Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zwykłe głośniki 2.1 na minijack, początkujący, kilka pytań

29 Lis 2010 19:19 3003 23
  • Poziom 9  
    Witajcie. Chciałem sobie zrobić głośniki, jako że dopiero stawiam "pierwsze kroki", nie porwałem się na budowę jakiś super-ultra-fajnych kolumn, które by mi wywiały szyby z okien :D (gdyby mi się udało je zrobić nawet), tylko chciałem sobie zrobić taki dość zwyczajny zestawik 2.1 spełniający rolę głośników do kompa(a co za tym idzie do filmów, gier, muzyki... ).

Oto, co wymyśliłem na podzespoły(z allegro wszystko, info też):
    głośnik do subka:
    TONSIL GDN 25/40/3

Moc nominalna rms 40 W (wg IEC)
    Moc maksymalna 60 W
    Efektywność SPLref 92 dB
    Pasmo przenoszenia 60 - 5000 Hz
    Częstotliwość rezonansowa Fs 37 Hz
    Impedancja nominalna 8 ohm
    Rezystancja cewki 7 ohm
    Powierzchnia czynna membrany Sd 330 cm2
    Dobroć mechaniczna Qms 2,76
    Dobroć elektryczna Qes 0.42
    Dobroć całkowita Qts 0.36
    Objętość równoważna Vas 110 l
    Masa układu drgającego Mms 26 g
    Stała transformacji Bl 10,2 Tm
    Średnica cewki 48 mm
    Wysokość cewki 13,5 mm
    Wysokość szczeliny magnetycznej 8 mm
    Szerokość szczeliny magnetycznej 1,5 mm
    Waga 2,6 kg
    Wymiary 250 x 110,4 mm
    Magnes 120 x 18 mm

mid-range do satelitek:
    TONSIL GDM 16/80/1

Moc nominalna rms 30 W (wg IEC) 80W w zestawie
    Efektywność SPLref 94 dB
    Pasmo przenoszenia 700 - 9000 Hz
    Częstotliwość rezonansowa Fs 400 Hz
    Rezystancja cewki 7 ohm
    Powierzchnia czynna membrany Sd 113 cm2
    Indukcja w szczelinie 1.06 T
    Średnica cewki 35 mm
    Wysokość cewki 7,5 mm
    Wysokość szczeliny magnetycznej 6 mm
    Szerokość szczeliny magnetycznej 1,2 mm
    Waga 2 kg
    Wymiary 176 x 76 mm
    Magnes 110 x 18 mm

tweetery do satelitek:
    TONSIL GDWT 9/80 5F

Moc nominalna rms 6 W (wg IEC) 80W w zestawie
    Moc maksymalna 15/200 W
    Efektywność SPLref 100 dB
    Pasmo przenoszenia 4 - 20 kHz
    Częstotliwość rezonansowa Fs 1900 Hz
    Rezystancja cewki 6,3 ohm
    Indukcja w szczelinie 1.29 T
    Średnica cewki 25 mm
    Wysokość cewki 1,9 mm
    Materiał cewki miedź
    Materiał karkasu kapton
    Wysokość szczeliny magnetycznej 3 mm
    Indukcyjność 0,06 mH
    Waga 0,8 kg
    Wymiary 87 x 80 mm
    Magnes 70 x 15 mm

Kolumnowa zwrotnica 3-drożna TONSIL
    Crossover 800 Hz 5 kHz
    Moc maksymalna RMS: 100W
    moc maksymalna muzyczna: 200W
    Impedancja: 4-8 Ohm
    Wymiary: 12cm x 6,5cm x 3,3cm
    Waga jednej zwrotnicy bez opakowania 0,18 kg

Czy macie do tego jakieś zastrzeżenia? No i co oprócz tego; skąd i JAKIE kable oraz wtyczki, skąd obudowy(mogę zrobić sam ze sklejki na przykład?), jaki wzmacniacz(zarówno parametry jak i konkretne egzemplarze jako przykład mile widziane), czy coś jeszcze itd. No i jak to zrobić, żeby był minijack? To są jakieś kable do wzmacniacza wpinane specjalnie do kupienia?

Na tą chwilę to tyle... chyba...
    Jeszcze może dodam, że tak tak, czytałem inne tematy, używałem opcji "szukaj", ale no... średnio się dowiedziałem...
    Z góry dziękuję za pomoc i sugestie.
    pzdr
  • Poziom 21  
    Skoro jesteś początkujący nie rób kolumn 3-drożnych to jest wyższa szkoła jazdy zrób zwykłe 2-drożne a jeśli robisz subwoofer to nawet zwykłe 1-drożne by starczyły. Obudowy z płyty wiórowej najlepiej. Jeśli byś poszukał to znalazłbyś odpowiedzi na wszystkie pytania. O co ci chodzi z tym minijackiem? To jest zwykła wtyczka. Z czego chcesz zasilić te kolumny od tego zacznijmy.
  • Poziom 9  
    "Ad 2/3-drożne":
    No właśnie, aż przeczytałem jeszcze raz tamte inne tematy i tak samo zrozumiałem: 2 drożne - jest "rozgałęzienie" sygnału na 2 i powiedzmy powyżej tego "crossover'a" idzie na odpowiedni głośnik i poniżej też na inny odpowiedni. Ja tylko muszę kabelek przykręcić czy przylutować w takie miejsce na tej zwrotnicy, żeby każdy głośnik "dostawał" te częstotliwości, do których jest przeznaczony, czyli zwrotnica nie dopuści do tego, żeby powiedzmy tweeter dostał za zadanie dać dźwięk 50Hz, bo... bo co? Spali się czy coś tam... Myślałem więc, że nie da rady zrobić 2.1, a tylko 2.0 najwyżej (czyli jakby same satelitki, w których jest po 1 mid-range'u i 1 tweeterze) ze zwrotnicą 2drożną. No ale widać coś nie kumam... nie wiem, zobaczę, pouczę się...

"Ad minijack":
    Tak, wiem, zwykła wtyczka. Jak najbardziej ogólnie mówiąc, chodzi mi o to, żeby zestaw dało się wpiąć do kompa i wszelakich innych urządzeń posiadających gniazdko na minijacka/wyjście słuchawkowe/jak kto jeszcze chce to nazwać.

"Ad z czego zasilić.."
    No właśnie... hehe, z wzmacniacza, nie? Pytałem o wzmacniacz - raczej bym dopasowywał wzmacniacz do kolumn a nie na odwrót (bo wiem, jakie chcę kolumny, a nie wiem jaki chcę wzmacniacz... no znaczy wiem - taki, żeby pasował :) ). No wiem, zielony jestem. Od czegoś trzeba zaczynać.
  • Poziom 21  
    Dobra zacznijmy od początku :) napisz czy chcesz głośniki 2.0 czy 2.1. Z tego co piszesz o mini jacku to wychodzi na to że chcesz głośniki podpiąć prosto pod kartę dźwiękową ^^. Ja osobiście polecam na kable z głośników bananki. Napisz jaki masz kapitał na te głośniki to postaram się coś dobrać.
  • Poziom 9  
    No chcę 2.1. Zresztą opcjonalnie może i być 2.0 tylko wtedy by były 2 niskotonowe po jednym "w satelitkach" (bo nie ma subwoofera). Z tym podłączaniem to chodzi mi o to, żebym mógł posłuchać muzyki, którą mam na komputerze na tych głośnikach czy tam kolumnach, nic więcej, już nie wiem, jak to inaczej opisać, akurat to wydawało mi się oczywiste. Przecież nie uchlastam minijacka z jakichś starych głośników czy słuchawek i nie przylutuję go "na siłę" bezpośrednio do tego głośnika w sensie podzespół: cewka, magnes, membrana... :D Mówiłem, że jestem zielony, ale nie wpadajmy w skrajności...

Bananki... sorry, ale nic mi to nie mówi...

Kapitał... hmmm no, 300zł na całość jeszcze git, 400zł to już max absolutny... licząc z przesyłkami z np allegro :)

EDIT! Zapędziłem się, oczywiście mam na myśli: 300-400zł na cały zestaw, to jest czy te kolumny 2.0 , czy 2.1... w każdym razie komplet a nie jedna :D , no i też w tym wzmacniacz.
  • Poziom 21  
    Bananki to są wtyczki bananowe taka nazwa. Stosuje się je w zasilaczach i w niektórych wzmacniaczach. Proponuję dać takie również na obudowę z głośnika. Heh za 300 - 400zł to zrobisz całkiem niezłe kolumienki. Poszukaj na forum tematu ze zbiorem kolumn są tam wypisane ciekawe konstrukcje w zależności od ceny. Szukam i nie mogę znaleźć, ale jeszcze poszukam.
  • Poziom 21  
    O właśnie o ten temat mi chodziło Tomq szukałem chyba z pół godziny i nie znalazłem. Tylko ja szukałem w DIY a to nie tam ;). Przejrzyj sobie kolumny w cenie do 500zł są tam bardzo ciekawe propozycje.
  • Poziom 18  
    Twoja koncepcja jest kiepska, bo chcesz w zestawie 2.1 dac częstotliwośc podziału 800 Hz, podczas, gdy max. 200 Hz stosuje się z miniaturowymi satelitkami. W zestawie z głośnikami 16 cm w satelitach ta częstotliwośc powinna by w granicach 80-100 Hz. W satelitkach z kolei wymyśliłeś sobie typowy głośnik średniotonowy, który nie jest w stanie przetwarzac ponizej kilkuset Hz. W tym miejscu lepiej dac typowy głośnik niskośredniotonowy, a z uwagi na ograniczone od dołu pasmo przenoszenia wysokotonówki raczej 13 niż 16 cm. Zastanów się również, czy jest sens używania tubowej wysokotonówki, która jakością ustępuje kopółkom. Jej efektywności i tak nie wykorzystasz, chyba, że lubisz aż taki nadmiar wysokich tonów.
    Niskotonowy, może nie da Ci głębokiego basu, ale w dośc dużej ilości.
    Swoją drogą myślę, że odpowiednie byłoby dla Ciebie zestawienie suba na GDN 25/40/3 (lub GDN 25/60) z satelitami ZG 15 Tonsila (GDN 16/15+GDW9/15). Wysokotonówkę i zwrotnicę możesz w nich wymienic jesli Ci nie będzie odpowiadac. Koszt sporo poniżej Twojego budżetu.

Dodano po 4 [minuty]:

Zapomniałem jeszcze wspomniec, że nie ma sensu stosowac suba pasywnego w zestawie 2.1 (cena dużych cewek jest porównywalna z używanym wzmacniaczem), więc należałoby do niego dokupic dodatkowy wzmacniacz.
  • Poziom 9  
    "o minijacka się nie martw. To jest tak, że kolumny zwykłymi kablami bez żadnych wtyczek Link podłączasz do wzmacniacza, a wzmacniacz kablem 2x chinch-1x jack Link do komputera."
    Wielkie dzięki, właśnie o taką informację mi chodziło, więc w tej kwestii ok.

Ten temat z gotowymi propozycjami... trochę mnie zdziwiło, że są na przykład w danej kolumnie głośniki: niskotonowy i od razu tweeter.
    (Wcześniej) myślałem (a teraz już sam nie wiem), że by była jakby "dziura w paśmie", tam, gdzie kończy się częstotliwość niskotonowego, a zaczyna wysoko-.

No ale powiedzmy, o ten przykład, z tamtej listy: 2x Tonsil GDN 13/40/2 + Tonsil GDWK 10/80/7, głośniki 13cm "wyrobią" zagrać takie głębokie buczenie jak choćby zwykły subwoofer w głośnikach komputerowych? Bo ja tam jednak chciałbym mieć porządne bassy i jeżeli wyrobią, no to nie będę się bawił w 2.1, tylko zrobię 2.0... chyba łatwiej.

Kolejne pytanie, czy głośniki firmy STX są dobre(w sensie jakości, co się powszechnie o nich sądzi itd.?)?

I jaką robić objętość obudowy, czy to się jakoś wylicza wzorem w zależności od parametrów głośników, czy jest gdzieś na nich napisane ile trzeba, bo wątpię że jest dowolna...?

Jakieś ogólne wskazówki dotyczące kupna wzmacniacza? edit: Przede wszystkim od jakich cen mogą się zaczynać jakieś porządne, a nie Wietnam...

cdn :D

...
    O, Kborowiec, zobaczyłem Twój post w trakcie pisania tego.
    Spokojnie, bardzo możliwe, że moja koncepcja jest kiepska, bo się uczę, zaczynam. Zresztą już mam inną :D... sporo się dowiedziałem, zrozumiałem.
    Co do basu, no właśnie, może nie tyle dużo go chcę, co głęboki...
    Co do wysoko-tonowych: aha... przyjęto do wiadomości, brać kopułki :) dzięki

cdn

Moderowany przez przemo-lukas:

