Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ZRK MDS 2412 Aria - szumy na ścieżce (2-3)

30 Lis 2010 13:43 2414 6
 • Poziom 9  
  Witam,

  postanowiłem naprawić magnetofon ZRK MDS 2412 Aria, stoi od nowości nieużywany. Dźwięk poza tym jest naprawdę bardzo dobry! przy 19cm/s.
  Szczegóły:
  Podczas wciśnięcia PLAY bez taśmy słychać ciche, nieregularne szumy, trzaski jakby radiowe (UV-meter ich nie wyłapuje). Przy odtwarzaniu muzyki są one zagłuszone, oczywiście jak wciśnie się pauzę dokładnie je słychać. Przy nagrywaniu jest to samo. W ustawieniu stereo trzeszczy tylko prawy kanał, natomiast na ścieżce 2-3 oba kanały.
  Przełącznik play-rec, kable, gniazda sprawdziłem, napięcia w miarę możliwości według schematu także.
  Tyle mogłem na razie stwierdzić.

  Z góry dziękuję za porady.
 • Poziom 37  
  Przede wszystkim wyczyścić przełącznik ścieżek, przełącznik zapis/odczyt (szczególnie prawego kanału (ścieżka 2-3), Szumy prawdopodobnie pochodzą z zabrudzonych styków.
  Możesz poprawić lut na głowicy prawego kanału - też kiedyś miałem z tym problem.
 • Poziom 9  
  Temat powraca po dłuższej przerwie, w miarę możliwości poświęciłem jej trochę czasu, było warto, jest dobrze ale nie idealnie. Przy odtwarzaniu w prawym kanale dalej pojawiają się i ustają nieregularne minimalne zakłócenia, jakby na luźnych stykach ale to sprawdzone. Ustaliłem, że zakłócenia są wprowadzane przed wzmocnieniem, głowica odpada, jest sprawdzona.
  I tu pytanie, czy rezystor, kondensator ceramiczny może coś takiego powodować? i jak go wyłowić? Co jeszcze mogę sprawdzić, oczywiście bez konieczności wymiany wszystkich elementów.
  Druga rzecz to bardzo cichy podsłuch synchro odtwarzania, powinno być słychać dźwięki nawet przy przewijaniu a tu cisza.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 9  
  Dziękuję za zainteresowanie, listwę Z/O odlutowałem z płyty, wyczyściłem i sprawdziłem miernikiem. Oscyloskopem sprawdziłem na razie wyjścia z gniazd, płyty głównej, wyraźne zakłócenia przy 0,05V/T. Tranzystor wzmacniający sprawdzony - OK , reszty elementów jest sporo, na co szczególnie zwrócić uwagę?

  ZRK MDS 2412 Aria - szumy na ścieżce (2-3)

  Co do przełącznika to chyba jest w porządku ale wstawiam zdjęcie, może ktoś zauważy jakieś nieprawidłowości.

  ZRK MDS 2412 Aria - szumy na ścieżce (2-3)
 • Spec od sprzętu Unitra
  Jupiter4 napisał:
  głowica odpada, jest sprawdzona
  A jak to niby sprawdziłeś? Zewrzyj na niej sygnał i sprawdź czy ucichną zakłócenia, sprawdź masę na przewodach sygnałowych od niej.
 • Poziom 9  
  Zauważyłem, że nie zmieniają się wysokie tony na wyj. słuchawkowym prawego kanału, są stałe jakby potencjometr był na (0), niskie reagują, natomiast w lewym wszystko w porządku. Na zewnętrznym wyjściu radiowym nie zmienia ścieżek, tylko stereo, na słuchawkowym OK. Przypominam, że to jest wada fabryczna, przypuszczam, że kable są źle połączone, przerwa na ścieżce, tylko w którym miejscu szukać, jak najprościej to sprawdzić?