Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Potrzebny termistor!

04 Lut 2003 20:18 9002 29
 • Poziom 14  
  Nie mam katalogu z termistorami, a potrzebuję takiego typu NPC, który w temperaturze ok. 80 stopni miał praktycznie zerową oporność. W zasadzie to ta temperatura, w której nie wykazuje rezystancji może być dowolna, byle powyżej temp. pokojowej i poniżej temp. do jakiej mógłbym go podgrzać zapalniczką. Proszę o pomoc! Sprawa dosyć pilna.

  No, ew. termistor typu PTC, który w temp., powiedzmy, 80 stopni miałby rezystancję większą od 1k Ohma. Najwyżej zastosuję inną bramkę...

  Z góry dziękuję.
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Poziom 42  
  Czy to ma być jakiś termostat na bramkach logicznych?
 • Specjalista AGD
  Witam.
  Mam różne termistory ale do tego potrzebny jest katalog z charakterystykami aby wybrać odpowiedni dla Ciebie.Muszę poszukąć bo powinien być w mojej bibliotece.Jak odszukam dam Ci znać.A tak w ogóle to do czego jest Ci potrzebny taki termistor.
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Poziom 14  
  Ma z tego powstać termostat. Normalnie skorzystałbym z jakiegoś gotowego schematu, ew. coś pozmieniał, ale w tym wypadku wykonuję pracę na konkurs z fizyki (jestem w IV klasie LO) i powinienem się trzymać pewnych założeń. Do wykonania zadania potrzebny mi jest tylko ten element, z pozostałymi raczej dam sobie radę, ale w sklepie nie potrafili mu w żaden sposób pomóc. Postanowiłem zapytać tutaj. Będę wdzięczny za pomoc.
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Poziom 22  
  Moze zrobic taki uklad jak w zalaczniku ;) Musialbys zastosowac bramke z wejsciem schmitta. Przy zadanej temperaturze tak ustawiasz potencjometr zeby tranzystor zaczal przewodzic i na bramce pojawil sie stan niski. W ukladzie tym rezystancja termistora nie musi spadac do zera :) Nie wiem czy dobrze to wykombinowalem najwyzej niech mnie ktos poprawi, ale raczej powinno dzialac :D
 • Poziom 14  
  To się wszystko zgadza, ze schematem nie mam problemu, tylko z dobraniem termistora. Chodzi mi o dokładne oznaczenie katalogowe, żeby mi taki w sklepie podali. Tu jest problem.
 • Specjalista AGD
  Witam.
  Proponuję Ci jedno z wielu rozwiązań.Układ sprawdzony działa poprawnie.
  Zakres pracy temp. wył-(+1C),temp.zał.(+3C).Temperatury można zmieniać w szerokim zakresie oraz histerezę.Zmiana temperatur wykonujemy przez zmianę rezystancji mostka pomiarowego a zmiana histerezy przez zmianę rezystora sprzężenia.Jak będziesz miał pytania to napisz.
  W załączeniu schemat elektronicznego regulatora temperatury z wykazem elemwwwentów.(Termostatu elektronicznego.)
  Powodzenia.

  Sory do schematu wkradł się błąd.Brak jest rezystora R1-200om,który powinien być przyłączony do B-E tranzystora. Baza- masa układu.
 • Poziom 22  
  Nol napisał:
  To się wszystko zgadza, ze schematem nie mam problemu, tylko z dobraniem termistora. Chodzi mi o dokładne oznaczenie katalogowe, żeby mi taki w sklepie podali. Tu jest problem.


