Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wentylator dmuchawy, nawiewu- Fiat 126p- Jaka jego moc?

30 Lis 2010 21:13 10027 9
  • Poziom 34  
    Witam. Szukam i nic... Potrzebuję sie dowiedzieć jak jest moc tego wentylatora, by zasilić go z zasilacza. Ilo amperowy zasilacz jest potrzebny aby zdołał go uciągnąć. Jeżeli w złym dziale, przepraszam i proszę przenieść.
    Dziękuje.
  • Poziom 34  
    Używam ten wentylator do nawiewu w piecu CO, na zmniejszonym napięciu zasilania do 7V (odpowiednia prędkość obrotowa).
    Przy zasilaniu 12V prąd obciążenia chyba był 6 lub 8A.
    Jeżeli masz ten wentylator, to dobrze by go było pomierzyć po podłączeniu do np. akumulatora, i to w takim układzie roboczym w jakim będzie pracował- pobór prądu będzie zależny od oporów ssania/tłoczenia (zdławienie przelotu), stanu łożyskowania itd.
    V.
  • Poziom 34  
    Witam. Dokładnie tak, biorę to pod uwagę. Ten także będzie przy piecu. Wentylatora jeszcze nie mam, prawdopodobnie jutro będę go miał.
  • Poziom 34  
    Skoro tak, to na pewno będziesz chciał obniżyć obroty, a więc napięcie, bo Ci będzie chciał wywalić całą zawartość paleniska kominem :)
    Nie ma sensu bawić się w komplikowanie sobie życia zasilaczami- najprościej (moim sposobem) podłączyć niewielki (50-65VA) transformatorek z mostkiem Graetza (ja założyłem jakiś monoblok 25A), napięcie trafo na próbę np. 6-7V, chociaż dobrym rozwiązaniem byłoby mieć kilka odczepów na wtórnym uzwojeniu. Mi tak się dobrało w procesie optymalizacji :P
    Obudowa z zasilacza komputerowego robi za radiator mostka, nawet się nie nagrzewa podczas pracy w czasie ok. 20-30 min.
    V.
  • Poziom 19  
    Ja by polecił prosty regulator obrotów PWM na NE555.Bardzo prosty w wykonaniu i wygodnie będzie dostosować Ci prędkość wentylatora do pieca.
    Sam robiłem z tego schematu działa stabilnie.
    Wentylator dmuchawy, nawiewu- Fiat 126p- Jaka jego moc?
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    Daj spokój z takim źródłem, szkoda pieniędzy.
    Kup w pierwszej lepszej hurtowni/sklepie trafo toroidalne do halogenów 12V, moc trafa 100VA (woltoamperów)- nie kosztuje wiele a mocy spokojnie starczy, tylko że dość kłopotliwe jest zrobienie odczepu dla niższego napięcia na wtórnym, choć możliwe. Przykładowy egzemplarz:
    http://www.nowyelektronik.pl/searchsklep.php?mode=opis&nr=58350&TSTH100/003%20%2011.5%20V%20%20Trafo%20do%20zasilania%20halogen%F3w%20z%20zabezp.%20term.&nadkat=&kat=TRANSFORMATORY&nazwa=Halogenowe
    Mostek Graetza (15-25A monoblok) kupisz w dowolnym sklepie z częściami elektronicznymi.
    Jak masz możliwość i chęć, to zrób sobie taki regulator jak w poście kolegi bmisilo- komfort płynnej regulacji to dobra rzecz. Oczywiście tranzystor Q1 musi mieć solidny radiator.
    V.
  • Poziom 34  
    Też tak myślałem o takim. To u mojego kolegi będzie to urządzenie i pomyślimy jak i co. O rezultatach dam znać. Oczywiście o "pomógł"- nie zapomnę. Dziękuję i pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    Vorlog z tym radiatorem do BUZ11 nie musi być on taki duży wystarcza kawałek blachy miedzianej lub aluminiowej aby go schłodzić taka zaleta MOSFETów .A co do trafka to tak jak powiedział Volrog po co robić sobie dodatkowe koszty.
  • Poziom 34  
    Witam. Trafo kupione, mostek też. Działa. O układzie regulacji obrotów pomyślimy. Dziękuję za pomoc i pozdrawiam.