Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wymiana instalacji w bloku.

fortitudo 29 Nov 2010 23:09 8330 13
Computer Controls
 • #1
  fortitudo
  Level 10  
  Witam,
  Zaczynam robić remont w moim (nowym mieszkaniu)blok murowany z lat 60 jest tam instalacja jeszcze aluminiowa z administracji dowiedziałem się ze będzie wymieniana instalacja elektryczna w przyszłym roku na klatce schodowej i chce u siebie wymienić cala instalacje.
  2pokoje, kuchnia i łazienka
  1 pokój: tv komputer jakaś lampka + ewentualnie jakieś halogeny
  2 pokój: rzutnik jakiś sprzęt hi fi oświetlenie: żyrandol + halogeny +ledy
  3 kuchnia: płyta indukcyjna piecyk elektryczny mikrofala zmywarka pralka i lodówka oświetlenie główne i oświetlenie pod szafkami.
  4 przedpokój: oświetlenie halogeny + taśmy led ewentualnie 2 gniazda żeby podłączyć odkurzacz
  I tutaj moje:
  Przewód na oświetlenie 4x1,5
  Na gniazdka 3.x2,5
  I teraz pytanie:
  1 jakie bezpieczniki i ile na które pokoje ? najbardziej boje się czy w kuchni to wszystko pociągnie.
  2 można zainstalować OCHRONNIK PRZEPIĘCIOWY B+C czy da rade to jakoś zrobić bo nie wiem jak jest z uziemieniem w tym bloku.
  3) jaka skrzynka na bezpieczniki
 • Computer Controls
 • Helpful post
  #2
  bestboy21
  Level 39  
  Bezpieczniki
  B16 - łazienka gniazdka
  B16 - pokoje gniazdka
  B16 - kuchnia gniazdka
  B10 - oświetlenie pokoje
  B10 - oświetlenie przedpokój
  Do tego oczywiście RCD.
  Płytę indukcyjną możesz sobie wybić z głowy na jednej fazie.
  O ile sieć w bloku jest TN-C/S to nie ma przeszkód do zamontowania ochronników.
  Jaka skrzynka ? Policz sobie ile osprzętu w niej będzie i sobie wybierz co ci będzie pasowało, to już najlepiej przedyskutować z tym kto to będzie montował. Osobiście montował bym coś takiego (tylko pojedyncza, na zdjęciu są 4y)

  Wymiana instalacji w bloku.
 • Computer Controls
 • #3
  Łukasz-O
  Admin of electroenergetics
  Każde urządzenie o mocy powyżej 2kW = osobny obwód zasilający.
  Robisz remont to rób z głową, masz możliwość to doprowadź sobie siłę pod płytę indukcyjną, dostosuj rozdzielnicę tak aby w przyszłości (remont pionów na klatce) doprowadzić zasilanie trójfazowe do mieszkania. To nie są aż takie duże koszta, szczególnie podczas remontu.
 • #4
  Kaz K
  Level 20  
  Nie zapomnij o wymianie zasilania do mieszkania (proponuje YDY 3x4mm2 lub 3x6mm2) bo pewnie też aluminiowe , najlepiej ułóż rurkę peszla z mieszkania do licznika (taką grubszą) by można było kiedyś wciągnąć kabel trójfazowy.
 • #5
  zbich70
  Level 43  
  Kaz K wrote:
  najlepiej ułóż rurkę peszla z mieszkania do licznika (taką grubszą) by można było kiedyś wciągnąć kabel trójfazowy.

  To chyba lepiej od razu położyć przewód (nie kabel) 3-fazowy
 • #6
  snozer
  Level 17  
  Witaj

  Odnośnie wykonania instalacji elektrycznej proponuje Ci wziąć kogoś z uprawnieniami. Zgodnie z obowiązującymi przepisami nie możesz sam robić sobie instalacji anie jej projektować. Nazywa się to samowolką budowlaną. Jak coś się stanie albo cię dorwą to każą ci wszystko zrywać i od nowa pod nadzorem robić. To tak jak by dom zaprojektować samemu i wybudować. Pamiętaj również że projekt musi wykonać osoba z uprawnieniami budowlanymi a nie eksploatacyjnymi.

