Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz ze stabilizatorem LT1083

jacekzat1 29 Lis 2010 23:28 13131 25
  • Zasilacz ze stabilizatorem LT1083
    Witam
    Przed zakupem radia cb postanowiłem zbudować do niego zasilacz. Podczas robienia porządków znalazłem dużo przydatnych elementów. Czytałem informacje na temat na temat stabilizatorów LDO, teraz postanowiłem je wykorzystać. Wybrałem do tego celu regulator LT1083. Zakupiłem go wraz z diodami schottky'ego (4szt. po 15A) w łódzkim sklepie wysyłkowym. Cena nie mała bo 70 zł za regulator + 8zł za diody.
    Dokumentacja układu jest dostępna w internecie. Zastosowałem niemal podstawową konfigurację stabilizatora napięcia. Zasilacz ze stabilizatorem LT1083
    Proszę darować schemat, ale nie posługuję się na co dzień programami do rysowania schematów. Podobnie z płytką drukowaną. Jednorazowa sprawa. Początkowo na płytce miał się znaleźć jeszcze stabilizator 5V umożliwiający zasilenie cyfrowego miernika, a potencjometr miał być na zewnątrz obudowy umożliwiając regulację napięcia, ale ostatecznie zrezygnowałem z tego (dodatkowy transformator, komplikacja zasilacza). Napięcie sieciowe poprzez bezpiecznik trafia na uzwojenie pierwotne transformatora o parametrach wyjściowych 12V 100W. Dalej mostek prostowniczy i kondensatory. Napięcie pracy stabilizatora ustala dzielnik napięcia R1 i P1. Potencjometr jest 1k precyzyjny wieloobrotowy. Dalej kolejny dzielnik napięcia R2 i P2. R2 0,1Ω jako bocznik P2 dostraja prąd płynący przez ustrój miernika. Miernik z odzysku. Wylutowałem wewnętrzny rezystor zmniejszając opór z 800 do ok 75Ω. Umożliwiło to, zastosowanie bocznika o małym oporze. Dodatkowo ustrój miernika zabezpieczyłem bezpiecznikiem 63mA. Wyjście zasilacza zabezpieczone do wartości 6,3A.
    Układ LT1083 posiada wewnętrzne zabezpieczenie termiczne oraz przeciwzwarciowe. Ograniczeniem prądowym jest tutaj wkładka bezpiecznikowa na wyjściu :D . Z danych w karcie katalogowej wynika, że sprawny układ w czasie normalnej pracy rozprasza do 45W energii. Tyle miał prawie pentium2, lecz zdecydowałem się na radiator trochę większy od tego z procesora. Podczas obciążenia żarówką samochodową 55W uzyskałem prąd 5A, radiator po kilku minutach robił się trochę nieprzyjemnie gorący.
    Zasilacz ze stabilizatorem LT1083 Zasilacz ze stabilizatorem LT1083 Zasilacz ze stabilizatorem LT1083 Zasilacz ze stabilizatorem LT1083 Zasilacz ze stabilizatorem LT1083 Zasilacz ze stabilizatorem LT1083

W "korporacji", w której zakupiłem obudowę nie dostałem niestety śrubek i podstawek. Założyłem wyższe stopki, więc wyszło nawet lepiej, ponieważ obudowa stoi wyżej nad podłożem.
    Pierwsze próby dały następujący efekt:
    bez obciążenia
    - transformator 14,3Vac,
    - napięcie na kondensatorze przed stabilizatorem 19,3Vdc
    - napięcie na wyjściu 13,8Vdc
    obciążenie - żarówka samochodowa 40W, prąd 4A
    - transformator 13,8Vac,
    - napięcie na kondensatorze 16Vdc
    - napięcie na wyjściu 12,7Vdc.
    Zmierzyłem również moc prostym watomierzem, co widać na zdjęciach, 9W bez obciążenia i 96W z żarówką 55W.
    Obecnie bezpiecznik 2A pali się przy włączaniu pod obciążeniem. Zmienię wkładkę na "zwłoczną" jak tylko kupię. Grzeje się również R2. Poszukam czegoś lepszego na bocznik.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • #3 30 Lis 2010 08:55
    jacekzat1
    Poziom 13  

Stabilizator ldo poszerza zakres pracy zasilacza przy wzroście obciążenia. Pracuje przy małych różnicach napięcia wejściowego i stabilizowanego.

