Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Fiat Marea 2.4JTD problem z odpaleniem

mmondry 30 Nov 2010 20:57 2829 5
    mmondry
    Level 10  
    Witam kolegów specjalistów.
    Mam problem, który powraca jak bumerang. Gdy przychodzą mrozy auto nie odpala. Auto kupiłem prawie trzy lata temu. Po sprowadzeniu jego wymieniłem rozrząd oraz świece żarowe. Odpalał od dotyku przy -30 stopniach. W następnym sezonie zimowym problem z odpaleniem wystąpił już przy -19, ale przy dłuższym kręceniu jeszcze odpalał. W ubiegłym sezonie już przy -10 nie odpalał. Odpalałem tylko dzięki autostartowi w spreyu. Przy -5 nie było problemu. W tym sezonie to całkowita porażka. Przy +1 już nie chce odpalić. Przy -7 nie odpala nawet z autostartem. Byłem w serwisie FIATA w Jeleniej Górze podłączył do kompa i powiedział, że wszystko OK. Pojechałem więc do innego specjalisty. Powiedział, że to może świece, może czujnik temperatury płynu, może podgrzewacz paliwa. Wydałem 300 na pseudo specjalistów. Czy może któregoś z kolegów trapi taki problem. Proszę o pomoc.
    Pozdrawiam
    Mariusz
    cybkryst
    Level 20  
    Nie wiem jak mechanik może powiedzieć: Może świece żarowe?? To jest najprostsze do sprawdzenia!!!. Poza tym jakie ciśnienie paliwa na listwie wtryskowej podczas próby startu. Jeśli wszystko jest ok, zostaje sprawdzić ciśnienie sprężania.
    Pawel wawa
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Zmierzył ktoś kompresję? Jaki auto ma przebieg?
    mmondry
    Level 10  
    Samochód ma 195 tyś przebiegu. Na ciepłym silniku odpala bez problemu. Kompresja sprawdzona, jest OK. Spalanie ma na normalnym poziomie, nie zauważyłem spadku mocy. Nie dymi.
    polonez15
    Level 33  
    mmondry wrote:
    Samochód ma 195 tyś przebiegu. Na ciepłym silniku odpala bez problemu. Kompresja sprawdzona, jest OK. Spalanie ma na normalnym poziomie, nie zauważyłem spadku mocy. Nie dymi.

Co znaczy OK? Podajemy KONKRETNE wartości !
    skipo1978
    Level 12  
    Jak koledzy pisali najprostsze do sprawdzenia to świece. Z tym że w przypadku całkowitego uszkodzenia chociażby jednej świecy po odpaleniu powinna przez jakiś czas (około 1 minuty) mrugać kontrolka od świec. Kolejna sprawa to sterownik, a dokładnie czas nagrzewania świec. Kolejne etapy to filtr paliwa, możliwa woda w układzie. Może czujnik temperatury, przy błędnej niewłaściwa dawka rozruchowa. Za ciśnienie wtrysku brałbym się dopiero później, tego sam w zasadzie nie zrobisz, a wtedy to już tylko płacić. Mało prawdopodobne ale możliwe jest uszkodzenie pompy, mechaniczne lub sterowanie. Przy silnikach JTD bardzo ważne jest paliwo, ON typu "no name" może pompę uszkodzić mechaniczne. Nie piszesz też czy jakie kolwiek kontrolki coś pokazują, a to jest istotne