Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulator do mini pieca hartowniczego [prośba o sprawdzenie]

tomek_byd 27 Lis 2010 17:33 3496 4
  • #1 27 Lis 2010 17:33
    tomek_byd
    Poziom 13  

Konstruuję regulator do mini pieca hartowniczego (do około 1.000*C). Jego funkcje to:
    - odczyt temperatury z termopary typu K (układ MAX6675),
    - sterowanie grzałką przez przekaźnik,
    - odczyt temperatury obudowy pieca, drzwiczek (DS18B20),
    - odmierzanie zadanego czasu,
    - pokazywanie daty i godziny (tak przy okazji bo jest miejsce na LCD),
    - oraz oczywiście ustawianie wszystkich parametrów (zadana temperatura, czas, delta, godzina i data).

Schemat i zdjęcia zamieszczam poniżej. Może schemat nie jest zbyt piękny, ale nie mam jeszcze biegłości w Eagle. Pilnowałem się i kropki powinny być gdzie trzeba. Reszta przecięć niestety wyszła jak wyszła. Układ bez buzera i diod jest złożony na płytce uniwersalnej. Program jest napisany w mniej więcej 70%.

Problemy jakie obecnie mam to:
    - w czasie wgrywania programu muszę rozłączyć linię MISO od układu MAX6675 bo inaczej ATmega nie zaprogramuje się (używam USBasp),
    - co drugi restart mam problem z odczytem danych z układu MAX6675, nie wychodzi z pętli (nie wiem czy to nie jest czasami problem sprzętowy z MISO)
    Kod:

Code:

unsigned char SPI_Read()
    {
       SPDR = 0xFF;
       while(!(SPSR & (1<<SPIF)));
       return SPDR;
    }

Proszę o uwagi co mogę poprawić. Oczywiście układ w ostatecznej wersji może będzie nieco zmodyfikowany w kwestii portów. Tak po prostu na płytce mi się ułożyło.
    Może ktoś kto ma dużą biegłość za dziękuję przerysuje mi to sensowniej lub stworzy wzór płytki (mogło by być nawet SMD bo LCD2USB dałem radę zlutować, niestety jestem w stanie wykonać tylko płytkę jednostronną).

Regulator do mini pieca hartowniczego [prośba o sprawdzenie] Regulator do mini pieca hartowniczego [prośba o sprawdzenie] Regulator do mini pieca hartowniczego [prośba o sprawdzenie] Regulator do mini pieca hartowniczego [prośba o sprawdzenie] Regulator do mini pieca hartowniczego [prośba o sprawdzenie] Regulator do mini pieca hartowniczego [prośba o sprawdzenie]

0 4
  • #2 28 Lis 2010 09:52
    marco47
    Poziom 41  

Masz niepoprawnie podłączone sygnały do gniazda wyświetlacza LCD. Powinieneś zastosować typowe podłączenie 1x16 lub 2x8 w zależności od zastosowanego typu wyświetlacza. A dlaczego powinno być typowe gniazdo, to wyjdzie wtedy kiedy będziesz zmuszony zmienić na nowy lub lepszy model.
    Zamiast typowych diod sygnałowych D1,D2 przy układzie zegara zastosuj diody Schottky. Mniejszy spadek na złączu.
    Do sterowania podświetleniem wykorzystaj tranzystor sterowany PWM z wolnego wyjścia procka. Wygodnie i możesz zautomatyzować jego jasność.
    Na schemacie zasilacza masz źle podłączony mostek prostowniczy.
    Do sterowania przekaźnikiem zastosuj tranzystor NPN (emiter do masy) a przekaźnik podłącz do zasilania dodatniego.
    Wszystkie symbole zasilania powinieneś tak rysować aby miały logiczne ukierunkowanie, masa ku ziemi a dodatnie ku górze. Lepiej się wtedy czyta schemat.

0
  • #3 28 Lis 2010 20:45
    tomek_byd
    Poziom 13  

Wprowadziłem poprawki proponowane przez marco47 z wyjątkiem sterowania podświetleniem przez PWM. W tym przypadku gdy wyświetlacz nie będzie raczej zmieniany to jednorazowe ustawienie wystarczy. Co do symboli zasilania to chyba wiem o co chodzi ale nie chcę już robić bałaganu bo bym musiał sztucznie ustawiać je góra/dół.
    Dodatkowo:
    - polikwidowałem diody świecące i powstawiałem w ich miejsca piny do wyprowadzenia na obudowę,
    - brzęczyk dostał tranzystor bo jednak trochę prądu ciągnął,
    - dodałem miejsce na zworę na linii MISO bo nadal nie rozwiązałem problemu z blokadą programowania przy podłączonym MAX'ie,
    - dodałem połączenie do pinów RS232 do resetu który będzie podłączony pod DTR,
    - zmieniłem wartości rezystorów przy tranzystorach oraz diodach świecących na wyższe wartości (doświadczalnie).
    Załączam wszystkie pliki sch i png w jednym zip'ie żeby nie marnować miejsca.

0
  • #4 29 Lis 2010 23:35
    blue_17
    Poziom 32  

Może to nie dotyczy bezpośrednio twojego problemu kolego ale zastanawiam się jak wykonałeś nalepkę na Atmegę a właściwie jak ją wyskalowałeś bo jest to super wygodne jeśli chodzi o prototypy, może kolega udostępni :?:

0
  • #5 30 Lis 2010 08:24
    tomek_byd
    Poziom 13  

blue_17 napisał:
    Może to nie dotyczy bezpośrednio twojego problemu kolego ale zastanawiam się jak wykonałeś nalepkę na Atmegę a właściwie jak ją wyskalowałeś bo jest to super wygodne jeśli chodzi o prototypy, może kolega udostępni :?:

Kiedyś znalazłem na http://diy4fun.blogspot.com/2010/02/atmega-1632-pinout-sticker.html. Chwilowe problemy z tonerem purpurowym zmusiły mnie do wydruku czarno-białego. Bez purpury taka drobnica staje się nieczytelna w kolorze. Wcześniej miałem wersję poprawną w kolorze i ona to dopiero nieźle wygląda.

0