją napięć. Zbyt duże zmiany napięcia na wejściu układu L200. Szczególnie może być to odczuwalne przy wyższych napięciach na wyjściu stabilizatora.

• #49 30 Lis 2010 20:10
    profesorek1950
    Poziom 17  

Witam,
    spokojnie panowie zasilacz na tym układzie pracuje już ponad 15 lat choć w troszkę innej konfiguracji i jest ok, choć każdy z wypowiadających się ma inną teorię na ten temat.

• #50 01 Gru 2010 21:20
    djandriu
    Poziom 27  

Ja dałem taki elektrolit jaki był w oryginalnym projekcie... Nie pobieram z niego mocy większych niż 2-3A, jak na razie żadnych tętnień nie odczuwam poza tętnieniem swojego serca więc zostanie tak jak jest. Głównie używam zasilacza do sprawdzania radii samochodowych, CB, odpalania kitów i do prostych amatorskich zastosowań i puki co nie narzekam ...

• #51 01 Gru 2010 23:10
    krzyjak
    Poziom 29  

djandriu napisał:
    Ja dałem taki elektrolit jaki był w oryginalnym projekcie... Nie pobieram z niego mocy większych niż 2-3A, jak na razie żadnych tętnień nie odczuwam poza tętnieniem swojego serca więc zostanie tak jak jest. Głównie używam zasilacza do sprawdzania radii samochodowych, CB, odpalania kitów i do prostych amatorskich zastosowań i puki co nie narzekam ...

To, że dziś zasilasz "małe" odbiorniki to nie znaczy, że za jakiś czas będziesz chciał podłączyć większego obciążenia. Przy tym kondensatorze i prądzie 3A, tętninia napięcia za mostkiem wynoszą około 6V. Twój transformator ma napięcie skuteczne 22 V co nam daje jakieś 30 V napięcia na kondensatorze bez obciążenia. W przypadku przepływu prądu przez mostek o wartości 3 A uzysujemy napięcie zmiennie wachające sę między 24 V a 30V. Zakładając minimalny spadek napięcia na L200 o wartości 3V dostajemy w najlepszym przypadku 21 V napięcia na wyjsciu układu. Przy próbie ustawienia wyższego napięcia na wyjściu przy tym prądzie nie uzyskamy stabilizacji. A przy większych prądach będzie jeszcze badziej nie ciekawie. To są wartości szacunkowe. Wychodzi na to, że kondensator 4700 uF ogranicza zakres pracy zasilacza.

• #52 02 Gru 2010 02:19
    djandriu
    Poziom 27  

Jest późno więc nie chce mi się nic już robić z t ym zasialczem ale widzę dalsze czepianie się o szczegóły więc jutro dołączę do niego baterię kondensatorów o łącznej wartości ok. 50 000 uF to może w tedy przestaniecie się czepiać tętnień i innych rzeczy ...

• #53 02 Gru 2010 10:16
    upanie
    Poziom 21  

Ludzie dajcie już spokój z tym zasilaczem. Koleś zrobił co chciał i ma co chciał. Po kiego grzyba ciągle zalecać jakieś usprawnienia skoro autor ewidentnie nie ma zamiaru ich słuchać i bardzo dobrze. Jedyny błąd jaki autor popełnił to wystawienie tego zasilacza w DIY. Skoro nie chce się słuchać słów krytyki i zaleceń to nie ma sensu upubliczniać swoich dzieł.

• #54 02 Gru 2010 16:17
    djandriu
    Poziom 27  

Co do słów krytyki to zaczęły mnie bawić, powtarzałem nie jeden raz że gdyby zasilacz miał mieć to i tamto to bez problemu bym to wstawił ... Jednak po prostu niektórzy chyba nie umieć czytać po polska język i nie doczytać co ja napisać w pierwsze posty... Zaczęła się nagonka że wskaźniki nie dokładne i że brak ograniczenia prądowego - jego celowo miało tam nie być ...
    Posiadam woltomierz na ICL i w pierwszej chwili on miał tam wylądować i wskazywać przełączane przełącznikiem napięcie/prąd, ale właśnie chciałem mieć analogi gdyż jak również wcześniej wspomniałem dokładność "po przecinku" nie jest mi potrzebna - do tego mam multimetry ...

Pozdrawiam

• #55 02 Gru 2010 16:56
    joy_pl
    VIP Zasłużony dla elektroda

Widzę, że autor nie przyjmuje do wiadomości żadnej konstruktywnej krytyki, więc temat zamykam.