Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak wykonać mocny elektromagnes do sortowania metali?

michal1989s 28 Lis 2010 17:41 6488 10
  • #1 28 Lis 2010 17:41
    michal1989s
    Poziom 9  

Witam!

To mój pierwszy post na tym forum. Pierwszy ponieważ na większość moich pytań uzyskałem odpowiedź dzięki opcji "szukaj".

Mam taki zamysł, potrzebuję silnego elektromagnesu do sortowania puszek ALU od tych ze stali, a także sortowania odpadów poprodukcyjnych miedzi/mosiądzu/brązu od resztek stalowych (wielkości tych odpadów są różne waga od 1 grama do kilku kilogramów). Często są to wióry miedziane wymieszane ze stalowymi, ponadto różne elementy elektroniczne (różnokształtne kawałki miedzi/mosiądzu/aluminium/brązu o wadze od 1 grama do 100 gram wymieszane ze stalą).

Potrzebuje elektromagnes, który mogę wykonać samodzielnie dosyć niskim kosztem. Moje wymagania to najlepiej jak największa powierzchnia przyciągania magnesu (ekstra byłoby gdyby była to płytka- coś na ten kształt/powierzchnie 15 cm x 15 cm, mile widziana jak największa powierzchnia) i jak największa siła przyciągania.

Rozmyślałem nad zwykłymi magnesami, aczkolwiek są one bardzo niewygodne, ponieważ często mam do czynienia z opiłkami itp, które ciężko odczepić od zwykłego magnesu no i siła ich przyciągania nie jest oszałamiająca (a cena tych mocnych oszałamiająca).

Do dyspozycji mam (jeśli to pomoże) własnoręcznie wykonany zasilacz 5V 22A / 12V 15A, wykonany z zasilacza ATX.

Nie znam się zbytnio na elektronice, ale gdy będzie taka potrzeba nie widzę przeszkód by się dokształcić.

Proszę o informację:
    1. Czego będę potrzebował i z jakich materiałów mam korzystać (mam dostęp do skupu złomu, gdzie są rozbierane samochody, do zakładów gdzie jest poddawany recyklingowi różny sprzęt elektroniczny (telewizory, zmywarki, komputery, ksera, magnetowidy itp., itd.)).?
    2. Jak wykonać elektromagnes, w jaki sposób zabezpieczyć go przed usterkami i wykonać jak najbardziej ergonomicznie, przyjaźnie dla użytkownika (sprzęt ma być przenośny, dosyć lekki (myślę że do 15 kg max)?

Proszę o wszelkie sugestie, linki, filmiki i inne materiały, które ułatwią mi rozwiązanie problemu. Proszę pamiętać, że jestem laikiem :).

0 10
  • #2 28 Lis 2010 20:52
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

IMHO najlepiej się sprawdzą magnesy neodymowe przyklejone na klej epoksydowy do stalowej płytki. Problem oklejania tego zespołu magnesów opiłkami najłatwiej rozwiązać przez osłonięcie zdejmowanym pudełkiem z tworzywa lub aluminium - wielkość magnesu dobrać można do odpowiednio dużej śniadaniówki.

Jeśli upierasz się przy elektromagnesie - radzę znaleść odpowiednio duży transformator na rdzeniu EI, pozostawić tylko kształtki I i uzwoić tak by wykorzystywał posiadany zasilacz.
    Co do zabezpieczenia - obudować diamagnetykiem (sklejka, tworzywo sztuczne) ewentualnie zalać żywicą epoksydową w blok.

0
  • #3 28 Lis 2010 21:05
    Stary1952
    Poziom 33  

Witam .
    Spróbuj się pobawić elektromagnesem od rozrusznika samochodowego , ma sporą siłę przyciągania . :?:

1
  • #4 28 Lis 2010 22:22
    Flesz
    Poziom 21  

W praktyce stosuje się silne magnesy z dodatkową cewką. W zależności od biegunowości zasilania, cewka albo wspomaga magnes, albo niweluje jego magnetyzm, żeby metal mógł odpaść. Nie łatwy temat.

0
  • #5 28 Lis 2010 23:28
    Jabulami
    Poziom 17  

Tylko podstawowe pytanie jaki elektromagnes przyciągnie metale kolorowe i np stal czy żeliwo ?

0
  • #6 28 Lis 2010 23:51
    deksta84
    Poziom 24  

Jabulami napisał:
    Tylko podstawowe pytanie jaki elektromagnes przyciągnie metale kolorowe i np stal czy żeliwo ?

Magnes, tudzież elektromagnes przyciąga tylko materiał ferromagnetyczny. Pomijam resztki np. miedzi wczepione mechanicznie pomiędzy elementami złomu stalowego.
    Cała zabawa polega na wzbogacaniu złomu stopniowo "wyławiając" materiał ferromagnetyczny.

0
  • #7 29 Lis 2010 01:41
    michal1989s
    Poziom 9  

jdubowski napisał:
    Jeśli upierasz się przy elektromagnesie - radzę znaleść odpowiednio duży transformator na rdzeniu EI, pozostawić tylko kształtki I i uzwoić tak by wykorzystywał posiadany zasilacz.

