Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana kabla zasilającego do licznika w bloku

mario19121973 01 Gru 2010 16:18 11414 32
  • #1 01 Gru 2010 16:18
    mario19121973
    Poziom 8  

Witam.Dziś odwiedził mnie pan z ZE by wymienić licznik i poinformował mnie że ,owszem,wymieni lecz nie zaplombuje gdyż WLZ nadaje się do wymiany i muszę to zrobić.Mieszkam w bloku,który należy do wspólnoty mieszkaniowej.Na jakimś forum przeczytałem że ja odpowiadam za instalację za licznikiem.Jak to właściwie jest,kto powinien wymienić ten kabel?

0 29
  • #2 01 Gru 2010 16:37
    ffff
    Poziom 16  

Witam jest tak bynajmniej u mnie tak było około roku temu,za instalację przedlicznikową odpowiada ,administrator,wspólnota ,spółdzielnia zarządzająca budynkiem .Za instalację za licznikiem i tu jest fajnie to ZE nie interesuje w jaki sposób spożywamy energię i czym.Więc wal do wyżej wymienionych jak już ZE tego nie zrobiło.

0
  • #3 01 Gru 2010 17:26
    zbich70
    Specjalista elektryk

Z tym bywa różnie. Wymieniałem kiedyś zabezpieczenie przedlicznikowe na klatce schodowej. Swoim kosztem i staraniem bo w Spółdzielni Mieszkaniowej powiedzieli, że do nich należy tylko tzw. pion wraz z puszkami rozgałęźnymi a to co zasila pojedyńczego lokatora należy już do niego.

0
  • #4 01 Gru 2010 17:28
    mario19121973
    Poziom 8  

W takim razie dlaczego w/w pan z ZE "zagroził" że może zabrać stary licznik i odejść (nie instalując nowego) lub dać mi 14 dni na wymianę WLZ.Do tego nie oplombował licznika(założył 2 plomby na liczniku,brak tej na mocowaniu licznika do tablicy)

0
  • Pomocny post
    #5 01 Gru 2010 17:44
    zbich70
    Specjalista elektryk

Cytat:
    W takim razie dlaczego w/w pan z ZE "zagroził" że może zabrać stary licznik i odejść (nie instalując nowego) lub dać mi 14 dni na wymianę WLZ.Do tego nie oplombował licznika(założył 2 plomby na liczniku,brak tej na mocowaniu licznika do tablicy)

Czyli oplombował - mocowania licznika już się nie plombuje.
    A "zagroził" bo ZE ma prawo wstrzymać dostawę energii gdy instalacja stwarza zagrożenie. Skoro jednak tego nie zrobił ani nie dał protokołu kontroli technicznej to można potraktować to jako poradę lub ostrzeżenie. Zgłoś do ZE niech ci wystawią protokół bo na gębę to sobie można...
    Swoją drogą gościu raczej nie wyssał sobie tego z palca więc pewnie coś jest na rzeczy. Trzeba było od razu pytać co konkretnie jest do wymiany i z jakiej przyczyny

0
  • #6 01 Gru 2010 17:50
    zdzisiek1979
    Poziom 37  

Pan z ZE wykorzystując swoją wieloletnią wiedzę i doświadczenie uznał że twój WLZ nie spełnia wymogów albo nawet może zagrażać bezpieczeństwu. Nie zaplombował tablicy zaciskowej gdyż skoro ma nastąpić wymiana WLZ to i tak by trzeba było zerwać plombę to szkoda tego robić.
    Te plomby na liczniku są legalizacyjnymi nie wolno ich naruszać bo licznik traci legalizacje i musi ponownie ją przejść.
    Zalecam by elektryk podczas wymiany przystosował WLZ do siły tak na przyszłość koszt kabla niewiele droższy a może w przyszłości być ułatwieniem dla ciebie. Po wykonaniu wymiany WLZ niech wystawi ci protokół z pomiaru rezystancji izolacji.

0
  • #7 01 Gru 2010 17:55
    mario19121973
    Poziom 8  

No właśnie nie zostawił żadnego protokołu,a pani we wspólnocie o nią pytała,bo muszę miec "podstawy" do wymiany kabla i "rycia" klatki schodowej(ok.1,5 m).Dodaję zdjęcie licznika(chodzi o brak plomby na wystającej u góry śrubie)

1
  • Pomocny post
    #8 01 Gru 2010 18:02
    zdzisiek1979
    Poziom 37  

O to się pomyliłem licznik jest zaplombowany a tam nie trzeba plomb bo i tak go nie zdemontujesz bez zerwania plomby.

