Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nadstawki 2x GDS 30-200-8 driver 1"

rocko1kw 29 Lis 2010 11:16 6185 15
  • Nadstawki 2x GDS 30-200-8 driver 1"Witam wszystkich, dzisiaj chciał bym wam zaprezentować mój projekt kolumn szerokopasmowych.

Opis:
    Kolumna oparta o przetworniki firmy STX GDS 30-200-8 i driver Velleman 1".Kolumny powstawały powoli w zaciszu mojej piwnicy, jako kształt wybrałem prostokąt dlatego że tak było mi wygodniej je stworzyć. Przy trapezie było by więcej cięcia pod kątem. Jaki był cel powstanie? Chciałem zbudować proste i przyjemnie grające nadstawki, sądzę że cel ten został osiągnięty.
    Drewno jakie użyłem do budowy do MDF 18mm, całość jest uszczelniona i porządnie skręcona w środku znajdują się wzmocnienia. GDS'y grają pełnym pasmem natomiast driver jest zabezpieczony żarówką i kondensatorem 2.2uF. Litraż wynosi około 100litrów obudowa typu Bass-Reflex. Kolumna została wykończona kocem o grubości około 3mm a na przód dałem maskownice materiałową(ładnie wygląda)

Odsłuch:
    Kolumny po pierwszym odsłuchu zrobiły na mnie wielkie wrażenie. Bass był odczuwalny mimo iż są to gds'y, myślałem że inaczej zagrają. Na razie bardzo dobrze się spisują nie mam z nimi żadnego problemu. Nadstawki są podpięte równolegle do wzmacniacza FIDEK FPA-10A na drugim kanale jest podpięty subwoofer na głośniku ALPHARD MAGNUM MW 15". Porównywałem te kolumny z Hollywood Dj-PRO 212 które niby mają 500W RMS i hollywood przegrał. Niskie częstotliwości jakieś były ale mało, środka prawie nie było słychać, a góra to już kompletna masakra.
    Więc lepiej zainwestować w STX lub inny pewniejszy sprzęt niż w kompletne badziewie w którym nawet koc się słabo trzyma.

Użyte materiału i cennik:
    GDS: 2x74zł, 2x80zł = 308zł
    Driver: 2x30zł = 60zł
    horn: 2x16zł = 32zł
    koc: 78zł
    Kabel do wnętrza kolumny: 10zł
    Kondensatory: 2x2.80zł = 5.60zł
    narożniki: 16x1.60zł = 25.60zł
    Terminale: 2x8zł = 16zł
    Maskownica: 17zł
    Uchwyty 4x7zł = 24zł
    Nóżki: 8x1.20zł = 9.60zł
    Drewno: 0zł
    klej, silikon, śrubki i inne materiały: 50zł
    RAZEM:635.80zł

Jeżeli macie jakieś pytania to piszcie, spróbuję na wszystkie odpowiedzieć.
    W przyszłości może umieszczę projekt subwoofera.

Nadstawki 2x GDS 30-200-8 driver 1" Nadstawki 2x GDS 30-200-8 driver 1" Nadstawki 2x GDS 30-200-8 driver 1" Nadstawki 2x GDS 30-200-8 driver 1" Nadstawki 2x GDS 30-200-8 driver 1" Nadstawki 2x GDS 30-200-8 driver 1"

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    rocko1kw
    Poziom 10  
    Specjalizuje się w: informatyk, początkujący akustyk
    rocko1kw napisał 31 postów o ocenie 37, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Kraków. Jest z nami od 2009 roku.
    michal-michalik
    Poziom 23  
    Jak ktoś ma neta z limitem transferu to się zdenerwuje;) Jak możesz to daj miniaturki obrazków przyjemniej się przegląda.
    gds hmm gdzieś miałem 2 sztuki zainspirowałeś mnie coś muszę z nimi zrobić;) Tylko właśnie czemu nie dałeś zwrotnicy?
    Wykonanie w porządku "nie ma się do czego przyczepić raczej" ;)
    Ale ta zwrotnica, jakoś mi jej tu brakuje. I jeszcze na jaką częstotliwość konstruowałeś BR?

Pozdrawiam
    rocko1kw
    Poziom 10  
    Zwrotnicy narazie nie będzie, może potem coś zomontuje.
    Strojenie jest w granicy 50-60Hz. Na zdjęciu nie widać bass-reflexu bo był wyjęty.
    damian2933
    Poziom 12  
    ale mogłeś włożyć Br w odpowiednie miejsce a nie takie gołe poza tym fajne nadstawki
    rocko1kw
    Poziom 10  
    O to nadstawka z włożonymi Bass-Reflexami.
    Nadstawki 2x GDS 30-200-8 driver 1"
    necroorcen
    Poziom 10  
    Widzę już któryś z kolei projekt na tych GDSach + wysokotonowiec i wszędzie GDSy grają wspólnym pasmem razem z gwizdkiem. Zastanawiam się czy to naprawdę dobrze brzmi? Nie ma za dużo wysokiego środka?
    Adrian_C
    Poziom 17  
    Mam te GDS'y i moim skromnym zdaniem "słuchem" graja dobrze, są to głośniki budżetowe ale za taka cenę ~70-80zł nie znajdzie sie nic lepszego.pozdr
    rocko1kw
    Poziom 10  
    Wysokich tonów nie jest za mało jest w sam raz, dla mnie lepiej gra niż GDWT 18-200-8-PB który też mam.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Johny B.
    Poziom 16  
    Wspominam o tym, co nikt nie wspomina - wykończenie na bardzo wysokim poziomie, a to się rzuca w oczy, jeśli dał byś kratę na front na prawdę już było by PRO, bo ta tkanina mi trochę eltrony przypomina, ale to kwestia gustu. Ogólnie bardzo fajne kolumny.
    Adrian_C
    Poziom 17  
    A czy one nie są wygłuszone niczym ? Chociaż jakąś gąbeczką ?
    Mirek Z.
    Moderator
    Popraw pisownię oraz slang (bassy), zamieść prawidłowo fotki. Należy czytać zasady pisania i zamieszczania tematów w działach DIY!
    Na koniec zaraportuj o przeniesienie, ponownie do DIY Akustyka.
    fenders
    Poziom 15  
    Hmmm mam taki zestaw ale właśnie. Grałeś na sali typu 400-600mk ? Cięcie zwrotnicy jak widzę przy 9khz ? GDS przy częstotliwościach od 5-12 khz graja kątowo bardzo cienko. Co powoduje ze na dużej sali są bardzo punktowe. ja Bym zastosował ciecie gds i drivera na 5-6 khz.
    dami1112
    Poziom 9  
    Witam. Mógłbyś podać wymiary tych nadstawek oraz suba ponieważ też chce zrobić sobie taki zestaw.
    DiamanteNegro
    Poziom 8  
    Mógłbyś podać wymiary tej kolumny ?