Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

System rozgłoszeniowy, nagłośnienie parkingu - projekt

Andiron 29 Lis 2010 17:21 1215 4
  • #1 29 Lis 2010 17:21
    Andiron
    Poziom 9  

Witam, mam do wykonania projekt w którym muszę na parkingu stworzyć system rozgłoszeniowy tak żeby pan ochroniarz mógł nadawać komunikaty :)

Moj plan jest narazie taki

(link jest ponizej, w zalaczniku)

Moim problemem, i chyba najtrudniejsza czescia tego jest jak dobrac glosniki, jak poznac jaka ich ilosc bedzie wystarczajaca..
    Jak np. wzialbym glosnik tubowy 10W/100V - to ile takich glosnikow moge podlaczyc pod jeden wzmacniacz np. 160W (16?), podajcie jak mozecie jakis link do wzmacniacza pod takie zastosowanie, bo jedyny jaki ja znajduje kosztuje ponad 1000zl i mi to się jakoś nie widzi - choć może tak też być. Rozumiem jeszcze że na każdą strefę muszę dodać jeden wzmacniacz? Czy może być jakiś co obsłuży mi kilka stref?

Z góry dzięki i pozdrawiam :)

0 4
  • Pomocny post
    #2 29 Lis 2010 18:32
    adambyw
    Moderator Akustyka

W linii 100V zasada jest taka że suma mocy głośników musi być mniejsza lub równa mocy wzmacniacza.
    Czyli pod wzmacniacz 160W możesz podłączyć do 16 głośników 10W

Ten selektor można podłączyć na dwa sposoby. Albo na linii sygnałowej albo głośnikowej.
    W przypadku linii głośnikowej, stosujesz dwa wzmacniacze, jeden do CD drugi do mikrofonu. Warunek moc każdego wzmacniacza musi być większa niż suma mocy wszystkich głośników.
    W przypadku linii sygnałowej, podłączasz bezpośrednio do selektora CD i mikrofon z wzmocnionym sygnałem, a każda strefa posiada swój wzmacniacz, dostosowany do liczby głośników na strefie.

To drugie rozwiązanie sprawdza się przy naprawdę dużych systemach, pierwszy przy mniejszych.

Niestety ceny wzmacniaczy linii 100V są dużo większe niż zwykłych stało impedancyjnych. Pośrednim rozwiązaniem jest zakup stałoimpedancyjnego wzmacniacza i transformatora do linii 100V. Przy dużych mocach, ponad 300W często wychodzi taniej. Ceny powyżej 1000zł są całkiem normalne.

Jak dobrać głośniki i ilość? Głośnik ma dwa podstawowe parametry. Kąt pokrycia, oraz MaxSPL który generuje. Na podstawie tych parametrów możesz obliczyć na jakim obszarze jaką skuteczność będzie miał dany głośnik.

0
  • #3 13 Gru 2010 12:45
    Andiron
    Poziom 9  

adambyw dzięki wielkie!

Jeszcze mi została tylko jedna rzecz a mianowicie głosniki i ich podłączenie.

Mam 3 strefy:
    S1 - 5 głośników
    S2 - 8 głośników
    S3 - 5 głośników

Cechy głośnika to 8Ohm, moc max 10W.
    Czytałem że podłączać powinno się równolegle tak żeby awaria jednego nie wyłączyła całej lini. Ale przy pięciu głośnikach 8Ohm, impedancja całkowita to będzie 1.6Ohm co przy lini 100V, da mi 62.5A na głównym kablu i 12.5 na głośniku.. a z racji studiowania elektroniki jakieś te liczby mi nakazują wątpić w sens tego podłączenia :)

Powinienem zróbić jakieś mieszanie np. dla S1, 3 w szeregu i 2 w szeregu?

I ostatnie pytanie, mając wzmacniacz 80W na tą strefę (5 głośników), poradzi on sobie z takimi prądami czy wzmacniacze mają jakiś parametr opisujący prad maksymalny?

Z góry dzięki!

0
  • #4 13 Gru 2010 14:57
    adambyw
    Moderator Akustyka

Jakie to głośniki? Jak mają faktycznie 8Ohm, to nie są dedykowane na linię 100V. Zresztą policz sobie jaka moc odłoży ci się przy 8ohm i 100V.
    Głośniki na 100V mają impedancję liczoną w kilo ohmach, za transformatorem oczywiście.
    Ale sprawdź dokładnie bo czasami producenci podają impedancję znamionową głośnika, plus informację o transformatorze bądź linii głośnikowej. Jak np tutaj: http://www.rcf.it/en_US/products/commercial-audio/flush-ceiling-and-wall-speakers/pl-60fd

Jeżeli nie ma, można zamontować też transformatory przy każdym z głośników. Np: http://www.rcf.it/en_US/products/commercial-audio/attenuators-transformers/td-10
    Takie trafo możesz podłączyć na jeden lub na parę głośników (jak wiszą np dwa na jednym słupie blisko siebie).
    Możesz próbować mieszać, ale wyszło by na to że musisz podłączyć wszystkie głośniki szeregowo. W tedy impedancja była by na akceptowalnym poziomie.

Oczywiście wzmacniacz 100V przy takim obciążeniu w najlepszym wypadku zaświeci protect, bo zadziała zabezpieczenie przeciwzwarciowe. Wzmacniacz 100V mocy 80W ma minimalną impedancję obciążenia 125Ohm, i prąd na wyjściu raczej nie przekracza 0,8A.

Jeżeli miał byś prąd na wyjściu 62A, to wyobraź sobie że musiał byś mieć zasilanie z prądem większym o jakieś 20%, i jakie grube kable trzeba by stosować... Tak więc masz rację wątpiąc w te obliczenia. Inaczej się łączy i liczy instalację stałonapięciową a inaczej stałoimpedancyjną.

0
  • #5 13 Gru 2010 15:34
    Andiron
    Poziom 9  

Ok, już zrozumiałem całą zabawę. Na lini 100V panują inne zasady łączenia głośników. Ta impedancja 8Ohm bądź 4Ohm jest podawana jak ta za transformatorem. Głośniki te mają możliwość wyboru mocy np. mój 10W ma opcje na 6W,3W,1W regulowane przełącznikiem z tyłu. Gdy mamy wzmacniacz powiedzmy 100W, to możemy do niego podpiąć do 10 głośników 10W równolegle - to jest taka podstawa. Dzięki wielkie za całe info a tu jeszcze dołącze dwa pliki które mi bardzo pomogły:
    Plik pierwszy: Łączenie głośników 100V
    Plik drugi: Dobór głóśników

0