• #4 30 Lis 2010 09:07
    msb
    Poziom 14  

Witam.Nie podoba mi się podłączenie amperomierza a w zasadzie bocznika R2.Przy prądzie 5A masz stratę 0,5V. Zastosowałeś mało dokładny amperomierz więc jak już to włącz go szeregowo przed stabilizatorem będziesz miał orientacyjne wskazania ale stabilniejsze napięcie na wyjściu .Nie rozumiem równierz potrzeby stosowania tak drogiego stabilizatora, do zasilania radia CB wystarczyło by w zupełności 7812 lub lm317 z dodatkowym tranzystorem.Co do chłodzenia mam równierz mieszane odczucia nie jestem pewny czy nie masz zbyt małego obiegu powietrza przy ustawieniu pozomym tego radiatora i nie umieszczeniu go nad otworami wentylacyjnymi .Zabezpieczenie ustroju miernika również jest nieskuteczne -lepsze byłoby podłączenie równolegle do ustroju diody lub dwóch diód połączonych szeregowo.

• #5 30 Lis 2010 09:22
    mlassota
    Poziom 18  

jacekzat1 napisał:
    Stabilizator ldo poszerza zakres pracy zasilacza przy wzroście obciążenia. Pracuje przy małych różnicach napięcia wejściowego i stabilizowanego.

Stwierdzenie właściwe ale w Twoim przypadku to dla biegu jałowego Udo wynosi 5,5V - bardzo wiele stabilizatorów nie LDO ma takie parametry ale bardzie zdziwił mnie wynik pod obciążeniem - Udo 3,3 V dla 4 A - W/g noty Udo powinno wynosić 1,4V - co się dzieje z 1,9?...

• #6 30 Lis 2010 10:01
    grala1
    Specjalista grupy V.A.G.

Dlaczego kolega użył tak drogiego stabilizatora do zasilacza CB?
    Może ktoś wytłumaczyć gdzie się podziało 41W przy zasilaniu żarówki 55W? Nie chodzi tu o wymądrzanie się tylko o ciekawość.

• #7 30 Lis 2010 10:34
    seba_x
    Poziom 31  

grala1 napisał:
    Może ktoś wytłumaczyć gdzie się podziało 41W przy zasilaniu żarówki 55W? Nie chodzi tu o wymądrzanie się tylko o ciekawość.

Czyżby sprawność zasilacza na poziomie około 50-60% ?

• #8 30 Lis 2010 11:14
    jacekzat1
    Poziom 13  

mlassota napisał:
    jacekzat1 napisał:

Stwierdzenie właściwe ale w Twoim przypadku to dla biegu jałowego Udo wynosi 5,5V - bardzo wiele stabilizatorów nie LDO ma takie parametry ale bardzie zdziwił mnie wynik pod obciążeniem - Udo 3,3 V dla 4 A - W/g noty Udo powinno wynosić 1,4V - co się dzieje z 1,9?...

Czy na pewno musi być 1,4V? Poza tym na boczniku mam ok 0,4V spadku napięcia. Co do sprawności nie wiem czy wskazaniom watomierza można ufać. Pożyczę miernika cęgowego i po pracy zmierzę prąd.

grala1 napisał:

Chciałem spróbować czegoś nowego i mam nowe doświadczenie. Zasilacz może być użyć nie tylko do radia.

• #9 30 Lis 2010 13:04
    blantozaur
    Poziom 24  

Jak dla mnie to marnowanie możliwości LT1083 . Wygląd ? Kwestia gustu ..

• #10 30 Lis 2010 13:45
    mlassota
    Poziom 18  

jacekzat1 napisał:
    Czy na pewno musi być 1,4V? Poza tym na rezystorze pomiarowym mam ok 0,4V spadku napięcia. Co do sprawności nie wiem czy wskazaniom watomierza można ufać. Pożyczę miernika cęgowego i po pracy zmierzę prąd.

Chciałem spróbować czegoś nowego i mam nowe doświadczenie. Zasilacz może być użyć nie tylko do radia.

Chyba się nie zrozumieliśmy - jasne że nie musi być 1,4V lecz minimalnie musi być 1,4V (to także wynika z wykresu który pokazałeś).
    Z Twoich pomiarów wynika zgoła coś innego - albo stabilizacja jet tak mało skuteczna ze napięcie spada... Przy 16V na kondensatorze za mostkiem spokojnie powinno utrzymać sie 13,8V podobnie jak na biegu jałowym i tego tyczyła moja uwaga - pod obciążeniem 4 A masz spadek 1,1V - nawet biorąc pod uwagę spadek na rezystorze pomiarowym - 0,4V (choć można to też zmienić dając bocznik przed stabilizatorem co tylko w niewielkim stopniu wpłynie na pomiar) pozostaje 0,7 V które znikło... i to mnie zastanawiało...

