Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Aiwa AV-D77 - Brak dzwięku w głośnikach i blady wyświetlacz

29 Lis 2010 23:24 4198 5
  • Poziom 14  
    Witam,
    Posiadam amplituner jak w temacie. Temat już roztrząsany ze 100 razy, ale przeczytałem wszystko co możliwe i nie znalazłem odpowiedzi na moją usterkę :( Mój przypadek tak jak wszystkie nie odpala ( tzn. po podłączeniu do sieci świeci dioda trybu stand-by i gdy go uruchamiam wszystko się niby załączy i wszystkie przyciski z poziomu panelu przedniego działają, ale w głośnikach cisza ). Nie pisał bym nowego posta w tym temacie, lecz poza w/w usterką całe podświetlenie jest bardzo blade, wręcz ledwo widoczne i troszkę pulsuje ( jak by napięcie odpowiedzialne za podświetlenie falowało ). Otworzyłem go i pierwsze co rzuciło mi się w oczy, to spuchnięty elektrolit 3900uF, 35V więc wymieniłem od razu obydwa, które się tam znajdują. Poza tym (z racji tego że trafił już do mnie uszkodzony i niestety grzebany) brakowało w nim jednego tranzystorka, a dokładnie Q219, czyli 2SK3053. Jest tych tranzystorów w sumie 6, z czego tego jednego brakowało a jeden był zamieniony na coś o symbolu SSP2N60B. Wymieniłem ten brakujący na dobry odpowiednik ( jaki, to podam jutro gdy go odczytam bo nie pamiętam symbolu) ale ten jeden 2SK3053 został na pokładzie. Obok tego Q219 brakowało też diodki D219 ( 1SS133 ) którą także wlutowałem. Jeśli chodzi o zimne luty, to odnawiałem te dostępne, po odkręceniu dolniej pokrywy. Niestety usterka dalej taka sama :( Załącza się, wszystko się zmienia z poziomu panelu ale podświetlenie nikłe i zero głosu na wyjściu. Przekaźnik załączający nie zawsze "odskoczy" po wyłączeniu po równym czasie, a czasem tylko po odłączeniu wtyczki z sieci. Ktoś może ma jakieś pomysły (szczególnie z tym podświetleniem)...? Będę bardzo wdzięczny !
    Pozdrawiam

Aiwa AV-D77 - Brak dzwięku w głośnikach i blady wyświetlacz Aiwa AV-D77 - Brak dzwięku w głośnikach i blady wyświetlacz

Proszę poprawić temat postu. Regulamin pkt. 11.
    GM
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 14  
    Witam ponownie,
    Dziś miałem trochę czasu, dlatego zabrałem się za dogłębne oględziny owego amplitunerka... a więc tak: polutowałem na nowo wszystkie możliwe miejsca, gdzie mogły wystąpić "zimne luty", obejrzałem też skrupulatnie wszystkie elementy i zauważyłem, że oprócz przygrzanego miejsca ( gdzie wymieniłem ten jeden tranzystor K3053 ) jest jeszcze jedno takie miejsce, a dokładnie ewidentne przegrzewanie się rezystorów R922, R924, R926. Rezystory pomierzone wskazują 0,46 kohm poszczególnie każdy. Jest ich 3 sztuki a obok nich jest też mniejszy 80ohm. Dla własnego zdrowia wylutowałem wszystkie trzy pary tranzystorów 2SK3053, żeby zobaczyć co stanie się bez nich podczas uruchamiania. No i nic się nie zmieniło:( Po przyciśnięciu przycisku "on" amplituner niby się załącza i wszystkie guziki i pokrętła działają, lecz podświetlenie jest bardzo blade, wręcz ledwo zipie ;/
    Moje podejrzenia coraz bardziej kierują się w stronę zasilania, lecz ktoś obyty w tym temacie może powie mi za co się zabrać...? Czy te największe kondensatory 7500uF z uwagi na ich starą konstrukcje mogą być na szczycie trochę wybrzuszone czy to raczej ewidentna ich wada? Czy może sugerować się czymś jeszcze innym?
    Pozdrawiam i czekam na każdą opinie w tym temacie :)

