Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kabel gitarowy

Spiritchaser 04 Paź 2004 08:24 9754 11
  • #1 04 Paź 2004 08:24
    Spiritchaser
    Poziom 15  

Witam :)

Chciałbym zrobić dobry kabel gitarowy . Nie chcę wydawać kilkuset złotych na "firmówkę" . Wolę kupić dobre wtyki i dobry przewód . No właśnie ... Jaki ? Chciałbym żeby jego cena nie przekraczała 10 zł za metr . Czy mógłby mi ktoś coś polecić ? Aha , chciałbym żeby to był przewód 2 żyły + ekran . Jeśli dobrze się orientuję , to w lepszych rozwiązaniach masa wraz z sygnałem podłączona jest 2 żyłami wewnątrz ekranu , natomiast sam ekran podłącza się tylko przy wzmacniaczu czy wejściu efektu . Czy tak ?
    Aha , co sądzicie o podwójnym ekranowaniu , tzn oplot + guma węglowa na każdej z żył ?

Z góry dziękuję za pomoc :wink:

0 11
  • #2 04 Paź 2004 09:19
    janek11389
    Poziom 42  

Witam! Widzę, że mądrze podchodzisz do sprawy, z praktyki wiem, że firmowy i drogi, to w cale nie znaczy dobry. Ostatnio był u mnie chłopak z gitara i drogim firmowym kablem i okazało się, że ten kabel szumiał i to dość mocno, dopiero po podpięciu mojego zwykłego przewodu zrobiło się cicho. Dzisiaj jest bardzo trudno kupić dobry przewód ekranowany, ale po zdjęciu koszulki, musi być widać bardzo mocno ubitą gęstą siatkę, nie żadne druty biegnące w wzdłuż przewodu i nie kupuj tego w muzycznym sklepie, bo zapłacisz 10 razy drożej, udesz do zwykłego sklepu elektronicznego z przewodami.
    Pozdrawiam

0
  • #3 04 Paź 2004 09:39
    Spiritchaser
    Poziom 15  

Mam coś takiego ... gdzieś mi się przyplątał kabelek IMG stage line . Miedź beztlenowa , oplot dość gruby , pod tym jescze folia . Wewnątrz w bawełnie siedzą dwie żyły w gumie węglowej . Spróbuję wykorzystać właśnie ten przewód . Ciekawe jak zabrzmi :roll: Pamiętam że kosztował chyba 6 zł za metr . Tylko jak jest z tą masą ? Wiem że ekran trzeba łączyć w jednym punkcie ... na logikę lepiej przy wzmacniaczu / efekcie . Czy dobrze myślę ?

0
  • #4 04 Paź 2004 10:11
    janek11389
    Poziom 42  

Witam! Możesz to zrobić na dwa sposoby, jedną żyłę połączyć razem z ekranem, albo dwie żyły połączyć razem, w każdym bądź razie, jak jedna stronę oprawisz, to podłącz do wzmacniacza i sprawdź czy nie wprowadza szumów, powinno być to samo z podłączonym kablem, co bez kabla.
    Pozdrawiam

0
  • #5 04 Paź 2004 12:02
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 04 Paź 2004 14:30
    Spiritchaser
    Poziom 15  

Ten kabel , to podobno dawny Proel ... jeżeli coś to komuś mówi ... :roll:
    Mam pytanie o te wtyki beztrzaskowe , Poppin . Łączą sygnały ? chyba zwierają je do masy ? To miałeś na myśli ? Pierwsze słyszę o takich wtykach :? Powiedz , proszę , coś więcej !
    Piszesz : Ekran połaczony z masą od strony urządzenia "wysyłającego" sygnał ... na mój rozum powinno być odwrotnie , masa wtedy biegnie 2 razy krótszą drogą i jest bliższa masie urządzenia wzmacniającego . Czyli oplot łączymy nie przy źródle , a przy wejściu ... Hmmm niech mi jakaś mądra głowa to wyjaśni , proszę , jak to z tą masą być powinno ...