Poprawiłem pisownię. Proszę zwracać na to uwagę przy pisaniu kolejnych postów. Jeśli chodzi o niskie częstotliwości wystarczy w słowie "bas" napisać jedno "s". Niżej nie zagrają, jak użyjesz więcej liter. :idea:

• Poziom 21  
    Jeśli masz niskotonowy i tweeter to niskotonowy gra i niskie i średnie. Zestaw który podałeś będzie grał w miarę ładnie powinien mieć niski ale zarazem szybki bas. STX-y to jedne z lepszych głośników. Do obliczenia obudowy są dostępne odpowiednie programy, wszystko zależy od rodzaju obudowy.
  • Poziom 9  
    W sumie to jest edit do poprzedniego mojego posta, no ale minęło trochę czasu itd...
    Mianowicie tak mi się pomyślało, co by było jakbym z tego zestawu skorzystał 2x Tonsil GDN 13/40/2 + Tonsil GDWK 10/80/7, tylko zamiast jednego z tych GDN 13/40/2 dał GDN 20/40? 13/40 jak twierdzi opis, grają od 90Hz a te 20/40 od 45Hz, więc miałbym ten swój upragniony głęboki bass :D. Tak więc co myślicie o komplecie 2.0 składającym się z: Tonsil GDN 20/40 + Tonsil GDN 13/40/2 + Tonsil GDWK 10/80/7?

Druga sprawa to taka, że nadeszła dla mnie pora bardziej zainteresować się wzmacniaczem. Tak więc, gdyby ktoś nie czytał poprzedniego posta; "Jakieś ogólne wskazówki dotyczące kupna wzmacniacza? Przede wszystkim od jakich cen mogą się zaczynać jakieś porządne"
    No i tutaj mam parę przykładów, co wyczaiłem na allegro:
    Yamaha AX-570RS http://www.allegro.pl/yamaha-ax-570rs-i1344655747.html
    SV-2803 http://www.allegro.pl/nowy-wzmacniacz-sv-2803-mikrofon-pilot-gw-fv-i1338165527.html
    McVoice AV698 http://www.allegro.pl/nowy-wzmacniacz-av698-plyta-karaoke-fak-gw-i1337303559.html
    AV-130 http://www.allegro.pl/nowy-wzmacniacz-av-130-5-kan-z-karaoke-gwarancja-i1335600939.html
    McVoice SP 305 http://www.allegro.pl/super-wzmacniacz-karaoke-z-radiem-gratisy-i1333993419.html
    To, że wzmacniacz jest 5 kanałowy, dla przykładu 2x70W + 3x30W, nie przeszkadza mi wykorzystać tylko 2 kanały i podpiąć sobie te 2.0 do tych 70W? A pozostałe 3 pozostawić niezagospodarowane? I czy muszę jakąś specjalną uwagę zwracać na wejścia wzmacniacza, żebym mógł podpiąć go do kompa, czy każdy się da bez problemu(z kablem minijack-2xchinch oczywiście)?
  • Poziom 21  
    Na teki zestaw musiałbyś mieć inną zwrotnicę. Wzmacniacze 5 kanałowe mają zazwyczaj możliwość przełączenia na stereo.
  • Poziom 9  
    Hmm, w jakim sensie inną? 3-drożną? Jeżeli tak, to dlaczego? Przecież i to niskotonowy i to (w większości pasmo się pokrywa), tylko nie dokładnie taki sam. (Nie sprzeczam się, tylko chcę wiedzieć.)

Co za różnica czy bass, czy bas, to słowo i tak przyszło z angielskiego. Na poprawianie rzeczy, gdzie wątpię, że jest co poprawiać jest czas... żeby coś pomóc, dodać posta już nie...

I czemu nikt nie chce choćby wyrazić opinii w kwestii tych wzmacniaczy? To już jakby "zasługuje" na osobny temat? Czy nawet na inne pod-forum z tego typu pytaniami?
  • Poziom 21  
    Inna zwrotnica dlatego ze zwrotnice są czasami dopasowywane do poszczegulnych głośników, chyba że będziesz kupować gotową to się powinna nadać zwykła. Co do wzmacniaczy wziąłbym Yamahę.

Regulamin p.15
    Proszę poprawić.
    (dj-MatyAS)
  • Poziom 9  
    Aha, czyli w dalszym ciągu 2-drożna. No i ok, dzięki za wszystko:).
  • Poziom 38  
    Cytat:
    Hmm, w jakim sensie inną? 3-drożną? Jeżeli tak, to dlaczego? Przecież i to niskotonowy i to (w większości pasmo się pokrywa), tylko nie dokładnie taki sam. (Nie sprzeczam się, tylko chcę wiedzieć.)

