Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

WinXP uruchamia się 5 minut

29 Lis 2010 00:53 2844 9
  • Poziom 15  
    Mam u siebie zainstalowany system Win XP sp3 a komputer to:
    Code:
    DualCore AMD Athlon 64 X2, 2200 MHz (10.5 x 210) 4200+

Asus M2N-E SLI  (2 PCI, 2 PCI-E x1, 2 PCI-E x16, 4 DDR2 DIMM, Audio, Gigabit LAN, IEEE-1394)
    Creative Audigy SE (SB0570) Sound Card
    NVIDIA GeForce 9600 GT  (512 MB)
    2 sztuki
    Właściwości modułu pamięci   
    Nazwa modułu   Kingston 2G-UDIMM
    Rozmiar modułu   2 GB (2 ranks, 8 banks)
    Typ pamięci   DDR2 SDRAM
    Szybkość pamięci   DDR2-800 (400 MHz)
    Szerokość modułu   64 bit
    Napięcie modułu   SSTL 1.8
    Szybkość odświeżania   Zredukowana (7.8 us), Self-Refresh   
    Taktowanie pamięci   
    @ 400 MHz   5-5-5-18  (CL-RCD-RP-RAS) / 23-51-3-6-3-3  (RC-RFC-RRD-WR-
    Nazwa firmy   Kingston Technology Company, Inc.

W załączniku przedstawiam to co otrzymałem z aplikacji BootLog XP
    Może się przyda? Poza tym dodam: dysk zdefragmentowany jak również plik wymiany i rejestr. Z auto-startu wywaliłem chyba wszystko co mi się nie przydaje.
    Code:
    Opis aplikacji   Uruchomiona z   Linia polecenia aplikacji

Ashampoo Core Tuner   Registry\Common\Run   D:\Program Files\Ashampoo\Ashampoo Core Tuner\ct.exe -TRAY
    BtTray   Registry\Common\Run   C:\Program Files\IVT Corporation\BlueSoleil\BtTray.exe
    C:\WINDOWS\system32\V0470Ext.ax   Registry\Common\Run   C:\WINDOWS\system32\RegSvr32.exe /s C:\WINDOWS\system32\V0470Ext.ax
    ctfmon.exe   Registry\User\Run   C:\WINDOWS\system32\ctfmon.exe
    DefragTaskBar   Registry\Common\Run   d:\Program Files\Ashampoo\Ashampoo Magical Defrag 2\bin\defragTaskBar.exe
    DrvIcon   Registry\Common\Run   C:\Program Files\Vista Drive Icon\DrvIcon.exe
    EVGAPrecision   Registry\Common\Run   C:\Program Files\EVGA Precision\EVGAPrecision.exe /s
    iKeyWorks   Registry\Common\Run   C:\PROGRA~1\A4Tech\Keyboard\Ikeymain.exe
    NvCplDaemon   Registry\Common\Run   RUNDLL32.EXE C:\WINDOWS\system32\NvCpl.dll,NvStartup
    PHIME2002A   Registry\Common\Run   C:\WINDOWS\system32\IME\TINTLGNT\TINTSETP.EXE /IMEName
    PHIME2002ASync   Registry\Common\Run   C:\WINDOWS\system32\IME\TINTLGNT\TINTSETP.EXE /SYNC
    PWRISOVM.EXE   Registry\Common\Run   C:\Program Files\PowerISO\PWRISOVM.EXE
    RivaTunerStartupDaemon   Registry\Common\Run   C:\Program Files\RivaTuner v2.24 MSI Master Overclocking Arena 2009 edition\RivaTuner.exe /S
    snp325   Registry\Common\Run   C:\WINDOWS\vsnp325.exe
    snpstd3   Registry\Common\Run   C:\WINDOWS\vsnpstd3.exe
    Tweak UI   Registry\Common\Run   RUNDLL32.EXE TWEAKUI.CPL,TweakMeUp
    VolPanel   Registry\Common\Run   C:\Program Files\Creative\Volume Panel\VolPanlu.exe /r
    WDM_SFSYNTH0   Registry\Common\RunOnce   rundll32.exe streamci.dll,StreamingDeviceSetup {FEF6DAE8-FDA7-43fc-8825-1101DEDE9255},CTUSFSYN,{2EB07EA0-7E70-11D0-A5D6-28DB04C10000},y:\pobrane\!filmy!\national geographic  discovery  filmy\p17x_supportpack\drivers\xp\win2k_xp\ctusfsyn.inf,WDM_SFSYNTH.Interface.Install
    WDM_SFSYNTH1   Registry\Common\RunOnce   rundll32.exe streamci.dll,StreamingDeviceSetup {FEF6DAE8-FDA7-43fc-8825-1101DEDE9255},CTUSFSYN,{DFF220F3-F70F-11D0-B917-00A0C9223196},y:\pobrane\!filmy!\national geographic  discovery  filmy\p17x_supportpack\drivers\xp\win2k_xp\ctusfsyn.inf,WDM_SFSYNTH.Interface.Install
    WDM_SFSYNTH2   Registry\Common\RunOnce   rundll32.exe streamci.dll,StreamingDeviceSetup {FEF6DAE8-FDA7-43fc-8825-1101DEDE9255},CTUSFSYN,{6994AD04-93EF-11D0-A3CC-00A0C9223196},y:\pobrane\!filmy!\national geographic  discovery  filmy\p17x_supportpack\drivers\xp\win2k_xp\ctusfsyn.inf,WDM_SFSYNTH.Interface.Install
    WinFast Schedule   Registry\User\Run   C:\Program Files\WinFast\WFDTV\WFWIZ.exe
    WinFastDTV   Registry\Common\Run   C:\Program Files\WinFast\WFDTV\DTVSchdl.exe
    Nie mam dalszych pomysłów co mogę zrobić? System wg NIS2010 jest bez wirusów. Proszę o rady.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 27  
    Witaj

