Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bosch SPS4462/06 gdzie jest komora hydrostatu foto

28 Lis 2010 23:23 14906 8
  • Poziom 26  
    Witam
    Dostałem zmywarkę model jak wyżej. Problem polega na tym, że myje ona bez wody i nie grzeje. Ponieważ otrzymałem ją w stanie częściowo rozebranym więc nie mam pewności gdzie powinien być podłączony hydrostat. Gdy ją próbowałem uruchomić, w stanie w jakim do mnie trafiła był podłączony do góry płaszcza wodnego (zaznaczone na trzecim zdjęciu), ale nie działało to, nabierała mało wody i myła bez. Jeśli odłączyłem hydrostat i zmywarka nabrała dostatecznie duzo wody, to przy spuszczaniu woda z komory u góry do której hydrostat jest podłączony nie schodzi mimo, że w komorze zmywarki już wody nie ma. Płaszcz wodny oczyściłem ale nie był zanieczyszczony na tyle żeby mogło to nie działać. Sprawdziłem zwrotny zawór odpływowy, zdemontowałem i oczyściłem pompę odpływową ale była czysta.
    Poniżej przedstawiam zdjęcia płaszcza wodnego. Na drugim zdjęciu przedstawiłem miejsce gdzie moim zdaniem podpięty powinien byc hydrostat z opisem dochodzących węży.

Bosch SPS4462/06 gdzie jest komora hydrostatu fotoBosch SPS4462/06 gdzie jest komora hydrostatu fotoBosch SPS4462/06 gdzie jest komora hydrostatu foto

Dla orientacji o jakiej zmywarce piszę zamieszczam foto przedniego panelu.

Szukałem serwisówki tej zmywarki - niestety bez skutku, nie wiem jaka zmywarka ma podobną budowę aby poszukać serwisówki i na tej podstawie dojść jak to powinno być podłączone.

Gdyby ktoś miał taką zmywarkę na warsztacie lub pamiętał czy te wężyki które na rysunku pozaznaczałem są poprawnie podłączone byłbym bardzo wdzięczny.
    Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    Napisz czy to jest ta wersja ze zbiornikiem wody na plecach. Były też bez zbiornika z identycznym płaszczem. Jak sobie przypominam, to wężyk od hydrostatu był na górze w wersji ze zbiorniczkiem. Najcześciej brak napełniania się takiej zmywarki miał przyczynę w zapchanym odpływie wody z komory jonitu (świeża woda podływa od dołu komory) . Ktoś kiedyś nawet opisał na forum jak woda "gania" po takim płaszczu i jak sobie przypominam podczas napełniania zmywarki napełnia się wodą komora na górze płaszcza i ona ma połączenie z hydrostatem w miejscu jak zaznaczyłeś na tym zdjęciu :arrow: https://obrazki.elektroda.pl/73_1290985593.jpg .
  • Poziom 26  
    To jest wersja ze zbiornikiem na plecach. Dziękuję za poradę, przyłożę się bardziej do czyszczenia odpływu z jonitu, póki co zmywarka nie jest jeszcze zmontowana. Zastanawiają mnie jeszcze te dwa wolne węże z których jeden jest zaślepiony a drugi nie? Czy tak powinno być?

Problem jest w tym, że woda z tej górnej komory hydrostatu nie odpływa gdy zmywarka ją wypompowuje, co skutkuje podawaniem cały czas sygnału, że w zmywarce jest woda i w reultacie nie napełnianiem.

CZy przyczyna zapchania mogło być nie używanie soli - podobno były zamiast niej uzywane tabletki 3w1.