A nawet bardzo nie taki sam. Porównaj charakterystyki przenoszenia obu głośników, a "zobaczysz", że grają zdecydowanie inaczej.

Cytat:
    Co za różnica czy bass, czy bas, to słowo i tak przyszło z angielskiego. Na poprawianie rzeczy, gdzie wątpię, że jest co poprawiać jest czas... żeby coś pomóc, dodać posta już nie...

"Bass" to coś co kojarzy się z małolatami słuchającymi tandetnego łomotu.
    Cytat:

I czemu nikt nie chce choćby wyrazić opinii w kwestii tych wzmacniaczy? To już jakby "zasługuje" na osobny temat? Czy nawet na inne pod-forum z tego typu pytaniami?

Tak - https://www.elektroda.pl/rtvforum/forum290.html Jeszcze co do wzmacniacza to najlepiej posłuchać, a jak nie ma takiej możliwości to wybrać jakiś markowy wysoki model cieszący się dobrymi opiniami.

Cytat:
    Aha, czyli w dalszym ciągu 2-drożna. No i ok, dzięki za wszystko:).

Zwrotnic nie dzielimy tylko na 2 i 3 drożne. To nie takie proste, zwrotnica musi być dopasowana do konkretnych głośników. GDN20/40 demonem basu nie jest, więc pchanie go na siłę do 3 way to nie najlepszy pomysł. https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1531665.html - do wszystkich innych zestawów będziesz musiał sam projektować zwrotnice.

Cytat:
    tylko zamiast jednego z tych GDN 13/40/2 dał GDN 20/40?

Ciężko nawet określić jaka to by konstrukcja wyszła, bo nie będzie to 3 drożna (średniotonowy nie jest cięty do dołu), ani 2,5 drożna bo midwoofery nie są takie same.

Cytat:

głośniki 13cm "wyrobią" zagrać takie głębokie buczenie jak choćby zwykły subwoofer w głośnikach komputerowych?

Dobrze to napisałeś, to co słychać z komputerowych głośników to buczenie mające niewiele z basem wspólnego. Zestawy stereo z przeglądu który wcześniej linkowałem będą miały przede wszsytkim bas zróżnicowany, nie monotonny. W komputerowych głośniczkach zwykle ten bas jest podbity +10dB w stosunku do reszty pasma, co z wiernością przekazu muzycznego ma niewiele wspólnego.

I jeszcze jedno - audio to sztuka kompromisu, zwłaszcza w ograniczonym budżecie. Nie można mieć basu sięgającego 20hz, świetnej sceny, klarownych wysokich tonów, etc, etc za 500 zł. Jeśli chcesz naprawdę niskiego basu to musisz całą kwotę przeznaczyć na suwboofer, ewentualnie zainteresować się konstrukcjami typu Linia Transmisyjna - ale w ty wypadku czeka Cie lektura wielu tematów i artykułów na ten temat byś abyś nei porwał się z motyką na słońce.

Cytat:

Kolejne pytanie, czy głośniki firmy STX są dobre(w sensie jakości, co się powszechnie o nich sądzi itd.?)?

Stx ma w swojej ofercie wiele wartościowych głośników. Opinie typu "STX to dno Tonsil rządzi" są wynikiem jakiś dziwnych uprzedzeń bądź niewytłumaczalnych sympatii.

Przepraszam za chaos w tej wypowiedzi.
  • Poziom 9  
    Przede wszystkim chciałem podziękować za tą cierpliwość w stosunku do mnie :D I niestety chyba będę musiał prosić o kolejną jej porcję...