  Z tego co zrozumialem to chcesz dobrac termistor do ukladu, a o wiele latwiej tak zmodyfikowac uklad tak, zeby dzialal z jakims popularnym termistorem, ktory nie musi miec zerowej rezystancji przy 80 stopniach :) Dlatego podalem Ci ten schemat ;) Chyba ze w wykonywanym ukladzie nic takiego nie mozesz zastosowac to wtedy ten pomysl odpada ;)
 • Poziom 42  
  Jeśli to ma być praca na konkurs to jak wyskoczysz ze wzmacniacze operacyjnym to chyba będzie lepiej niż dobrze.
 • Poziom 14  
  Należą się Wam pewne wyjaśnienia.
  Otóż jestem zaledwie początkującym elektronikiem i zajmowałem się tą dziedziną (a raczej "bawiłem", ze względu na wiek) od 2 do 6 klasy podstawówki. Teraz jestem w IV klasie LO i w tym roku wybieram się na studia na kierunek elektronika i telekomunikacja. Z pewnością nie pisałbym tego posta, gdybym nie zapisał się na taki jeden konkurs z fizyki, w którym z kolei dopadłem zadanko umożliwiające wykorzystanie elektroniki. :)

  Wszystko wydawło mi się proste, ale czas pokazał, że mam wiele rzeczy do nadrobienia. I tak w jeden dzień (dzisiaj) korzystając ze starych numerów EdW zdążyłem opanować podstawy elektroniki cyfrowej, np. zrozumieć zasadę działania bramek (co z tego mogłem wiedzieć w podstawówce?! :( ). Dzięki temu pojąłem, że m.in. termostatu nie skonstruuję na zwykłych bramkach, ponieważ świrują przy zbyt wolnych zmianach napięcia (które przechodzi przez niedozwolony dla nich zakres=>łagodne zbocze), ale jedynie można to zrobić na bramkach Schmitta. Poczytałem jeszcze, jeszcze i jeeeeszcze, wyciągnąłem dane katalogowe układu CD4093BC [http://katalogi.iele.polsl.gliwice.pl/download.php?id=38134] i skonstruowałem własne urządzenie. Od razu wyjaśniam, że gotowe konstrukcje początkowo odpadały ze względu na moją chorą ambicję :) i założenie z zadania mówiące o charakterystyce zmian rezystancji wraz z temperaturą, tj. kiedy rośnie T rośnie R. Na początku też chciałem skorzystać z termistorów NPC, ale później zdałem sobie sprawę, że powyższe założenie eliminowało te układy. Muszę skorzystać z termistora PTC. Skonstruowałem coś takiego: [załącznik]

  Proszę o sprawdzenie poprawności tej zasady działania:
  W normalnych warunkach temperaturowych na wejściach 1 i 2 bramki Schmitta typu NAND panuje stan wysoki, konsekwentnie na wyjściu 3 panuje stan niski powodujący świecenie zielonej diody U$1. Przy wzroście temperatury wzrasta rezystancja termistora PTC (zgodnie z treścią powierzonego mi zadania) aż do wartości, która powoduje spadek napięcia na wejściu 2 poniżej wartości dolnego napięcia przełączania UL=1,8V [dane z katalogu przy nap. zasilającym 5V]. Powoduje to przejście wyjścia 3 w stan wysoki, dzięki czemu zaczyna świećić czerwona dioda U$2.

