Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena siatkowa, sym. badmor, tragiczny odbiór kanałow Wwa.

lukekoch 29 Lis 2010 20:22 3805 17
  • #1 29 Lis 2010 20:22
    lukekoch
    Poziom 8  

Witam.
    Całkiem niedawno wynająłem mieszkanie w Warszawie.
    Po włączeniu telewizora zauważyłem ,że odbiór tych kanałów jest tragiczny (tak, wszystkich z nich). Ogólnie śnieżą, dźwięk jest niewyraźny, przerywa, zanikają kolory itp.
    Chciałbym coś z tym fantem zrobić, stąd moja prośba o pomoc fachowców ;).

Mieszkanie znajduje się na 1 piętrze, balkon wychodzi na stronę południową, na warszawskim Wierzbnie.

Zainstalowana jest niemalże identyczna antena siatkowa jak ta:
    http://allegro.pl/antena-siatkowa-tv-zasilacz-wzmacniacz-gratis-i132607.html
    Jedyną różnicą jest to, że ta która znajduje się na moim balkonie nie jest pozłacana ;).

Wewnątrz znajduje się symetryzator na kanały 6-69 firmy Badmor:
    http://www.badmor.com.pl/Html/03.htm#

Kabel:
    5C-2V, długość ok 3-5 metrów.

PS. Jako, że jestem zielony w temacie rtv, nie wiem czy symetryzator powinien mieć dodatkowe zasilanie. W każdym bądź razie, zasilacza brak.

Dodam jeszcze, że próbowałem zmieniać kierunek anteny, chyba na wszelkie możliwe sposoby.

Pozdrawiam i z góry przepraszam jeśli nawypisywałem głupot.

Na tym Forum nie podajemy linków do żadnych aukcji.
    Regulamin pkt 10,11 .
    Poprawiłem . [SP5ANJ]

• Pomocny post
    #2 29 Lis 2010 21:06
    matis057
    Poziom 33  

Cytat:
    W pierwszym z brzegu sklepie RTV lub z elektronikę kup za kilkanaście zeta zasilacz antenowy i będzie po problemie-chyba ,że padnięty jest symetryzator-to kolejne kilka zet ,ale to dopiero po podłączeniu zasilacza.
    Nie. Tutaj trzeba zainstalować antenę kierunkową na kanały 21-69 z symetryzatorem. Antena siatkowa to najgorsza rzecz jaka może być. Jeszcze jedno - cena zasilacza (~20zł) a cena symetryzatora (~2zł).

• Pomocny post
    #3 29 Lis 2010 21:16
    jur1
    Specjalista techniki DVD

Jeśli jest to antena tylko z symetryzatorem to zasilacz nic nie da ( uszkodzisz zasilacz ) . Ja radziłbym kupić antenę ze wzmacniaczem, trochę większy koszt a mniejsze problemy z instalacją. Nie wiem w jakim stanie technicznym jest stara antena.

• #4 29 Lis 2010 23:45
    lukekoch
    Poziom 8  

Ale sie zastanawiam czy drzewa rosnące przed moim blokiem, nie będą blokowały sygnału dla anteny kierunkowej, tak samo jak inne bloki 'rosnące' również na wprost, aczkolwiek w nieco większej odległości.
    Jeśli to pomoże, mogę zrobić jutro zdjęcia tej anteny i zarzucić do posta, czy mam się skupić na którejś części w szczególności?
    Nadal pozostaje problem symetyzator/wzmacniasz. : /

Również dodam, że nie posiadam lutownicy (ani umiejętności jej obsługiwania:D), także jakiekolwiek projekty z tym związane raczej odpadają.

• #5 30 Lis 2010 11:56
    LeDy
    Poziom 43  

lukekoch napisał:

Zainstalowana jest niemalże identyczna antena siatkowa jak ta: W każdym bądź razie, zasilacza brak
    Zobacz jak mają sąsiedzi ( ci co mają tą siatkową) czy mają ze wzmacniaczem, zasilaczem. Zasilacz+ wzmacniacz to ok. 20zł.

andi napisał:
    W pierwszym z brzegu sklepie RTV lub z elektronikę kup za kilkanaście zeta zasilacz antenowy i będzie po problemie-chyba ,że padnięty jest symetryzator-to kolejne kilka zet ,ale to dopiero po podłączeniu zasilacza.

Usuń tą bzdurę.

