Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosba sprawdzenia schematu końcówki ok.200W

pinkin 28 Lis 2010 19:20 10573 24
  • #1 28 Lis 2010 19:20
    pinkin
    Poziom 18  

Witam bardzo serdecznie! Na początek chciałbym zastrzec ten temat przed usuwaniem, ponieważ jest to dla mnie bardzo ważne i poświeciłem temu tematowi 2 lata pracy. Wiem też że temat był podejmowany wcześniej. Doszedłem z przeróbką diory do momentu w którym naprawdę potrzebuje Waszej pomocy i rady. Dodam również że uczyłem sie dużo (z książek) żeby móc sie z Wami jak najlepiej porozumieć.

Do rzeczy:
    Chce przerobić ws442 na 2*200W. Wiem ile z tym się wiąże komplikacji. W tym temacie chciałem się zająć tylko tą rzeczą najważniejsza - końcówką mocy.
    W miejsce transformatora mam na płytce (jak ulał) zasilacz impulsowy na mosfetach ok.600-650W. Jest wysterowany na 32.1khz. Obliczyłem, że będę potrzebował około 2*50V napięcia na zasilaczu, ale nie nawinąłem jeszcze tr.gł. także wartość napięcia można jeszcze w razie czego ustalić. Napięcie które zamierzam zmienić we wzmacniaczu, dochodzi tylko do widocznej części końcówki, reszta wzmacniacza będzie zasilana innym napięciem(trafem).

Szczerze mówiąc nie wiem jak sie za ten schemat ugryźć. Miałem kilka koncepcji z których wybrałem jedną:
    -zmieniam napięcie,
    -rezystory R510, R516, R528 (odpowiednio rezystancją i mocą)
    (czyli napięcia i wysterowanie od strony wejścia do końcówki zostają takie same)
    -tranzystory gł. chciałem zmienić na bd912, ale zobaczyłem że maja identyczne parametry jak 2n6491 a nawet 2n wydzielają mniej mocy
    -R540 & R542, R903 & R934

Kojarzę opcjonalnie jak działa dany układ wzmacniacza. Mam problem z obliczeniem rezystorów baza-emiter na 4ch tranzystorach wyjściowych. Wiem jedynie że odpowiadają one za wysterowanie tych tranzystorów. Oprócz tego nie wiem do czego służą kondensatory C901 & C902 i czy je ruszać w ogóle. Pomocy!

1 24
  • Pomocny post
    #2 28 Lis 2010 22:36
    chaka
    VIP Zasłużony dla elektroda

Przecież to żadnego sensu nie ma.
    Co z tego, że zmienisz zasilacz? Nawet jak dołożysz druga parę bd 911 to i tak 200W nie wyciśniesz. Na styk udało by się to z pary 2sc5200 2sa1943, ale co z tego jak i tak musiałbyś zmienić 90% elementów żeby dopasować punkty pracy. A nawet jak to zrobisz, to popalą ci się te cienkie ścieżki, a miejsca na pogrubianie tam nie ma zbyt wiele. Następną sprawą jest chłodzenie, bo pasywnie 2 oryginalne radiatory to za mało, a żeby dołożyć wiatraki to całe wnętrze trzeba przebudować, czyli wywalić płytę główna. Wtedy zostaje Ci sama obudowa, pełna niepotrzebnych dziur. Koszta zasilacza, płytek, elementów, dupereli jak gniazda i wyłączniki, el mechanicznych, sięgną spokojnie 3-4 stówek, a za ok 430 masz nowy wzmacniacz np. T-amp E-400 z dwuletnią gwarancją.

Dalej widzisz sens Twojej przeróbki?

