Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nie dogrzewa domu Buderus Gb022

pawelwlod 30 Nov 2010 20:19 3968 6
    pawelwlod
    Level 2  
    Witam

Posiadam od 3 miesiecy Buderusa GB022 + czujnik tem wew rc 35 + pogodówke.
    Kaloryferów było za mało wiec dołożyłem.
    Piec doskonale sobie dawał radę do dnia dzisiejszego kiedy przyszły solidniejsze mrozy (-15 st)

Mój dom to 303 m2. Powierzchnia grzewca to 250 m2. Parter to powierzchnia otwarta, salon, jadalnia,kuchani. Drzwi sa tylko w: lazienka, przedpokoj, kotlownia.
    Na pietrze są 4 sypialnie zamykane, lazienka i antresola nad salonem.

Dom jest dobrze ocieplony tzn podwojny pustak a w srodku 10cm styropianu.
    Na strychu, na stropie jest polozone okolo 10-15 cm welny.

Ogrzewam tylko piecem gazowym i mam go mniej wiecej ustwiony tak ze od pn-pt od 5;30-7;30 - 19.5 st i od 14-23 19.5, natomiast w nocy i w przerwie kiedy nie ma nikogo w domu temp ustawiona to 17.5
    1. Czy to nie za duza róznica temperatur ?
    2. W dniu dzisiejszym temp na zewnatrz spadla do -15 st i piec od godziny 14;30 do 20:30 od 17.5 st przez 6 godzin nagrzal tylko do 18.5 st.
    Czy to jest normalne ? Temperatura na piecu to 57-60 stopnia maksymalna mam ustawiona na 65 st.
    3. Jak mam ustawic prawidlowo piec aby grzal ekonomicznia i wydajnie ? (krzywa grzewcza)

Dom jest zlokalizowany na podkarpaciu, nie wiem jaka jest tu naj nizszy temp.

Bardzo prosze o pomoc w prawidlowym ustawieniu kotła.
  • Helpful post
    zybie
    Level 30  
    podnieś kolego minimalnie krzywą grzania
    pawelwlod
    Level 2  
    w ustawieniach moge operowac krzywa grzewcza tylko i wylacznie po zmianie sterowania tzn ze sterowania wg czujnika wew zmienilem na sterowanie wg pogodówki. Krzywa grzewcza z 0 K zwiekszylem na 0.5 K. Czy teraz po przestawieniu sterowanie na sterowanie wg tem zew piec przy zadajanej temp na 19.5 w pomieszczenie przestanie dzialac po osiagnieciu tej temp ?

Temperatura ustawiona na zasilaniu to max 60 stopni, i aktulnie piec grzeje 60 stopniami czy to nie jest za duzo jak na oszczedne grzanie, czy mam zmniejszyc temp na zasilaniu ?
  • Helpful post
    igrzelczyk
    Level 21  
    Przy minus 15 , 60 na zasilaniu powinno być trochę wicej ok 65 ale to powinna przeliczyć sobie pogodowka ,jeśli dalej ci nie dogrzewa podnies jeszcze trochę krzywa
    Pozdrawiam
    Wesoły serwisant
    pawelwlod
    Level 2  
    mam jeszcze taki problem teraz ze piec jest ustawiony na 17.5 st w pomiszczeniu, wskazuje ze jest 17.8 i dalej pracuje ? dlaczego piec sie nie wylancza ?
    Watchbuyer
    Level 12  
    pawelwlod wrote:
    mam jeszcze taki problem teraz ze piec jest ustawiony na 17.5 st w pomieszczeniu, wskazuje ze jest 17.8 i dalej pracuje ? dlaczego piec sie nie wylancza ?

Bo kociołek zawsze grzeje z kilkustopniową rezerwą na plus i następnie na małej mocy utrzymuje tą temperaturę.
    Ty masz zresztą pogodówkę, a gdybyś miał tylko sterownik pokojowy RC20, to w przypadku Buderusa 2-funkcyjnego, byłoby tak:
    A. Nie włączysz ciepłej wody - piec grzeje na małej mocy dalej (nawet jeśli temperatura w pokoju już przekroczyła zadaną) i stara się ją utrzymywać.
    B. Włączysz ciepłą wodę - w przypadku gdy na termostacie pokojowym była wyższa temperaturę od zadanej, a piec grzał cały czas, to po wyłączeniu ciepłej wody grzanie c.o. już się nie załączy. Poczeka aż temperatura znów spadnie poniżej zadanej itd.

Dziwne trochę, ale tak jest. Nie wiem natomiast, w których momentach piec się wyłącza przy sterowaniu pogodowym. Nie miałem okazji sprawdzić.
    jaqb_s
    Level 13  
    ... a gdybyś miał tylko sterownik pokojowy RC20, to w przypadku Buderusa 2-funkcyjnego, byłoby tak:
    A. Nie włączysz ciepłej wody - piec grzeje na małej mocy dalej (nawet jeśli temperatura w pokoju już przekroczyła zadaną) i stara się ją utrzymywać.
    B. Włączysz ciepłą wodę - w przypadku gdy na termostacie pokojowym była wyższa temperaturę od zadanej, a piec grzał cały czas, to po wyłączeniu ciepłej wody grzanie c.o. już się nie załączy. Poczeka aż temperatura znów spadnie poniżej zadanej itd.

Dziwne trochę, ale tak jest. Nie wiem natomiast, w których momentach piec się wyłącza przy sterowaniu pogodowym. Nie miałem okazji sprawdzić.[/quote]
    Po co opowiadasz jemu o RC20 - RC20 jest prostym sterownikiem praktycznie bez żadnych ustawień.
    Przy odpowiednich ustawieniach RC35 system ogrzewania działa prawidłowo.

Kolega który pisał wcześniej o problemach z ustawieniami:
    Wypisz wszystkie ustawienia z pierwszego poziomu oraz z poziomu serwisowego - sprawdzę i ew skoryguję.
    Napisz w którym miejscu w domu masz przymocowany RC35
    Pozdrawiam