P.S. Czy prawdą jest, że zamiennikiem owych 2SK3053 mogą być BUZ11 ?? Wyczytałem to gdzieś w googlach ale jakoś pewności nie mam...
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 21  
    Witam . Proszę zmierzyć jakie napięcia ma Kolega na kondensatorach C113 , C114 oraz na tych dużych elektrolitach, następnie proszę zmierzyć czy nie ma napięcia stałego na wysciu z końcówek, można to zmierzyć na emiterach tych tranzystorów przykręconych do radiatora .
  • Poziom 14  
    Dobrze, jutro w miarę możliwości postaram się pomierzyć te napięcia i dam znać jakie wyniki, tylko czy chodzi o napięcia na tranzystorach już wcześniej wspominanych ( czyli (2SK3053), które występują na płycie w 3 parach, czy chodzi o te na dużym radiatorze ( czyli FN1016 których jest aż 10 )...? Muszę dodać, że nie jestem jeszcze za bardzo wtajemniczony w pewne sprawy elektroniczne, ale zależy mi także na zdobyciu jakiegoś doświadczenia, dlatego wolę zapytać :)
    Pozdrawiam i dziękuję za zainteresowanie.
  • Poziom 14  
    Pomierzyłem dziś te napięcia i są chyba ewidentnie za małe. Na C113 - (-0,34V), C114 - (1,13V), a na tych dużych 0,96 i (-140mV). Mierzyłem to i podczas załączenia i gdy tylko świeciła czerwona dioda trybu standby...wyniki były takie same a gdy mierzyłem napięcia na wyjściach głośnikowych ( nie wiem czy dobrze to robiłem, ale ustawiłem miernik w tryb V~ czyli napiecia zmiennego i mierzyłem na zaciskach głośnikowych) i wszędzie tam było 0,08V. Wymieniłem jedną zenerkę w okolicy wcześniej brakującego K3053 gdyż była pomiędzy tranzystorami a miejsce to było widocznie przegrzane, założyłem też nowy kondensator przy trafo 1000uF 16V i warystor przy nim, z myślą, że może coś trafo nie podaje napięcia takiego jak trzeba i coś go tam blokuje, a zamiast tych wszystkich K3053 założyłem mosfety P30NE06 gdyż oryginałów nie dostałem nigdzie i facet mi powiedział, że to tranzystory logiczne i z zamienników tylko to mi znalazł ale oczywiście zwykłe mosfety to są... Z wielką nadzieją podjąłem próbę uruchomienia i nadal to samo :( Wyświetlacz ledwo zipie i zero odzewu. Przekaźnik, który niby ma podawać napięcie z trafo na resztę zasilacza cały czas przy włączeniu zaskakuje, ale z racji tego, że miałem kiedyś model Aiwy AV-D58 przypomniałem że tuż po zaskoczeniu tego przekaźnika po nim zaskakiwały te odpowiedzialne za głośniki a tutaj nic się nie dzieje...
    Jeśli ktoś coś może mi podpowiedzieć to proszę o jakąkolwiek pomoc..
    Pozdrawiam

Dodano po 1 [godziny] 45 [minuty]:

Witam po raz kolejny.
    Mój problem się poniekąd rozwiązał, gdyż tak jak mówiłem problem podświetlenia cały czas leżał po stronie zasilania a było to bardziej banalne niż ktoś mógł pomyśleć :) Pomierzyłem wszystkie napięcia na wyjściach wtórnych trafo i oczywiście też napięcie było za niskie. Okazało się, że są tam bezpieczniki w wersji "lutowanej" wyglądające jak rezystory. Pomierzyłem wszystkie 4 sztuki na zasilaczu i zero przejść. Dałem orientacyjnie po rezystorze 0,3ohm zwierając bezpieczniki ( bo taką rezystancję one miały i oczywiście Wyświetlacz świeci pięknie i jasno. Oprócz owych 4 sztuk na zasilaczy dopatrzyłem się jednego na spodzie płyty głównej, który też był walnięty. Teraz jednak został problem z głosem :( Podpiąłem głośniki i dzwięk niby jest, ale tylko przy blisko max głośności i z przesterami jakimiś ( chrypi jak cholera :( ). Zauważyłem też, ze strasznie grzeją się 2 tranzystory B1370 z czego 2 są bezpośrednio w zasilaniu ( obok mostków prostowniczych ) a jeden taki przed stopniem końcowym ( wszystkie o tym samym symbolu) . Czy to może wina źle dobranych tranzystorów ( zamienników K3053)...?? Proszę o wszelakie sugestie, co może być powodem nadmiernego nagrzewania się B1370 i tego cichego, chrypiącego głosu ...
    Pozdrawiam
  • Poziom 14  
    Witam ponownie,
    Aiwa Ożyła, gdyż po wymianie wcześniej wymienionych 2SK3053 pojawił się dźwięk, więc już prawie wszystko jest w porządku. Prawie, dlatego że gdy muzyka jest wyciszona prawie na min. to w głośnikach słychać dziwne ciche buczenie ( coś jak dźwięk transformatora ). Nie jest to słyszalne gdy leci muzyka na co najmniej 5/30 skali, lecz przy samym minimum...
    Może ktoś się jeszcze wypowie w tym temacie?
    Pozdrawiam.