1
  • #3 28 Lis 2010 23:56
    pinkin
    Poziom 18  

->chaka
    Tak. Koszt zasilacza na szczęście juz jest z głowy. Mam dużo elementów, bo zbieram sprzęt na śmietnikach, złomowcach i od ludzi co tego nie potrzebują. Reszta części idzie z odzysku. Oczywiście wiadomo że z odzysku wszystkiego nie wylutuję. Wzmacniacz przerabiam dla kolegi na potrzeby estradowe jego zespołu. Robie to za darmo w ramach praktyki. Sponsoruje on koszta części czyli możemy kombinować na wszystkie możliwe sposoby. Zabezpieczenie przed przeciążeniem prądowym(zwarcie) jest na zasilaczu. Trzeba będzie zrobić jeszcze zabezpieczenia dla każdego kanału osobno. Płytka do przerobienia. Okablowanie do wymiany. Trzeba zrobić odpowiedni system konwekcji +z wentylatorami. Myślałem jeszcze o ew. założeniu kompresora na wejściu, sterowanego osobną gałką. Do tego wszystkie układy muszą pozostać takie same(wejścia, stereo, filtry na gałkach, gramofon, wy/we korektora, itp). Linijki do przerobienia. Filtry wyjściowe do przeliczenia. Nawet nie wiem ile zapomniałem, lub pominąłem teraz.

Zajmijmy się na razie końcówką. Na pewno coś wymyślimy.
    Ps. 2sc5200 & 2sa1943 wyglądają dość solidnie, dzięki

0
  • Pomocny post
    #4 29 Lis 2010 08:51
    AnTech
    Poziom 31  

Jedyne co usprawiedliwia sens prób przeróbki tego wzmacniacza jest chęć nauki i zdobycia trochę praktyki. To Ci się chwali.
    2SC5200 i 2SA1943 to dobre tranzystory ale tylko w wykonaniu firmy TOSHIBA, na rynku są niestety spotykane podróbki i te dobre nie są. Oryginalne tranzystory mają napisy wypalane laserowo. Zwróć na to uwagę przy zakupie.
    Zastosuj po dwie pary na kanał czyli łącznie osiem tranzystorów.
    Następna sprawa to tranzystory sterujące. Para BD139/140 nie zapewni odpwieniego wysterowania tranzystorów końcowych. Potrzebny będzie dodatkowy stopień prądowy. Poza tym BD139/140 mają za niskie napięcie UCE do pracy przy zasilaniu ±50V. Zastosuj parę BF469/470.
    Przydałby sie też lepszy stopień wzmacniacza napięciowego ze źródłem stałoprądowym zamiast bootstrap'u. BD139 w roli drugiego stopnia wzmacniacza napięciowego też nie spełnia wymagań.
    Ogólnie cały wzmacniacz trzeba by policzyć na nowo.
    Proponuję przyjrzeć się konstrukcji typowych wzmacniaczy estradowych o mocy 2x200 czy 2x250W i zastosować ich rozwiązania w swojej konstrukcji.

1
  • #5 29 Lis 2010 23:59
    pinkin
    Poziom 18  

->AnTech
    Mam wrażenie że o taki schemat końcówki ci chodziło.
    Znalazłem to w którymś temacie na elektrodzie. O to ci chodziło z tym źródłem stałoprądowym?

Mam kilka pytań do tego schematu:
    -Czy taki schemat sie w ogóle nadaje?
    -Napięcie! Na jakie napięcie ustawić zasilanie. W temacie z którego to mam pisali o 70V dla tego układu, później coś o 65V, ja mam trafo narazie policzone na 50V(stosunkowo napięcie i prąd)
    -tranzystory sterujące końcowym stopniem mocy. Dać te schematowe tipy czy te BF469/470?
    -Nie było ani słowa o mocy układu. Jak wysterować to tak żeby nie przekroczyło 200W?

2
  • #6 30 Lis 2010 10:10
    AnTech
    Poziom 31  

Mniej więcej o taki schemat chodziło choć z drobnymi porawkami. Układ jest prosty ale może się sprawdzi.
    Odnośnie dynamiczego (bootstrap) i statycznego źródła prądowego odsyłam do literatury np. Maciej Feszczuk "Wzmacniacze elektroakustyczne" lub "Układy amatorskich wzmacniaczy elektroakustycznych" pod redakcją Aleksandra Witorta. Wujek Google też co nieco może na ten temat powiedzieć.
    Napięcie zasilania ustal na co najmniej ±50V DC. Zatem transformator sieciowy powinien mieć na uzwojeniu wtórnym napięcie zmienne 2x40V. Wydajność prądowa zależnie od przeznaczenia wzmacniacza 3 do 5A. W domowym wystarczy 3A, w estradowym wskazane by było 4, a nawet 5A.
    Q4 daj BF470, a Q5 daj BF469.
    Pisząc o dodatkowym stopniu wzmocnienia prądowego miałem na myśli użycie zamast Q7 TIP41C zestawu tranzystorów BF469 i TIP41F oraz zamiast Q8 TIP42 zestawu tranzystorów BF470 i TIP42F. Oczywiście potrzebne będą dodatkowe rezystory polaryzujące.
    Moc ciągła oddawana przez wzmacniacz zależy głównie od napięcia zasilania i wydajności prądowej zasilacza oraz wydajności chłodzenia. Jak wzmacniacz osiągnie np 215W to chyba nie będzie powodu do zmartwienia? ;)

