Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosta "aparatura" modelarska.

piotr_go 28 Lis 2010 23:11 69810 222
  • Prosta "aparatura" modelarska.

Witam.
    Tym razem przedstawiam projekt prostej, 3-kanałowej aparatury modelarskiej. W sam raz do sterowania kamerą czy jakimś prostym modelem.
    Jako moduły radiowe wykorzystałem popularne RFM01 i RFM02 na pasmo 868MHz. Sprawdzony zasięg w mieście przy widoczności optycznej 700m.
    Dzięki temu że udało mi się zredukować liczbę połączeń z modułami radiowymi do 3 zastosowanie ATtiny13 sprawia że nadajnik jak i odbiornik są bardo małe.
    Początkowo aparaturę chciałem zastosować w modelu depronowym ale zmieniłem zdanie i buduje coś innego. Być może wykorzystam ją do sterowania kamerą.

Nadajnik:
    Prosta "aparatura" modelarska.Prosta "aparatura" modelarska. 600DPI
    Zasilanie od 3V do 5V(włączony Brown-out Detector 2,7V).
    Jako płytkę wykorzystałem płytkę pilota z jednego z moich poprzednich projektów. https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1225285

Odbiornik:
    Prosta "aparatura" modelarska.Prosta "aparatura" modelarska. 600DPI
    Prosta "aparatura" modelarska.Prosta "aparatura" modelarska.
    Zasilanie od 3,3V do 5,3V(włączony Brown-out Detector 2,7V + spadek napięcia na diodzie). Płytka jednostronna o wymiarach 23x18mm. Waga nieznana.
    Sygnał PWM generowany jest softwarowo za pomocą wstawki asemblerowej. Częstotliwość odświeżania impulsów 50Hz, impulsy od 0,9ms do 2,1ms. Po zaniku sygnału impulsy nie występują.

W nadajniku/odbiorniku można zastosować dowolną wersję ATtiny13. Kondensatory muszą być na napięcie minimum 10V.
    Obecna wersja oprogramowania ma ustawioną na stałe częstotliwość ale niewykluczone że w przyszłości dodam możliwość prostej zmiany kanału.
    Oprogramowanie napisałem w C.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    piotr_go
    Poziom 28  
    Specjalizuje się w: technika cyfrowa
    piotr_go napisał 1705 postów o ocenie 1720, pomógł 63 razy. Jest z nami od 2003 roku.
  • Relpol przekaźniki
    marek-c
    Poziom 18  
    Próbowałem z tym, a nie jestem modelarzem, syn chciał coś zbudować i bardzo się zastanawiałem czy to ma sens?

Ładny zasięg, ja wydoliłem 200m, z tymi drucikami jako antenki.
    Możesz coś więcej napisać o ustawieniach modułów: częstotliwość (jest 'fabryczna'?) i te wszystkie inne parametry?

Co byś radził kupić 'używkę' czy zrobić na rfm01+02?
    Zrobiłem nadajnik do stacji pogody, pic+rfm+hp03+ds18, pic taktowany z rfm. Wykorzystując funkcję sleep rfm (z programowanym czasem autobudzenia) usypiam cały układ a co 2 minuty: 'pobudka - pomiary - wysłanie 8 bajtów danych - spać' - fajnie działa.

Marek
  • Relpol przekaźniki
    hessuss
    Poziom 13  
    Fajna sprawa, nie bawiłem się jeszcze w RF nigdy ale patrząc na filmik to muszę zacząć :)
    Szkoda, że nie udostępnisz kodów bo najlepiej się uczyć przerabiając istniejące źródła, napisz tylko co to za silniczki bo zachowują się jak krokowce ale na 3 pinach? to chyba nie są krokowce.
    Gdzie szukać informacji na ten temat?
    piotr_go
    Poziom 28  
    @marek-c
    875MHz, 4,8kbps, moc na max. Sam się trochę zdziwiłem tym zasięgiem, myślałem że może z 1, 2 pakiety dojdą na sekundę a tu proszę.
    W dostępnych aparaturach mi się to nie podoba że kosztują majątek a nie ma transmisji w 2 strony :( Tak to by podawała napięcie zasilania modelu / zasięg i byłoby super.
    Mam już prawie gotowy nowy projekt z transmisją w 2 strony na RFM23, tylko czekam na płytki z płytkarni.
    Arek G.
    Poziom 14  
    Jakie koszty sa tego nadajnika i odbiornika? Widac ze male z malo elementow wykozystane.
    Ja sam interesuje sie modelarstwem i byl bym zainteresowany takim nadajnikiem z odbiornikiem.
    Propozycja ulepszenia:
    Dorobienie paru elementow zeby mozna bylo to bezposrednio pod 11.1V Lipo baterie podlaczyc poniewaz wiekszosc modeli przewaznie samoloty, helikoptery uzywaja 11.1V Lipo.
    piotr_go
    Poziom 28  
    RFM01 i RFM02 są po około 14zł, procki po 7zł.
    11,1V ma akumulator, serwa i odbiornik chodzą zwykle na napięciu 5V podawanym z regulatora.
    Tarnus
    Poziom 20  
    Extra.
    Mój syn własnie kończy budowę swojego pierwszego modelu "Wicherek".
    Mam taką starą aparaturkę 8 kanałową Weber na 36MHz ale są z nią często problemy ze względu na te pechowe 36MHz. Tak jakby ją coś zakłócało. Na przyrządach moc i częstotliwość nadajnika w normie, przebiegi na oscyloskopie OK, czułość odbiornika OK a w terenie jak jej cos odbije to i 100m zasięgu nie ma. Chyba pora wykorzystać ją jako dawcę obudowy oraz joysticków do czegos takiego jak ty zrobiłeś.
    Tylko jeden warunek. Potrzebuję minimum 4 kanały z czego dwa zmiksowane.
    Jakiś mały LCD więc byłby potrzebny do komunikacji z operatorem.