No i tak... kwestię wzmacniacza pozostawmy, już prędzej się tam połapię i jakoś to będzie(zwłaszcza, że już pewne wskazówki otrzymałem).
    Co do reszty, to okazało się, że mam mniejszy budżet niż przewidywałem, w związku z czym "znowu mi się odmieniło" i teraz bym wziął STXy właśnie, bo zauważyłem na allegro, że sporo bym na tym oszczędził. Spróbowałem poszukać takie, które byłyby podobne do tego zestawu wziętego z "gotowców", o których pisałem wcześniej, 2x Tonsil GDN 13/40/2 + Tonsil GDWK 10/80/7. Teraz pytanie, który z tych dwóch zestawów jest "bardziej sensowny", a może żaden?: STX GDN-25-100-8-SC + STX GDN-16-50-8-SC + STX GDWK-10-200-8-PJ czy 2x STX GDN-20-80-8-SC + STX GDWK-10-200-8-PJ? W sumie jakoś mi pasuje ten drugi, ale co ja tam wiem... :D
    Inna sprawa, powiem krótko... jeżeli bym miał cokolwiek sam robić typu projektować zwrotnicę... obliczać objętość obudowy... długość, średnicę rurki bass-reflex'a i tym podobne rzeczy no to leżym, mogę zwijać interes(pewnie jakieś odpowiednie studia trzeba mieć skończone, żeby takie rzeczy robić, co?). Nie mam o tym zielonego pojęcia, więc czy są może jakieś programy komp. do tych rzeczy? Albo może dla kogoś, kto się zna to 5min. fatygi i mógłbym grzecznie prosić(jak już ustalę/ustalimy jakie głośniki do tych kolumn wsadzę)?
    To, że głośniki komputerowe buczą... +10dB... itd, to faktycznie, ale z tym sobie radzę zaniżając niskie częstotliwości equalizerem w sterownikach karty dźwiękowej. Ewentualnie teraz jakieś nierówne pasmo jakby mi wyszło, też w jakimś stopniu mógłbym się equalizerem ratować.
  • Poziom 38  
    Cytat:
    Spróbowałem poszukać takie, które byłyby podobne do tego zestawu wziętego z "gotowców", o których pisałem wcześniej, 2x Tonsil GDN 13/40/2 + Tonsil GDWK 10/80/7. Teraz pytanie, który z tych dwóch zestawów jest "bardziej sensowny", a może żaden?: STX GDN-25-100-8-SC + STX GDN-16-50-8-SC + STX GDWK-10-200-8-PJ czy 2x STX GDN-20-80-8-SC + STX GDWK-10-200-8-PJ? W sumie jakoś mi pasuje ten drugi, ale co ja tam wiem... Very Happy

Jeśli już to skłaniałbym się ku drugiemu, kiedyś mczesław robił właśnie taką konstrukcję, niestety ostatnio rzadko bywa na forum, więc chyba nic nie podpowie. W porównaniu do 2 x 13 tonsila powinno tu być więcej basu - mamy większą powierzchnie membran. Tylko ten Pj jakoś mi tu nie pasuje, jeśli już tak kombinować to napisz ile mógłbyś dać na tweeter i kup jakiś lepszy i zrób pomiary, zagra to lepiej niż z PJ, a być może tweeter zostanie do ewentualnej następnej konstrukcji.
    Poczytaj także o TL, jeśli tylko uznasz, że poradzisz sobie z tym i że możesz odczekać i dozbierać kasy to taki Visaton w 170 w Tl + dt 94 (lub chociaż sc10n..) byłby zestawem który zostałby u Ciebie na dłużej. BTW, napisz jak duży masz pokój, bo chyba przeoczyłem.

Szkoda, że jest tak mało projektów 2 drożnych kolumn na 17-18 cm midwooferach w przystępnej cenie, oprócz tych Visatonówm kojarzę stx 17 + Pj, ale o tym zestawie możesz przeczytać w "Przeglądzie..".

Cytat:
    Inna sprawa, powiem krótko... jeżeli bym miał cokolwiek sam robić typu projektować zwrotnicę... obliczać objętość obudowy... długość, średnicę rurki bass-reflex'a i tym podobne rzeczy no to leżym, mogę zwijać interes(pewnie jakieś odpowiednie studia trzeba mieć skończone, żeby takie rzeczy robić, co?). Nie mam o tym zielonego pojęcia, więc czy są może jakieś programy komp. do tych rzeczy? Albo może dla kogoś, kto się zna to 5min. fatygi i mógłbym grzecznie prosić(jak już ustalę/ustalimy jakie głośniki do tych kolumn wsadzę)?

Obliczanie objętości obudowy nie jest trudne, w googlach i na forum znajdziesz porady na ten temat, a co lepsze, wystarczy czasem po prostu popatrzeć jaką objętość dali inni dla danego głośnika.
    Co do projektowania zwrotnicy, nie jest to taka trudna sprawa jeśli ma się jakąś wiedzę o budowie kolumn. Obecnie pisze artykuł na temat pomiarów, na razie jest nieskończony (brak czasu ostatnio - praca itp.) więc możesz zerknąć czy sobie z tym poradzisz: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1811436.html

Cytat:

Ewentualnie teraz jakieś nierówne pasmo jakby mi wyszło, też w jakimś stopniu mógłbym się equalizerem ratować.

