Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

czym najlepiej wyczyscic laser w wiezy

matekogon 03 Oct 2004 19:30 39013 31
Altium Designer Computer Controls
 • #1
  matekogon
  Level 22  
  mam problem niewiem czym wyczyscic laser
 • Altium Designer Computer Controls
 • #2
  rolekst
  Level 11  
  Wiem tyle że w sklepach z sprzętem audio można kupić specjalną płytę do czyszczenia lasera w wieży.
 • Altium Designer Computer Controls
 • #3
  klejtacz
  Level 19  
  nie polecam tej płyty!. Polecam natomiast spirytus izopropylowy specjalnie przeznaczony do czyszczenia laserów..
 • #4
  szymon188
  Level 22  
  Mozna jeszcze kupic specjalny gaz w spayu, ale ja uzywam plty czyszczacej z jakims srodkiem, ktorym nawilzam szczoteczke. Dostalem go/ten plyn/razem z plyta.
 • #6
  jangiere
  Level 19  
  izopropanol! spirytusu salicylowego nie polecam!
 • #7
  elbob
  Level 32  
  Witam.

  Może to śmieszne, ale od dłuższego czasu używam do czyszczenia octu 10% i muszę przyznać, że jestem zadowolony z efektów (zresztą nie tylko ja - soczewki też :wink: ).

  Wprawdzie temat - "Regulacja lasera w CD" (też może Ci się przydać), ale więcej jest na temat czyszczenia - możesz sobie poczytać tutaj: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3994.html

  Pozdrawiam.
 • #8
  gafek
  Level 17  
  ocet ??!! - zostały Ci zapasy z lat 80-tych ?? :lol:
 • #9
  rychu2000
  Level 2  
  Najlepsze do czyszczenia laserów są waciki "Leko" nasączone spirytusem. Dostępne w każdej aptece bez recepty, za parę groszy.
  Naprawdę polecam. Daje efekt !
 • #10
  sidewinder3
  Level 15  
  Jeżeli nosisz okulary albo posiadasz trochę lepszy aparat fotograficzny (albo w jakikolwiek inny sposób masz do czynienia z optyką - oprócz laserów, oczywiście) to proponuję zainwestować w taka małą ściereczkę z mikrowłókien. Mozna nią czyścić wszelkiego rodzaju optykę i tą mniej i więcej zaawansowana bez obawy że cokolwiek porysuje, albo zostaną jakieś włókienka. Do wyczyszczenia lasera nadaje się jak najbardziej
  Pozdrawiam
 • #11
  Krist0
  Level 23  
  sidewinder3 wrote:
  Jeżeli nosisz okulary albo posiadasz trochę lepszy aparat fotograficzny (albo w jakikolwiek inny sposób masz do czynienia z optyką - oprócz laserów, oczywiście) to proponuję zainwestować w taka małą ściereczkę z mikrowłókien. Mozna nią czyścić wszelkiego rodzaju optykę i tą mniej i więcej zaawansowana bez obawy że cokolwiek porysuje, albo zostaną jakieś włókienka. Do wyczyszczenia lasera nadaje się jak najbardziej


  A to nie jest przypadkiem "mikrofaza" ?.

  Pozdrawiam :) .
 • #12
  zabex
  Level 22  
  Witam, nie polecam używnia jakiegokolwiek preparatu na spirytusie z tego względu, że coraz częściej spotyka się lasery z soczewką z miękkiego plastiku i można ją poważnie uszkodzić. Osobiście używam preparatów opartych na occie tj. płyny do czyszczenia szyb (zwóć uwagę na skład preparatu aby nie było w nim substancji tłuszczo - pochodnych). Postaraj się zawsze zaczynać od czyszczenia na sucho. Pozdrawiam.
 • #13
  elbob
  Level 32  
  gafek wrote:
  ocet ??!! - zostały Ci zapasy z lat 80-tych ?? :lol:


  Próbowałeś? - proponuję sprawdzić, a nie wydasz już złotówki na żadne wynalazki - ocet znajdziesz prawie w każdej kuchni (no chyba, że nie lubisz grzybków marynowanych :wink: ).
  O ile dobrze pamiętam ocet nie był i nie jest na kartki, to po co robić zapasy :?: :wink:

  Pozdrawiam.
 • #14
  gafek
  Level 17  
  Quote:
  ile dobrze pamiętam ocet nie był i nie jest na kartki, to po co robić zapasy


  nie był na kartki,ale był jedynym towarem jaki mozna było bez problemu wtedy kupić. :D

  Nie próbowałem z octem,ale nie omieszkam sprawdzić przy najbliższej okazji - choć nie znoszę jego zapachu.