Chętnie bym sobie poczytał jak woda "biega" po płaszczu wodnym.
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    Tu jak biega woda: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic112202.html#868783
    Tu ciekawy temat jak woda czasami nie potrafi wybiec do komory i dlaczego:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic112202.html#868783
    wpisz w wyszukiwarkę: lady plus 45 lub bosch sps - jest wiele postów na temat tego płaszcza.
    Komorę jonitu można potraktować, po zalaniu złoża ciepłą wodą, młotkiem gumowym z zewnątrz ( nawet w tym miejscu jest "celownik" ;) gdzie stukać) - tylko z umiarem - kiedyś przy jakiejś zapchanej komorze w tym typie zmywarki, ze złości, że nic nie idzie, tak mocno stukałem, że pękła ścianka płaszcza i utworzyła się przepiękna gwiazdka z pęknięć wokól "celownika". Całe szczęście że tylko ona.
    Wężyki mają tak być: jeden zaślepiony, a drugi prowadzi nad pływak aquastopu.
    Przyczyną zapychania wylotu ze złoża, chyba jedyną i główną co zaobserwowałem, jest głupota użytkowników polegająca na wrzucaniu tabletek zmywających do pojemnika na sól zamiast do "więzienia" w drzwiczkach zmywarki. Wszak jaka to różnica? Tu, czy tu ;) . Zmywarka sobie poradzi :D
  • Poziom 26  
    Wszystko przeczyściłem, hydrostat u góry działa. Ustaliłem, że w tej zmywarce najpierw nabierana jest woda do tylnego zbiornika a potem do komory. O ile do tylnego zbiornika woda dopływa aż do zadziałania hydrostatu to do komory już nie za bardzo woda chce dopływać. Odnoszę wrażenie, że złożę jonitowe jest niedrożne na skutek nie używania soli regeneracyjnej. Zastanawiam się jak złoże udrożnić. Próbowałem pukać w złoże jednak to niewiele daje - woda nie przepływa przez złoże.
    Tak w tej chwili wygląda złoże - czy wygląda na niedrożne?

Który z elektrozaworów jest elektrozaworem regeneracji i co zrobić aby wymusić bardziej intensywny przepływ solanki przez złoże jonitu?
    Czy konieczny jest ponowny demontaż płaszcza i przepłukanie tego wężem od prysznica?
  • Pomocny post

Specjalista AGD
    Pawel1812 napisał:
    Wszystko przeczyściłem, ....

Witam.
    Czyściłeś? chyba nawet nie wymontowałeś płaszcza. Twój problem (tylko i wyłącznie) jest w miejscu zaznaczonym na zdjęciu.
  • Poziom 26  
    Demontowałem płaszcz co widać na zdjęciach z początku wątku - płaszcz nad wanną gdyby się przyjrzeć. Natomiast - faktem jest iż nie wiedziałem jak przeczyścić zaznaczone przez kolegę miejsce, gdzie wpuszczać wodę z węża prysznica - przetkałem tylko drutem. Płaszcz wymontowałem jeszcze raz i przetykam ten kanał drutem - prysznicem nie da rady.
    Gdyby ktoś miał doświadczenie z czyszczeniem tego miejsca byłbym bardzo wdzięczny za wszelkie sugestie.

Woda po otwarciu elektrozaworu spływa bardzo wolno z skrajnej lewej przegrody.

Ustaliłem że jeden z zaworów to zawór spustu wody a drugi to zawór soli. Zastanawiam się którym kanałem ta zmywarka napełnia komorę mycia i jaką drogą woda przepływa przez jonit.

Efekty czyszczenia:
    Bosch SPS4462/06 gdzie jest komora hydrostatu fotoBosch SPS4462/06 gdzie jest komora hydrostatu foto

Chciałbym dokładniej to wyczyścić ale prysznicem już się bardziej nie da a drut głębiej nie sięga.
    Ewentualnie jakiego odkamieniacza użyć i gdzie go wlać?
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    Wlej poprzez ten otwór o wiekszej średnicy na dole płaszcza, czyli napełniający komorę myjącą zmywarki. Zastosuj zwykły odkamieniacz do żelazek - rozrób go w gorącej wodzie w proporcji jaką nakazuje instrukcja na opakowaniu, ostudź roztwór i wlej - pozostaw na dobę. Płaszcza nie kładź poziomo, tylko pod kątem bo wszystek roztwór wyleci.
  • Poziom 26  
    Zmywarka póki co została uruchomiona i przetestowana w takim stanie jak na ostatnich fotkach i działa poprawnie - cała woda ze zbiornika z tyłu zmywarki spływa przez jonit do komory także została złożona i oddana.