To raczej nie jest pożądane rozwiązanie, zwrotnice robi się tak, by nie trzeba było już dźwieku kolumn "poprawiać" żadnymi eq.
  • Poziom 9  
    Cytat:
    W porównaniu do 2 x 13 tonsila powinno tu być więcej basu

To mnie cieszy :)

Obecnie nie ma "ile bym mógł dać", tylko jest "jak najmniej". W sumie to i tak powinno grać lepiej niż typowe głośniki komp., które to posiadam teraz. I skoro już ktoś robił taki zestaw, to i ja spróbuję. Tak więc robię 2x STX GDN-20-80-8-SC + STX GDWK-10-200-8-PJ, żeby już raz a dobrze się zdecydować.

Pokój... nie wiem, jak przyjadę do domu (na weekend, studiuję, stancja itd.) to zmierzę dokładnie, ale napewno 12-14m^2. Czasem bym kolumny przenosił może do salonu, do TV, jakiś film z DVD, czy coś... ale powiedzmy, że 99% czasu grały by w tym moim pokoju.

Objętość obudowy nie jest przypadkiem podana? Mam na myśli: w opisie na allegro było Vas, dla tych gdn 20-80 było 36litrów o ile pamiętam... to to? Bo gdzieś na necie czytałem właśnie przypadkiem coś na ten temat, jak ogólnie szukałem informacji o kolumnach. W każdym razie w tej kwestii jakoś dam radę, nawet jeśli będę musiał to liczyć.

Ale projektowania zwrotnicy widzę, że przynajmniej narazie się nie podejmę. Jeżeli głównym lub wręcz jedynym problemem przy niedokładnym wyborze (czyli kupnie gotowej z allegro:D) będzie konieczność dopasowania sobie eq, to dla mnie to żaden problem. A potem, jak stopniowo stanę się wtajemniczony, sobie wylutuję starą, wlutuję własną. Mogłoby tak być?

No i co, jeśli chodzi o br? Z tego, co czytałem, przy tym Qts(>0,7), cokolwiek to znaczy, nie trzeba go robić, ale jeżeli jednak robić, to jak długi i jaka średnica?
  • Poziom 38  
    mczeslaw napisał:

Tak na marginesie to robiLem kiedyś dla kolegi do garażu jak najtańszy zespół.
    I z dwóch GDN 20 80 4 SC (to te z ery dinozaurów tylko rząd większe ) i PJ-ki w clozecie w 40 litrach, wyszedł naprawdę przyzwoicie i poprawnie grający zespół niewymagający mocnego wzmacniacza, i to za niecałe 300PLN za wszystko.
    Mało tego, drugi gość ( bez aspiracji audiofilskich co prawda ), jak je usłyszał to sobie takie zażyczył do domu tylko w wersji wykończonej okleiną. Średnica była na dostatecznym poziomie.
    To taki wynalazek:
    Zwykłe głośniki 2.1 na minijack, początkujący, kilka pytań
    Czyli każdemu w/g potrzeb i portfela :idea:

Cytat:

powinno tu być więcej basu
    To mnie cieszy Smile

Mnie akurat nie, bo 99% forumowiczów nie ma większych ambicji ponad "jak najwięcej basu za jak najmniejsze pieniądze". No cóż, piękno muzyki odkrywa się z czasem.
    Cytat:

Objętość obudowy nie jest przypadkiem podana?
    No i co, jeśli chodzi o br? Z tego, co czytałem, przy tym Qts(>0,7), cokolwiek to znaczy, nie trzeba go robić, ale jeżeli jednak robić, to jak długi i jaka średnica?

Obudowa zamknięta, dobrze wytłumiona, nie trzeba bawić się w żadne BR.

Cytat:

Jeżeli głównym lub wręcz jedynym problemem przy niedokładnym wyborze (czyli kupnie gotowej z allegro:D) będzie konieczność dopasowania sobie eq, to dla mnie to żaden problem.

Jak grochem o ścianę.
  • Poziom 9  
    Dobrze wytłumiona, to znaczy szczelna? Czy szczelna + jakieś waty, gąbki, albo takie pianki specjalne z ostrosłupami?