1
  • #7 30 Lis 2010 14:44
    pinkin
    Poziom 18  

Chciałbym żeby przy 201W włączało się zabezpieczenie. Nie wiem czy głośnik wytrzymałby 215W, ale znam tylko jeden sposób żeby to sprawdzić ;) Dosyć drogi eksperyment. Natomiast nic nie szkodzi jeżeli wzmacniacz miałby oddawać trochę mniej mocy.

Co do elementów polaryzujących, czy wszystko jest w porządku? Np. nie otworzą mi się 2 gałęzie na raz? W diorze były jeszcze rezystory R526 R530, do tego rezystory baza-emiter na tranzystorach napięciowych. Wszystko to mi się wydaje miało na celu spolaryzować zaporowo przeciwną gałąź. Z tąd moje pytanie.

(EDIT!!!):

Znalazłem na stanie trafo niesymetryczne, które dla testów podłączyłem w sposób pokazany na schemacie, uzyskując w ten sposób napięcie ok. 2*50V.
    Zrobiłem układ na "pająku". Wszystkie tranzystory które dałem zastępczo były jedynymi które miałem, bo sztuk BD139 i BD140 akurat zabrakło w sklepie. Najpierw testowałem bez tranzystorów końcowych na głośniczku 8Ω 0,5W szeregowo z rezystorami 2*33Ω. Sygnał dźwiękowy był przesterowany. Dodałem tranzystory końcowe BD911 i BD912 i przy zwarciu wejścia do jego masy(wyciszenie na potencjometrze) miałem niezłe brum sieciowe i do tego przesterowane. Trwało to parę sekund gdy odruchowo zareagowałem na pojawienie się dymku. Przy ponownej próbie okazało się że dymi rezystor szeregowy z głośniczka 33Ω, po czym sam odlutował się. Tranzystory napięciowe i prądowe końcowego stopnia mocy były nagrzane. Sugeruje się że na wyjściu wydzieliła się moc spoczynkowa ponad 0.3W. Po pomiarze ACV wyszło mi napięcie 39V(DCV +/-300mV) w każdej pozycji potencjometra RV1.
    Może nie mam zbyt dużego doświadczenia, ale dla mnie to logiczne że obwód przecież powinien sie zamykać np. przez R4-Q4-Q7-Q9, niezależnie od podanego sygnału, czy nie.
    Proszę o pomoc!

(EDIT)12.12.10r.
    Spaliłem kilka tranzystorów... Wykonałem układ używając elementów ze schematu oryginalnego. Pominąłem tym razem tylko tranzystory prądowe. Zmieniłem źródło zasilania na bardziej stabilne(z diory 2*37V). Biegun dodatni się rozładowuje niemalże całkowicie po odcięciu zasilania. Rezystor 120Ω biegunu dodatniego się troszeczkę dymi po podaniu obciążenia(głośniczka). Czyli układ działa dokładnie jak myślałem(nie działa!).

Myślałem żeby jakoś połączyć +zasady działania układu diory(m.in. polaryzacje tranzystorów) +z mostkowaniem tranzystorów mocy +z bootstrapem zmienionym w jakiś magiczny sposób na układ mniej podatny na zakłócenia.
    Powielam moje pytanie o przeznaczeniu kondensatorów C901 i C902 na schemacie nr.1

0
  • Pomocny post
    #8 13 Gru 2010 22:57
    PZ IX
    Poziom 32  

BD137 w tym układzie się sfajczył, bo w szczycie maksymalnego wysterowania na ujemnej połówce sygnału wyjściowego masz ok. 70-85V napięcia Uce (jeżeli Uwy waha się w granicach 20-35V jeszcze odejmując nieco spadku napięcia na rezystorze R12), a BD137 ma Ucemax=60V!!
    Za to BD911/912 mają zapas napięciowy.
    Druga sprawa, że masz totalnie niesparowane tranzystory sterujące, więc rozkład prądów na oba tranz. jest dość nierównomierny.
    C901i 902 zapewne zapobiegają wzbudzeniom wzmacniacza spowodowanym dodatkowymi elementami zabezpieczenia. Skoro są, to niech będą.
    Czy powyższy układ wzmacniacza ktoś kiedykolwiek składał i testował?

0
  • #9 14 Gru 2010 20:58
    pinkin
    Poziom 18  

->PZ IX
    Nic mi o tym nie wiadomo czy ktoś to montował. Ten temat gdzie to wyciągnąłem jest dosyć stary...

Dokupiłem części tak jak pisałem. Myślałem nad schematem kilka wieczorów. I juz wiem jak to ma działać. Mój błąd polegał na tym że zseparowałem mase opisaną jako IN GND, przez co nie otworzył się tranzystor Q5 i reszta poszła jak po sznurku przez rezystor R12. Przed chwilą zwarłem mase do pozostałych mass i wszystko wygląda w porządku. A nawet sprawdziłem i gra tipami przez rezystory R12,R13. Kupiłem jedyną parę tranzystorów końcowych jaka była w sklepie. Mam nadzieje że to nie sa podróbki, bo czytałem na forum że często sie zdarzają.
    Największe tranzystory jakie w życiu widziałem... Nigdy jeszcze nie liczyłem tranzystorów, chciałbym sie tu wyłożyć i byłoby mi miło gdyby ktoś mnie poprawił jeśli się mylę.
    Kolumna ma jednak 130W norm, byłem ostatnio ją zobaczyć. Opisane tam 200W max, przyjmuję jako amplitudę mocy. Ogólnie obliczenie schematu widzę w 2ch częściach:

1.Przez tranzystor końcowy puszcze prąd znamionowy. Będę obserwował stosunek prądu wyjściowego do prądu bazy, przy nagrzewaniu sie. Powinienem poznać maxymalny i minimalny prąd bazy dla całkowitego otwarcia połówki.
    2.Liczenie reszty wzmacniacza od wejścia, bez tranzystorów napięciowych (Q7iQ8). Wszystkie grzejące się tranzystory sprawdzam wg. pkt1. Tranzystor Q4 ma cały czas oddawać ten sam prąd, dlatego tranzystor Q5 ma przyjmować dokładnie tyle samo prądu. Tranzystor Q6 przez potencjometr ma mieć dostosowany taki spadek napięcia Vce, żeby jedynie włączyć pozostałe tranzystory na końcówce. Q5, stosunkowo prądem do Q4, ma być włączane przez Q1. Przez Q1 i Q2 ma płynąć ten sam prąd, żeby albo zamykać Q5, albo (wprost proporcjonalnie dzięki stałej charakterystyce wzmocnienia) zwiększyć jego prąd dwukrotnie(żeby wciąż oddawał prąd ujemny do Q4 i otwierał ujemna gałąź tak samo- symetrycznie).

Połączenie układu tranzystorami napięciowymi sprawdzonymi również wg. pkt1. Po wykonaniu pkt1 powinienem znać prąd jaki powinien emitować Q4. Zostanie tylko dobrać rezystory wyrównawcze na emiterach(i ew. bazach) tranzystorów mocy, oczywiście uwzględnione wcześniej w obliczeniach. Zamiast tipów chcę dać BD911 i BD912. Jeden tip na mierniku miał hFe=20, a drugi ok.160 i bardzo się różniły wyglądem, nie wiem czy to normalne.
    Nie wiem czy dobrze to rozgryzłem, ale zostaje mi pytanie :arrow: jak obliczyć maksymalne napięcie wejściowe???

0
  • #10 14 Gru 2010 21:36
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 39  

Chłopie, bez obrazy, ale o wzmacniaczach to jeszcze nie masz zielonego pojęcia i jak prawie każdy początkujący rwiesz sie od razu na 200-watowy wzmacniacz...
    Zbuduj najpierw prostsze konstrukcje 50-70W, nabierz doświadczenia- nawet na bazie "tuningu" tej unitry, bo ciekawy jestem jak odprowadzisz ciepło z takiego wzmacniacza 2X200W....

Żadne BD ani TIP-y nie bardzo sie nadaja ( za małe wartości Hfe i Ft) do tych C5200/ A1943- zastosuj dobre izolowane A1837/C4973.
    Na schemacie , który podałeś z grubsza wszystko jest w porządku, ale ZA MAŁE sa wartości Re i powinny być co najmniej 0,2 do 0.33 ohma. Nie widzę tez żadnego układu zabezpieczającego...Brak układu cewki+R na wyjściu- zab. przed pojemnościowym charakterem obciążenia.
    Dobra rada: zdobądź sobie wymienione ksiażki przez AnTech'a: Witorta i Feszczuka- choć stare, to przejaśnią Ci w głowie, bo na razie błądzisz w ciemności.
    Przeróbka tej unitry jest bezsensowna, choć możliwa, bo jak pisali koledzy wymaga dużych umiejętności i doświadczenia, a jeśli zostanie ten stary przedwzmacniacz i trzeszczące potencjometry, to bedzie to 200-watowa lipa...

0
  • #11 14 Gru 2010 22:06
    pinkin
    Poziom 18  

->andrzej lukaszewicz
    Przede wszystkim nie odniosłeś się do mojego sposobu obliczania.
    Nie będę tłumaczył dlaczego nie chce zakładać mniejszych tranzystorów z gumkami. Z tego co piszesz to widze jedynie że to jest 200-watowa lipa... Może coś na plus, albo przynajmniej jak mam obliczyć RL lub napięcie wejściowe.
    Pozdrawiam

0
  • #12 14 Gru 2010 22:16
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 39  

pinkin napisał:
    ->andrzej lukaszewicz
    Przede wszystkim nie odniosłeś się do mojego sposobu obliczania.

Jak na razie to nic nie obliczyłeś...

Dodano po 2 [minuty]:

pinkin napisał:
    ->andrzej lukaszewicz

Nie będę tłumaczył dlaczego nie chce zakładać mniejszych tranzystorów z gumkami.

Ale wyjaśnij choć cóż to są te małe tranzystory z gumkami....:D

0
  • #13 15 Gru 2010 16:46
    PZ IX
    Poziom 32  

andrzej lukaszewicz napisał:
    jeśli zostanie ten stary przedwzmacniacz i trzeszczące potencjometry, to bedzie to 200-watowa lipa...

Poza potencjometrami zgadzam się.
    Ten WS 442 jako całość jakoś gra, jeśli nie mamy do czego innego porównywać. Ale jeśli go postawić koło czegoś normalnego, chociaż krajowego to masakra po prostu. Wnerwia to podbicie srednio-wysokich tonów okropnie, zwłaszcza na dużej głośności. Nie wnikam już czy to wina tylko przedwzmacniacza, ale wiele wskazuje na to, że tak.
    A coś bym polecił zamiast tego wzmacniacza z linku. dj-MatyAS puścił mu nawet 2x50V :!: Jest to stary, dobry wzmacniacz mocy z Eltrona 100. Gra też bajerancko, tylko bas trochę płaski. Schodzi w miarę nisko, ale potężnego wykopu nie ma, może to wina braku przedwzmacniacza (wzmacniacz podpięty bezpośrednio do PC).

0
  • #14 15 Gru 2010 21:39
    robert1
    Poziom 16  

Nie dasz sobie niestety z tym rady Kolego . Takie moje zdanie . Kup jakiegoś KITA i poskładaj go solidnie .Jeszcze wspomnisz to co właśnie napisałem .Pozdrawiam .

0
  • #15 15 Gru 2010 22:27
    PZ IX
    Poziom 32  

robert1 napisał:
    Nie dasz sobie niestety z tym rady Kolego . Takie moje zdanie . Kup jakiegoś KITA i poskładaj go solidnie .Jeszcze wspomnisz to co właśnie napisałem .Pozdrawiam .

Po co, skoro za 50 zł już złoży kompletne dwie końcówki mocy z Eltrona 100? :| kompletny opis jest na forum, zamieszczałem schemat płytki - zresztą nie tylko ja. Oczywiście jak się zniechęci do tego układu wyżej przedstawionego.

0
  • #16 15 Gru 2010 22:42
    chaka
    VIP Zasłużony dla elektroda

Eltrona? toż to dinozaur...

0
  • #17 16 Gru 2010 15:40
    PZ IX
    Poziom 32  

A co w nim niby złego. Bardzo dobrze gra, nie robi problemów. Jest też sprawdzony przez wielu ludzi nawet w skrajnych warunkach, oczywiście trzeba mu zapewnić dobre chłodzenie. Można go złożyć nawet z worka części po telewizorach i różnych tranzystorowych układów, choć obecnie wobec cen tranzystorów to nie ma wielkiego znaczenia.
    Szczegóły odnośnie tej konstrukcji i jej przystosowane do 2x50V powiem później, jeśli autor by się na niego zdecydował.

0
  • #18 16 Gru 2010 17:24
    pinkin
    Poziom 18  

Temat zszedł zupełnie nie w tym kierunku. Nie wiem dlaczego nikt tu nie chce pomóc na elektrodzie tylko wszyscy spychają typu: "ja sie na tym nie znam, zobacz tam jak...", albo "ty się na tym nie znasz, idź sie ucz". To chyba normalne że jak ktoś zadaje pytanie to nie zna odpowiedzi w mniejszym lub większym stopniu.

Na początku tematu mówiłem że chce się zająć tylko tematem końcówki. NIe chłodzeniem, ani przedwzmacniaczem, ani zasilaczem.
    Nikt się nie odniósł dalej do mojego sposobu obliczania(Ten pod obrazkiem z dużymi tranzystorami).

->PZ IX
    Dzięki za pomoc ale zajmę sie jednak tą znalezioną na 2sc5200 i 2sa1943. Myślałem więcej o tym schemacie, a eltron jest na npn-ach. Rozważałem juz jedną podobną konstrukcję końcówki też na npn-ach SPA 234x od dj-MatyAS(pierwszy kto mi pomógł na tym forum mimo mojej głupoty). Jak będzie problem z przedwzmakiem to dam opampy, filtr gramofonowy itp.

Na trzeszczące potencjometry polecam kontakt do potencjometrów.

0
  • #19 16 Gru 2010 17:36
    robert1
    Poziom 16  

Nikt Ci nie pomógł i nie pomoże bo nie masz podstawowej wiedzy z zakresu elektroniki a to jest forum dla elektroników przede wszystkim a nie dla murarzy z zacięciem elektronicznym .Co ty wiesz na temat prądu ? Bierzesz się za obliczanie wzmacniacza a nie masz pojęcia od czego zacząć .

"Na trzeszczące potencjometry polecam kontakt do potencjometrów"

A do smarowania chleba najlepsze jest masło .....

0
  • #20 16 Gru 2010 18:51
    TOMI
    Serwisant

Szczerze mówiąc to wzmacniacz powinien działać poprawnie po samej wymianie tranzystorów ewentualnie dla bezpieczeństwa R530 z 1K zamienić na 100 ohm oraz R510 na 3,3K jeżeli dioda D502 grzeje się za bardzo.
    T502, 504 - MPSA92(inne nogi) w ostateczności BC556
    T506 - BF457 lub jakikolwiek podobny NPN BFxxx
    T510 - 2SC4973
    T512 - 2SA1837
    Jeżeli zrobisz to uważnie i dokładnie musi zadziałać.

0
  • #21 16 Gru 2010 19:55
    PZ IX
    Poziom 32  

Wiem, że decydujesz się dalej na znaleziony przez siebie układ, ale jestem zobowiązany coś sprostować, choćby dlatego byś więcej wiedział i także dla innych:

pinkin napisał:
    Myślałem więcej o tym schemacie, a eltron jest na npn-ach.

Wzmacniacz na parze prądowej quasi-komplementarnej bez problemu można przystosować do pracy z parą komplementarną zmieniając TYLKO kilka połączeń. to samo odwrotnie - stopień napięciowy pod układ komplementarny w quasi-komplementarny.

0
  • #22 16 Gru 2010 21:30
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 39  

pinkin napisał:
    ->andrzej lukaszewicz
    albo przynajmniej jak mam obliczyć RL lub napięcie wejściowe.