Marek
    mklos1
    Poziom 25  
    piotr_go napisał:
    Częstotliwość odświeżania impulsów 50Hz, impulsy od 0,9ms do 2,1ms. Po zaniku sygnału impulsy nie występują.

Nie wiem, czy brak impulsu w momencie zaniku sygnału jest dobrym pomysłem. Lepsza byłaby jakaś wartość ustalona, najlepiej programowalna.
    piotr_go
    Poziom 28  
    Regulator z którym miałem do czynienia wyłącza silnik przy braku impulsów więc uznałem takie rozwiązanie za dobry pomysł. Wartość ustalona nie każdemu może pasować. Poza tym układ miał być banalnie prosty.

@VSS
    Wersja 8mio kanałowa w produkcji, tyle że odbiornik będzie mocno rozbudowany(żyroskop, akcelerometr, magnetometr, ciśnieniomierz, gps, micro-SD do zbierania danych) ze względu na to że zamierzam nim sterować quadrokopterem.
    qetuo1
    Poziom 14  
    witam

podstawowe pytanie ile waży to cudo?
    co do nadajnika polecałbym joystick potencjometryczny z oferty
    avt (JV1603N-B10K)takie same montuje się w gamepadach
    mam kilka takich w nadajnikach i są dobrze wykonane
    piotr_go
    Poziom 28  
    Niestety nie mam wagi :( Sam chciał bym się przekonać.
    Szkoda że wcześniej nie wiedziałem że w avt mają te joysticki bo bym zamówił.
    marciu11
    Poziom 15  
    Supr sprawa!!!

Za tak prostą wersję 4 kanałową dał bym sobie lewe hmhm ogolić...

Może zdecydujesz się jednak na projekt uproszczonej 4 kanałowej wersji?
    piotr_go
    Poziom 28  
    4-ro kanałową nie mam bardzo po co robić skoro będę miał 8-mio z transmisją w dwie strony. Poza tym quad cały mój budżet wyciągnie.
    mistrz173
    Poziom 12  
    Świetne wykorzystanie elementów, 3 kanały wystarczają do 95% modeli 2D(łodzie, samochody) i do kilkunastu samolotów, 700m zasięgu za niecałe 50zł, świetne, zajmuje się trochę modelarstwem i jeżeli te 700m jest realne to jest to świetny wynik dla aparatur nie-2,4GHz
    zulugula
    Poziom 15  
    Witam wszystkich, projekt bardzo fajny i prosty.
    Akurat mam te rfm'y i się trochę nimi bawiłem ale tylko trochę :P
    I mam takie pytanie czy jest możliwość małej zamiany w kodzie na 433Mhz?, bo akurat takie wersje posiadam.
    Chciałem jeszcze zapytać czy serwa szybko reagują na obrót potencjometru?
    I jeszcze jedno , na schemacie widzę że masz podpięty pin fsk czyli całość działa w tym właśnie trybie?
    piotr_go
    Poziom 28  
    Jak podeślesz sprawdzoną sekwencję inicjacji na 433MHz to mogę HEXy zamieścić.
    Szybkość reakcji zależy od serw.
    zulugula
    Poziom 15  
    w całym konfigu z tego co wiem trzeba jedną linijkę zmienić, tyle że ja w bascomie próbowałem i chyba coś tam działało ale jak pisałem tylko chwile się tym bawiłem ,jak załatwię sobie te attiny to spróbuje to złożyć, jak coś to później poszukam w nocie co dokładniej trzeba było zmienić i dam znać z góry dzięki :)

Podczas konfigu ustawia się taki bit
    15 14 13 12 11 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1 0 POR
    1 0 0 b1 b0 d2 d1 d0 x3 x2 x1 x0 ms m2 m1 m0 8080h

i chodzi o "b1" i "b0"
    gdzie b1 powinno być 0 a b0-1 nie wiem jak masz ustawione bity d0,d1,d2 które są od pinu clk.
    reszta komend powinna raczej być taka samy tylko to jedna linijka:P
    mogę podesłać konfiga ale jest w baskomie, nie wiem cy ci to wszystko pomorze ale jak byś dał rade to będę wdzięczny :)

Jeszcze jedno może pomóc, fragment noty

RFXX_WRT_CMD(0xCC00);
    RFXX_WRT_CMD(0x8B61);//433BAND,+/-90kHz
    RFXX_WRT_CMD(0xA640);//434MHz
    RFXX_WRT_CMD(0xD040);//RATE/2
    RFXX_WRT_CMD(0xC823);//4.8kbps
    kondensator
    Poziom 36  
    baxter12 napisał:
    Mam nadzieje że Panowie zdają sobie sprawę że używanie obu podanych częstotliwości, tj 868 oraz 433Mhz, do sterowania modelami latającymi jest NIELEGALNE. Do sterowania tego rodzju modelami stosuje sie częstotliwości 27 MHz (juz nieużywana) 35 MHz oraz 2,4GHz. Baxter
    Obawiam się, że Kolega chciał dobrze, ale wyszło trochę inaczej:
    Pasmo 35MHz jest WYŁĄCZNIE dla modeli latających. Inaczej mówiąc: dla modeli WYŁĄCZNIE latających. Z tego względu powinno być wolne od innych urządzeń.
    Pasma 27MHz, 40.68MHz, 868MHz, 2400MHz, 5600MHz mogą być stosowane do różnych celów, także do zdalnego sterowania i także modelami, zgodnie z odpowiednimi zapisami w tabelach Rozporządzenia o urządzeniach nadawczych jakie mogą być używane bez zezwolenia.
    http://www.uke.gov.pl/_gAllery/74/24/7424/rozporzadzenie_MT_2007_Nr138_poz972.pdf
    Użytkownicy zdalnych sterowań modelami - zwłaszcza latającymi - powinni zdawać sobie sprawę że nie są jedynymi użytkownikami danej częstotliwości i zastosować odpowiednie środki techniczne aby nie dopuścić do wypadku (zwłaszcza przy modelu latającym).
    Przypominam, że zasięg zależy głównie od wysokości anten z obu stron łącza, od samych anten, od parametrów odbiornika oraz od poziomu zakłóceń w miejscu odbioru; najmniej zaś zależy od mocy nadajnika. Zasięg zakłóceniowy jest dużo większy niż zasięg odbioru. Polecana lektura: "Poradnik Ultrakrótkofalowca" (e-book).

Przestrzegam przed używaniem pasma 433MHz do takich i podobnych zastosowań ("bo tanio i łatwo kupić części"). Dlaczego ? - Było nie raz i nie tylko na Elektrodzie, wystarczy poszukać.
    piotr_go
    Poziom 28  
    atom1477
    Poziom 43  
    Myślę że mógłbym dostosować moje programy i udostępnić programy dla wersji 4-ro i więcej kanałowej. Oczywiście źródła też. Tylko wrócę do domu.
    Ze względu na jawność kodu będzie można do woli we własnym zakresie zmieniać częstotliwości, zrobić mixowanie kanałów czy ustawić wartości domyślne wypełnienia impulsów po zaniku sygnału.
    Mam takie coś od 2 lat tylko że w BASCOMie i myślałem że nie mam się czym chwalić. Ale widzę że zainteresowanie jest duże. Wiec przerobię to na C i udostępnię.
    kondensator
    Poziom 36  
    -> Piotr_go
    - Przydały by się podłączone do masy przeciwwagi (przynajmniej jedna, długość też 1/4 fali) do tej anteny.
    - Zważyć coś małego i lekkiego można na poczcie, a jeszcze dokładniej w aptece (jeżeli akurat nie będzie klientów i ładnie poprosisz...)
    - Przydała by się możliwość zmiany częstotliwości, choćby jednej z 2...kilku wg band planu pasma 868MHz np. zworami. Nie znam się na technice cyfrowej i nie wiem czy jest to tu możliwe; jeżeli nie to może kilka wersji programu z oddzielnymi częstotliwościami.
    - Gratuluję konstrukcji i życzę następnych
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic841711.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1735378.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1417971.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1235279.html