  Taka jest zasada działania, o której sprawdzenie chciałbym prosić (razem z danymi katalogowymi, bo nie wiem czy czegoś nie pomyliłem, link wyżej). Natomiast problem ma z doborem wartości potencjometru i termistora. Jeśli dobrze sprawdziłem w katalogu [sprawdźcie bo nie jestem pewien], to układ CD4093BC pobiera ok. 0,88 mili Ampera prądu a świecąca dioda może 0,3 mili Ampera [? => strzelałem]. Jeśli wszystko dobrze zrozumiałem, to łączny pobór prądu wynosiłby 0,88 mA + 0,3mA = 1,18 mA? Czy jest to poprawne rozumowanie? Moglibyście to sprawdzić? Bo jeśli tak, to z prawa Kirchoffa policzyłbym graniczną wartość oporu, jaką musieliby osiągnąć termistor z potencjometrem aby otrzymać napięcie krańcowe UL=1,8 V w ten sposób:
  E - IR = 1,8V => 5V - 1,8 V = IR => R= 3,2V / I, gdzie I=1,18mA ? Coś tu się chyba nie zgadza, bo wynik wyszedł jakieś 271 Ohma... Proszę pomóżcie dobrać te elementy i wskażcie błędy... Po całym dniu uczenia się tego wszystkiego już nie mogę...
  Acha, no i ten cały termistor, musiałby mieć określone parametry (zgodne z wyliczonym wyżej oporem). Moglibyście jakoś to rozwiązać? Ważne, żeby reagował powyżej temperatury pokojowej. HELP. Ja jush idę spać, bo nie mogę tak dalej... :)
 • Poziom 42  
  Szybkie uwagi:
  1. jak dasz na diode świecącą 5V to się przepali musisz dać rezystor coś koło 1k
  2. bramki CMOS mają bardzo dużą rezystancję wejściową więc przez gałąż z termistorem nie płynie żaden prąd.
  3. Układ powinien wyglądać mniejwiecej tak jak w załączniku, termistor z potencjometrem tworzy układ tzw "dzielnika napięcia" Uwej=Rt/(P+Rt)
  4. te diody na wyjściu mnie się nie podobają ale to chyba będzie działać.
 • Poziom 14  
  A nie mógłbym zamienić miejscami potencjometr (R1 na Twoim schemacie) z termistorem (R2 na schemacie) i wtedy podany
  przez Ciebie wzór miałby postać:
  Uwej= [ P / (P + Rt) ] * Uzasilające.

  Jednak bez względu na to czy zamienię potencjometr i termistor miejscami chciałbym zapytać czy zakresy ich oporów są dowolne? Bo jeśli tak, to wystarczy żeby mi ktoś podał charakterystykę oporu względem temperatury niemalże dowolnego termistora PTC i względem niego dobrałbym odpowiedni opór potencjometru. W najgorszym wypadku kupię parę termistorów i miernikiem będę mierzył ich opór pod wpływem zmian temperatury i wedle tego dostosuję potencjometr.

  Ale to wszystko przy założeniu, że te dwa elementy mogą mieć dowolny opór, byle tylko występowały w proporcjach wynikających z wyżej podanego wzoru. Czy tak jest, czy też muszę trzymać się jakichś dodatkowych ograniczeń?

  Dzięki za pomoc.
 • Poziom 42  
  Teoretycznie ograniczeń nie ma ale w praktyce jeśli będą za małe wartości to prąd płynący przez termistor będzie go nagrzewać. Wydaje mi się że wartości obu ok 2-3k będą oki.
  PS jak zamienisz elementy to wzór się zmieni na ten podany przez ciebie.
  PS2 zrób sobie "symualcje" w Excelu jaka będzie wartość napięcia dla kilku przypadków oporu (temperatury).
 • Poziom 14  
  elektryk napisał:
  Teoretycznie ograniczeń nie ma ale w praktyce jeśli będą za małe wartości to prąd płynący przez termistor będzie go nagrzewać. Wydaje mi się że wartości obu ok 2-3k będą oki.
  PS jak zamienisz elementy to wzór się zmieni na ten podany przez ciebie.
  PS2 zrób sobie "symualcje" w Excelu jaka będzie wartość napięcia dla kilku przypadków oporu (temperatury).


  Jak coś takiego można zrobić w Excelu?

  Nie masz może informacji nt. jakiegoś typowego termistora PTC, tzn. chciałbym wiedzieć chociaż symbol jaki mam kupić, no bo nie wiem jaki będzie miał zakres rezystancji. Czy w grę mogłyby wchodzić opory rzędu kilkudziesięciu, kilkuset k Ohm. Będę starał się dobierać jak najmniejsze, rzędu kilku kilo, ale nie wiem jak się zachowa termistor, bo nie wiem jaki kupić. Potrzebny mi katalog termistorów z charakterystyką oporu względem temperatury, żebym mógł to idealnie dobrać.