  Jak masz instalacje starego typu w bloku to w większości przypadków można ją przerobić na TN-CS. Według nowych przepisów musi być conajmniej jedna różnicówka do gniazd w łazience. Ja mam dwie różnicówki w całym domu. Jedna na gniazda a druga na oświetlenie. Polecam Ci również zabezpieczenie przeciwprzepięciowe B+C ( obniża napięcie do 1500V podczas przepięć) lecz pamiętaj że do komputera i telewizora warto mieć dobra listwę przeciwprzepięciową (jest to zabezpieczenie typu D).
 • #7
  kkas12
  Level 43  
  Witam!

  Kolego snozer nie przesadzaj. Nikt nikomu nie zabroni wymiany starej aluminiowej instalacji na nową uwzględniającą zasady ochrony przeciwporazeniowej. Więc chodzi tylko o to by prace te wykonać z głową a nie o to by stało się zadość kulawemu prawu, które elektryka traktuje jak bezmózgiego matoła nie potrafiącego bez projektu samodzielnie myśleć.
  Czy projekt (czyt. uprawnienia budowlane) jest gwarancją bezpieczeństwa?

  Ostatnio bardzo często można spotkać w wypowiedziach niektórych kolegów zwrot polecam. Być może ma on nobilitować jego autora we własnych oczach.
  Nie przesadzajcie koledzy.
  Czy użycie w słowa proponuję nie wystarczy?
  Kolega również nie stroni od wydawania poleceń. Nawet mimo tego, że w swym "polecającym" poście mija się z prawdą.
  Wyłącznik RCD bowiem należy stosować we wszystkich obwodach gniazdowych. Nie tylko tych "łazienkowych".
  A promowanie odgromników zostaw lobbystom. Doskonale radzą sobie bowiem bez twej pomocy.
 • #8
  snozer
  Level 17  
  No nie wiem jak kolega ale ja zrobiłem niedawno uprawnienia i się orientuje co w trawie piszczy. A przepisy nie są tak ułomne. Jak by każdy sobie robił instalację elektryczną sam w domu, to w zimę co drugi dom, by się palił. I proszę kolegi o powiedzenie gdzie jest napisane że każde gniazdo musi mieć różnicówkę. Tylko gniazda w łazience i kuchni muszą mieć wyłączniki różnicowoprądowe. Reszta powinna mieć ale nie musi. :idea:

  Dodano po 5 [minuty]:

  Rozumiem też, że kolega dobiera przekroje kabli na oko. No bo przecież nie jest istotna długość, obciążenie czy sposób prowadzenia kabla tylko czy to jest czajnik czy żarówka. Muszę zmartwić na wydziale elektrycznym PW uczą inaczej. A uczyć się trzeba co najmniej 5 lat i jeszcze praktyki paroletnie zrobić.

  Jeszcze dodam bo kolega nie wie od 95 r zabezpieczenia przeciwprzepięciowe są obowiązkowe w nowych instalacjach w domkach i w blokach też tylko nikt tego nie stosuje albo ściemnia że są przy transformatorze

  Moderated By Łukasz-O:

  Proponuję się jednak bardziej doszkolić i przestać wprowadzać w błąd.

 • #9
  ajanek9
  Level 29  
  Quote:
  Bezpieczniki
  B16 - łazienka gniazdka
  B16 - pokoje gniazdka
  B16 - kuchnia gniazdka
  B10 - oświetlenie pokoje
  B10 - oświetlenie przedpokój