Ile pamięci zostało Ci na dysku gdzie masz zainstalowany system? Sformatuj dysk i na nowo zainstaluj system.

Moderowany przez Matuzalem:

Przy takim, jak Twój, stażu już powinieneś wiedzieć jak są traktowane "porady" sugerujące format - pkt 12 Regulaminu.

• TermopastyTermopasty
  • Poziom 15  
    Na dysku gdzie mam zainstalowany WinXP mam 5 GB Wolnego z partycji 32GB Co do formatu plików mam NTFS. Ponowna instalacja systemu to niestety dla mnie Kilka godzin pracy z względu na aplikacje zainstalowane w systemie. Dziękuję za poradę.
  • Poziom 29  
    Jeśli masz więcej partycji to spróbuj odinstalować aplikacje, które są zainstalowane na partycji systemowej i zainstaluje je później na innym dysku. Poprzenoś wszystkie swoje pliki z katalogu "Moje Dokumenty" na inny dysk (we właściwościach 'Moich Dokumentów' możesz całkowicie zmienić ich lokalizację). Zmniejsz wielkość kosza (pamiętaj, że wszystkie przenoszone do kosza pliki, jeśli nie zmieszczą się w koszu, będą usuwane). Przeskanuj dysk Defragmentatorem (czy dane nie są zbyt pofragmentowane - od razu program uruchomi aplikację skanującą dysk pod kątem błędów. Jeśli nie, to sam to zrób). Pousuwaj pliki z tempów i z kosza.

Jeśli zrobisz to wszystko, to sprawdź czy prędkość sie polepszyła.
  • Poziom 22  
    mateuszkiek napisał:
    Z auto-startu wywaliłem chyba wszystko co mi się nie przydaje

Ten wykaz to jest to co wyrzucone, czy to co tam jeszcze w autostarcie siedzi?
    Te wpisy/programy wcale nie wygladaja na takie bardzo istotne w codziennych działaniach, choć każdy ma oczywiście swój specyficzny obszar zainteresowań.
    "Zaawansowane usługi tekstowe", national geographic, CameraMonitor, WinFast, itp. ?

Mozna tez sprawdzić Autoruns.exe, czy nie ma odniesień do już nieistniejących plików.