0
  • #7 04 Paź 2004 15:08
    Spiritchaser
    Poziom 15  

Tak się właśnie zastanawiam , jak to jest z tymi kablami kierunkowymi ...
    Skoro wzmacniacz , przedwzmacniacz .... czy co tam innego porównuje sygnał do " swojego " zera , to chyba ekran należy dołączyć własnie przy wejściu stopnia , a nie przy wyjściu źródła . Ponadto masa biegnie wtedy o połowę krótszą drogą , omija jeden z przewodów w oplocie i też nie jest " obciążona " sygnałem , jesli to ma sens przy kilkudziesięciu kilo rezystancji wejściowej wzmacniacza . Ale im krótsza droga tym lepiej . Poza tym wzmak porównuje sygnał ze " swoim " zerem .... Ja myślę w ten sposób .... nie wiem , dobrze to , czy źle ....
    :?:

0
  • #8 04 Paź 2004 19:11
    Spiritchaser
    Poziom 15  

W przypadku zwykłego źródła to działa podobnie ... czyli np cd ... zasada , jak myślę , jest taka sama .
    Ten kabelek , jak już dojdziemy do tego , gdzie łączyć masę , możnaby też zastosować dla RCA i zwykłych sprzętów ... to chyba ma sens ... :)

0
  • #9 04 Paź 2004 19:23
    vespereq
    Poziom 26  

zdaje sie odłącza się to przy wzmacniaczu.. wielu jest taki bajer zrealizowany na przełączniku "ground lift.... tylko nie wiem czy to ma zastosowanie w niesymetrycznych połaczeniach... Z kabli to rzeczywiscie.. Klotz..Zeck... Cordial z tych dobrych jest chyba najtańszy.... i wtyki koniecznie neutri(c?)ka .... te wszystkie chinskie to złom.. kiedys zamowilem u przedstawiciela img stage line (monacor,proel to jedno i to samo)... przyszły jakies jacki które nie miały przejscia pomiędzy czubkiem a miejscem lutowania....

0
  • #10 06 Paź 2004 14:29
    Spiritchaser
    Poziom 15  

Napisałem na ten sam temat również w dziale Audio ...

Jak na razie ... niestety nikt nie podiął się przedstawienia swojej teorii na ten temat :( Dziwne ...
    Przeceż kable to równie ważny składnik kazdego toru akustycznego , co cała reszta ...

Proszę , pomózcie .

0
  • #11 08 Paź 2004 21:31
    Vault Dweller
    Poziom 29  

Ja niedawno kupiłem z końcówki szpuli w sklepie elektronicznym za 6 złotych 3 metry "połówki" grubego ekranowanego kabla dwużyłowego (nazwy nie ma nadrukowanej a cena około 4,80zł), używanego chyba w samochodowych połączeniach liniowych. Okazało się, że miał bardzo porządny, gęsty oplot i pod nim folię alu. Założyłem na końcach swykłe metalowe jacki TS. Tak to za mniej niż 10zł zaopatrzyłm się w dobry kabel...

0
  • #12 09 Paź 2004 16:29
    cursor
    Poziom 30  

Ja jak robiłem eksperymenty z tego typu kablami(ekran podpięty z jednej strony) to gdy ekran był podłączony przy wyjściu przy wyjściu słyszałem jedno wielkie sprzężenie. Po odwróceniu kabla problem zniknął. Eksperyment robiłem na sprzęcie szkolnym, kabel łączył odbiornik mikrofonów bezprzewodowych z mikserem. Wykorzystałem do tego celu zwykły kabel mikrofonowy(siatka miedziana i folia aluminiowa jako ekran, dwie żyły w bawełnianym oplocie). Jak chcesz więcej informacji na ten temat napisz do Elektroniki dla wszystkich.

0