• #6 30 Lis 2010 12:25
    _PREDATOR_

VIP Zasłużony dla elektroda

Przypominam punkt 6 regulaminu forum:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=8805913#8805913

• #7 01 Gru 2010 08:29
    irekr
    Moderator

Miedzy bajki wstaw teksty ze "założysz płytkę" i "założysz wzmacniacz" i będzie dobrze.
    Jak mieszkasz na Wierzbnie i antena jest na 1szym piętrze to znaczy że nie masz widoczności optycznej Raszyna. Oznacza to że na dobry odbiór nie licz, przynajmniej w analogu.
    Realnie: nie zostaje Ci nic innego jak przestawić się na DVB, wymaga to dołączenia do odbiornika tunera DVB lub użycia odbiornika z MPEG4. Obecnie w Warszawie masz dostępnych 10 kanałów tv.
    Na antenie która masz coś tam będzie widać, pod warunkiem że zdejmiesz wzmacniacz. Zupełnie dobrze działają anteny pokojowe z tym że należy się liczyć z problemami zakłóceń od chmary nadajników zainstalowanych w sąsiedztwie (komórkowych, radiokomunikacyjnych i innych).
    Dodam że dziś rano włączyli w MUX2 kolejny kanał: TVN7.

• #8 01 Gru 2010 19:27
    lukekoch
    Poziom 8  

irekr napisał:
    Na antenie która masz coś tam będzie widać, pod warunkiem że zdejmiesz wzmacniacz. Zupełnie dobrze działają anteny pokojowe z tym że należy się liczyć z problemami zakłóceń od chmary nadajników zainstalowanych w sąsiedztwie (komórkowych, radiokomunikacyjnych i innych).
    Dodam że dziś rano włączyli w MUX2 kolejny kanał: TVN7.

Hmm, ale ja nie mam wzmacniacza,mam tylko wbudowany w antene symetryzator.
    Wiec wystarczy, ze na chwile obecna dokupie tuner mpeg4 i obraz powinien byc ok?

• #10 01 Gru 2010 20:55
    fluger
    Poziom 16  

Jeśli nie możliwości (finansowych) na przejście na DVB-T to proponuje Antenę telewizyjną szerokopasmową logarytmiczno - periodyczną LOG 2-69 DIGITAL ja za nią w sklepie dipola zapłaciłem 53 zł.
    Antenę można kierować na PKiN lub na Łazy pod Raszynem gdzie skąd jest bardzo silny sygnał.
    Zresztą na ww. antena też nadaje się do DVB-T.
    Tak czy siak antena sitkowa, do tego jeszcze ze wzmacniaczem to nieporumienienie.

Popraw wpis bo jakoś nie da się tego "czytać".
    Słowa : ant. sitkowa, nieporumienienie .
    [SP5ANJ]

• #12 02 Gru 2010 14:31
    fluger
    Poziom 16  

LeDy napisał:
    To twoje prywatne zdanie. Mam taką ze wzmacniaczem i odbiera super.

Tak, ale moja odpowiedź tyczyła się uwzględnienia warunków osoby która napisała pytanie. Ale na pewno na takiej antenie szanowny pan nie odbierze poprawnie DVB-T.

• Pomocny post
    #13 03 Gru 2010 13:10
    irekr
    Moderator

Rozpatrując przydatność anten siatkowych do odbioru cyfrowego trzeba liczyć się z "nieobliczalności" parametrów tej "anteny". Podstawowym mankamentem jest nierównomierność pasma (przekraczające w jednym kanale nawet 16 dB), zniekształcenia fazowe i totalna niejednorodność charakterystyki kierunkowej w funkcji częstotliwości. Dla odbioru analogowego te wady nie są tak bardzo istotne, szczególnie jak posiadacz takiej anteny nie widział nigdy prawidłowego pod względem czasowym i fazowym przekazu TV. Po prostu jesteśmy przyzwyczajeni do pewnych zniekształceń, odbić, konturowania, różnych zjaw i cieni. W przekazie cyfrowym satelitarnym jak i naziemnym te zniekształcenia są już pomijalnie małe, co nie znaczy że nie występują. Sprzęt też jest robiony na zasadzie "kalkulacji kosztów" i zawsze technolodzy będą działali na rzecz ich obniżenia, co zawsze musi być powiązane z pogorszeniem jakości. Istotne jest jednak by nie przekroczyć pewnej granicy, poniżej której mamy w domu złom użytkowy.
    Odnośnie anten logarytmicznych; sa ze swojej natury bardzo szerokopasmowe i nadają się idealnie do obioru cyfrowego. jednak w warunkach braku widoczności optycznej anten i wykorzystywaniu propagacji sygnału odbitego i rozproszonego duża kierunkowość anten logarytmicznych jest ich wadą, gdyż dla odbioru cyfrowego sygnał odbity nie powoduje (do pewnego stopnia) pogorszenia odbioru w często wręcz poprawia jakość sygnału.
    Idealnym rozwiązaniem w warunkach autora postu było by zastosowanie dość wąskopasmowej anteny ścianowej, 4 lub 8mio elementowej ale obejmującej swoim zakresem częstotliwości pracy tylko te kanały które są odbierane. Wąskopasmowa antena ścianowa (podobna do anten siatkowych, lecz znacznie lepiej zrobiona), ma znacznie bardziej równomierne pasmo przenoszenia niż typowa "siatka".

