Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Alan 121 - jednorazowy EEPROM?

MariuszC 27 Nov 2010 21:59 4499 17
    MariuszC
    Level 16  
    Witam Wszystkich Serdecznie
    Radio otrzymałem z migającym co kilka sekund wyświetlaczem po załączeniu. Wylutowałem EEPROM - radio pracowało prawidłowo, oczywiście bez zapamiętywania parametrów. Po wlutowaniu nowiutkiego 24C02 i włączeniu z naciśniętym przyciskiem funkcyjnym na płycie (reset), radio po chwili ożyło i pracowało aż do wyłączenia. Po ponownym załączeniu wyświetlacz jedynie mrygnął i pozostał pusty a radio było martwe. Wlutowanie kolejnego EEPROMu to powtórka sytuacji - prawidłowy start za pierwszym razem i klapa po ponownym włączeniu. Sprawdziłem jeszcze jeden EEPROM wylutowany ze starej pamięci RAM - dokładnie to samo. Oscyloskopem zbadałem, że procesor komunikuje się z pamięcią przy starcie i przy zmianie kanałów (po pierwszym załączeniu oczywiście). Napięcie zasilania prawidłowe. Kwarc 32k na wszelki wypadek wymieniony (są oscylacje).
    Proszę o pomoc, bo nie mam już więcej pomysłów!
    Pozdrawiam
    Mariusz
    sq6ade
    Level 40  
    Pamięci eeprom nie są aż tak nietrwałe.
    Czy "uszkodzone" pamięci są faktycznie niesprawne?
    Można to sprawdzić byle jakim programatorem np. PonyProg.

Post poprawiłem, za kolejny taki wpis, będzie ostrzeżenie. Nie kasować wpisu moderatora. /Olek II/
    SP8JZ
    Level 33  
    Może synteza mu przeszkadza, podciągnij szynę przez 1k i zasilanie eeproma też bym podejrzał
  • Helpful post
    maylo
    Level 26  
    A kto Ci powiedział że tam jest 24C02? W radiu oryginalnie jest 24C16 i taką wstaw. Gdzieś wyczytał o resecie? :) Wstawiasz eeproma, włączasz radio, czekasz chwilkę dłużej aż się zaprogramuje i uruchomi radio, następnie wyłączasz, zmieniasz standard i gotowe. :D
    maylo
    Level 26  
    Tak ale po wymianie pamięci nie musisz go resetować :) daj znać czy się udało.
    SP8JZ
    Level 33  
    Maylo znowu ma rację powiniem spytać czy dostałeś radio z pamięcią samsunga, da radę odczytać te oznaczenia ?
    Na schemacie podpisano S524A40X21=A21SC 2Kbit eeprom, czyli 24C02, co z resztą nie jest podpisane błędnie ?

[edit] - na schemacie albo jest błąd, albo czegoś nie wiem
    MariuszC
    Level 16  
    Odczytałem z pamięci S524A0X21.
    sq6ade
    Level 40  
    Do tych kilku danych jakie radio ma zapamiętać to 24c01 styknie.
    Zapodaj kość na programator i zaraz wyjdzie jaką ma pojemność.
    maylo
    Level 26  
    24c02 nie działa w tym radiu ... kiedyś podstawiałem bo nie mialem 16 k ... chyba że jako nowa była uszkodzona.
    SP8JZ
    Level 33  
    Słuchajcie, a czy nie interesowało Was rozwiązanie zagadki tego samsunga? Jakiś haczyk musi tu być !

Radio zachowuje się tak, jakby odczytało co innego, niż chciało zapisać. Stawiam na niepełny zapis:
    Kostki od 24c01 do 24c08 posiadają stronicowanie mapy pamięci na adresie fizycznym I2C, oraz na pinach 1,2,3.
    Natomiast w przyp. 24c16 adres fizyczny urządzenia na bitach b3,b2,b1 nie dotyczy, tylko jest pełne adresowanie mapy.
    - piny 1,2,3 nie robią nic, nie istnieją.
    Maylo podstawił w/w eeprom i teraz teoretycznie dałoby radę policzyć adres tego samsunga włączając radio - procesor zapisze ustawienia do 24c16 i później odczytać jego zawartość i podejrzeć na monitorze od którego najstarszego bitu A adresu procesor pisze do pamięci i czy faktycznie pisze od początku?? Ze schematu radia wynika, że adres dziesiętny epromka 24c02 to 160 i 161.
    Tą teorię można szybko sprawdzić - podwiesić pin nr. 7 do Vcc i wstawić czystą pamięć i czy radio będzie się włączać bez nastaw.
    To takie cyfrowe klocki lego - jedna duża pamięć zastępuje 8 mniejszych.

Klienta nie interesuje jaką pamięć mu wsadziliśmy, bo radio działa. Eeprom umarł śmiercią naturalną - kasa poleciała i jest gitez.
    Jednak mnie osobiście taka łatwizna nie kręci, podobnie jak zbieranie punktów....(bez obrazy chłopaki)

PS. Krzysiek wybacz, że się czepiam /wpisz sobie w google:

S524A0X21 24c16
    sq6ade
    Level 40  
    SP8JZ wrote:
    Ze schematu radia wynika, że adres dziesiętny epromka 24c02 to 160 i 161.

Skąd wziałeś to 161 ? Schematu nie mam pod ręką ale :
    A2-L,A1-L,A0-L = adres 160 dec
    A2-L,A1-L,A0-H = adres 162 dec
    maylo
    Level 26  
    8JZ wydaje mi się że doskwiera ci nadmiar wolnego czasu :) . Pamiętaj ze samsung zastosowany w A121 nie jest chyba takim typowym µP stosowanym w innych radiach... miedzy innymi jest nie wymienny jak i rówznież radio uruchamia się bez wałkowanej przez Ciebie pamięci ... co np. w przypadku A 48/42 jest niemożliwe.
    mickemaster
    Level 27  
    Naprawiłem kilka takich Alanów 121 zresztą mój temat jest na elektrodzie. Zawsze wstawiałem czystą 24c16. Co ciekawe uszkodzona pamięć dawała się odczytywać i zapisywać w zewnętrznym programatorze.
    SP8JZ
    Level 33  
    Dlatego najpierw wpinam interfejs do radia, robię swoje a dopiero później wrzucam kość w programator.
    MariuszC
    Level 16  
    Wymieniłem pamięć na nowiutką 24C16 i radio działa.
    Niestety, nie było czasu na odczyt zapisu robionego przez procesor. Następnym razem się poprawię :-)
    Dziękuję Wszystkim za pomoc i Pozdrawiam
    Mariusz