Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Neptun SII-86 - eksplozja kondensatora w zasilaczu.

Bronek_84 03 Oct 2004 20:44 1802 6
 • #1
  Bronek_84
  Level 13  
  dostałem w/w odbiornik (czarno biały). Był on sprawny lecz na ekranie były widoczne cienkie białe linie w kształcie zygzaka. Wymieniłem mu wszystkie elektrolity i problem ustąpił. Dzisiaj wieczorkiem zasiadłem do kolacji przed świerzo naprawionym telewizorkiem 8) i po jakiejś godzinie nagle obraz zrobił się jaśniejszy, usłyszałem trzask, zobaczyłem błysk i telewizor zamilkł jak by go ktoś od pradu odcioł :cry: . Odkreciłem obudowę i okazało się że w zasilaczu kondensator o oznaczeniu C401 jest pęknięty i coś z niego wyciekło. Zauważyłem jeszcze, że dwa oporniki połączone równolegle o oznaczeniu R 401 są troszkę przysmażone i bezpiecznik sieciowy przepalił się (pewnie z tąd ten błysk). Co mogło być powodem rozerwania kondziołka, może zwarcie na tych opornikach :roll:
  Potrzebuję schematu bo nie wiem jakich wartości one są a podejrzewam, że ich wartości po zmierzeniu miernikiem mogą znacznie odbiegać od normy. I co to jest za kondensator C401 o oznaczeniu:
  0.22uF +-20%X21.1MHz
  +2x2,3nF-40%Y8MHz
  250V~25/085/21
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • #2
  Jaś Kula
  Level 33  
  Witam ! Element który opisałeś to filtr sieciowy , ma trzy wyprowadzenia.Nie wiem czy jeszcze w handlu są do kupienia , ale można wstawić z demontażu , byle sprawne. Myślę , że poza nim nic więcej się nie uszkodziło. Pozdrawiam.
 • #3
  Bronek_84
  Level 13  
  Da się to czymś zastąpić?
 • #4
  000andrzej
  Level 37  
  Możesz podłączyć kondensatory o podobnych parametrach. Najlepiej na 400V. Co do schematu, to nie przypominam sobie takiego Neptuna. Co to za TV? Ile cali, który rok budowy? 86? Na lampach czy na układach?
  Jeśli to rok 86 to być może podobne zasilanie było w Cygnus T401, T402, Uran T601, T602. Poza tym zernąłbym na schemat najnowocześniejszego na świecie produkowanego czarno białego TV 20" o nazwie HERMES. (Najnowocześniejszy, bo w tym czasie nikt już nie produkował w krajach cywilizowanych odbiorników cz-b :D )
  Ja bym nie był taki pewien jak kolega, że tylko on wyleciał. Sprawdź opory (szczególnie te duże), oraz diodę.

  Zerknij na Neptun 505 kolorowy, ale tam na schemacie są podobne elementy w zasilaniu. Może to podejdzie. Jest tam wykrzyknik, czyli są to elementy według instrukcji o ściśle zastosowanych parametrach. Jeśli tak, może ze szrotu coś dobierzesz z tych neptunów
 • #5
  Jaś Kula
  Level 33  
  Tak , zgadzam się z kol.000Andrzej , sprawdź opory i diody na płytce zasilacza.opornik powinien mieć chyba wartość 15 omów. Te filtry występowały wa wszystkich telewizorach produkowanych w tamtym czasie i krótko po , tzn. w kolorowych Neptunach , w Jowiszu , w Westach itd. Pozdrawiam.
 • #6
  Bronek_84
  Level 13  
  Sory za wprowadzanie w błąd bo zasugerowałem się napisem na tylnej ściance :roll: . Z przodu widnieje napis neptun 471.
 • #7
  000andrzej
  Level 37  
  No to schemat masz. Zerknij na te 15 Ohm, podstaw zamienniki pod kondziory (conajmniej na 250V), sprawdź na wszelki wypadek to trafo i opory, diody i kondziory po stronie wtórnej. Które kondziory wymieniałeś zanim go odpaliłeś? Sprawdź, czy dobrze podpiąłeś bieguny. Jak odpalisz pomierz napięcia i zobacz, czy się znów coś nie grzeje.