Niestety , ale jak chcesz krytykować innych za brak chęci do pomocy, to najpierw spójrz OBIEKTYWNIE na swój poziom wiedzy w tym temacie. Ja często staram się pomóc ludziom, którzy włożyli już jakiś pozytywny wkład pracy w swój projekt i coś ich zatrzymało w dalszym rozwoju. U Ciebie niestety nie ma żadnego postępu poza wyrzutami o braku pomocy. Dla mnie pomoc to nie jest wyręczanie. Jak przeczytasz z uwagą.te książki o których wcześniej pisałem ( i koledzy również) to zapewniam Cię , że nie zadasz żadnego głupiego pytania, bo tam jest napisane jak obliczać wzmacniacze w różnych konfiguracjach .

RL się nie oblicza, tylko zakłada wartość (2,4, 6,8 Ω) czy inna wartość, bo to ma być w przybliżeniu wartość obciążenia tego wzmacniacza. Napięcie wyjściowe obliczasz z prawa Ohma, a wejściowe jest zależna od wzmocnienia stopnia mocy i raczej je się wcześniej zakłada - zależy od wartości źródła sygnału i wtedy dobiera się wzmocnienie, by osiągnąć oczekiwane nap. wyjściowe..

Zrób coś , zbuduj ze sprawdzonego schematu i dopiero pytaj, gdy będzie cos nie tak.

A do moderatorów pytanie (z żółta kartką) dlaczego ten temat zaniżający poziom forum znajduje się w promowanych tematach? Promocja lenistwa i ignorancji?

0
  • #23 16 Gru 2010 21:39
    PZ IX
    Poziom 32  

wtedy dobiera sie wzmocnienie, by osiągnąć oczekiwane nap. wyjściowe..

Nie zapominajmy, ze zmiana tegoż wzmocnienia najczęściej polega na korekcji elementów w sprzężeniu zwrotnym co może poprawić, ale prędzej pogorszyć sytuację zniekształceń TIM i zmienić poziom nielinowych oraz charakterystykę częstotliwościową wzmacniacza.
    Niewielka korekta raczej nie spowoduje zauważalnych zmian w działaniu wzmacniacza - zależy też od tego, czy pod tym względem układ nie jest wyżyłowany np. czy pierwotnie nie pracuje na granicy wzbudzenia, zwiększając wzmocnienie można tutaj namieszać.

0
  • #24 16 Gru 2010 21:47
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 39  

PZ IX napisał:
    wtedy dobiera sie wzmocnienie, by osiągnąć oczekiwane nap. wyjściowe..

Nie zapominajmy, ze zmiana tegoż wzmocnienia najczęściej polega na korekcji elementów w sprzężeniu zwrotnym co może poprawić, ale prędzej pogorszyć sytuację zniekształceń TIM i zmienić poziom nielinowych oraz charakterystykę częstotliwościową wzmacniacza.
    Niewielka korekta raczej nie spowoduje zauważalnych zmian w działaniu wzmacniacza - zależy też od tego, czy pod tym względem układ nie jest wyżyłowany np. czy pierwotnie nie pracuje na granicy wzbudzenia, zwiększając wzmocnienie można tutaj namieszać.

Kolego na tym etapie ( niestety dość niskim ) nie wnikajmy w dobór elementów sprzężenia zwrotnego, dopasowania impedancji w układzie sprzężenia zwrotnego, zniekształceń TIM , bo nie poruszono tu dużo ważniejszych podstawowych zagadnień, bo autor "nie wie" jak obliczyć RL...
    Ja wypadam z tej pseudo-dyskusji, za wysokie progi na moje nogi...:D

0
  • #25 16 Gru 2010 23:25
    pinkin
    Poziom 18  

Żadne BD ani TIP-y nie bardzo sie nadaja ( za małe wartości Hfe i Ft) do tych C5200/ A1943- zastosuj dobre izolowane A1837/C4973.

Przepraszam. Do teraz myślałem że radziłeś mi dać te tranzystory jako parę równolegle do prądowych, a nie jako napięciowe. Myślałem że radzisz mi gorzej a nie lepiej. Dlatego uznałem to za mniejsze tranzystory i mało adekwatną informację po tym jak miałem mieć dobrane 2* C5200 i A1943 na styk.

