Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Socket 478C - Jaki procesor zamiast Celerona M 370? - Aristo

30 Lis 2010 20:42 3915 7
  • Poziom 20  
    Witam

Laptop Aristo Smart 210, (855 GM/GME). Chciałem wymienić procesor Celeron na jakieś Pentium M i pojawił się problem. W laptopie jest podstawka socket 478C. Najczęściej występujące procesory na 478 nie pasują ( podstawka posiada dwa ślepe piny obok siebie), s479 posiada jeden ślepy pin, a 478C posiada 2 ślepe piny po skosie. (zdjęcia poniżej).
    Gogle już wymęczyłem i inne wyszukiwarki i najczęściej piszą s478 i być mądry - który. Ale tu Intel namieszał. Przez to nie mogę dobrać Procesora.

U żony w Acer 5220 zmieniłem Celerona M530 (FSB533, 1730MHz) na Core2Duo T5450 (FSB667, 1660MHz) i działa wyśmienicie. (oba miały s478 i dwa ślepe piny obok siebie).

Najlepsze że program CPU-Z na moim Aristo, jak i na Acerze znajduje procesory prawidłowo, ale pisze że są w jednym jak i w drugim "Socket 479 mPGA", a przecież 479 posiada jeden pin ślepy.

Chcę znaleźć jakiś Penitum M zamiast tego Celerona M370

Socket 478C - Jaki procesor zamiast Celerona M 370? - Aristo Socket 478C - Jaki procesor zamiast Celerona M 370? - Aristo Socket 478C - Jaki procesor zamiast Celerona M 370? - Aristo
  • Poziom 23  
    Nie zaprzątaj sobie głowy gniazdami bo bardzo często w opisach czy na aukcjach są one mylone. Obecnie w laptopie pracuje celeron m na rdzeniu Dotham z szyną 400Mhz i tylko z takim FSB mogą pracować tam procesory. Jeśli bios posiada wsparcie dla pentium m to powinny one działać. Tak więc jeśli zadziałają to pentiumy m na rdzeniu Dotham o szynie 400Mhz np: M 725, M 735, M 745. Tutaj:Link znajdziesz listę wszystkich modeli.
  • Spec od drukarek
    Ja ostatnio miałem taką sytuację z IBM Thinkpad R51 - ma on takie gniazdo procesora, jak na prawym górnym zdjęciu, a włożyłem tam Celerona 1500 z układem nóżek, jak na lewym górnym zdjęciu, czyli 1 otworek w gnieździe jest wolny i laptop działa :D
  • Poziom 20  
    Zgoda, jeżeli masz s479, to fizycznie wejdzie 478, ale ja mam 478 (pierwszy obrazek) a ten trzeci obrazek to też 478, ale tam fizycznie nie włoży tego z lewej, bo inaczej nóżki. Najlepsze że wszystkie procesory na Allegro piszą 478, a są różne podstawki
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    Dlatego podałem ci jakie procesory będą napewno pasować do gniazda. Pentiumy M (rdzeń Dothan) są wydajniejszymi odpowiednikami celeronów M, które były montowane w twoim modelu laptopa. Oba modele cpu używają tego samego gniazda a ich pinout jest identyczny. Jeśli bios je wspiera to pentiumy m o szynie 400Mhz( bo tylko taką obsługuje chipset) będą pasować i działać bez problemu.
  • Poziom 20  
    dzięki za radę, wiem już czego szukać, a inna kwestia czy zadziała. W tym temacie nic ciekawego w Internecie nie znalazłem, dlatego kusi mnie by kupić procesor i spróbować. Znalazłem na A..... Pentium M 1500MHz (tyle że Banias, a nie Dothan - 130nm, a nie 90 jak w nowszym, podstawka ta sama) czyli tyle ile w moim Celeronie M370. Mała strata jak nie zadziała. A tak w ogóle to będzie różnica pomiędzy Pentium i Celeron przy tej samej prędkości?.
  • Poziom 23  
    Proponowałbym jednak jeśli chcesz sprawdzić, coś z Dothanów, skoro takie celerony były instalowane. Bo jeśli Banias by nie zadziałał to mogłoby to mieć dwa wytłumaczenia i skad byś wiedział czy to brak wsparcia dla Baniasów czy dla wszystkich Pentium m? Poza tym jeśli spojrzysz na specyfikację to okazuje się, że celeron m Dothan 90nm = pentium m Banias 130nm. Co do wydajności to czytając porównania można powiedzieć, że może do 10% na korzyść pentiuma m. Tyle, że te porównania są sprzed 5 lat i wtedy celeron był ok do np netu ale teraz nawet internet jest o wiele bardziej obciążający dla cpu więc może te 2Mb cachu pentiuma bardziej się przyda. Przeglądając tak aukcje musze powiedzieć, że nie masz zbyt dużego wyboru, można znaleźć w zasadzie tylko 1 szybszy celeron od twojego tj m 380 1.6 Ghz bo już m 390 1.7 Ghz jest nieosiągalny. Z pentiumów to widać m 725 1.6 Ghz,(ok 45zł), m 735 1.7 Ghz(ok 65zł) no i m 745 1.8 Ghz(już ok 90zł). Czy taki wzrost wydajności jest wart tej ceny, czy w ogóle zadziałają? To już twoja decyzja!
  • Poziom 12  
    Ja planuję zmienić w laptopie znajomej Celeron M 1,5/1M/400 s.479 (SL8MM) na Pentium M 2,0/2M/400 s.479. (SL7EM). W obydwu przypadkach szyny FSB oraz podstawki są identyczne więc wszystko zależy od BIOSu czy to przyjmie. W Allegro są zbyt drogie więc sprowadzę z Chin poprzez eBay.

PS. Sprowadziłem, zamontowałem i działa ale mimo znacznie wyższych parametrów nowego procesora poprawy wydajności nie dostrzegam. Indeks wydajności systemu Windows 7 też to potwierdza. Wtopione pieniądze.