• #11 30 Lis 2010 15:32
    yogi009
    Poziom 42  

Jako "nowe doświadczenie" można zrozumieć tą konstrukcję. Zasilacze do CB mają inną konstrukcję, szczególnie wydajne prądowo (np. do stacji nadawczych) - powiedzmy rzędu 20A. Natomiast zasilanie klasycznego radia CB można rozwiązać dużo prościej, chyba najtaniej z wykorzystaniem LM317 (układ wyjątkowo trudny do zabicia, na Elektrodzie jest masę aplikacji).

• #12 30 Lis 2010 16:56
    Freddy
    Poziom 43  

jacekzat1 napisał:

...
    Wybrałem do tego celu regulator LT1083. Zakupiłem go wraz z diodami schottky'ego (4szt. po 15A) w łódzkim sklepie wysyłkowym. Cena nie mała bo 70 zł za regulator + 8zł za diody.

Przepłaciłeś ładnie. Ten sam układ w sklepie innym niż TME kosztuje 30 zł :)

• #13 30 Lis 2010 21:07
    eurotips
    Poziom 35  

jacekzat1 napisał:
    .... Cena nie mała bo 70 zł za regulator + 8zł za diody.
    ....

Po złotółwce za 1kg kupujesz złom płyty z Socket7 na których montowane były w/w stabilizatory.

• #14 30 Lis 2010 23:36
    elektryku5
    Poziom 37  

Freddy napisał:
    jacekzat1 napisał:

...
    Wybrałem do tego celu regulator LT1083. Zakupiłem go wraz z diodami schottky'ego (4szt. po 15A) w łódzkim sklepie wysyłkowym. Cena nie mała bo 70 zł za regulator + 8zł za diody.

Przepłaciłeś ładnie. Ten sam układ w sklepie innym niż TME kosztuje 30 zł :)

Ja w innym sklepie znalazłem za 10,5zł i za 30,35zł. ;) Czasem warto zajrzeć do innych sklepów. ;)

• #15 01 Gru 2010 01:05
    Mark II
    Poziom 20  

Czy po zwarciu bezpiecznika amperomierza przewodem, zmieniają się w istotnym stopniu wskazania miernika?

• #16 01 Gru 2010 08:10
    volt1
    Poziom 26  

yogi009 napisał:
    Natomiast zasilanie klasycznego radia CB można rozwiązać dużo prościej, chyba najtaniej z wykorzystaniem LM317 (układ wyjątkowo trudny do zabicia, na Elektrodzie jest masę aplikacji).

LM317 ma za małą wydajność nawet dla zwykłego CB o mocy 4W, które podczas nadawania pobiera ok 2A. Jeśli już to LM350. Konstrukcja w niczym by się nie zmieniłą a koszt spadłby o jakieś 65zł |:)

• #17 01 Gru 2010 10:43
    eurotips
    Poziom 35  

Jeden z kolegów wspominał o takim patencie jak LM317 +tranzystor mocy lub 78xx z tranzystorem mocy. Kiedyś usiłowałem zasilić z takiego zasilacza radio samochodowe. Do dyspozycji miałem 24V więc użyłem ww stabilizatora. I co?
    totalna porażka! nie wierzycie to sprawdźcie, ale w praktyce, bo na trych protelsheetach to wam zawsze wszystko hula. Także i do CB takie rozwiązanie nie podejdzie i wydatek na LT na pewno się koledze zwróci.

Część wypowiedzi nie związanej z tematem usunąłem.
    /Faces/

• #18 01 Gru 2010 22:44
    jacekzat1
    Poziom 13  

Dziękuje za odpowiedzi.
    Zrobiłem porządek z kablami, tzn wszelkie złącza mechaniczne zastąpiłem lutami w celu eliminacji ewentualnych spadków napięć. Obniżyłem minimalnie wartość bocznika do pomiaru prądu. Nie pomogło.
    Multimetr za 50 zł mierząc napięcie na kondensatorach też może dać niewiarygodne wyniki. Ale sprzęt za 200zł pokazuje coś takiego:

Zasilacz ze stabilizatorem LT1083 Zasilacz ze stabilizatorem LT1083
    Pierwsze zdjęcie to pomiar napięcia na kondensatorach przed stabilizatorem pod obciążeniem. Amplituda zmian aż 5V! Drugie zdjęcie po dodaniu pojemności 2200µF. Amplituda zmian spada do 3V, napięcie wyjściowe wzrasta o 0,3V.:D
    Problemem są słabe kondensatory filtrujące.

