Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oświetlenie sufitowe halogeny

01 Gru 2010 14:53 6367 12
  • Poziom 9  
    Witam:)

Proszę o zorientowanych o pomoc:P

W łazience mam 7 lampek halogenowych w podwieszanym suficie. Są one podłączone do 2 transformatorów w ukladzie 2+5. Strzeliły mi bezpiecznik no i 5 lampek nie działa. Sprawdzilem żarówki są OK. Kupiłem też nowy transformator i też nie działa. Jaka może być inna przyczyna?

Orginalne podłączenie 2 transformatory Paulmann S 110 VA (35-110W) żarówki 20 W

podłączony nowy transformator elektroniczny YT 105 (0-105W)

Zorientowanych proszę o wskazówki....
  • Poziom 12  
    Sprawdź jeszcze przewody, mogł się któryś przerwać ,przetopić jeśli były za cieńkie. To połączenie równoległe?
  • Poziom 9  
    Oki sprawdzę. Tak połączenie równoległe.
  • Poziom 12  
    Jeżeli równoległe to szukałbym na przewodach od zasilacza do pierwszego halogenka który jest zasilana bo tylko tam może być przyczyna jeżeli nawet pierwszy nie świeci. Sprawdziłeś czy na wyjściu zasilacza jest napięcie? Bo jeżeli nie to albo zasilacz trefny albo przepalił się jakiś kabel od 230V.
  • Poziom 10  
    Witam .Przepraszam Cie Sienioo ale mam podobny problem , może hkrzysiek pomoże i mnie . Otóż mam w łazience 4 halogeny z transformatorkiem ,działało mi to pare lat. W tej chwili jak gdyby spaliły mi się 2 halogeny, wymieniłem; nic tego, wymieniłem transformator; to samo. W końcu zmieniłem halogeny w oprawkach i okazało się że halogeny wszystkie były i są dobre. Tylko wciąż świecą 2 bez względu na konfiguracje. Prosze o pomoc.
  • Poziom 24  
    Zapewne masz połączenie równoległe. Sprawdź przewody od trafo do niedziałającego halogenu. Albo masz słaby styk przy trafo, przy oprawie halogenu bądź przerwa w przewodzie innych możliwości nie ma. Zakładam iż transformator masz dobrany odpowiednio do mocy halogenów i przy wymianie nie zmieniałeś na mocniejsze?
  • Poziom 12  
    Tak dokładnie, zgadzam się z przedmówcą. Zapewne świecą Ci te 2 halogeny najbliżej transformatora? Sprawdź połączenie za nimi, przerwany, opalony przewód lub brak styku.
  • Poziom 10  
    Dzięki za reakcje . Te rzeczy już sprawdzałem. Halogeny zmniejszyłem z 30 w na 20 w .Transformator był 120 teraz jest 100.
    Gdy po zmianie trafo zakładałem halogeny to pierwsze po kolei rzeczywiście najbliżej trafo zadziałały ale 3 już nie,odłączyłem wszystkie, później założyłem pierwszego w to samo miejsce a 2 w miejsce gdzie przedtem był 3 i zadziałał a gdy założyłem 3 w miejsce 2 ten już nie działa. Czary ?

Dodano po 2 [minuty]:

Ciągle świecą tylko dwa pierwsze założone, choć bym zmieniał w różne kombinacje .
  • Poziom 12  
    Stanekb, a próbowałeś wykręcić wszystkie halogeny i sprawdzić miernikiem czy w każdym gnieździe jest napięcie? A w szczególności w ostatnim i czy podłączony tam halogen świeci? Zobacz czy gniazda halogenów nie mają śladów przegrzania, czy wyprowadzenia z halogenów sztywno siedzą w gnieździe. A transformator masz toroidalny czy taki z elektroniką? Podobną sytuację rozwiązywałem u szwagra, ale tam wymieniłem wszystkie przewody bo sufit był podiwszany i był do nich dostęp. Nie wiem jak u Ciebie?

Dodano po 1 [minuty]:

A jeszcze jedno, te dwa pierwsze halogenki świecą jednakowo, czy może któryś słabiej?
  • Poziom 10  
    Witam . Uśmiejecie ale problem się rozwiązał sam. Dopiero dziś zabrałem sie jeszcze raz za te halogeny i po wyciągnięciu ich z obudów okazało się że żonie w sklepie dali dwa na 12 v a 2 na 220v . Przepraszam że zawracałem wam głowe ale nie wiecie ile to mnie nerwów kosztowało. Dziękuje i pozdrawiam .
  • Poziom 24  
    No to ładnie ale cóż pewno świąteczna promocja ;)
  • Poziom 9  
    Witam
    Nadal mam problem z halogenikami. Sprawdziłem miernikiem czy na wejściu do żaróweczek jest prąd no i do każdej jest po 12v... i nadal nic nie działa. Sprawdziłem również czy na połączeniu żarówka-wtyczka do podłączenia z kablem i też wszystko działa... Na transformatorze wszystko gra, każdy halogen jest dobry
  • Moderator
    Jedną z dość częstych usterek przy oświetleniu halogenami jest utlenianie się powierzchni zarówno "bolców" w lampkach, jak również powierzchni stykowych w gniazdach. O ile "bolce" można dość łatwo oczyścić, to z gniazdami jest trudniej. Najlepiej kupić nowe, kosztują kilka złotych.
    Powodem jest oczywiście wysoka temperatura i czas.