System uruchamia sie 5 minut... od kiedy? To jest "świeżo postawiony" system, czy ma już "kilka lat" i nagle coś siadło? Ostatnio instalowane aplikacje?
  • Poziom 43  
    Żeby wykluczyć składniki programowe samego systemu sprawdź tryb tu: http://support.microsoft.com/kb/310353/pl opisany.
  • Poziom 15  
    Cytat:
    "Zaawansowane usługi tekstowe", national geographic, CameraMonitor, WinFast, itp. ?
    Mozna tez sprawdzić Autoruns.exe, czy nie ma odniesień do już nieistniejących plików.
    System uruchamia sie 5 minut... od kiedy? To jest "świeżo postawiony" system, czy ma już "kilka lat" i nagle coś siadło? Ostatnio instalowane aplikacje?
    Zaawansowane usługi tekstowe - ponieważ czasem mam potrzebę napisania czegoś po にほんご.
    CameraMonitor - kamerka internetowa + aplikacja do monitorawania zapisująca tylko wówczas gdy jest zauważalny ruch.
    WinFast - programik do pilota i do karty DVB-T ponieważ nie mam osobnego telewizora.

System ma z 14 miesięcy [chyba - nie chcę mi się szukać dokładnej daty].
    Na partycji tam gdzie jest system mam zainstalowanych niewiele aplikacji lecz są to duże aplikacje typu Visual pro 2008 Office 2k7sp2 pełna instalacja Word Excel PowerPoint, Corel X4 WordPerfect X4 Sony Vegas 10 Borland Builder 6 Acrobat 9 pro ext. I podobne lecz na tym samym dysku lecz na innej partycji.

Cytat:
    Pousuwaj pliki z tempów i z kosza.

Kosze na dyskach mam ustawione na 1%, pliki tymczasowe czyszczę, w przeglądarkach www mam ustawione by usuwały pliki tmp podczas ich zamykania. Do skanowania wykorzystuję Ashampoo WinOptimizer 6.

Cytat:
    Przeskanuj dysk Defragmentatorem (czy dane nie są zbyt pofragmentowane - od razu program uruchomi aplikację skanującą dysk pod kątem błędów. Jeśli nie, to sam to zrób).
    W Ashampoo WinOptimizer 6 - mam ustawione 2 rodzaje defragmentacji: 1 - przy rozruchu pliku wymiany i rejestru, 2 - ogólną gdy dysk nie jest zbytnio obciążony, więc ten temat uważam za zamknięty, Dyski są defragmentowane na bieżąco.

Jak będę miał chwilkę czasu to spróbuję zrobić to:
    Cytat:
    Krok 1. Ponowne uruchomienie narzędzia konfiguracji systemu
    Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Uruchom, wpisz msconfig, a następnie kliknij przycisk OK.
    Zostanie wyświetlone okno dialogowe Narzędzie konfiguracji systemu.
    Krok 2. Skonfiguruj opcje uruchamiania selektywnego
    W oknie Narzędzie konfiguracji systemu kliknij kartę Ogólne, a następnie kliknij opcję Uruchomienie selektywne.
    Kliknij pole wyboru Przetwarzaj plik System.ini, aby je wyczyścić.
    Kliknij, aby wyczyścić pole wyboru Przetwarzaj plik System.ini.
    Kliknij, aby wyczyścić pole wyboru Załaduj elementy startowe. Upewnij się, że są zaznaczone opcje Załaduj usługi systemowe i Użyj oryginalnego pliku BOOT.INI.
    Kliknij kartę Usługi.
    Kliknij, aby zaznaczyć pole wyboru Ukryj wszystkie usługi firmy Microsoft.
    Kliknij pozycję Wyłącz wszystko, a następnie kliknij przycisk OK.
    Po wyświetleniu monitu kliknij przycisk Uruchom ponownie, aby ponownie uruchomić komputer.
    Krok 3. Zaloguj się do systemu Windows
    Gdy zostanie wyświetlony monit, zaloguj się do systemu Windows.
    Gdy zostanie wyświetlony następujący komunikat, kliknij w celu zaznaczenia pola wyboru Nie pokazuj tego komunikatu lub uruchom narzędzie konfiguracji systemu podczas uruchamiania systemu Windows, a następnie kliknij przycisk OK.

