Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dysk ST31000333AS po upadku, nie kręci talerzami.

Sciemek 28 Nov 2010 18:30 3200 3
    Sciemek
    Level 14  
    Witam kolegów,

mam do naprawy dysk twardy Seagate model jak w temacie.
    Upadł z wysokości ok 20 cm. Podczas upadku był wyłączony od zasilania oraz był zamontowany we wnętrzu kieszeni Maxtor.

Firmware tego modelu nie jest na czarnej liście.
    Po włączeniu zasilana dysk nie jest w ogóle wykrywany przez BIOS.
    Podłączenie samej PCB zostaje prawidłowo wykryte i występuje w menedżerze urządzeń w windows.

Nie wykluczam uszkodzenia PCB, tj. może zimny lut.
    Czy wiecie koledzy jak sprawdzić silnik napędzający talerze?
    W załączniku dźwięk pracy dysku po podłączeniu go do sprawnego zasilacza.
    Dysk wyjęty oczywiście z kieszeni.

Podejrzewam, że ramię głowicy się zgięło i nie pozwala na rozruch talerzy, gdyż głowica je hamuje.

Dodam jeszcze, że dysponuję terminalem i po podłączeniu pokazują się jedynie losowo znaki ASCII np. Ąţ˙˙ú˙˙˙˙ţď˙<0>˙
    msthhk
    Level 29  
    Na 99% uszkodzenie silnika. Ten model ma bardzo delikatny silnik, jest czuły na uderzenia.
    Ten dysk jest dość niepopularny (3 talerze, 6 głowic), częściej 1TB można kupić 4 talerzowy, 8 głowic. Donor dość trudny do zdobycia.
    Głowice mogą być poza landing zone (pomimo blokady aktuatora), ale uszkodzenie silnika w tym przypadku jest niemal pewne i nie ma co liczyć, że to tylko zaparkowanie głowic. Ten model dysku ma bardzo, bardzo słaby silnik.
    Sciemek
    Level 14  
    Otworzyłem ten dysk, spisując go raczej na straty (jest poza gwarancją) by upewnić się, czy to łożysko i okazało się, że jednak masz rację kolego, spróbowałem pokręcić ręcznie - ani drgnął. Jak to możliwe? Głowice zaparkowane były we właściwym miejscu tj. przy środku talerzy (w tym modelu).
    Jest jakaś szansa na naprawę tak uszkodzonego czy zatartego silnika czy w grę wchodzi jedynie wymiana korpusu dysku wraz z łożyskiem?

Pozdrawiam
    msthhk
    Level 29  
    Niedoczytałem, że Ty chcesz to naprawiać. Nie ma szans. Nierozebrany to jeszcze na dawcę głowic by się nadał (bo nietypowy), a tak to nawet na allegro nikt nie kupi ;)