Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.
  • #1
    grabakrk
    Level 11  
    Chciałem nietypowo zapytać.
    Niestety nie wiem gdzie się z tym zgłosić więc zawedrowałem aż tutaj!
    Dokładnie chodzi mi o jakieś materiały o podstawowych systemach DVD itp DVD -R,+R itd.
    jakies nowinki z tego działu!
    Będe wdzięczny za wszelaka pomoc!
  • #3
    ozzman
    Level 26  
    Jak bede w domu (kolo 18) to wrzuce Ci cos na ten temat bo mam tego troche
  • #4
    grabakrk
    Level 11  
    no to poczekam aż ktoś się dostanie do mojego temaciku..
  • #5
    ozzman
    Level 26  
    Czesc. Myslalem ze bede mial tego troszke wiecej, ale mam tylko tyle:

    DVD-RAM był pierwszym formatem zapisywalnego DVD, który opracowano głównie z myślą o archiwizacji danych. Cechuje się b. dużą trwałością nośnika (100 tys. cykli zapisu), całkowicie swobodnum dostępem do danych i ochronną kasetą, z której płytę można jednak wyjmować. Mimo idealnych wręcz parametrów do zastosowań video, co potwierdzają możliwości stacjonarnych nagrywarek firmy Panasonic, DVD-RAM ma jedną, ale dyskwalifikującą go wadę: znikomą zgodność z komputerowymi i stacjonarnymi czytnikami DVD. Został zaaprobowany przez organizację DVD Forum jako oficjalny format zapisu DVD, lecz obecnie propagowany jest praktycznie tylko przez firmy Panasonic, LG i Hitachi. (tekst troche nieaktualny bo z sierpnia 2003. teraz praktycznie wszystkie komputerowe czytniki DVD obsluguja format DVD-RAM)

    DVD plus i minus
    +
    Z technologicznego punktu widzenia podstawową cechą odróżniającą oba formaty jest budowa nośnika. Płyty oznaczone symbolem + w procesie produkcji maja zawsze wytłoczoną pofalowana sciezke prowadzącą. Te zafalowaniea służą do modulacji fazy odbitej wiązki śwaitła laserowego. Zmodulowane swiatlo niesie ze soba informacje o polozeniu (adresie) kazdego sektora znajdujacego sie na plycie DVD+R/RW. W efekcie nagrywarka jest w stanie dokladnie odszukac dowolnu ocszar nosnika jeszcze przed rozpoczeciem jego nagrywania.

    -
    W technologii DVD-R/RW rola sciezki prowadzacej jest znacznie mniejsza. Pozwala ona jedynie na ogniskowanie wiązki swiatla laserowego w odpowiednim miejscu i sluzy do generowania sygnalow zegarowych umozliwiajacych synchronizacje ogrotow plyty. Sama sciezka nie jest wogole pofalowanai nie niesie ze soba zadnych informacji o adresach sektorow. zamiast tego w pewnej odleglosci od siebie umieszczane sa tzw. pre-pit'y, czyli wytloczenia przegradzajace co jakis czas spiralna sciezke prowadzaca. Pozwala to na zapisywanie wylacznie blokow, a nie pojedynczych sektorow, jak ma to miejsce w przypadku DVD+R/RW.

    Brak mozliwosci adresowania pojedynczych sektorw niesie za soba jeszcze jedna konsekwencje - otoz zadna nagrywarka DVD-R/RW w odroznieniu od konkurencyjnego DVD+R/RW nigdy nie bedzie zgodna ze specyfikacja Mt. Rainer, standarden majacym na celu zastapienie stacji dyskietek przez napedy optyczne.

    Tak wiec podsumowujac: plus jest lepszy:)
  • #6
    ozzman
    Level 26  
    Jezeli chcesz to moge napisac o technologiach w nagrywarkach (Techn. gwarantowanego zapisu; smart-X; HD-Burn; OPC; PoweRec; VariRec
  • #7
    grabakrk
    Level 11  
    ozzman wrote:
    Jezeli chcesz to moge napisac o technologiach w nagrywarkach (Techn. gwarantowanego zapisu; smart-X; HD-Burn; OPC; PoweRec; VariRec


    Byłbym bardzo wdzięczny:D:D
  • #8
    ozzman
    Level 26  
    Technologie w nagrywarkach

    Technologia gwarantowanego zapisu - umożliwia ona wyeliminowanie problemów związanych z opróżnieniem bufora nagrywarki, prowadzących do nieprawidłowego nagrania nośnika. Poziom danych w buforze jest stale monitorowany i jeśli spadnie poniżej określonego minimum, proces zapisu będzie na jakiś czas wstrzymany, a pozycja wypalającego dane lasera zapamiętana. Gdy tylko dane ponownie zapełnią bufor, napęd wznowi nagrywanie dokładnie od tego samego miejsca na płycie, w którym zostało przerwane. Różni producenci stosują odmienne nazwy dla techniki gwarantowanego zapisu, i tak np. firma Sanyo stworzyła i opatentowała BURN-Proof (Buffer UnderRuNerror Proof), a Ricoh Just Link.

    Smart-X - technologia ta odpowiada za śledzenie i regulację prędkości odczytu danych. Prędkość ich odczytu zmienia się w zależności od jakości nośnika. Dzięki temu dane audio/wideo nie są obarczone błędami odczytu, występującymi niekiedy podczas procesu ripowania. System Smart-X znajduje zastosowanie w większości na-grywarek firmy Lite-On.

    HD-BURN - technologia opracowana przez firmę Sanyo. Umożliwia upakowanie 1,4 GB danych na standardowym nośniku CD-R. Odczytanie płyt nagranych w technologii HD-BURN możliwe jest w napędzie CD/DVD firmy Sanyo, zapisującym nośniki w tym formacie.

    OPC - technologia zmieniająca moc lasera w celu optymalnego dostosowania jej do parametrów optycznych nośnika.

    PoweRec - system używany w nagrywarkach Plextor, który ma na celu zapewnienie najlepszej jakości zapisu przy wszystkich szybkościach. Pamięć ROM nagrywarki zawiera katalog nośników, umożliwiający ich rozpoznawanie i dobranie właściwej strategii zapisu. Dzięki PoweRec można zidentyfikować, a następnie przetestować płytę i wybrać optymalne parametry zapisu. PoweRec II dodatkowo określa parametry zapisu na końcu każdego obszaru (w trybie Z-CLV) i decyduje, z jaką szybkością ma być nagrywana następna strefa.

    VariRec - funkcja charakterystyczna dla nagry-warek Plextora. Umożliwia ona zmianę mocy lasera przy zapisie płyt CD-DA na nośnikach CD-R. Dzięki temu podczas nagrania zmniejszona zostaje liczba błędów synchronizacji.
  • #9
    grabakrk
    Level 11  
    Dziekuje za wszelaka pomoc ... Temat uważam za zamknięty!