Stabilizator ma bardzo dobre zabezpieczenie przeciwzwarciowe, o czym przekonałem się już wielokrotnie. Szkoda, że Koledzy mając dostęp do tak tanich podzespołów nie pochwalili się konstrukcjami opartymi o ten układ.

• #19 02 Gru 2010 10:03
    grala1
    Specjalista grupy V.A.G.
  • #20 02 Gru 2010 10:18
    jacekzat1
    Poziom 13  

grala1 napisał:
    Co z pomiarem mocy?
    Gdzie można dostać taki oscyloskop za 200zł, w tej cenie to chyba raczej coś z czasów PRLu.

Moc zmierzę po wymianie kondensatorów. Przygotowałem baterię kondensatorów (kolejne 4 x 2200µF), ale pomyliłem + z - i się usmażyły :|. Nie wiem co na to moderator, ale jak chcesz mieć oscyloskop wart 1600zł + sondy fluke, to musisz znaleźć "frajera":D. Mam nawet fakturę na 200zł :D.

• #21 02 Gru 2010 22:32
    elektryku5
    Poziom 37  

eurotips napisał:
    Jeden z kolegów wspominał o takim patencie jak LM317 +tranzystor mocy lub 78xx z tranzystorem mocy. Kiedyś usiłowałem zasilić z takiego zasilacza radio samochodowe. Do dyspozycji miałem 24V więc użyłem ww stabilizatora. I co?
    totalna porażka! nie wierzycie to sprawdźcie, ale w praktyce, bo na trych protelsheetach to wam zawsze wszystko hula. Także i do CB takie rozwiązanie nie podejdzie i wydatek na LT na pewno się koledze zwróci.

Część wypowiedzi nie związanej z tematem usunąłem.
    /Faces/

LM317+tranzystor pnp to totalna porażka, mimo to wiele ludzi wykonuje takie zasilacze i potem są wkurzeni że pali się dodatkowy tranzystor.

Zrobiłem kiedyś w czasie nudy zasilacz z części które miałem w warsztacie:
    -LM317T
    -BD136
    -KD502
    -Jakiś mostek prostowniczy na 3A
    -Trafo unitra 40W
    -Dwa kondensatory 2200uF/25V
    Muszę powiedzieć że spisywał się bardzo dobrze, bez problemu zasilał jakieś radio samochodowe które w porywach pobierało 1A, dobrze działała też żarówka samochodowa 21W.

Wcześniej miałem podobny zasilacz, tylko że z trzema tranzystorami końcowymi, dużym radiatorem i transformatorem 6A/24V, potrafił on uciągnąć halogen H4. (56 i 60W) Niestety coś w nim padło i nie miałem czasu i przede wszystkim chęci aby go naprawić. (prawdopodobnie bd136)

Dostałem za darmo stary zasilacz CB w którym nie było sprzężenia zwrotnego w stabilizatorze i napięcie "skakało" po obciążeniu, były tam dwa tranzystory 2n3055 więc domontowałem do nich LM317 i BD136, do tego potencjometr i kilka rezystorów, po obciążeniu prądem 5A napięcie spada o około 0,5V więc nie jest aż tak źle. (trafo nie jest za duże, tak samo kondensatory 2x2200uF)

Wniosek jest taki, w cale nie trzeba przepłacać, można po prostu użyć nieśmiertelnego LM317 w aplikacji o której mało kto wie. (choć jest w nocie katalogowej)

• #22 03 Gru 2010 01:01
    eurotips
    Poziom 35  

elektryku5 napisał:
    ...
    LM317+tranzystor pnp to totalna porażka, mimo to wiele ludzi wykonuje takie zasilacze i potem są wkurzeni że pali się dodatkowy tranzystor. ...

Ja już nie pamietam bo minęło 10 lat albo więcej, ale chyba to było LM317 +NPN a na 100% był to jakiś kit stabilizatora 3A. I tak jak piszesz, do 1A radio jakoś grało, ale po włożeniu kasety była totalna porażka. Co dziwne, przy obciązeniu żarówką 45W trzymał napięcie, tylko się grzał. Dlaczego nie chodziło radio do dzisiaj nie wiem i pewno się nie dowiem. Tak koledzy ma się teoria do praktyki, na papierze wszystko działa a tu głupie radio wariuje. Nawet elka 10000µ niczego nie poprawiła.

