Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Cieknie woda z zaworu bezpieczeństwa

01 Gru 2010 11:03 25546 11
  • Poziom 20  
    Witam.
    Mam piec 1,2kW, 1,5bar max. Instalacja zamknięta (przeponowa) z naczyniem wyrównawczym obok pieca. Wszystkie rury nowe (miedziane). Kaloryfery żeliwne.
    Wody do układu z moich obliczeń wchodzi 250l. Posiadam 3 piony każdy zakończony odpowietrznikiem. Problem tkwi w tym że z rurki koło pieca ( za zaworem bezpieczeństwa ciągle cieknie woda (kiedy pali się w piecu). Na manometrze pokazuje wtedy ciśnienie ok 0,3bara. czy przyczyną takiego cieknięcia może być ten zawór bezpieczeństwa? Zdjęcia mojej instalacji:

https://obrazki.elektroda.pl/28_1291197781.jpg
    https://obrazki.elektroda.pl/92_1291197781.jpg
    https://obrazki.elektroda.pl/99_1291197781.jpg
  • Poziom 20  
    Czy jest możliwość że zawór jest zepsuty?
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    Witam
    Brak powietrza w zbiorniku wyrównawczym.
  • Poziom 20  
    A ile powietrza należy dopompować (ciśnienie)
  • Poziom 15  
    Jesli dobrze widzę na pierwszym zdjęciu , elementy hydrauliki w okolicach pieca są połączone na gwint ( skręcane ).
    Możliwe , że mało jest nawinięte teflonu lub konopi , choć spotkałem
    się z pękniętą mufką wkręconą zbyt głęboko.
  • Pomocny post
    Poziom 11  
    Jak dobrze rozpoznaje to jest to zawór bezpieczeństwa SYR .Najmniejsze dostępne mają ciśnienie otwarcia minimum 1,5 bara i pewnie taki masz dobrany skoro instalacja ma max 1,5bar, więc nie powinien Ci puszczać wody jeśli w instalacji masz ledwie 0,3 bar.
    Po pierwsze jak często go sprawdzasz? Powinieneś okresowo kontrolować jego działanie poprzez przekręcenie kołpaka (nakrętka w kolorze czerwonym) aż do upuszczenia wody. Brak upustu po przekręceniu jest złą oznaką. Poza tym w ten sam sposób możesz go odpowietrzyć jeśli w tym odcinku nazbiera się powietrze.
    Niestety z doświadczenia wiem że z czasem tego typu zawory tracą szczelność, i to przez niego możesz mieć przeciek. Inna przyczyna to to , że coś podeszło miedzy siedzisko zaworu a uszczelnienie ( pakuły, rdza lub kamień) i dlatego przepuszcza. Pozostaje Ci go "przedmuchać" (pokręć kołpakiem i upuść wody) Jeśli to przez niego cieknie to jak upust nie przeczyści go to pozostaje wymiana zaworu z siedziskiem lub całego zaworu. Uszczelnienia możliwe są do wymiany w zaworach ośrednicy od 1 1/4".
  • Poziom 20  
    Sprawdzam go regularnie, przekręcam i cieknie z niego woda, podobnie jak zawór bezpieczeństwa w baniaku na ciepłą wodę(około co miesiąc).
  • Poziom 26  
    Kto to robił ? Szok....
    -instalacja zamknięta...
    -za zaworem bezpieczeństwa zawór odcinający...
    -ta pompa to co ona ma robić ? Z tego ci widzę nie robi nic...

Nie boisz się ?

Pozdrawiam.
  • Poziom 20  
    "-za zaworem bezpieczeństwa zawór odcinający... " Zamyka się go tylko na czas wylewania wody z wiaderka do którego kapie woda.
    "-ta pompa to co ona ma robić ? Z tego ci widzę nie robi nic... " nie rozumiem? Rezwiń się
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    Kocioł na paliwo stałe nie może pracować w instalacji zamkniętej ,chyba że posiada zabudowaną wężownicę wychładzającą podłączoną do sieci wodociągowej zapobiegającą nadmiernemu wzrostowi temperatury kotła,tyle teorii.Praktyka ,zbiornik przeponowy powinin mieć pojemność od 6do 8% pojemności instalacji zbiornik powinien być zamontowany zaworem do dołu,ciśnienie wstępnie ustawione na zbiorniku około2-5% powyżej ciśnienia w instalacji ,które uzależnione jest od odległości między najniższym a najwyższym punktem instalacji-słup wody(1m -0,1 at),0,3 bar-3m?.Jak już taki patent to dwa zawory na ciśnienie o 0,5 i 1 at wyższe niż ciśnienie w instalacji.W pierwszej kolejności do sprawdzenia manometr-prawdopodobnie uszkodzony i zawiesza się na 0,3 bar.Według prawa wszystko niezgodne z przepisami.
  • Poziom 26  
    ojciec10 napisał:
    "-za zaworem bezpieczeństwa zawór odcinający... " Zamyka się go tylko na czas wylewania wody z wiaderka do którego kapie woda.

No tak po co wymienić uszkodzony zawór jak można wstawić drugi i odciąć. ;)
    ojciec10 napisał:

"-ta pompa to co ona ma robić ? Z tego ci widzę nie robi nic... " nie rozumiem? Rezwiń się

Słabo widać na fotce ale wejście i wyjście pompy są chyba ze sobą połączone ?
  • Poziom 20  
    "Słabo widać na fotce ale wejście i wyjście pompy są chyba ze sobą połączone ?"
    Tak są połączone ale przez zawór kulowy.
    Dziś wyrzuciłem ten zawór bezpieczeństwa, naczynie wyrównawcze (przeponowe) i normalnie na strychu wstawiłem naczynko wyrównawcze( zrobiłem normalny obieg otwarty). Szczerze to nikomu nie polecam zamkniętych obiegów, Dziękuję wszystkim za pomoc.