Uwagi
    Zmiany w sposobie uruchamiania systemu Windows zostały wprowadzone za pomocą narzędzia konfiguracji systemu.
    Narzędzie konfiguracji systemu jest teraz w trybie uruchamiania diagnostycznego lub selektywnego, dlatego jest wyświetlany ten komunikat i narzędzie jest zawsze uruchamiane razem z systemem Windows.
    Aby uruchomić system Windows w normalny sposób i cofnąć zmiany wprowadzone przy użyciu Narzędzia konfiguracji systemu, wybierz tryb Uruchamianie normalne na karcie Ogólne.
    Krok 4. Opcjonalny krok pozwalający wyłączyć funkcje
    Jeśli czysty rozruch rozwiązał problem, nie trzeba wykonywać tego kroku.

Ważne Jeśli problem nie został rozwiązany i trzeba wykonać ten krok, spowoduje on trwałe usunięcie wszystkich punktów przywracania z komputera. Funkcja Przywracanie systemu używa punktów przywracania do przywrócenia starszego stanu komputera. Po usunięciu punktów przywracania przywrócenie systemu Windows do wcześniejszego stanu jest niemożliwe.

Wykonanie tej czynności powoduje tymczasowe wyłączenie funkcji firmy Microsoft, takich jak Plug and Play, obsługa sieci, rejestracja zdarzeń i raportowanie błędów.
    Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Uruchom, wpisz msconfig, a następnie kliknij przycisk OK.
    Kliknij kartę Ogólne, kliknij, aby wyczyścić pole wyboru Załaduj usługi systemowe, a następnie kliknij przycisk OK.
    Po wyświetleniu monitu kliknij przycisk Uruchom ponownie, aby ponownie uruchomić komputer.
    Jeśli te czynności pozwoliły uruchomić komputer w stanie czystego rozruchu, to koniec pracy. Jeśli te czynności nie pomogły, przejdź do sekcji „Następne kroki”. Jeśli trzeba przywrócić komputer do stanu normalnego uruchamiania, przejdź do sekcji „Procedura konfigurowania stanu normalnego uruchamiania systemu Windows”.
    Procedura konfigurowania stanu normalnego uruchamiania systemu Windows
    Po użyciu czystego rozruchu w celu rozwiązania problemu można wykonać te czynności w celu skonfigurowania systemu Windows XP do uruchamiania normalnego.
    Kliknij przycisk Start, a następnie kliknij polecenie Uruchom.
    Wpisz polecenie msconfig, a następnie kliknij przycisk OK.
    Na karcie Ogólne kliknij opcję Uruchomienie normalne – załaduj wszystkie sterowniki urządzeń i usługi, a następnie kliknij przycisk OK.
    Lecz niestety nie mogę zrobić w tej chwili. Dam znać jak to zrobię i jaki będzie rezultat.

WinXP uruchamia się 5 minut Rezultat sprawdzenia dysku wygląda następująco jan na obrazku.
  • Poziom 22  
    Można na czas testów, czy wręcz dla testów powyłączać mnóstwo tych programów w autostarcie. Nagrywam programy z karty TV, ale w autostarcie jej nie mam, choć oczywiście oprogramowanie wstawiło tam swoje pliki. Wiele innych aplikacji też tak robi i później są opóźnienia. Czasami te programy w autostarcie robią dziwne rzeczy, np. oprogramowanie do karty TV chciałoby połączyć się z siecią - po co? Niektóre aplikacje sprawdzają czy są dostępne aktualizacje. Jeśli uzbiera się trochę takich spowalniaczy, to system startuje i startuje.
    Stąd pomysł, żeby powyłączać co się da i ewentualnie sukcesywnie włączać sprawdzając co spowalnia...

Jeśli w testach na "czystym" systemie okaże się, że system podnosi się sprawnie, to winowajca/winowajcy są pewnie wśród tych aplikacji.

Może program antywirusowy ustawiony jest "na max" i monitoruje co tylko sie da, z max. poziomem heurystycznym i bez odfiltrowania "bezpiecznych" plików/katalogów.