0
  • #9 01 Gru 2010 18:08
    mario19121973
    Poziom 8  

do zbich70
    Z tego co zrozumiałem to w tym kablu"spalone" jest 0 i może występować przebicie.Jestem laikiem w sprawach elektryki ale domyślam się że to nie jest dobrze?I jeszcze jedno pytanie-po wymianie muszę wezwać kogoś z ZE zeby przyjęli i zaplombowali,tak?

0
  • Pomocny post
    #10 01 Gru 2010 18:25
    zdzisiek1979
    Poziom 37  

No niedobrze jak jest upalone.
    Ogólnie jak elektryk przyjdzie to ci wszystko wyjaśni jak jest u ciebie na rejonie.
    U mnie to wymagają by złożyć tak zwane zamówienie (to jest druk do wypełnienia) na usługę zaplombowania licznika i taka usługa kosztuje ok 30zł

0
  • Pomocny post
    #11 01 Gru 2010 18:27
    zbich70
    Specjalista elektryk

mario19121973 napisał:
    do zbich70
    Z tego co zrozumiałem to w tym kablu"spalone" jest 0 i może występować przebicie.Jestem laikiem w sprawach elektryki ale domyślam się że to nie jest dobrze?I jeszcze jedno pytanie-po wymianie muszę wezwać kogoś z ZE zeby przyjęli i zaplombowali,tak?

Trzy razy tak:
    1. Na prawo od śruby mocującej licznik jest okopcona dziura - tam, za tablicą był zacisk PEN czyli potocznie zero. Zacisk, jeśli w ogóle jeszcze tam jest, to jest nieźle przegrzany skoro wyleciał z tablicy
    2. Tak, to nie jest dobrze - przerwa w przewodzie PEN = brak ochrony przeciwporażeniowej
    3. Tak, trzeba zgłosić do oplombowania bo bez zerwania plomb się nie obejdzie

0
  • #12 01 Gru 2010 19:56
    mario19121973
    Poziom 8  

No cóż zycie najważniejsze.

Dodano po 1 [godziny] 28 [minuty]:

Mam jeszcze jedno pytanie-czy bez tego przewodu PEN ten pan z ZE podlączyłby licznik?Mam nadzieję że nie.A,i oglądałem dokładnie całą tablicę z licznikiem.Te "okopcenie" to po prostu oryginalny kolor tablicy,resztę ktoś pomalował farbą.

0
  • #13 01 Gru 2010 20:42
    remik_l
    Poziom 29  

Bez PEN podłączy licznik ale zamiast niego musi mieć N. Tak czy inaczej zasilanie mieszkania do wymiany.
    Podczas wymiany przewodu od tablicy piętrowej do mieszkania ułóż peszel lub rurki. Wciągnij w nie trzy LGy (linki jednożyłowe) L, N, PE. Peszel/rurki niech maja większą średnicę abyś mógł w przyszłości wciągnąć dodatkowe dwie linki gdybyś zdecydował się na zasilanie trójfazowe.
    Tak to wygląda w teorii a praktykę zostaw elektrykowi.

0
  • #14 01 Gru 2010 21:46
    zbich70
    Specjalista elektryk

Ja bym nie wyrokował że do wymiany. Jeśli uszkodzenie jest lokalne i są zapasy przewodów, to bardzo często wystarczy naprawa jednego połaczenia. Nie zawsze trzeba pruć tynki i boazerie bo upalił się jeden zacisk.

0
  • #15 02 Gru 2010 08:20
    mario19121973
    Poziom 8  

W takim razie jeszcze popytam.Czy mogę ten kabel położyć naściennie w takim plastikowym "korytku" czy musi być schowany?Przy okazji,po tej wizycie ZE sprawdzałem probówką gniazdka i sprzęt i zauważyłem że na obudowie komputera probówka świeci oraz na bolcu(uziemnieniu?) jednego z gniazdek.Czy to właśnie efekt awarii wspomnianego kabla?Przepraszam że jestem taki upierdliwy ale chciałbym wiedzieć co i jak,a człowiek który montował licznik stwierdził że kabel do wymiany i cześć.:cry:

0
  • #16 02 Gru 2010 09:27
    remik_l
    Poziom 29  

O sposób ułożenia przewodu zapytaj wspólnotę.
    Przerwa w przewodzie PEN jest bardzo niebezpieczna i dlatego należy układać instalację z osobnym przewodem ochronnym i neutralnym.

Poczytaj w google na temat przerwy w PEN np.
    http://www.instalator.info.pl/?m=docs&i=12&idd=29&a=View

Proponuję wezwać elektryka, który określi układ instalacji, jej stan i co należy zrobić aby była bezpieczna bo to może się źle skończyć.

