Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
W2 Usługi badań i pomiarów
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiar bardzo małych rezystancji.

01 Gru 2010 13:24 5321 10
 • Poziom 36  
  Ciągły rozwój zasilaczy impulsowych wymusza stosowanie małych rezystancji w ograniczeniu prądowym. Kiedyś były to ułamki Ω teraz nikogo nie dziwi 50mΩ a nawet 5mΩ. Takie rezystory praktycznie są nie do kupienia w ilościach detalicznych, a jeśli już to ich cena waha się od 50pln w górę. Chętnie podzieliłbym się doświadczeniami z miernikami małych rezystancji, wykonałem ich kilka ale żaden nie jest stabilny, mało że każdorazowo wymaga kalibracji to wynik płynie w czasie. Słowem wskazania niewiarygodne.
  Może ma ktoś sprawdzony schemacik jakiejś przystawki do pomiaru małych rezystancji ?
 • W2 Usługi badań i pomiarów
 • W2 Usługi badań i pomiarów
 • Poziom 36  
  Mostek Thompsona wymaga dwóch sprzężonych ze sobą podwójnych potencjometrów, jest trudny do wykonania w warunkach amatorskich.
  Ja ostatnio stosuję metodę techniczną: śtabilne źródło prądowe 1.000 A i w szereg badany rezystor. Oporność 50mΩ powoduje wtedy spadek napięcia równo 50,0mV co można zmierzyć nawet najprostszym multimetrem na zakresie DC równym 200mV z dokładnością jednego miejsca po przecinku. Nawet jak mi prąd "ucieka" to mająć w obwodzie amperomierz nietrudno otrzymany wynik przemnożyć np przez 1,005 gdy źródło po jakimś czasie podaje 1,005A z powodu niestabilności termicznej wynikającej z dużego prądu
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 37  
  eurotips napisał:
  Mostek Thompsona wymaga dwóch sprzężonych ze sobą podwójnych potencjometrów, jest trudny do wykonania w warunkach amatorskich.
  (...)


  I tu się z tobą zgadzam- ale po co "wyważać otwarte drzwi?"
  Przecież nikt nie będzie się bawił z wykonaniem mostka- jest tyle źródeł nabycia tegoż, może być przecież używany- nie musi być " z pod igły".

  A wykonanie stabilnego źródła prądowego 1.000 A to też nie jest takie proste.
 • Poziom 36  
  serwis napisał:
  ...
  A wykonanie stabilnego źródła prądowego 1.000 A to też nie jest takie proste.


  Mawsz 100% racji,
  ale ja ustawiam na zwarciu zacisków zasilacza ograniczenie na 1A a potem odczytuję spadek napięcia na wzorcowym oporniku 0,1Ω. Ściślej robię to przy 5A bo próbowałem na 10A ale nawet te małe wartości oporu powodują grzanie się opornika mierzonego. Czyli oczekiwana wartość spadku przy 5A to 500mV, odczytuję faktyczną i mam już dość dokładnie zdefiniowany współczynnik przez który przemnażam spadek już na rezystorze który zamierzam zmierzyć.
  Odczyt mam bardzo stabilny, nierząć wąs opornika 1/8W otrzymałem spadek aż 18mV czyli około 4,5mΩ. Zmieniała mi się tylko wartośc po przecinku, od 18,1 do 18,4mV czyli taki sposób i sam pomiar jest o wiele bardziej wiarygodny niż znp mierzenie przysawką do pomiaru małych rezystancji działającej na zasadzie pomiary prądu przemiennego i wzmocnieniu go na OpAmpie LM2907. Mam taką przystawkę ale już samo jej zerowanie przed użyciem sprawia wiele kłopotów, a sam pomiar z błędem ±50% uznać należy za sukces.
 • Poziom 34  
  Szybki Elektron napisał:
  Witam. Czasem stare bywa niezastąpione: mostek thomsona


  Święte słowa. Najprościej kupic fabryczny mostek Thomsona. Na znanym serwisie aukcyjnym za kilkadziesiąt złotych (czasami nawet kilkanaście). Sam sobie taki sprawiłem. Leciwy, ale nadal w idealnej formie (może ktoś go użył ze 2 razy, o ile w ogóle był używany). Najczęściej spotykany jest TMT-2, zakres pomiaru: 0,0005 do 6,0 ohm. Miernik jest w pięknej ebonitowej obudowie.
 • Poziom 41  
  TAk, polecam mostek Thomsona. Popularny TMT2 jest w zupełności wystarczający. Chyba ze kolegę stać na cyfrowy miernik. Ale to wydatek za więcej niż 3000zł, za 20-30 letni miernik.

  Dodano po 13 [minuty]:

  Np cyfrowy HP34420
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 41  
  Motronic, skoro bierzemy się za pomiar bardzo małych rezystancji, to powinniśmy być tego świadomi i zaopatrzyć się w odpowiednie przewody i końcówki pomiarowe.

  PS, ciekawy awatar :)