  Dobrze kolega zaproponował, ale na gniazdka w łazience i gniazdka w kuchni lepiej zastosować bezpiecznik C16, chodzi o czas zwłoki w wyłączeniu, bezpieczniki typu C mają określony dłuższy czas na rozłączenie niż bezpieczniki typy B tzw. czas zwłoki, chodzi o podłączenie np. pralki, która zakręci silnikiem podczas grzania bojlera elektrycznego, w momencie rozruchu silnika pobierany jest większy prąd którego bezpieczniki typu B nie wytrzymują, dlatego stosowane są bezpieczniki typu C i D, ale te ostatnie przy dużych obciążeniach i raczej w przemyśle.
 • #10
  cmepro
  Level 14  
  ajanek9 wrote:
  czas zwłoki, chodzi o podłączenie np. pralki, która zakręci silnikiem podczas grzania bojlera elektrycznego, w momencie rozruchu silnika pobierany jest większy prąd którego bezpieczniki typu B nie wytrzymują, dlatego stosowane są bezpieczniki typu C i D, ale te ostatnie przy dużych obciążeniach i raczej w przemyśle.
  C to jeszcze jak Cię mogę ale D? a nie lepiej zrobić tak... porządnie... pralka 1 gniazdo na osobnym obwodzie, bojler osobny obwód i 3ci jakieś gniazdo na lokówkę suszarkę czy golarkę elektryczną, i wtedy B16 wystarczą (no chyba że bojler jakiś potężny jest ale bez przesady to mieszkanie w bloku).
 • #11
  ajanek9
  Level 29  
  cmepro napisał :
  Quote:
  C to jeszcze jak Cię mogę ale D? a nie lepiej zrobić tak... porządnie... pralka 1 gniazdo na osobnym obwodzie, bojler osobny obwód i 3ci jakieś gniazdo na lokówkę suszarkę czy golarkę elektryczną, i wtedy B16 wystarczą (no chyba że bojler jakiś potężny jest ale bez przesady to mieszkanie w bloku).


  Mieszkam w pięcio-letnim bloku i takie bezpieczniki mam zastosowane, zresztą B16 wybijała szlifierka kątowa, przy podłączeniu do gniazd z bezpiecznikiem C16 nie było problemu.
  Poddałem tylko sugestię i każdy może zrobić jak chce.
  A tak bez przesady jak chcesz zrobić porządnie to wyrzuć szafę z przedpokoju i w to miejsce wstaw szafę rozdzielczą z bezpiecznikami typu B, osobnym dla każdego gniazdka i dobrze opisz co byś się kiedyś nie pogubił.
 • #12
  cmepro
  Level 14  
  ajanek9 wrote:
  A tak bez przesady jak chcesz zrobić porządnie to wyrzuć szafę z przedpokoju i w to miejsce wstaw szafę rozdzielczą z bezpiecznikami typu B, osobnym dla każdego gniazdka i dobrze opisz co byś się kiedyś nie pogubił.
  Nie podajmy ze skrajności w skrajność. Ale jak poczytasz forum to zobaczysz że nie jedna osoba zaleca osobne połączenia urządzeń o dużym poborze. Nie mówię żeby np. w salonie przy 4 gniazdach stosować 4 obwody, wszystko z głową.
 • #13
  ajanek9
  Level 29  
  cmepro napisał :
  Quote:
  Nie podajmy ze skrajności w skrajność

  Bezpiecznik C16 nie jest mocniejszy od B16, różnica polega tylko na opóźnionym działaniu, bo jak wiadomo urządzenia (głównie silnikowe, pralka, odkurzacz) w momencie rozruchu potrzebują więcej prądu później ta wartość spada, czas zwłoki powoduje że bezpiecznik działa z opóźnieniem i nie wyłącza się.
  O bezpiecznikach typu D wspomniałem tylko dla informacji, zresztą nie miało by sensu montowanie bezpieczników typu D gdy zabezpieczenia przed licznikowe są typu C.
  O sposobie wykonania instalacji nie pisałem, oczywiście można sobie podłączyć każde gniazdo czy żarówkę pod osobny bezpiecznik, ale jest to zwiększenie kosztów, a w końcu kable nie są tanie i cała instalacja np. w bloku zabezpieczona jest przed licznikiem jednym bezpiecznikiem typu C20.
  Ważniejsze jest, żeby zachować odpowiednie przekroje żył kabli oraz dobrze połączyć w puszkach, ja używam listw zaciskowych, wydaje mi się to pewniejsze od połączenia na skrętkę, ale na pewno zdania będą podzielone, bo w końcu każdy ma swoją receptę na łączenie kabli.