Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaka obudowa subwoofera dla tego głośnika?

29 Lis 2010 00:29 2678 6
  • Poziom 8  
    Witam wszystkich :)
    Posiadam głośnik niskotonowy, niestety nie znam jego dokładnych parametrów :/ Głośnik został kupiony od mojego przyjaciela, który zawodowo zajmował się naprawą głośników (nie ma go już niestety z nami :( ). Złożył go dla siebie z podzespołów od innych głośników (magnes od większego głośnika niż jest obecnie, zmodyfikowana cewka itp.) Pracował głównie na podzespołach Tonsila. Głośnik ma średnicę 25cm, magnes ok. 15cm (może więcej), grubość magnesu to ok. 3-4cm. Obecnie jest włożony w kolumnę z membraną bierną (jak widać na zdjęciu). Powiem tylko, że jak gra głośniej to całe mieszkanie mi się trzęsie (przez co są dodatkowe, wkurzające odgłosy trzeszczących mebli i wszystkiego do okoła :/)

Chciałbym się dowiedzieć, jakie w przybliżeniu może mieć parametry i w jaką skrzynię najlepiej go włożyć (dla trzech wersji: bass reflexu, skrzyni zamkniętej i z membraną bierną). Z góry dziękuję za pomoc :)

Jaka obudowa subwoofera dla tego głośnika? Jaka obudowa subwoofera dla tego głośnika? Jaka obudowa subwoofera dla tego głośnika? Jaka obudowa subwoofera dla tego głośnika? Jaka obudowa subwoofera dla tego głośnika?

Dodano po 2 [minuty]:

Tutaj jest zdjęcie obudowy w której aktualnie jest zamontowany.

Jaka obudowa subwoofera dla tego głośnika?
  • Poziom 8  
    Czy ktoś mógł by chociaż powiedzieć mi prawdopodobne parametry tego głośnika? Będę wdzięczny :)
  • Poziom 24  
    Masz kilka możliwości:
    1. Możesz zadzwonić do wróżki i poprosić o podanie prawdopodobnych parametrów;
    2. Możesz wykonać aparaturę pomiarową i zmierzyć parametry głośnika, a następnie skorzystać z programu do symulacji obudów głośnikowych (ewentualnie poprosić o pomoc kogoś, kto już posiada sprzęt pomiarowy);
    3 Skorzystać z tego tematu: Link

Nikt Ci kolego nie poda parametrów głośnika "no name" patrząc na jego zdjęcie.
  • Poziom 8  
    Cytat:

Tylko membrana jest podobna :) Mój ma średnicę membrany 25 cm, średnicę magnesu 15,5 cm i grubość 3,5 cm. Średnica cewki to 5cm. Więc wszystko oprócz średnicy membrany jest dużo większe. Tak jak mówiłem, składany był on z podzespołów od większych głośników.

Cytat:
    Masz kilka możliwości:
    1. Możesz zadzwonić do wróżki i poprosić o podanie prawdopodobnych parametrów;
    2. Możesz wykonać aparaturę pomiarową i zmierzyć parametry głośnika, a następnie skorzystać z programu do symulacji obudów głośnikowych (ewentualnie poprosić o pomoc kogoś, kto już posiada sprzęt pomiarowy);
    3 Skorzystać z tego tematu: Link

Nikt Ci kolego nie poda parametrów głośnika "no name" patrząc na jego zdjęcie.

Sądzę, że wróżka będzie najlepsza ;) A tak na serio, to bardzo chętnie zmierzył bym jego parametry, tylko nie mam sprzętu do tego i nie wiem za bardzo jak :/
    A podany przez Ciebie temat mi nie pomoże, ponieważ opisuje tylko obudowę bass reflex. Zastanawiam się poważnie na obudową zamkniętą, ponieważ głośnik ma dosyć miękkie zawieszenie i przy bardzo głośnej muzyce zdarzyło mu się "stukać" cewką o magnes, gdy miałem wyjętą membranę pasywną.

Dlatego proszę chociaż o pomoc w doborze obudowy zamkniętej (ile powinna mieć mniej więcej litrów). Bo o informacji ile ma ten głośnik mocy chyba mogę pomarzyć ;)
  • Poziom 20  
    Nie da się zrobić obudowy (nawet zamkniętej) nie znając parametrów T-S.

Dodano po 2 [minuty]:

Cytat:
    (dla trzech wersji: bass reflexu, skrzyni zamkniętej i z membraną bierną). Z góry dziękuję za pomoc

O bass reflexie zapomnij. Głośnik w niedopasowanej obudowie Ci nie zagra tak jak powinien. Możesz mieć spore problemy z dostrojeniem układu B-R. Jedynie co Ci radzę to eksperymentuj tylko z obudową zamkniętą. Jeszcze do tego głośnik przerabiany. Najrozsądniej sprzedaj go komuś i za tą kasę kup inny głośnik. Będziesz znał przynajmniej jego parametry do wyliczenia obudowy.
  • Poziom 8  
    Właśnie znalazłem opis, jak programem Speaker Workshop obliczyć parametry T-S. Jeśli uda mi się to zrobić, to wstawię wyniki.