Co do rysunku, rozumiem, że u mnie ten obwód będzie wyglądał trochę inaczej, połączenie szeregowo/równolegle itd.? Bo 8 Ohm, a nie 4 te głośniki mają, co je mam zamiar kupić. I jeszcze z ciekawości... po co te oporniki i kondensator?

Cytat:
    Jak grochem o ścianę.

No ale co jak grochem o ścianę? Czyli co, koniec zabawy, bo MUSZĘ SAM zwrotnicę zrobić?
    Cytat:
    Co do projektowania zwrotnicy, nie jest to taka trudna sprawa jeśli ma się jakąś wiedzę o budowie kolumn.
    No właśnie ja nie mam żadnej, no może teraz jakieś ziarenko piasku na pustyni... Ale jeszcze tydzień temu, czy kiedy tam zakładałem ten temat... no totalna ignorancja, taki zielony, że aż przezroczysty, a tu odrazu na głęboką wodę "zwrotnicę sobie zrób"... Czyli ostatecznie: nie ominę robienia samemu zwrotnicy?

edit: Jaki czad O_O... sprawdzałem właśnie email i przy okazji patrzę, a tu w tych wiadomościach z elektrody "Otrzymałeś odpowiedź w temacie" - czy coś w tym stylu Twoje/Wasze posty, ale... "edycja rozszerzona" :D, jakby tutaj, na forum, poucinało niektóre fragmenty... jeszcze zobaczę czy tak we wszystkich...
  • Poziom 38  
    Cytat:
    Dobrze wytłumiona, to znaczy szczelna? Czy szczelna + jakieś waty, gąbki, albo takie pianki specjalne z ostrosłupami?
    Co do rysunku, rozumiem, że u mnie ten obwód będzie wyglądał trochę inaczej, połączenie szeregowo/równolegle itd.? Bo 8 Ohm, a nie 4 te głośniki mają, co je mam zamiar kupić. I jeszcze z ciekawości... po co te oporniki i kondensator?

Obudowa musi być szczelna, solidna i w tym wypadku także dobrze wytłumiona. Najlepiej na ścianki dać jakiś filc lub gąbkę, a całą objętość wypełnić luźna wełną owczą, watoliną z kurtki lub czymś w tym stylu.
    Dlaczego akurat 8 ohm? Ale skoro takie chcesz to faktycznie musisz je połączyć tak by wypadkowo dały 4 ohm. Oporniki i rezystor to część zwrotnicy, dzięki nim głośnik wysokotonowy nie będzie grał niepotrzebnego pasma. Jak zrobisz wypadkową sekcji niskotonowej 4 ohm, to prawdopodobnie będziesz musiał dać opornik o mniejszej wartości.

Cytat:

No ale co jak grochem o ścianę? Czyli co, koniec zabawy, bo MUSZĘ SAM zwrotnicę zrobić?

Pisałem: To nie takie proste, zwrotnica musi być dopasowana do konkretnych głośników., więc nie można sobie kupić jakiejś zwrotnicy z Allegro i liczyć że świetnie zagra.

Cytat:

edit: Jaki czad O_O... sprawdzałem właśnie email i przy okazji patrzę, a tu w tych wiadomościach z elektrody "Otrzymałeś odpowiedź w temacie" - czy coś w tym stylu Twoje/Wasze posty, ale... "edycja rozszerzona" Very Happy, jakby tutaj, na forum, poucinało niektóre fragmenty... jeszcze zobaczę czy tak we wszystkich...

Nie spotkałem się jeszcze z czymś takim, jak będziesz wiedział o co chodzi to napisz.
  • Poziom 9  
    Kurde, to wogóle jest wymieszane... jest też na odwrót nieraz, że tu na forum coś jest, czego nie ma w mailu, niektóre też posty się zgadzają... a Tobie wyświetla tu na forum tak jak trzeba? To, co napisałeś?

Cytat:
    Pisałem: To nie takie proste, zwrotnica musi być dopasowana do konkretnych głośników.

Ha, właśnie tego nie było chyba... więc ok, rozumiem... co nie zmienia faktu, że będzie ciężka sprawa. W takim razie nie wiem dla kogo tamte na allegro są...

Cytat:
    Dlaczego akurat 8 ohm?

A nie no, niekoniecznie, ale takie były tam na allegro, pewnie, że niech będzie i 4, jeżeli tylko będą dostępne.