Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Połączenie sieci LAN i WLAN

30 Nov 2010 17:10 2049 7
  • Level 2  
    Mam zająć się administracja sieci w budynku. W pomieszczeniu jest serwer z zainstalowanym Windows Serwer 2003. Podłączony jest do internetu za pomocą jakiegoś AP. Serwer jest także połączony ze switchem, do którego podłączonych jest 4 stacje robocze, a także 8 stanowisk do podłączenia laptopa (do sieci mają dostęp tylko laptopy z określonym Mac i chciałbym aby tak zostało, chyba ze możliwe będzie pppoe). Chodziło by o to by wypuścić sygnał poza to pomieszczenie. Ja zrobiłbym to tak i proszę o opinie czy to będzie działać. Puszczam kabel ze switcha do następnego switcha a z niego kabelki do AP (te AP byłyby na jednym korytarzu, więc puszczałbym kabel 3 razy jakby ktoś miał lepszy pomysl to podsuńcie). I jeśli mielibyście jakiś dobry sprzęt to możecie podpowiedzieć. Z góry dziękuje.:D
    Trendy 2021 w branży Internetu rzeczy [Webinar 02.07.2021, g.12.00]. Zarejestruj się za darmo
  • Level 43  
    wystarczy jeden kabel, jak APeki mają conajmniej dwa porty

[switch] === [ap1] === [ap2] === [ap3]
  • VIP Meritorious for electroda.pl
    Działać to będzie.
    Kwestia co tam obecnie jest i czy PC za tymi AP mogą mieć dostęp do obecnej sieci.
  • Level 17  
    hmm trochę to na piechotę.
    Rozwiązanie:
    Wypuść jeden kabel ze switcha głównego przy serwerze na korytarz i podłącz go do pierwszego AP (tutaj możesz zastosować router wifi jeśli chcesz mieć opcję separacji tych dwóch segmętów sieci czyli komputery połączone do WiFi na korytarzu nie będą się widzieć w sieci lokalnej z komputerami w pokoju) znajdującego się na korytarzu. Dalej w zależności od tego jak mocny sygnał chcesz posiać w korytarzu, jak długi i szeroki jest korytarz oraz ile komputerów i/lub innych urządzeń korzystających z sieci ma być obsłużone przez twoją sieć użyj typowych Access Pointów ustawionych w tryb AP REPEATER które podłączysz bezprzewodowo do pierwszego AP (lub routera).
    Reasumując:
    1 kabel
    2. kilka urządzeń bezprzewodowych.
    3. Szybko łatwo i przyjemnie.

Jeśli chcesz bardziej odpowiedzi odnośnie jaki sprzęt itd. to zapraszam na PW albo tutaj z szczegółowymi wymiarami pomieszczeń uwzględniając sygnały obce t.j. Bluetooth kuchenki mikrofalowe itd. albo po prostu opisz jakoś to miejsce np sala komputerowa i ogólno dostępny korytarz szkolny, lub firma itd.
    Wtedy będę mógł pomóc bardziej rzeczowo.

Pozdrawiam

Dodano po 3 [minuty]:

A co do AP ajko repeaterów to polecam tochę leciwy sprzęt ale działa dobrze to Linksys WAP54G. Można do nich dograć firmware który daje nam większą moc nadawania więc powinno wystarczyć. Ale jak mówiłem potrzebuję więcej danych od ciebie.
    Pozdrawiam
  • Level 43  
    codiql - ta, wrzuci sobie router, a ja przyjde i i tak znajde to otoczenie sieciowe, najpierw puszczając traceroute'a a potem nmapa - no banał.

Jeśli chcesz mieć separacje to tylko osobny VLAN na komputery "strzeżone".

AP repeaterów się nie używa jak się nie chce problemów.