Code:
    1 - przy rozruchu pliku wymiany i rejestru

I tak przy każdym starcie systemu?
    Duży jest ten plik wymiany? Ma stały rozmiar, czy ustawiany przez system?
    Defragmentacja rejestru też chwilę zajmuje...

Cytat:
    Na partycji tam gdzie jest system mam zainstalowanych niewiele aplikacji lecz są to duże aplikacje
    Na dysku gdzie mam zainstalowany WinXP mam 5 GB Wolnego z partycji 32GB

Hmmm, te 5 GB to wcale nie jest dużo jak spojrzy się na dysk.
    Czy te programy rzeczywiście aż tyle zajmują? Folder Windows był odchudzany? Może być i tak, że z tych 5GB niby wolnego miejsca tak naprawde jest dużo mniej. MFT jest pofragmentowany? Procent użycia tabeli MFT?

Ciekawe jak wypadną testy na czystym rozruchu...
  • Poziom 37  
    Dysk nie ma bad sectorów?? Sprawdź programem HDTune.
  • Poziom 10  
    Przeskanuj programem antywirsowym - polecam darmowy Avira, dobry i skuteczny, później oczyszczanie dysku i defragmentacja, później czyszczenie i defragmentacja rejestru (polecam bezpłatne programy firmy Auslogics), wywal wszystko co zbędne z autostartów i zatrzymaj niepotrzebne service (polecam bezpłatny CoreStuff Starter).
    Z doświadczenia polecam też wywalenie sterowników do tanich drukarek atramentowych oraz niektórych aplikacji "utility" dołączanych do laptopów, notebooków i płyt głównych bo są kiepsko napisane i mocno obciążąją procesor.
    W ostateczności sprzętowe uszkodzenie interefejsu dysku twardego.

Dodano po 6 [minuty]:

Zapomniałem dodać - na starszych sprzętach może pomóc włączenie ukrytych opcji w rejestrze, ale tu niczego konkretnie nie doradzam bo trzeba umieć sobie poradzić jak się coś źle wpisze. Nie wiem jakie są twoje umiejętności - możesz doprowadzić do tego, że będzie konieczna reinstalacja systemu.

Dodano po 6 [minuty]:

Aaa..., i jeszcze jedna uwaga - jeśli masz zainstalowany program antywirusowy - skasuj dane autoodtwarzania systemu (wyłącz tą opcję, restart i włącz ponownie). Stracisz możliwość powrotu do starszych konfiguracji, ale odzyskasz parę GB na dysku i program antywirusowy nie będzie tak bardzo obciążać procesora.

Dodano po 1 [godziny] 4 [minuty]:

Przypomniało mi sie jeszcze coś takiego - miałem kiedyś płytę główną, która miała chipset nie produkcji Intel, ale jakiś inny (nie pamiętam, SiS, nVidia, czy coś innego jeszcze). Aby płyta osiągała swe osiągi trzeba było wgrywać zestaw sterowników do chipsetu, bo bez tego była bardzo wolna. Co jakiś czas te sterowniki przestwały prawidłowo funkcjonować. Mnie pomagała ich reinstalacja, więc nie wnikałem głębiej w istotę i przyczyny problemu. Spróbuj przeistalować sterowniki do chipsetu.

Dodano po 1 [godziny] 55 [minuty]:

Defragmentacja pliku wymiany przy starcie - to jest spowalniacz startu systemu. Nigdy nie zauważyłem aby defragmentacja pliku wymiany przynosiła jakiś sensowny wzrost wydajności. Gdy na dodatek robi się to w czasie startu systemu, kiedy dysk wczytuje i zapisuje wiele danych - kompletnie bez sensu.
    Rozważ też problem koni trojańskich i robaków: twój komputer może być zombie w jakimś botnecie, do którego się loguje w czasie startu. Rootkity nie są wykrywane przez system i mało który program antywirusowy sobie z nimi faktycznie radzi. Trzeba naprawdę uważnie przeglądać uruchamiane i uruchomione procesy, ruch na łączu do sieci, itd.