• #23 03 Gru 2010 16:38
    elektryku5
    Poziom 37  

Cytat:
    Ja już nie pamietam bo minęło 10 lat albo więcej, ale chyba to było LM317 +NPN a na 100% był to jakiś kit stabilizatora 3A.

Dostałem kiedyś za darmo taki kit i nie było tam tranzystora npn tylko pnp, do tego lm317 oraz kilka oporów i kondensatorów, nic poza tym.

Cytat:
    I tak jak piszesz, do 1A radio jakoś grało

Miałem na myśli to że nie potrafiło więcej wyciągnąć, a to dlatego że miało słabiutki wzmacniacz. (5W)

Wracając do tego kitu z lm317, to był tam jakiś feler, bo radio na nim piszczało, po usunięciu jednego kondensatora było ok. (kit był firmy nord elektronik)

• #24 04 Gru 2010 20:32
    jacekzat1
    Poziom 13  

Witam
    Po raz kolejny rozebrałem zasilacz. Zmieniłem miejsce pomiaru prądu - przed stabilizatorem. Wlutowałem świeżutkie kondensatory filtrujące.
    Umieszczenie bocznika przed stabilizatorem powinno zwiększyć napięcie za stabilizatorem, ok sprawdza się. Efektem ubocznym jest natomiast problem ze startem pod dużym obciążeniem. Przez chwilę stabilizator wręcz "piszczy" i dopiero rusza. Bocznik wróci za stabilizator.
    Zwiększając pojemność elektrolitów najpierw do 20000uF, a potem do 24700uF stwierdzam praktycznie brak wpływu pojemności na przebieg napięcia pod obciążeniem.
    Wahania napięcia mieszczą się w granicach 1,5V. Ważne, że dolna granica zmian to 15V, podczas gdy na wyjściu zasilacza uzyskuję 13,6V. mniejszego spadku nie uzyskam i tutaj tkwi przyczyna. Mam zbyt słaby transformator.
    Zamieszczam jeszcze wykres poboru mocy (pamiętajcie, że posiadam miernik mocy zakupiony w elfie za parę złotych a jako obciążenie mam żarówki samochodowe):
    Codo Zasilaczy z LM317 mam już jeden i wystarczy. Znalazłem podczas sprzątania ładowarkę od telefonu, usunąłem trzy elementy, zastąpiłem potencjometrem, otwór w obudowie i gotowe:

• #25 05 Gru 2010 08:44
    grala1
    Specjalista grupy V.A.G.
  • #26 05 Gru 2010 09:01
    jacekzat1
    Poziom 13  

grala1 napisał:
    Czy ten miernik mocy jest tak tandetny czy sprawność takich zasilaczy ma ok 50% ?

"Tandetny" jakie miłe słowo. Prąd pobierany z sieci podczas zasilania o napięciu 235V przy obciążeniu 55W ma wartość ok 0,42A. Poza tym należy uwzględnić jakość obciążenia, zwykłe żarówki samochodowe.
    Zasilacze transformatorowe mają niską sprawność ok 50%. I co z tego kiedy będą dalej robione:D. Osobiście nie wierzę w ekologię, która na siłę wciska nam żarówki energooszczędne i zasilacze impulsowe, bez informacji ile szkodliwych substancji tam jest...
    Opisany zasilacz pobiera ok 106W (więcej niż moc znamionowa transformatora) zasilając żarówkę napięciem 13,5V i prądem 5A. Stąd sprawność ok 63%. Dodam, że zmniejszając napięcie wyjściowe moc pobierana z sieci gwałtownie maleje, co oznacza wg. mnie, że stabilizator pracując na granicy swoich możliwości "głupieje". Celowo użyłem diody schottky'ego dla małego spadku napięcia na nich oraz małego rozpraszania energii oraz stabilizatora ldo o małej różnicy Uwe-Uwy z tego samego powodu. Użyłem również transformatora o małym napięciu uzwojenia wtórnego w stosunku do wyjściowego napięcia zasilacza, ale jak się okazało to działa. Nie będę już sprawdzał na zwykłym mostku graetza i klasycznym układem np Lm350, ale pewnie by w ogóle nie dał 13V. Na koniec dodam, że dokonując pomiaru mocy na popularnym zasilaczu ze strony electonics labs otrzymałem 135W podczas zasilania żarówki napięciem 13,8V i prądem 3,9A.