  Jak już pisałem wcześniej, w najgorszym wypadku będę musiał mierzyć miernikiem wartość oporu w danej temp. i względem tego zgodnie ze wzorkiem i wynikającej z niego proporcji dobierać opór na potencjometrze. Mimo wszystko mam nadzieję, że ktoś napisze jaki termistor PTC kupić i jak się zachowuje w danej temp...
 • Poziom 42  
  Dokładny wzór może być problemem bo termistory są silnie nieliniowe. Dla NTC wg katalogu ELFA R=A*EXP(B/T) gdzie A i B to stałe materiałowe. Żeby było lepiej ten wzór jest też niedokładny bo B zależy od temperatury.
  W katalogach podaje się wsp B przybliżony (ok 5%) dla zakresu 25-85*C i rezystancje przy 25*C
  PTC są też nieliniowe (tak bardzo że trudno je opisać wzorem) ale podaje się dla 3 przybliżone punkty
  Wg katalogu ELFA dla termistorów PTC firmy BC Components
  model 661-91002 :
  25*C 50Om
  60*C <100 Om
  100*C >1000 Om
  więc widać że opór tylko wzrasta a nie można napisać żadnego wzoru :(
  Co do dokładnie tego termistora to zakup sobie daruj bo ELFA jest bardzo droga (ten typ kosztuje 10PLN+vat+przesyłka) nie wiem dlaczego tak drogo)i nie ma sensu kupować jednej sztuki. Wygląda na to że najlepiej będzie dla ciebie kupić kilka sztuk i pomierzyć im opór w okolicach temperatur jakie cię interesują. Co do Excela to musisz zrobić tabelke z temperaturami i wyliczonymi napięciami na wyjściu dzielnika (najlepiej zrobić jeszcze kolumny z wartościami rezystancji termistora i jeszcze jedną komórke na rezystancje potencjometru). Wartość termistora trzeba przybliżyć linią prostą albo jakaś inną [excel ma gotowe formuły do przybliżania]
  PS Jak znajde chwilke to zobacze jak mnie to wyjdzie w excelu.
  PS2 nadal polecam układ na wzmacniaczu operacyjnym.
 • Poziom 14  
  TERMISTOR TR100K seria 640 1.67 zł

  TERMISTOR TRP100K seria 640 PHILIPS 3.08 zł

  TERMISTOR TR10K seria 640 2.20 zł

  TERMISTOR TR22K seria 640 2.67 zł

  Takie termistorki znalazłem w sieci, tyle że nie umiem powiedzieć czy to są PTC. Jeżeli tak, to zastanawiałem się który kupić, wydaje mi się, że wezmę TR10k i TR22k, ewentualnie TERMISTOR TRP4K7 seria 640 PHILIPS
  1.67 zł i będę dobierał opór potencjometru, który chyba kupię gdzieś 50 kilo albo 100 k żeby mieć pewność...

  Czy wiesz coś może o którymś z tych termistorów?
 • Poziom 14  
  Szczerze mówiąc, ten termistorek który podałeś nawet mi pasuje. Tylko szkoda że taki drogi.

  Zgodnie ze wzorem Uwej= [ P / (P + Rt) ] * U zasilania dla napięcia zasilania Uzas=5V i Uwej=1,4V [poniżej dolnego napięcia przełączania bramki] wychodzi proporcja 0,38 * Rt = P. Jeśli Uwej ma być równe 1,4V, tzn. opór musi być największy, czyli zgodnie z tym co napisałeś 1000 Ohm. Po podstawieniu wychodzi:
  0,38 * 1000 = P => P=380 Ohm. Czyli musiałbym kupić potencjometr ok. 1 k.

  Natomiast w zwykłej temp. opór Rt=50 Ohm, P=380 Ohm, Uzas=5V, czyli:
  Uwej= [ P / (P + Rt) ] * U zas => Uwej= (380/430)*5V => Uwej=4,41V
  Zgodnie z tym w warunkach normalnych na wejściach 1 i 2 panuje stan wysoki, a po podniesieniu temp na wejściu 2 powstaje stan niski i bramka przełącza. Wedle wzorów wszystko powinno działać. Szkoda, że ten termistor taki drogi. No ale zobaczymy, bo może się okaże, że wyżej wymienione przeze mnie termistory śą typu PTC i też coś z nimi da się zrobić, a są o wiele tańsze.
 • Poziom 42  
  Mam pytanie dlaczego uparłeś się na zrobienie termostatu na bramkach?
  Wg mnie to szukanie kłopotów, tak jak zamiana prądu stałego na zmienny.
 • Specjalista AGD
  Myślę,że elektryk ma rację.Przanalizuj
  moją propozycję.Jeżel odpowiada CI układ na wzmacniacz operacyjnym to podaj wartości temperatur
  -temperatura wyłaczenia
  -temperatura załączenia
  Postaram się obliczyć wartości elementów
  i podam Ci na forum.Regulatory temperatury w/g tego rozwiązania pracują dobrze przy różnych temperaturach.Mam taki termistor jak w układzie i mogę Ci wysłać.
 • Poziom 14  
  Przyczyna jest niestety prosta. :( Jak już pisałem we wcześniejszych postach, moja wiedza dotycząca elektroniki właściwie "kiełkuje" - i to jest chyba najlepsze porównanie. Precyzując, posiadam jedynie jako takie wiadomości na temat bramek i dlatego zabrałem się za projektowanie układu wykorzystującego te elementy. Poza tym nie znam i nie rozumiem zasady działania takiego wzmacniacza, a to jest mi potrzebne, bo będę prezentował układ przed jury, którzy wg. regulaminu będą zadawać mi pytania dotyczące mojej pracy. W przypadku układu z bramkami rozumiem go na tyle (dzięki posiadanej literaturze itp.), że jestem w stanie dobrze odpowiedzieć na postawione mi pytania oraz dokładnie opisać jego metodę działania. Jak sami widzicie, zaprojektowany przeze mnie układ jest więcej niż banalny, a poza tym, zgodnie z tym co słyszałem, myślę że nikt inny nie wyskoczy na tym konkursie z elektroniką (ew. bardziej zaawansowaną elektroniką).
  Kolejną składową, która zaważyła na wyborze sposobu wykoywania zadania, była ambicja :) Chciałem zaprojektować coś sam tak, żeby to był mój własny pomysł i żebym go rozumiał. Tutaj pomogliście mi (elektryk) wykazując, że potrzebuję dzielnika napięcia, natomiast pozostała wiedza jest moja. Wiem, że znikoma, ale mimo wszystko własna :) Kiedy skończyłem bawić się elektroniką (7 lat temu) byłem na etapie składania elektronicznych bajerów z diodami w roli głównej, a z tego, co wtedy czytałem, niewiele do mnie dochodziło. Teraz czytając zakupioną kiedyś literaturę rozumiem o co w tym chodzi i jestem w stanie zajść dalej. Dlatego chciałem sprawdzić czy chociaż te banały (bramki) dobrze zrozumiałem.

  Mimo wszystko chciałbym poznać zasadę działania termostatu opierającego się na wzmacniaczu operacyjnym. Chodzi mi tu głównie o ideę działania wzmacniacza operacyjnego (jako samego urządzenia) oraz udział w tym pozostałych elementów (co od czego zależy, jak poszczególne elementy na siebie wpływają, co powodują oraz jakie są na to wzorki). Jeśli ktoś zdecydowałby się udzielić mi takich informacji byłbym bardzo wdzięczny. Teraz, jak już ukończyłem taki banalny układ (patrz niżej), chciałbym skonstruować coś bardziej wyszukanego. Wiem, że są gotowe schematy, ale miałbym większą satysfakcję gdybym to zrobił samodzielnie i ze zrozumieniem.

  W piątek byłem w Bielsku i kupiłem wszystkie części do układu. Niestety termistorów PTC nie było na magazynie, więc musiałem wziąć NPC [jakoś się z tego na konkursie wytłumaczę :) ]. Dzisiaj wytrawiłem płytkę i wlutowałem wszystkie elementy. Po podłączeniu napięcia i małej kalibracji wszystko działa bez zarzutu. Serdecznie dziękuję za pomoc i porady wszystkim, którzy zdecydowali się odpowiedzieć na mojego posta. A co do wzmacniacza operacyjnego, to czekam na odpowiedzi. :)
 • Poziom 42  
  Poszukaj na elektrodzie są skany artykułów z Elektroniki dla wszystkich tam była seria artykułów o budowie wzmacniaczy operacyjnych od A do Z. Ale tak spróbuje nakreślić jak to działa. Otóż wzmacniacz operacyjny ma 2 wejścia odwracające i nie odwracające. Napięcie na wyjściu wzmacniacza jest to wzmocniona różnica napięć na wejściu. Jest tylko mały problem ponieważ wzmacniacz ma wzmocnienie rzędu 10^5 raza więc jeśli różnica napięcia na wejściu pomnożona przez wzmocnienie będzie większa niż napięcie zasilania to na wyjściu będzie poziom napięcie równe napięciu zasilania (wzmacniacz wejdzie w nasycenie). Ale to można wykorzystać do porównywania napięć. Otóż przy zasilaniu symetrycznym wzmacniacza operacyjnego jeśli na różnica na wejściach jest dodatnia to na wyjściu jest napięcie +Uzas jeśli 0 to na wyjściu 0V a jeśli ujemna to na wyjściu jest napięcie -Uzas. Układ termostatu wykorzystujący wzmacniacz operacyjny działa na zasadzie porównywania napięcia na dzielniku napięcie z termistorem i napięcia na dzielniku tylko z rezystorami. Dzięki temu że wzmacniacz operacyjny moze pracować z prawie dowolnymi względem masy napieciami (istotna jest tylko różnica) można termostat zbudować na prawie dowolnym termistorze. Natomiast jeśli wzmacniacz operacyjny zasilić z napięcia pojedynczego istnieją tylko 2 stany wyjściowe Uzas i 0V. Dla układu termostatu konieczna jest jeszcze histereza którą można usiągnąć dodają sprzężenie zwrotne do wzmacniacza. Technike liczenia wartości rezystorów do sprzężenia zwrotnego powinieneś poszukać w tych artykułach ponieważ do wytłumaczenia jej konieczne są rysunki ze schematami, oraz podstawy liczenie układów ze wzmacniaczami operacyjnymi
 • Poziom 14  
  Dzięki. Myślę, że już się jakoś do tego dogrzebię. W razie czego zamieszczę kolejny post.
 • Poziom 11  
  Hej. Mam bardzo podobny problem. Probuje znalezc jakiejs ch-ki konkretnego termistora, rezystancja od temp, i nigdzie nie moge znalezc jakichs katalogow z tym. jesli ktos mialby cos takiego i moglby zeskanowac albo podac strone z takowymi ch-ki bardzo by mi to pomoglo.
  Z gory dzieki!
 • Specjalista elektronik
  A może wykorzystać tranzystor jako czujnik temperatury?
  Transkonduktancja tranzystora dla małych prądów jest wprost proporcjonalna
  do prądu kolektora, a odwrotnie proporcjonalna do temperatury bezwzględnej,
  konkretnie Y[F]=e*I[E]/(k*T), gdzie e=ładunek elektronu, k= stała Boltzmanna.

  Lub, jak potrzeba dużej dokładności, zastosować układ scalony, kosztuje kilka zł,
  ma dokładność wyskalowania 1 stopnia, i znakomitą stabilność.
  Jest nawet jakiś taki układ, który daje na wyjściu napięcie równe
  temperaturze w stopniach Celsjusza pomnożoną przez 10mV.
 • Poziom 31  
  Witam!
  Dobrym termistorem PTC, o liniowej charakterystyce, jest drut miedziany. Żeby nie nawijać wielkiej ilości zwojów bardzo cienkim przewodem, wykorzystałem cewkę od przekaźnika na 24V DC (ok. 1000 ohm).
  Cześć!
 • Poziom 21  
  witam
  a mi sie chyba zdaje ze bramka NAND zaneguje jak pojawi sie naobu wejsciach stan wysoki... czyli uklad zadziala ale odwronie;) po drugie zamiast schmitta mozna dac zwykla bramke tylko w szereg wpiac diode zenera... nie wiem jakie tam ma byc napiecie dla stanu wysokiego... no ale mozna dac np diode 4,5V i nie bedzie stanow przejsciowych...
  ja bym to zrobil na jednym tranzystorze i np jednej albo 2 bramkach NOT... za jedna podpial diode LED i przez opornik do masy... i za ta jedna bramka nastepna NOT (podwojna negacja=twierdzenie) i tez diode LED kiedy termistor przewodzilby prad ktory odblokowuje tranzystor nic by sie nei dzialo bo musialby on uzyskac odpowiednia wartosc zeby odblokowac diode... i potem zmienic stan bramek
  poza tym potencjometr bym inaczej wpial jeden koniec przed termistorem
  drugi do masy a slizgacz za termistorem i z tego miejsca tez na baze tranzystora (dla termistorow zmniejszajacych swoja rezystancje wraz ze wzrostem temperatury)
  pozdrawiam
  c_04
 • Specjalista elektronik
  Piotr Pajkert napisał:
  Witam!
  Dobrym termistorem PTC, o liniowej charakterystyce, jest drut miedziany. Żeby nie nawijać wielkiej ilości zwojów bardzo cienkim przewodem, wykorzystałem cewkę od przekaźnika na 24V DC (ok. 1000 ohm).
  Cześć!

  To już lepiej użyć żarówki, choćby dlatego, że można kupić niemal w każdym sklepie.
  Oporność "na zimno" jest kilkakrotnie (około 10z) mniejsza, niż przy normalnej pracy.
  Jak podłączysz do omomierza (takiego ze wskazówką) to prawdopodobnie zobaczysz
  ruch wskazówki jak podejdziesz na metr do żarówki - ogrzeje ją promieniowanie cieplne.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Witam.
  CD 4093 jest CMOSem serii standard i nie wysteruje diod LED. Możesz wykorzystać pozostałe bramki i zrobić układ z propozycji w załączniku.

  Dzisiaj przemyślę Twój problem w całości i dam odpowiedź jutro.


  Pzdr.
 • Specjalista elektronik
  Aha, jeśli chodzi o termistory, to są jeszcze CTR - (Critical Temperature Resistor), które
  w pewnej temperaturze skokowo zmieniają opór (o ile dobrze pamiętam zwiększają);
  i są bezpieczniki termiczne (na dobrą sprawę to to samo), stosowane na przykład
  w pakietach akumulatorków; niestety nie wiem, przy jakiej temperaturze rozłączają.

  Na stosowaniu zwykłego termistora NTC na wejściu bramki raczej bym nie polegał,
  bardziej celowe jest włączenie go w układ mostkowy i użycie komparatora.
 • Poziom 14  
  Witam,

  Temat jest już trochę stary (2003 rok) i od tamtego czasu zdążyłem zdać na studia (elektronika i telekomunikacja) i prawie skończyć 2 rok :) Oczywiście w tym momencie zaprojektowałbym inny układ, prawdopodobnie opierając się na wzmacniaczach operacyjnych, tak, jak ówcześnie radzili mi forumowicze.

  Pozwolę sobie wrócić do zmontowanego układu - otóż wbrew informacjom kolegi Mariusz Ch. urządzenia działa i ma się dobrze:) Jest bardzo toporne i nie da się go praktycznie ustawić na określoną temperaturę, ale swoje założenia projektowe spełnił (to był bardzo prosty konkurs).