Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Generowanie funkcji w excelu

Masteq 03 Oct 2004 12:00 6588 7
 • #1
  Masteq
  Level 18  
  Witam, mam taki problem.

  Stworzylem sobie w ekscelu table, z watosciami X i Y, teraz szukam funkcji F opisujacej zaleznosci miedzy X a Y , Y=F(X). Slyszalem ze jakos to mozna zrobic w excelu, tylko nie moge znalesc narzedzia, ktorym sie to robi.
  Moze ktos z forowiczow robil to kiedys i wie co i jak w tej kwesti. Z gory dziekuje za pomoc.
 • #3
  paweliw
  IT specialist
  Rozumiem,że chodzi Ci o zależność pomiędzy x i y ?
  Z tego co wiem trudno Ci będzie ustalić konkretny wzór funkcji opisujący zależnoć pomiędzy wartościami x i y.
  Dla funkcji liniowych można użyć funkcji statystycznej NACHYLENIE(znane_y;znane_x) i obliczony współczynnik np. 0,5 bedzie informował, że funkcja ma postać y=1/2 x.
  Dla bardziej skomplikowanych fukcji trzeba by trochę pokombinować z funcjami statystycznymi (np. R.KWADRAT, funkcje typu REG i ROZKŁAD).
  Musiałbym sobie przypomnieć nieco matematykę i zobaczyć Twoje wartości x i y żeby udzielić dokładnej odpowiedzi.
  Przydatne może być stworzenie wykresu z wartości x i y (punktowy, zaznaczyć odpowiednie wartości x i y), z którego kształtu możnaby ustalić (w przybliżeniu) rodzaj funkcji.
 • #4
  marek003
  Level 40  
  Chcesz żeby excel znalazł ci sam zależność między x i y
  i może jeszcze w dodatku ma ci napisać czy to parabola czy koło itd...???

  Co chcesz policzyć?
  najlepiej podaj przykład.
 • #5
  Masteq
  Level 18  
  Dzieki "paweliw
  ". Ch-ka byla, w interesujacym mnie zakresie, liniowa. wyznaczylem sobie funcje ze wzoru na prosta przechodzaca przez 2 punkty :). Matma rulez :)
 • #6
  lukaskosa
  Level 10  
  czy jest jakaś funkcja w excelu albo jakiś program który po podaniu punktów funkcji wyznaczy wzór opisujący te funkcję? chodzi mi o opisanie wzorem takiej funkcji:

  Generowanie funkcji w excelu
 • #7
  Ilidan18
  Level 9  
  Nie ma czegoś takiego.
 • #8
  Maciej Gonet
  VBA, Excel specialist
  Dzień dobry,
  Excel pracuje z danymi, a nie z wykresami, wykresy są tylko produktem ubocznym. Sprawą zasadniczą jest czy dysponuje Pan współrzędnymi punktów, w oparciu o które powstał ten wykres. Jeśli tak, to Excel ma wiele narzędzi i funkcji do opisu tych danych wzorem. Najprościej jest skorzystać z linii trendu. Sześć typów linii jest predefiniowanych, najbardziej uniwersalny jest trend wielomianowy, wielomian może być max. 6. stopnia. Ważne jest jaka jest dokładność danych, czy linia ma przechodzić dokładnie przez wszystkie punkty (interpolacja), czy ma być gładką linią poprowadzoną możliwie blisko tych punktów (regresja). Jeżeli punktów jest dużo i trudno jest dopasować jedno równanie, można podzielić te punkty na sekcje i do każdej sekcji dopasować inne równanie. Obliczenia można też przeprowadzić przy użyciu zaawansowanych funkcji takich jak REGLINP i REGLINW. Jest to w sumie dość rozbudowana wiedza, są do tego książki, m.in. moja pt. "EXCEL w obliczeniach naukowych i inżynierskich". Jeżeli poda Pan więcej szczegółów może coś pomogę.