WSZĘDZIE gdzie się da kładziesz kabel - i jak się da to od głównego punktu do końcówki, ew jakiś switch piętrowy - w tym momencie dostajesz praktycznie nieograniczone możliwości konfiguracji. Jak komuś szkoda miejsca w patchpanelu to niech se dołoży switch na chama nawet, lepsze to niż potem rzeźbienie w czymś, w czym nie da się nic zrobić.
  • Level 17  
    Zgadzam się z pietrus99. Podałem tylko najmniej problemową instalację. O zabezpieczeniach nie było mowy.
    Kwestia potrzeb.
    Pozdrawiam
  • Level 2  
    Dzięki za odpowiedzi. Przepraszam, że tak długo nie odpowiadałem. Separacja obydwu sieci nie jest konieczna, a nawet nie potrzebna, wszystkie komputery są znane. Chodziło by raczej o stworzenie 2 poziomów dostępu: do tej podsieci WLAN i do internetu. Pojawia się też problem tego, że serwer nie jest uruchomiony cały dzień co dowiedziałem się ostatnio, a dobrze by było gdyby ta sieć WLAN działała cały czas. Czy możliwe jest coś takiego, że na serwerze ustawie MAC (tak jak to jest teraz), natomiast sieć WLAN oprę na routerze, tak aby komputery których MAC nie jest wprowadzony do serwera nie miały możliwości korzystania z internetu natomiast mogły korzystać z sieci WLAN.
    Budynek wygląda tak: korytarz ma jakieś 100 m parter 1 piętro i 2 piętro. Ściany nie są raczej grube, zakłócenie to tylko jakieś radioodbiorniki, telefony komórkowe, mikrofalówek, lodówek i innych tego typy sprzętów brak. Do AP chciałbym dokupić takie anteny dookólne z allegro np. 12 dBi
  • Level 17  
    Nie jestem za tym żeby serwer był wyłączany na noc. Ma chodzić 24h.
    Natomiast jeśli nie serwuje on żadnych usług dla internetu jak http, ftp itd. a świadczy tylko usługę routingu to można by zastosować funkcje energooszczędne. Albo żeby nie pracował bezproduktywnie podłącz do nie go kamery i wykorzystaj jako serwer kamer a kasa się zwróci.
    Ale jeśli musi być wyłączany to następująco..........

Jeśli nie chcesz separacji to AP a nie router (chyba, że przełączysz go w tryb AP albo wepniesz kabel w routerze do LAN zamiast do WAN).
    Co do MACów to jeśli ustawisz je na AP to będzie to pierwsza zapora dla mobilnych natomiast jeśli nie ustawisz danego MACa na serwerze to czy serwer będzie działał czy nie ten mobil nie będzie miał dostępu do internetu a tylko do sieci wewnętrznej. Jeśli natomiast ustawisz ten sam wpis i na AP i na serwerze to dany mobil będzie miał dostęp do sieci wewnętrznej i do Internetu.
    Pytanie czy po zmroku kiedy serwer nie działa mobilni mają mieć dostęp do Internetu bo jeśli tak to będziesz musiał jeszcze dołożyć router który będzie działał równolegle z serwerem ale tylko w nocy. Np 15 minut po wyłączenia serwera załączy się router który jest podłączony do Internetu. Zrealizujesz to za pomocą nastawnego wyłącznika 230V który będzie wpięty tylko do tego routera. Oczywiście zasilanie routera musi być wyłączone 15 minut przed załączeniem serwera. Te przerwy są konieczne. Nazwij ją sobie "konieczną przerwą informatyczną".

Dodam jeszcze, że wszystko można skonfigurować jednym serwerem. Natomiast odpowiem już na kolejne pytanie że nie zajmowałem się Windowsami a moje serwery pracowały na systemie Linux. Tam mogłem załączać i wyłączać konkretne usługi do konkretnego użyszkodnika albo grupować użyszkodników i nadawać uprawnienia do korzystania z konkretnych usług dla grupy.
    Pozdrawiam