Dobrym kierunkiem jest stosowanie anten panelowych - to jest forma anteny ścianowej - są to konstrukcje podobne do http://www.dipol.com.pl/antena_dvb-t_wewnetrzna_ze_wzmacniaczem_signal_A6030.htm w której zupełnie niepotrzebnie włożono wzmacniacz bez możliwości jego wyłączenia. także i technologia wykonania tej anteny zostawia sporo do życzenia. Jest to jednak krok we właściwym kierunku, Signal to młoda firma i ich wyroby wg mojej oceny prezentuje dość dobry, i co najważniejsze, rosnący poziom.
    :) Nie jest to Kathrein,... ale za jakie pieniądze....

Wracając do meritum wątku;
    Lukekoch: podłącz tuner DVB do tego wynalazku co masz i powinno być dobrze...
    Gdyby były problemy z szatkowaniem, pikselozą i zamrażaniem ekranu to daj znać...

• #14 24 Sty 2011 18:48
    lukekoch
    Poziom 8  

Witam ponownie, po dość długiej przerwie.

Więc, załatwiłem tuner DVB (Ferguson AF-5000CI), cierpię na brak pilota, ale zaraz skonfiguruje do niego uniwersalny.
    Ponieważ po podłączeniu go mam dokładnie 422 kanały, z których żaden nie działa,
    mam pytanie. Czy potrzebuje jakoś wgrać do niego nowe oprogramowanie ? Jeśli tak, to jak to zrobić? Czy myślicie ,ze zestaw telewizyjny TVN ,który można dostać np. w Euro RTV-AGD jest dobrym rozwiązaniem ?

Pozdrawiam.

Poprawiłem . [SP5ANJ]

• #15 24 Sty 2011 19:24
    fluger
    Poziom 16  

Cytat:
    Czy myslicie ,ze zestaw telewizyjny TVN ,ktory mozna dostac np. w Euro RTV-AGD jest dobrym rozwiazaniem ?

Wydaje mi się że w/w propozycja to jest tzw. "telewizja na kartę" do której potrzebna antena satelitarna i w zależności od wybranego dekodera (są 2) jest opłata abonamentowa proporcjonalna do ilości wykpionych miesięcy.

• #16 24 Sty 2011 19:27
    lukekoch
    Poziom 8  

Tak, moj blad. Myslalem, ze moze na zwyklej antenie tez bedzie dzialac, ale wlasnie zobaczylem na ich stronie, ze do odbioru wymagana jest antena satelitarna.

• #17 24 Sty 2011 20:35
    lukekoch
    Poziom 8  

Cytat:
    Witam ponownie, po dość długiej przerwie.

Więc, załatwiłem tuner DVB (Ferguson AF-5000CI), cierpie na brak pilota, ale zaraz skonfiguruje do niego uniwersalny.
    Poniewaz po podlaczeniu go mam dokladnie 422 kanaly, z ktorych zaden nie dziala,
    mam pytanie. Czy potrzebuje jakos wgrac do niego nowe oprogramowanie ? Jesli tak, to jak to zrobic?

Problem jeszcze nie został rozwiązany..

• #18 25 Sty 2011 12:18
    fluger
    Poziom 16  

lukekoch napisał:
    Tak, moj blad. Myslalem, ze moze na zwyklej antenie tez bedzie dzialac, ale wlasnie zobaczylem na ich stronie, ze do odbioru wymagana jest antena satelitarna.

Są dwa rodzaje dekoderów:
    Tańszy, obraz SD, i tańszy abonament.
    Droższy, obraz HD, i podwójny tuner: satelitarny oraz naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T) i droższy abonament (za telewizje satelitarną).

fluger ale to już pytania nie w tym dziale.
    Zapraszam do :
    RTV https://www.elektroda.pl/rtvforum/forum286.html
    albo do SAT https://www.elektroda.pl/rtvforum/forum312.html
    Regulamin pkt 8,3 . [SP5ANJ]

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME