Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[ATmega8] Podtrzymanie bateryjne, schemat.

01 Gru 2010 15:51 2688 4
  • Poziom 12  
    Witam,

Zamierzam stworzyć urządzenie oparte o mikroprocesor ATmega8, które docelowo będzie zasilane z zasilacza, ale co jakiś czas będzie musiało pracować wyłącznie na bateriach, akumulatorach. Po rozładowaniu akumulatorków, powinny być ładowane z zasilacza.

Opierając się na elektrodzie stworzyłem taki schemat:

Czy powyższy schemat jest prawidłowy? Jeśli nie, proszę o wskazanie błędów.

Co do akumulatorków, to planowałem użyć 6 sztuk NIMH AAA lub np. 3 sztuki + przetwornica step-up. Jaka przetwornica nadałaby się najlepiej w tym zastosowaniu? Układ ma pobierać ok. 100-150 [mA].

Napięcie akumulatorków będzie mierzone i przetwarzane przez przetwornik ATmegi8. Gdy spadnie ono do odpowiednio niskiego poziomu, załączony zostanie klucz tranzystorowy Q3 i rozpocznie się ładowanie ogniw stałym prądem równym dziesiętnej części ich pojemności. Rezystor R3 zostanie odpowiednio dobrany, bo jeszcze nie wiem jakich akumulatorków użyję. Gdy napięcie ogniw osiągnie odpowiedni poziom, klucz tranzystorowy zostanie zamknięty i ładowanie zostanie zakończone.

Diody D5 i D6 tworzą sumę logiczną i ich wyjście wchodzi na stabilizator, który domyślnie ma być typu Low Dropout. Myślałem nad LM330 lub LM2940. Dobry wybór, czy lepiej wykorzystać coś innego?

Proszę o skorygowanie mojego myślenia, wskazanie błędów i porady, jak można ulepszyć ten układ.

Z góry dziękuję za odpowiedzi,
    Pozdrawiam.
  • Poziom 33  
    boohoo napisał:
    Czy powyższy schemat jest prawidłowy? Jeśli nie, proszę o wskazanie błędów.

Co do akumulatorków, to planowałem użyć 6 sztuk NIMH AAA lub np. 3 sztuki + przetwornica step-up.
    Przemyśl, czy dobrym pomysłem było by użycie 4 akumulatorków "za" stabilizatorem. ATmega8L/A może pracować już przy 2,7V. Na schemacie brakuje Ci rezystora dzielnika do ADC.

boohoo napisał:
    Napięcie akumulatorków będzie mierzone i przetwarzane przez przetwornik ATmegi8. Gdy spadnie ono do odpowiednio niskiego poziomu, załączony zostanie klucz tranzystorowy Q3 i rozpocznie się ładowanie ogniw stałym prądem równym dziesiętnej części ich pojemności. Rezystor R3 zostanie odpowiednio dobrany, bo jeszcze nie wiem jakich akumulatorków użyję. Gdy napięcie ogniw osiągnie odpowiedni poziom, klucz tranzystorowy zostanie zamknięty i ładowanie zostanie zakończone.
    Z tym ładowaniem nie jest tak prosto. Polecam zapoznać się z pdf'em na tej stronie. Skoro chcesz je ładować małym prądem chyba lepiej ładować je przez określony czas (np. 15h przy 0,1C).
  • Poziom 18  
    użyj 3 akumulatorki w trybie buforowania.
  • Poziom 43  
    Polecam użycie układu scalonego LTC1980 i akumulatora Li-Io. Cały problem załatwiony. Poniżej uproszczona aplikacja.