  Pozdr. !!
 • #15
  kazikb1
  Level 17  
  Na pierwsze czyszczenie uzywalem czystej przegotowanej wody i plynu do mycia naczyn na kieliszek jedna kropla Pozniej do przeplukania czysta woda i wycierac do sucha rozkiem papierowej chusteczki Tez dziala
 • #16
  sidewinder3
  Level 15  
  Krist0 wrote:


  A to nie jest przypadkiem "mikrofaza" ?.

  Pozdrawiam :) .


  :arrow: Na mojej ściereczce było wyraźnie napisane, że są to mikrowłókna (był też tekst po angielsku z terminem "microfibres"). Może spotkałeś się z inną nazwą albo po prostu innym produktem o podobnym przeznaczeniu.
  Pozdrawiam i życzę sukcesów 8)
 • #17
  Krist0
  Level 23  
  sidewinder3 wrote:
  Na mojej ściereczce było wyraźnie napisane, że są to mikrowłókna (był też tekst po angielsku z terminem "microfibres"). Może spotkałeś się z inną nazwą albo po prostu innym produktem o podobnym przeznaczeniu.


  Prawdopodobnie to jest to samo, ale mogę się mylić.

  Ja używam terminologii czysto krawieckiej :wink: .

  P.S.
  Dziękuje i wzajemnie :) .
 • #18
  kondor
  Level 12  
  Panowie powoli z tym octem!!! Po pierwsze ocet to od 6 do 10% wodny roztwór kwasu octowego a jak ogólnie wiadomo żaden kwas a i ten także, nie powinien mieć zastosowania w serwisie elektroniki. Po drugie z użytego 6 czy 10% octu w pierwszej kolejności woda zacznie powoli odparowywać, zagęszczając (nawet po niby osuszeniu) pozostałe mikro krople octu. Powstały coraz bardziej zagęszczony kwas octowy będzie tworzył z miedzianymi drucikami ceweczek, lub ścieżkami zielony octan miedziowy zwany z języka niemieckiego „grinszpanem ”Po pewnym czasie elektronika musi „paść” Dlatego ostrzegam!!!! przed stosowaniem octu. Po drugie górna soczewka a i często kolimator wykonana jest w popularnych układach z tworzyw sztucznych najczęściej z poilmetakrylanumetylu tak zwanego Plexiglasu który pod wpływem kwasu octowego matowieje a nawet potrafi on to tworzywo rozpuszczać. Dlatego raz jeszcze ostrzegam !!! przed używaniem do czyszczenia octu. Na rynku jest wiele preparatów czyszczących optykę urządzeń laserowych, osobiście stosuje i polecam sprawdzony przez wielu w tym także przeze mnie, preparat o nazwie „LEXITE” ekstra jest to doskonały polski preparat w sprayu do czyszczenia i odtłuszczania urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Preparat będąc pod znacznym ciśnieniem doskonale czyści, docierając w zakamarki optyki. Nawet bez specjalnego rozbierania urządzenia możemy często uzyskać bardzo dobre efekty. Ostrzegam także i tu ważna uwaga przed używaniem do czyszczenia bliżej nieznanych nam tkanin, niektóre niby delikatne a potrafią nieźle porysować optykę. Całkowicie unikać należy wełny, wiskozy, elany, perlonu, dakronu, włókniny szkutniczej. Wspomniana wiskoza bywa często dodawana do waty bawełnianej. Takiej mieszaniny nakręcanej na patyczki higieniczne unikać. Co zatem stosować? Najlepiej sam spray w ostateczności delikatną irchę przeznaczoną do optyki lub bardzo delikatną bawełnę. Spirytusu salicylowego także nie stosować !!! po odparowaniu pozostawia osad salicylanów a soczewka matowieje. Koledzy choć życie przyprószyło mi skronie, wielu rzeczy nadal się chętnie uczę i korzystam z wiedzy innych, i myślę że to normalność, sam nie rozpowszechniam niepewnych i nie sprawdzonych dorad i chciałbym aby inni postępowali tak samo. Publikowanie porad ”niedźwiedzich” całkowicie wypacza edukacyjny cel forum, a tak być nie powinno. Piszmy zatem tylko porady „bankowo sprawdzone ”aby innym nie przyniosły szkody, lecz stały się źródłem nowej wiedzy i sukcesu.[/u]
 • #19
  elbob
  Level 32  
  Witam.

