Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Chłodziarko - zamrażarka Ariston MBA 3832

furgon 28 Nov 2010 11:26 4337 9
 • #1
  furgon
  Level 10  
  Witam.
  Mam problem ze wspomnianą w temacie chłodziarką. Zamrażarka działa a chłodziarka niestety nie. Po przeczytaniu kilku tematów wymontowałem moduł sterujący i zabrałem go do znajomego elektronika. Opory pomierzył i są ok, po pomiarze kondensatora (tego 3,3u) okazało się że pojemność trzyma ale oporność była na poziomie 60 om, więc go wymienił. Przyszedłem zamontowałem, włączyłem, oszroniła się tylna ścianka, pomyślałem fajnie, naprawione. Dzisiaj rano zonk, chłodziarka nie działa. Teraz tak z perspektywy widzę, że od dłuższego czasu pracowała dość dziwnie. Cały czas buczy agregat, jest bardzo ciepły. Ciepły jest również przód ścianki dzielącej chłodziarkę i zamrażarkę. Kiedyś lodówka poza stuknięciami elektrozaworów była niesłyszalna. Proszę o pomoc w diagnozie.

  Pozdrawiam
 • #2
  zetfa
  Level 20  
  Hipotez jest kilka - od uszkodzonej pamięci w module poczynając.Może też być ubytek gazu,a może tez zapchany filterek w układzie chłodniczym - wtedy to wymaga interwencji fachowca z zestawem do wymiany czynnika chłodniczego.Pewnie bez fachowca się nie obejdzie.
 • #3
  furgon
  Level 10  
  Jutro mam zamiar wezwać jakiegoś fachowca. Dziwne jest jeszcze to że po wyłączeniu i włączeniu lodówka chłodzi.
 • #4
  furgon
  Level 10  
  Jestem po wizycie "fachowca" :) Wszedł, wykręcił elektronikę, zwarł czujnik temp parownika, z uśmiechem włożył elektronikę i stwierdził że teraz będzie ok. Potem siedział jeszcze ponad godzinę kiwając ramionami i stwierdził że musi to być ubytek gazu. Ok, tylko z tego co mi powiedział to w lodówce priorytet przy mrożeniu ma chłodziarka, a ta jest ciepła a zamrażarka zmrożona, a agregat cały czas pracuje. Jutro ma się pojawić ze sprawną elektroniką.
 • #5
  tolo
  Level 34  
  Być może "wysypał" się eeprom ale to można naprawić.
 • #6
  furgon
  Level 10  
  Naprawić ? Gość ma dzisiaj przyjść z "nową" elektroniką. Mam jeszcze pyanie co do zwierania czujnika temperatury parownika, jest to dobre rozwiązanie ?
 • #7
  snoze
  Level 12  
  A jaką masz temperaturę w zamrażalce? Nie wiem jak ten model, ale z tego co piszesz chłodziarka na początku zaczyna działać, a potem sprężarka cały czas chodzi. Może to być spowodowane zbyt małą ilością czynnika chłodniczego. Po osiągnięciu pewnej temperatury chłodziarki, termostat przełącza na zamrażarkę i czeka do osiągnięcia odpowiedniej temperatury. Jeżeli jej nie osiągnie, to właśnie cały czas pracuje sprężarka a w lodówce jest ciepło.
 • #8
  zetfa
  Level 20  
  Z tym priorytetem jest chyba ciut inaczej.Najpierw chłodzi zamrażarka,a dopiero po kilku minutach włącza się elektrozawór chłodziarki.Z moich doświadczeń często przyczyną złej pracy jest uszkodzona pamięć.Pozdrawiam.
 • #9
  furgon
  Level 10  
  Co do temp w zamrażarce to przy minimum, czyli tak ciut przed 1 było ok - 10 stopni, na max ok - 24. W chłodziarce nie mierzyłem, ale tylna ścianka po całej nocy jest cały czas zaszroniona.
 • #10
  furgon
  Level 10  
  Witam
  Wymiana modułu nie przyniosła oczekiwanego efektu. Chłodziarka nie działa. Po przeczytaniu tego tematu https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic889921.html widzę podobieństwo z moim problemem i tu proszę o pomoc. Jak znajdę czujnik w piance ? Gdzie i jaki czujnik kupić ?