Lepiej niech wszyscy (nie tylko konstruktorzy) przeczytają: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1238724.html
    piotr_go
    Poziom 28  
    Ze zmianą kanału problem jest taki że nie ma wolnych pinów w nadajniku.
    W odbiorniku można by zrobić jakąś autodetekcję włączaną np. po zwarciu któregoś z wyjść serw.
    Jak skończę ten bardziej rozbudowany projekt to być może nad tym pomyślę, przynajmniej nad autodetekcją w odbiorniku, zawsze to mniej programowania przy zmianie kanału.
    sim_
    Poziom 18  
    Witam

kondensator napisał:
    Cytat:
    Przypominam, że zasięg zależy głównie od wysokości anten z obu stron łącza, od samych anten, od parametrów odbiornika oraz od poziomu zakłóceń w miejscu odbioru; najmniej zaś zależy od mocy nadajnika. Zasięg zakłóceniowy jest dużo większy niż zasięg odbioru. Polecana lektura: "Poradnik Ultrakrótkofalowca" (e-book).

Wysokość anten ma duże znaczenie jednak nie w przypadku kiedy obie się "widzą" (mała odległość), natomiast nieporozumieniem jest to, że zasięg najmniej zależy od mocy nadajnika.
    W przypadku takiej aparatury zasięg zależy przede wszystkim (nie w kolejności) od:
    - mocy nadajnika
    - czułości odbiornika
    - dopasowania i zysku ("wzmocnienia") anten
    - prędkości transmisji, im większa prędkość tym mniejszy zasięg
    - poziomu zakłóceń
    pozdrawiam Janek.
    kondensator
    Poziom 36  
    Jak już czytamy dokładnie, to w następnych kolumnach tabeli (np. kolumna 5) są mniej przyjazne sterowaniom modeli zapisy... Oczywiście umiar i zdrowy rozsądek są najważniejsze. W każdym razie moc nadajnika w łączności na odległości horyzontu optycznego jest najmniej ważna - a 5...50mW na 868MHz można mieć z wielu układów MMIC i tanich tranzystorów (ale wyjściowy filtr pasmowy potrzebny, by moc nie była "wszędzie, nawet tam gdzie miała być").
    Podzakres 869.7...870MHz jest wystarczająco szeroki aby zmieścić wiele niezależnych kanałów (stąd prośba o możliwość ich zmiany), a moc rzędu 5mW jest dostępna z wielu układów bez dodatkowych "wzmacniaczy mocy".
    Jak "moc" jest za mała, to trzeba najpierw zadbać o EMC - poziom zakłóceń w miejscu odbioru (układy cyfrowe, przetwornice !), instalację antenową (nie wystarczy "jakiś ćwierćfalowy drucik gdzieś tam wetknięty"). Tylko że na 868MHz oscyloskop i woltomierz to za mało, nie mając np. analizatora widma trzeba działać "po omacku" stosując rozwiązania nawet "z zapasem" (ekranowanie, odsprzęganie, szerokopasmowość i dopasowanie anteny) zgodnie z najlepszą wiedzą i praktyką inżynierską. Co do prędkości transmisji, to wiąże się ona z szerokością zajmowanego pasma i parametrami odbiornika. Większa moc nadajnika to... większe problemy z EMC, a dla modelu większe i cięższe akumulatory oraz krótszy czas pracy...
    Transmisja w dwie strony (w tym potwierdzenie i kontrola zwrotna) jest zupełnie nową jakością, nie znaną modelarzom na VHF-L (choć teoretycznie w bardzo dużych modelach można zrobić duplex 35/40MHz z oddzielnymi antenami lub anteną dwu-rezonansową i duplexerem (podobnie jak dla pasma 80MHz z shiftem 9.8MHz)).
    maly.borkowo
    Poziom 15  
    A ja mam pytanie z innej beczki. Czy dało by radę przerobić wyjścia w odbiorniku na typowy PWM do sterowania np. prędkością silników? Wykorzystałbym chętnie aparaturkę do sterowania modelu jeżdżącego, przydałoby się 2xPWM 0-100% z czego jedno by było używane jako sterowanie prędkością silników drugie natomiast podając tylko wartości 0 i 1 do sterowania przód/tył oraz jeden kanał serwa do skrętu. Jeżeli zmiany byłyby niewielkie to czy mógłby autor przerobić program i wrzucić HEXa? Byłoby świetnie, chyba należy się bardzo dobry w ocenie cena/jakość :)
    Pozdrawiam!