Teraz się już całkowicie pogubiłem w tym temacie. Przepraszam wszystkich że niepotrzebnie wzbudziłem te emocje.
    Namęczyłem sie już nieźle z samym zasilaczem. Nawijałem trafo które miało być 285VA z napięciami jak w diorze, ale mi nie wyszło przez to że w obliczeniach zakładałem indukcyjność rdzenia 1.6T(a z pomiarów wyszło mi później że miał 1T). Dyskutowałem na ten temat tylko z dyrektorem, który wiecznie nie miał dla mnie czasu. W końcu kiedyś na wigilii jak mu powiedziałem że mam 10A w stanie jałowym to mi z uśmiechem powiedział że spokojnie mam nawijać uzwojenie2.
    Nie mam niestety kogo się spytać o coś z elektroniki i chciałem żebyście wiedzieli że szanuję każdą Waszą radę. A jak cos nie wiem to sprawdzam. Robiłem zasilacz impulsowy do tego wzmaka, bardzo mi pomógł jego projektant Qwet na PW.

Wracając do tematu. Wychodzi że mam tutaj do wyboru 3 opcje:
    1)TOMI- jako jedyny napisałeś jak mogę zmienić WS442 na większą moc. Dziękuję ci.
    2)schemat omawiany
    3)eltron100

Opcja pierwsza jest z bootstrapem który może powodować zakłócenia przy danej mocy. Czytałem o tym również gdzieś w internecie. Ale byłoby to najprostsze, najtańsze i najmniej kłopotliwe rozwiązanie.
    Opcja druga jest złożona na pająku, działa i kupiłem już do tego pierwszą parę tranzystorów końcowych.
    Opcja trzecia, czyli przystosowanie eltrona do pracy na stopniu prądowym Quasi-komplementarnym. Oprócz tego trzeba by było zwiększyć jego moc do 130W
    ------------------------------------------------------------------------------
    Dodano po 10 miesiącach.

Ok, sam wszystko skontrolowałem.

Maksymalna moc końcówki ze względu na tranzystory mocy to 200W. Na 8Ω wychodzi napięcie 56V. Po uwzględnieniu spadków napięcia można dać 2*60 albo 2*70V. Mam na myśli maksymalne napięcie. Ja ustawiłem na 2*51V5 i ma się swietnie. Końcówka przeszła testy. Jest już poskładana we wzmacniaczu i nadaje się. Schemat poprawiłem. Zamieszczam poprawny.
    W związku ze schematem:
    1.Rezystor R3 okazał się niepotrzebnie oznaczony na 3W. Przy 8omach maksymlne napięcie 70V nie wymaga od rezystora R3 wiekszej mocy niż 1W. Przy 78V wydzieli sie tam 0.98W. Ja dałem akurat 2W, bo akurat takie ruskie mieli w sklepie;)
    2.Rezystory zbiorcze Q9, Q10, Q11, Q12 nalezy dać 0.28ohm 2W. Można dać 5W, wtedy byłaby większa rezystancja, około 0.7-0.75ohm, ale są wieksze, droższe i zrobione z drutu skręconego w cewkę.
    3.Wywaliłem rezystor R5, któryż to również to był oznaczony gwiazdką. Zamiast niego należy dać potencjometr 2k2(222). Oznaczyłem go jako Rv2, a konkretnie słuzy on do regulacji symetrii połówek sinusoidy. Po przekręceniu, zwiększa napiecie jednej połówki i jednocześnie zmniejsza napięcie grugiej.
    4.Rezystor R9, chyba miał być 1k5, a nie 1k6;)
    5.Nie rozumię po co jest wejsciowy kondensator C1, bo przeciez składową stałą likwidują kondensatory w szeregu sprzężenia zwrotnego(C3 i C4). No ale niech już będzie jak jest.

Prąd spoczynkowy dla danej końcówki wynosi 50mA. Można zamontować tam tranzystory Q7i Q8, proponowane przez kolegę wyżej, A1837/C4973. Wtedy prąd spoczynkowy będzie o wiele mniejszy.
    Płytke robiłem markerem, to nie zamieszczam, a dla ciekawych kilka zdjęć.
    Prosba sprawdzenia schematu końcówki ok.200W Prosba sprawdzenia schematu końcówki ok.200W Prosba sprawdzenia schematu końcówki ok.200W Prosba sprawdzenia schematu końcówki ok.200W

0