Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z lutowaniem- cyna nie klei sie do lutownicy

27 Lis 2010 19:21 12057 12
  • Poziom 13  
    Mam lutownice transformatorową ARTPOL 100W. Kiedyś lutowała normalnie a teraz strasznie. Włączam ją ,normalnie przykładam do cyny i cyna owszem stopi się ale za nic nie przylegnie do lutownicy tylko zaraz spada. Kabelka też się nie chwyci tylko zaraz na ziemie. Moje lutownie wygląda tak że wszystko jest z cyny tylko nie kabelek :///. Nie wiem czy ta lutownica za małą temperature daje albo może ten gnat - przewód gruby który wychodzi z niej i wchodzi spowrotem może jest już do niczego. Czyściłem go i nawet widać błyszczącą się stopioną cyne ale zaraz to znika i robi sie spowrotem zaśniedziałe. Myślałem na początku ze porpoostu ja nie umiem lutować ale w warsztacie na prakcie normalnie jakbym przeszedł do innego świata wszystko perfekcjonalnie -cyna sie chwyci gnata i kabelka. Dodam że w domu probowalem i z pastą i bez pasty lutować i tak samo jest za kazdym razem . Umiałby mi ktoś pomóc naprawić lutownice albo coś poradzić zeby działała.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 20  
    Nic nie piszesz o kalafonii ani paście lutowniczej- używasz?
    Wymieniałeś może ostatnio grot?
  • Poziom 13  
    Napisałem w ostatnim zdaniu ze probowalem i z pastą i bez pasty i nie chce się chwycić. Grotu nie wymieniałem bo nie mam ale stawiałbym włąśnie na niego. Grot mozna dokupić gdzieś w elektrycznym czy będe musiał z jakiegos drutu zrobić?
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 35  
    A nie kupowałeś ostatnio nowego lutowia? Teraz jest moda(?) na bezołowiowe. Może tu jest problem, użyj normalnego LC60.
  • Poziom 12  
    Spróbuj założyć własny grot z drutu miedzianego o średnicy ok 1.5mm.
    Znajdź kawałek niepotrzebnego kabelka zasilającego i z niego wyciągnij
    miedź. Tak zrobione groty działają b.dobrze ale wypalają się szybciej niż
    orginalne.
  • Poziom 13  
    lutowia nowego nie kupowałem , mam ten stary i to dwa rodzaje. Jeden jest srebrny a drugi taki poczerniony troche. Grot zrobiłem z drutu miedzianego bo tak widzialem w warsztacie i tam był drut własnie miedziany taki 1,5 mm . Jednak mi w warsztacie nie udało sie takiego znalesć i uciołem sobie najgrubszy jaki był czyli gdzieć 0,8-1.0 mm. Podłączyłem do lutownicy i sie zaczął kopcić i go wywaliłem . A moze to sie mialo tak kopcić az sie wykopci i bedzie dalej spełniał swoją rolę
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 12  
    A może użyłeś drutu miedzianego z izolacją w emalii i stąd te kłopoty z brakiem zwilżania grota przez cynę
  • Poziom 14  
    Jesli posiadasz taka lutownice to raczej powinienes kupic nowe oryginalne groty.
    Drut miedziany niesprawdzi sie .Bezproblemowo powinienes znalezc groty w sprzedazy w necie.Ja osobiscie omijam wielkim lukiem takie lutownice.

Zdecydowanie polecam taka lutownice .Zapomnisz o klopotach z lutowaniem.
    Dziala bardzo dobrze . Groty ze zwyklego drutu miedzianego 1-1,6mm wedle
    potrzeb.Pozdrawiam
  • Poziom 39  
    Wyczyść grot delikatnie szczotka druciana i spróbuj pobielić z pasta lutownicza.
    Jeśli to nie pomoże wymień grot.
  • Poziom 13  
    Ok dzięki za pomoc. Ja mam lutownice tą pierwszą ktorą pokazales na zdjęciu. dzisiaj sprobuje walnąć lutownice do tej pasty ale grot i tak nowy kupie.
  • Poziom 25  
    zacznij od wykręcenia grota i śrubek mocujących - wtedy przeczyść papierem ściernym miejsce gdzie mocowany jest grot, potem podkładki ze śrubek a na końcu sam grot.
    Po tym zabiegu rozgrzej lutownicę i włóż na momencik końcówkę grota do kalafoni i potrzymaj na grzaniu aby kalafonia ładnie się wytopiła.
    Po takim zabiegu sprawdź czy cyna ładnie "trzyma się " grota.
    Powodzenia.
  • Poziom 9  
    kostian ma rację, kupiłem 100 W lutownicę i też się nie dało, dopiero po jego zabiegu wszystko gra. Zaznaczę, że ja jestem nauczony lutować tak, że przenoszę cynę na grocie. Dodam tylko, że lekko zeszlifowałem szlifierką (kamieniem).