Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Stacja lutownicza z hotair - prawie czyni różnicę

sirius98 30 Nov 2010 20:03 6379 11
    sirius98
    Level 15  
    Przyszedł czas aby kupić stację lutowniczą. Budżet do 600zl.
    Chciałem się spytać jakich marek unikać a na jakie warto wydać nawet więcej?
    Pytam bo na allegro widzę stację PT968 a na stronie diolut AOYUE968. Te same oznaczenia i wyglądają prawie identycznie. Z "prawie" wiadomo jak w przysłowiu. Ceny podobne z tym że w tym dziale piszą użytkownicy iż za markę AOYUE u nas się trochę przepłaca.
    Szukam takiej stacji do której nie będzie problemu dokupić jakiś osprzęt ... o którym pewnie teraz nie zdaje sobie sprawę iż będzie potrzebny za chwilę.
    Przykladowo widziałem na yotube filmik "Reballing BGA instruktaz bez www.wmv". Mają tam stację podłączoną do podgrzewacza ... małego fajnego i zgrabnego ... na początek. Taki podgrzewacz też by się przydał ... a za chwile okaże się że do takiego podłączenia stacji do podgrzewacza musi być odpowiednia stacja ... itd.
    Będę jej używał kilka razy w miesiącu.
    Dzięki za wszelkie wskazówki.
    User removed account
    User removed account  
    sirius98
    Level 15  
    ... nie no poradnik Misupana jest naprawdę dobry
    Dla mnie jako początkującego w wywmianie układów BGA takie poradniki się przydają. Tylko czytając kolejne takie poradniki zaczyna się mieć sporo pytań :-)
    Mam sporo płyt uszkodzonych (dawców części) na których będzie można poćwiczyć co nie co.
    sirius98
    Level 15  
    Dzięki za linki. Czytam, czytam a wiesz jak to jest? Ręce palą się do roboty.
    User removed account
    User removed account  
    sirius98
    Level 15  
    A to masz jakiś poprzedni model PT968 bo teraz widzę że te co są na allegro mają wyłącznik? O jakich nastawach mówisz że nie pamięta twój model?
    User removed account
    User removed account  
    sirius98
    Level 15  
    Zobacz aukcje 1340227707.
    User removed account
    User removed account  
    sirius98
    Level 15  
    Jako że chciałem kupić coś porządnego to poczytałem trochę ten dział w temacie zakupu stacji lutownicznej i hotair czyli 2in1 lub 3in1. Zastosowanie domowe. Małe podsumowanie do 1k PLN wygląda tak.

PT/Aoyue 968/2702A+ - sporo osób wiesza psy na tej marce (awaryjność, kiepskie lutownice tzn grube org. groty i mało poręczne uchwyty lutownicy + słaby nadmuch 23 l/min). Jest również i grono osób zadowolonych. Po telefonie do diolut.pl ... przekonywali mnie do niej :-)

Quick 706 - zaleta to duży przepływ powietrza do 100 l/min - tylko pytanie co to znaczy "do". DUZA WADA (bo chciałem ją kupić) podobno kolba lutownicza nie posiada grzałki ceramicznej jak pisało kolega pepeso i zamienił sprzet na ZD-982.

ZD-912 - chyba tylko do lutowania ołowiowego (diolut nic o tym nie wspomina), niski przepływ powietrza 24 l/min. Dobry cienki grot lutownicy a sama lutownica poręczna.

ZD-917 - to samo co ZD-912 + rozlutownica + moc lutownicy 60W podczas rozgrzewania wzrasta do 130W

ZD-982 - do lutowania bezołowiowego, moc 60W podczas rozgrzewania wzrasta do 130W, przepływ powietrza tylko 24 l/min

Mam kilka pytań które pomogły by mi przy wyborze.
    1.Czy ktoś porównywał jakoś wykonania wewnątrz PT a Aoyue?
    2.Czy na PT/Aoyue 968/2702A+ na lutownicy jest odłączany pochłaniacz oparów ... bo bez tego manewrowanie taka kolbą nie jest wygodne.?
    3.Skąd może się brać dużo większa wydajność przepływu powietrza w przypadku Quicka 706?
    Z powodu zwiększenia wydajności tej samej pompki co u konkurencji czy zastosowania silnika bezszczotkowego u Quicka?
    4.Czy występuje w stacjach hotair coś takiego jak regulacja siły nadmuchu (nie używałem do tej pory hotaira)?
    5.Jeżeli stacja jest ... przystosowana do lutowania bezołowiowego to dobrze rozumiem iż temperatura rozpływu cyny jest wyższa i nie będzie problemu z pracą z cyną ołowiową?