  :arrow: kondor - (i znowu ten zapach :wink: ) - nikt przecież nie mówi tu o kwasie octowym 20, 50 czy więcej % - co do elektroniki, to nie słyszałem żeby ktoś czyszcząc soczewkę zalewał pół urządzenia.
  Octem czyszczę od 10 lat (wyczyszczone urządzenia pracują już po parę lat bez żadnych problemów) i nie miałem jeszcze reklamacji. Jeżeli chodzi o elektronikę (ponieważ jej octem nie traktuję) i materiały, z których wykonane są soczewki to nie stwierdziłem przez ten czas żadnego zgubnego oddziaływania octu. Po innych wynalazkach, spirytusie itp. zdarzały się natomiast poprawki po nie długim okresie eksploatacji od wyczyszczenia.

  Pozdrawiam.

  Ps.
  Tak przy okazji może dasz namiar na ten środek ("LEXITE") i podasz cenę - może ktoś skorzysta - ja nie znalazłem sklepu, w którym mógłbym to cudo kupić.
  Jeżeli chodzi o czyszczenie, to i tak każdy ma swoje wypróbowane metody - moja ocet i nie dam się namówić na coś czego zastosowanie mogłoby mieć skutki przeciwne do reklamowanych (to natomiast wychodzi od razu lub po dłuższym okresie stosowania).
 • #21
  kondor
  Level 12  
  Lexite to nie żadne cudo tylko znany i doceniany przez setki zadowolonych profesjonalistów produkt produkuje go firma CHEMSEARCH z Warszawy ul. Przedpole 1
  tel.(022) 8465538, 8465560 lub 8461453, 8686295. Niestety nie wiem czy zajmują się sprzedażą wysyłkową. Ceny detalicznej niestety nie znam, rozprowadzany jest ten preparat w pojemnikach 400ml jako substancja skrajnie łatwo palna do stosowania przede wszystkim w przemyśle i instytucjach. Preparat posiada napięcie przebicia 25000 Voltów. Środek, cytuję ulotkę: Neutralny dla prawie wszystkich części i składników łącznie z tworzywami sztucznymi i gumami. Nie powoduje uszkodzeń silikonów, poliestrów nylonów, epoksydów. papieru, żywic fenolowych, większości metali, oraz różnych materiałów powłokowych i farb Nie uszkadza części aluminiowych i lakierów izolacyjnych. Błyskawicznie rozpuszcza i usuwa tłuszcz, oleje i brud bez konieczności demontażu urządzenia. szybko odparowuje nie pozostawiając żadnych pozostałości. Służy do czyszczenia i odtłuszczania wszystkich urządzeń elektrycznych i elektronicznych, przyrządów pomiarowych i sterujących komputerów oraz płytek drukowanych i wielu innych. Koniec cytatu.
  Kolego elbob nawet 1% ocet po odparowaniu wody będzie silnym kwasem! (woda odparuje wcześniej tak to już jest w tej chemii coś paruje wcześniej coś później i zmienia się stężenie składników) Wiele razy spotkałem się w układach laserowych z optyką szklaną wówczas ocet nie zagaruje ze szkłem to normalne, ale jak trafisz na optykę z tworzyw to pozostanie Ci tylko zapłakać. Niektóre soczewki z tworzyw są obecnie utwardzane powierzchniowo (tak jak „szkła” w nowoczesnych lekkich okularach sa to prawdopodobnie zwiazki tytanu) w tych przypadkach nałożona warstwa ochronna, chroni trochę samo tworzywo przed agresywnym działaniem octu, ale to tylko pamiętaj do czasu!!!
 • #22
  elbob
  Level 32  
  Witam.

