Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ati saphire x800 GTO problem z artefaktami(bardzo nietypowy)

locoeduardo 01 Gru 2010 12:53 1514 9
  • #1 01 Gru 2010 12:53
    locoeduardo
    Poziom 2  

Witam wszystkich forumowiczów! przejdę odrazu do rzeczy otóż moja karta graficzna ATI Saphire X800 GTO (tak podejrzewam) ma nietypowe objawy zepsucia(artefakty). Piszę "nietypowe" ponieważ czytając chyba wszystkie wątki dotyczące artefaktów wszyscy piszą to samo, że karta "krzaczy" w grach itp. U mnie wygląda to zupełnie inaczej otóż artefakty pojawiają się już w biosie następnie w windzie ..ALE !!! po kilku minutach całkowicie znikają!!! kiedy gram w różne gry np. STALKER czy gta san andreas ( na pełnych detalach) nigdy nie wyskoczył mi ani jeden artefakt, dodam że jak się przysiądę to gram czasem po 5 godzin i nic ani jednego artefaktu. Zauważyłem też, że dzieje się tak tylko wtedy jeśli komp jest "zimny" tzn. stał całą noc wyłączony, rano go włączam i krzaki! :( kiedy dostanie temperatury wszystko śmiga jak trzeba. poniżej podaje specyfikacje kompa:

proc: intel celeron 3.2ghz
    grafa: wspomniany x800GTO 256mb ddr3 AGPx8
    płyta gł: asrock... dalej niewiem :( nie wykrywa nazwy w AIDA) jeśli trzeba to podam resztę danych z AID-y
    dysk: seagate 250gb sata 1
    zasilacz : take me 400W (pewnie G...O ale jest dosyć nowy około pół roku no i nie był też taki tani... prawie 180zł)
    mam też kartę tv avermedia super 007 ( też nowa kompatybilna z vistą 64bit)
    ram 1,256 gb goodram 400mhz

chyba wszystko .. co mam w środku Proszę poradźcie coś! karta nie jest na gwarancji pozatym wspomniane wyżej odmienne objawy daja mi nadzieję, że może nie jest jeszcze do wywalenia. Z góry dzięki .. POZDRAWIAM

0 9
  • #2 01 Gru 2010 13:05
    Mac!
    Poziom 18  

Gdyby artefakty były od początku do końca to karta byłaby uszkodzona. Może jest jakiś zimy lut czy coś takiego. Możesz wyjąć, przeczyścić styki i z powrotem włożyć kartę może to coś zmieni ale jak sie nie znasz to nie ruszaj

0
  • #3 01 Gru 2010 13:19
    locoeduardo
    Poziom 2  

próbowałem już z czyszczeniem , w garażu mam sprężarkę i chyba z 30 minut pucowałem całego kompa 6-oma atmosferami następnie twardym pędzelkiem wyczyściłem styki i nic ... :( może to jakiś zimny lut faktycznie .. czekam na kolejne pomysły i dzięki za każdą odpowiedź

0
  • #4 01 Gru 2010 13:43
    Mac!
    Poziom 18  

A może są jakieś napuchnięte kondensatory...

0
  • #5 01 Gru 2010 13:47
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 01 Gru 2010 14:01
    leven
    Poziom 37  

Sprawdz wtyk/gniazdo dodatkowego zasilania karty.
    Najlepiej po wlaczeniu komputera poruszaj nim.
    Mialem podobna przypadlosc w ati x1650 pro.
    Sprawdz tez kosci pamieci ram.
    Uruchamiaj komputer z pojedyncza koscia pamieci na przemian (pożągluj).
    No i zmierz napiecie lini 12 volt voltomierzem, bo zasilacz masz z czarnej listy.

0
  • #7 01 Gru 2010 14:46
    locoeduardo
    Poziom 2  

hym .. odpowiem tak... Kondensatory sprawdziłem dość wnikliwie i nie znalazłem żadnego spuchniętego myślę, że to ma związek z temperaturą i raczej tym tropem bym się kierował , zasilacz co prawda shitowy ale podaje właściwe napięcie pomiędzy 12.52v a12.59v , jeśli okaże się, że to zimne luty lub wspomniane kulki pod pamięcią to co mogę z tym zrobić ?

0
  • #8 02 Gru 2010 16:39
    Razor509
    Poziom 27  

Sam nic z tym nie zrobisz :D, chyba że masz do tego sprzęt. Jacyś hardkorowcy poleciliby Ci pewnie wygrzewanie karty w piekarniku albo inne tego typu zachody, ale tak naprawdę koszt naprawy tej karty jest chyba nie adekwatny do jej obecnej wartości, no chyba że mówimy tu o wartości sentymentalnej xD.

0
  • #9 02 Gru 2010 16:47
    tronic1
    Spec od komputerów

Hm, proponuję sprawdzić na prawdziwym zasilaczu. Pożycz od kogoś zasilacz i sprawdź jak się zachowa w grach w których występują artefakty.

0
  • #10 05 Gru 2010 21:59
    locoeduardo
    Poziom 2  

udało mi się ustalić słuszność moich wcześniejszych podejrzeń :D oto co zrobiłem ... : odinstalowałem sterowniki i wszystkie składniki karty po ponownym rozruchu oczywiście pojawiły się artefakty (co wg. mnie wyklucza problem sterowników), a teraz coś czego dopuszczają się prawdziwi hardkorzy xD , wziąłem suszarkę 1800W i około 15 minut podgrzewałem pamięci (kolejne 15 minut musiałem odczekać zanim mogłem wziąć kartę do ręki xD ), po schłodzeniu wkładam kartę do kompa i co!!??... działa :D:D:D:D:D:D ale tematu nie zamykam ponieważ prawdopodobnie problem powróci i nie cieszę się na zapas i w tym momencie ponawiam pytania : jaka jest przyczyna pojawiania się artefaktów kiedy temperatura karty jest równa temp. pokojowej? I dlaczego artefakty znikają kiedy karta jest nieco rozgrzana?

0