Jeszcze bardzo ważna sprawa. Gwarancja i gwarant. Zakup pewnie odbędzie się w ktorymś sklepie: renex / diolut / biall / tme
    Która z nich jest warta dobicia interesu tak aby przy awarii nie wypieli się na klienta ... szczególnie kiedy do 24 mies będzie można skorzystać z ustawy konsumenciej w przypadku problemów.

Ogólnie to się zastanawiam czy nie kupić oddzielnie lutownicy/rozlutownicy i hotair. Większe pole manewru.

-----------------------------------------------------------

Finalnie kupiłem stacje lutowniczą Quick 202D + 10 różnych grotów. Super mała stacja o duzych możliwościach.
    Z reszty szprzętu wybrałem rozlutownicę ZD-915 i hot air QUICK861DS ESD.
    Pojawia się sporo nowych większych podgrzewaczy w cenie 900 - 1800zł.
    dlugaz
    Level 2  
    Trochę odgrzewam kotleta, ale jako, że też wcześniej przeszukiwałem elektrodę w poszukiwaniu opinii na temat różnych stacji i w sumie dzięki nim zdecydowałem się w końcu na tą, postanowiłem się podzielić. Nabyłem na allegro stację hot-air +kolba ZD 982 i używam jej już około 2 miesięcy do wylutowywania i lutowania elementów zarówno SMD jak i przewlekanych i w sumie jestem bardzo zadowolony, znacznie przyspieszyła pracę. Oto moje doświadczenia z nią:
    - Budowa wygląda solidnie i estetycznie, podobnie grot i hot air sprawiają wrażenie wykonanych z dobrej jakości plastiku. Są lekkie i poręczne
    - Zarówno grot jak i hot air szybko się rozgrzewają - ok. 30s-1 min.
    - Wyświetlana jest temperatura zarówno zadana jak i aktualna.
    - Zastosowano chyba nawet jakiś bardziej zaawansowany algorytm sterowania temp. niż tylko dwustanowy (może jakiś PID) bo wyłącza się chwilę przed osiągnięciem zadanej temp i przeregulowanie dzięki temu jest niewielkie (rzędu 2%).
    - Niestety, sprawdzona temperatura dla grotu była niższa o około 30 C na jego końcówce od zadanej dla 260 C(zadanej), lepiej było z hot airem gdzie u wylotu małej dyszy było tylko około 5 C mniej (chociaż znowu ta różnica się zwiększała dla mniejszej prędkości przepływu powietrza), ale oczywiście już dalej od wylotu temperatura szybko spada, jednak to normalne zjawisko i wątpie czy w innych modelach jest to rozwiązane. Przez to np. do wygodnego lutowania grotówką trzeba ustawić np. 235 C, ale już np. aż 360-400 C dla wylutowywania większych elementów przez hot air. Dlatego ta temp ma raczej znaczenie w sensie jakiej temperatury na pewno nie przekroczymy. Nie wiem jak jest w stacjach wyższej klasy.
    - Deklarowany przepływ powietrza 23l/min jest stabilny i więcej niż wystarczający (potrafi zdmuchiwać elementy) przy zastosowaniu dysz, z "gołym" pistoletem jak to mówią szału ni ma, ale też zupełnie bezproblemowo można wylutowywać i wlutowywać elementy.
    - Kiepska dostarczona instrukcja użytkowania (w zasadzie to ma 1 stronę A5 więc w zasadzie to jakby jej nie było), ale fakt, że w j. polskim
    - Widziałem, że sprzedawane są też wersje bez regulacji strumienia przepływu powietrza, według mnie takie rozwiązanie nie ma sensu, bo w zależności od użytej dyszy czy nawet elementów na płytce trzeba to zmieniać.
    - brak czujnika wyłączającego grzanie w hot-air i lutownicy po odłożeniu ich na stojak. (przynajmniej nie stwierdziłem takiego działania)
    - co związane z powyższym ręcznie trzeba chłodzić hot-air po użyciu (jest nawet taka informacja nalepiona na obudowę) tj. ustawić 160 C (minimum) i maks przepływ powietrza na około minutę.
    - gwarancja w sumie az na 24 miesiące

Tak podsumowując to jestem zadowolony z zakupu i polecam wszystkim amatorom, również tym zaawansowanym choć nie wiem czy spełniłby wymagania pół i profesjonalistów