Wybacz ale jak już zaznaczałem jestem laik i tak nadal będę się upierał przy elektromagnesie. Moje pytanie: w jakim urządzeniu znajdę odpowiednio duży transformator z rdzeniem EI? Troszkę poczytałem i wydaje mi się, że wystarczający będzie taki od zasilacza ATX, aczkolwiek jaką moc powinien mieć taki zasilacz aby spełniał moje wymagania? Jeśli bym wykorzystał rdzeń z zasilacza ATX to mógłbym go z powodzeniem zasilać moim przerobionym zasilaczem prawda?

Jabulami napisał:

Aż takim laikiem nie jestem :) Mój elektromagnes ma przyciągać tylko i wyłącznie ferromagnetyki odseparowując je od metali kolorowych typu miedź/mosiądz/brąz/aluminium.

Flesz napisał:
    W praktyce stosuje się silne magnesy z dodatkową cewką. W zależności od biegunowości zasilania, cewka albo wspomaga magnes, albo niweluje jego magnetyzm, żeby metal mógł odpaść. Nie łatwy temat.

Możesz coś więcej napisać o tej cewce? O ile jednak dobrze rozumuję, najpierw musiałbym mieć dosyć spory "normalny" magnes, który byłby wspomagany przez wspomnianą cewkę tak? Nasuwa mi się pytanie czy łatwo wykonać taką cewkę, o ile, taka wykonana przeze mnie cewka, zwiększy moc "normalnego" magnesu?

0
  • #8 29 Lis 2010 10:57
    deksta84
    Poziom 24  

Magnes jest zabudowany stalowym korpusem.
    Wokół korpusu nawija się cewkę. Przykładając napięcie do cewki zmieniamy natężenie pola magnetycznego korpusu. Do zasilania użyłbym raczej wyprostowanej i zabezpieczonej sieci 230V. Jednakże pociąga to za sobą konieczność nawinięcia sporej ilości uzwojenia, jak i właściwego wykonania ppor.. Nawijając cewkę bierze się pod uwagę opór elektryczny zwojów, jak i wytrzymałość termiczną. W końcu miedź też wykazuje pewien opór właściwy i ciepło Joule'a Lenza musi się wydzielić. Pamiętając o ścisłym upakowaniu uzwojenia trzeba zastosować odpowiedni przekrój drutu w emalii z zasady prawa Ohma. Bardzo silne elektromagnesy są używane jako mocowanie materiału przy szlifowaniu na szlifierkach stołowych. Są zasilane bezpośrednio 230VAC. Zasilanie prądem przemiennym wymaga zastosowania dodatkowego uzwojenia pomocniczego, które podtrzymuje pole magnetyczne, gdy napięcie sieci spada do zera (50Hz). Jest to trudne zagadnienie i raczej przytaczam to jako ciekawostkę. Stosuje się to w różnego rodzaju przekaźnikach o cewce roboczej zasilanej prądem przemiennym.
    Pozdrawiam.

0
  • #9 01 Gru 2010 17:59
    Kurosz
    Poziom 2  

Witam. Zazazcam ze jestem laikiem.

Przeszukałem forum na ten temat, ale nie odnalazłem jasnej dla mnie odpowiedzi. W elektromagnesie który buduję zależy mi na jego mocy i powierzchni wytwarzanego pola (żeby było jak najszersze). Mam parę pytań co do rdzenia. Otóż lepiej użyć rdzenia dłuższego(15-25cm), czy krótszego(4-8cm)? Na co ma wpływ długość rdzenia, przy założeniu że nawinę na niego tyle samo zwoi bez względu na długość, co oznacza że np na dłuższym będę miał jedną warstwę, a na dłuższym 3.

To samo pytanie o grubość. Zależy mi na powierzchni wytwarzanego pola, więc stwierdziłem że grubszy rdzeń będzie dobrym rozwiązaniem, ale znowu to samo pytanie. Jaki wpływ ma grubość rdzenia na moc elektromagnesu? Skoro liczy się liczba zwoi, to oczywiście przy tej samej ilości drutu na grubszym rdzeniu wyjdzie nam o wiele mniej zwoi,a le czy jego grubość tego nie zrekompensuje?

Dla przykładu mamy rdzenie o długości od 3 do 30cm i o średnicy 0.5, 1, 2 i 5cm . Jakiego wymiaru najlepiej użyć do uzyskania największej mocy i powierzchni pola.

Zależy mi też na tym aby jeden z biegunów był mocno widoczny, ponieważ magnes ma służyć do odpychania magnesu neodymowego.

A i dysponuję transformatorem o napięciu 12V, natężeniu 1.2A Czego mogę jeszcze użyć do zasilania takiego elektromagnesu, ale żeby nie wyparował?

Z góry dziękuje za wszelką pomoc.

1
  • #10 01 Gru 2010 18:21
    marpiasek
    Poziom 27  

Witam.
    Pytań dużo,ale jaki ciężar ma dzwigać. (opiłki czy szyny kolejowe).
    Napisz.

0
  • #11 01 Gru 2010 19:37
    Kurosz
    Poziom 2  

Potrzebny mi elektromagnes zdolny podnieść 5-10kg. Jak już mówiłem jego celem jest odpychanie magnesu neodymowego.

1