  :arrow: kondor - jeżeli chodzi o ocet, to płakał nie będę i nie zrezygnuję z niego (czyszczenie soczewek), a "moje" soczewki wykonane z tworzyw, szkła, czy innych materiałów mają się dobrze (poza tym tę operację wykonuje się zwykle raz na kilka lat).
  Co do środków do czyszczenia elektroniki, to testowałem już niejeden (dostarczony przez przedstawicieli firm je produkujących w formie próbek) i muszę przyznać, że niewiele z nich spełnia swoje zadanie.
  W poniedziałek mam mieć gościa, który znowu będzie demonstrował m.in działanie jakiegoś rewelacyjnego środka, którego można używać do czyszczenia elementów nawet pod napięciem - zobaczymy jakie będą efekty.
  Dzięki za przybliżenie możliwości przedstawionego przez Ciebie produktu - poszukuję właśnie jakiegoś naprawdę skutacznego środka do czyszczenia elektroniki bardzo "zakitowanych" wszelkimi świństwami sterowników - być może skorzystam z Twojej propozycji.
  Nie wierzę również w dokładne wyczyszczenie danego urządzenia bez rozebrania go na czynniki pierwsze.

  Pozdrawiam.
 • #23
  uki666
  Level 11  
  Najlepiej wyczyścić laser wacikiem nasączonym spirytusem, tylko zeby nie miała jakichkolwiek włókien, bo jak ci się osadzi to będzie cięko :P

  :sm30: pozdro
 • #24
  uki666
  Level 11  
  Najlepiej wyczyścić laser wacikiem nasączonym spirytusem, tylko zeby nie miała jakichkolwiek włókien, bo jak ci się osadzi to będzie cięko :P

  :sm30: pozdro
 • #25
  NINJA99
  Level 11  
  osobiscie uzywam srężonego powietrza jeśli to nie pomaga to spyrytus.
 • #26
  Swat
  Level 14  
  ja używam z kolei wody z odrobiną mydła :) . Kiedys na serwisie facet powiedział mi że spirytus i tego typu srodki rozpuszczają jakąś powłoke ochronną która jest na soczewce hmmm... nie wiem czy to prawda czy nie, w każdym razie mówił że po czyszczeniu spirytusem soczewkja szybciej sie brudzi i bede musiał coraz częściej ją czyścić aż w końcu owe urządzenie przestanie czytać płyty. Spróbowałem wody z mydłem i musze powiedzieć że to też pomaga :)
 • #27
  Dino+
  Level 13  
  Do tego mydła może jeszcze wazeliny dodać? :) Proponuję po ludzku, jeśli zdmuchnięcie nie pomoże, to odwiedzić aptekę zakupić izopropanol i delikatnie przemyć aby nie naruszyć zawieszenia. Jeszcze nie zdobił krzywdy soczewkom.
 • #28
  tuatara
  Level 2  
  Z tego co się orientuję, wszyscy znajomi mi elektronicy od grającego sprzętu wręcz zakazują uzywania spirytusu pod każdą postacią, owszem czyści na chwilę, ale urządzenie skazujesz na śmierć po 2/3 latach.

  To tak jakby leczyć kogoś wolno zabijającą trucizną :sm33:

  Zatem jak chcesz chwilowego efektu i padu sprzętu po jakimś czasie to polecam spirytusy.
 • #29
  adamjur1
  Level 41  
  Panowie pytanie ( a moze dwa)
  Co chcecie usuwać z tej soczewki - smary, smalec czy kurz
  Jak te wszystkie wynalazki załadować do odtwrzacza na gwarancji
  ( niektóre napędy CD w laptopach wysuwają się całe ale w większości tylka tacka)
  Pozostale tylko płyta ze szczoteczką i czasem programem Audio lub graficznym dla kompów umilającym czas czyszczenia.
  Moczenie czymkolwiek nie na wiele się zda chyba że ma się kurz przykleić do szczotki.Byłby wtedy w kpl system czyszczenia tej szczoteczki.
  Spotkałem uniwersalne kpl do czyszcenia napędów i płyt CD i tylko w tych do płyt były chemikalia.
  Jak bym miał przy każdym PC w trakcie przeglądu rozbierać stację CD dla wyczyszczenia to jeszcze bym to robił i miał spory zapas stacji młodych (poniżej 1 rok)na gwarancji ale rozebranych ( z gw. nieważną)
  Pozdr. J.
 • #30
  GRIN
  Level 30  
  Może to Banalne i prostackie ale (Slina ludzka ma właściwości Odtłuszczające) ale ja czyszcze soczewki laserowe w taki oto sposób (Biore do ręki dwustronny wacik do czyszczenia uszu i Naśliniam ) i wtedy wymywam soczewkię następnie suchą stroną jeszcze raz czyszczę i jest wszystko oky
  zalecam ostrożność delikatnie aby soczewki nie wciskać zbyt mocno bo morzna ją wepchnąć i pokrzywić mocujące ją druciki