0
  • #17 02 Gru 2010 10:08
    mario19121973
    Poziom 8  

Elektryk będzie w sobotę.Czy do tego czasu mogę bezpiecznie używać urządzeń typu pralka,komputer,piekarnik czy raczej na razie się wstrzymać?

0
  • #18 02 Gru 2010 11:13
    remik_l
    Poziom 29  

Bez przeglądu i pomiarów ciężko stwierdzić czy instalacja w Twoim domu jest bezpieczna.
    Jeśli okaże się, że instalacja jest w układzie TN-C (tak jak przypuszczamy) powinieneś pomyśleć o wymianie żeby pracowała w układzie TN-C-S czyli wymienić na trójprzewodową.

0
  • #19 02 Gru 2010 21:09
    zbich70
    Specjalista elektryk

mario19121973 napisał:
    Elektryk będzie w sobotę.Czy do tego czasu mogę bezpiecznie używać urządzeń typu pralka,komputer,piekarnik czy raczej na razie się wstrzymać?

Na pewno nie powinieneś używać urzadzeń:
    - dużej mocy, bo dopalisz to słabe połaczenie - pralka i piekarnik odpada, również czajnik, żadnych bojlerów, przepływówek, grzejników i innych farelek
    - wymagających ochrony - podłączanych do sieci przez gniazdo "z bolcem", np. lodówka, mikrofala itp.
    - wrażliwych na wahania, spadki napięcią - komputer, RTV, elektronika tego nie lubi.
    W zasadzie w ogóle nie powinieneś użytkować instalacji z uszkodzonym PEN. Ale żarówkę możesz włączyć bo jeszcze potłuczesz sie po ciemku;)

0
  • #20 03 Gru 2010 10:29
    mario19121973
    Poziom 8  

Serio?No to niewesoło:cry: Więc jeszcze na koniec-jeśli dobrze rozumuję to skrzynka widoczna na zdjęciu,znajdująca się na klatce to zabezpieczenie przedlicznikowe,tak?

0
  • #21 03 Gru 2010 11:39
    zbich70
    Specjalista elektryk

mario19121973 napisał:
    jeśli dobrze rozumuję to skrzynka widoczna na zdjęciu,znajdująca się na klatce to zabezpieczenie przedlicznikowe,tak?

Trudno powiedzieć. Chyba nie bo przedlicznikowe powinny być zaplombowane a te nie są. Monter z ZE przy wymianie licznika zwróciłby na to uwagę a właściwie to by się czepiał.

0
  • #22 03 Gru 2010 12:05
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #23 03 Gru 2010 15:47
    mario19121973
    Poziom 8  

zbich70 napisał:
    mario19121973 napisał:
    jeśli dobrze rozumuję to skrzynka widoczna na zdjęciu,znajdująca się na klatce to zabezpieczenie przedlicznikowe,tak?

Trudno powiedzieć. Chyba nie bo przedlicznikowe powinny być zaplombowane a te nie są. Monter z ZE przy wymianie licznika zwróciłby na to uwagę a właściwie to by się czepiał.

No cóż,jakieś plomby tam są.Może na zdjęciu nie widać tego dokładnie.Poza tym innego zabezpieczenie nie widać(prócz tego co mam przy liczniku)

0
  • #24 05 Gru 2010 09:59
    zbich70
    Specjalista elektryk

mario19121973 napisał:
    No cóż,jakieś plomby tam są.Może na zdjęciu nie widać tego dokładnie.

Fotka rzeczywiście niewyraźna ale conieco widać - na górnym lewym bezpieczniku widać resztki zerwanej plomby, na pozostałych nie ma nic.
    Bronek22 napisał:
    zbich70 napisał:
    Ja bym nie wyrokował że do wymiany. Jeśli uszkodzenie jest lokalne i są zapasy przewodów, to bardzo często wystarczy naprawa jednego połaczenia. Nie zawsze trzeba pruć tynki i boazerie bo upalił się jeden zacisk.

Kolego, to połączenie musi być ciagle. Bez sztukówek do kradzieży.

A kto mówi o "sztukówce"? Piszę o naprawie istniejącego ale uszkodzonego połączenia

0
  • #25 05 Gru 2010 10:12
    mario19121973
    Poziom 8  

Powiedzcie mi jeszcze,proszę,czy przy przepalaniu tego kabla nie powinny być widoczne jakieś wahania napięcia czy migotanie żarówek?

0
  • #26 05 Gru 2010 10:54
    zbich70
    Specjalista elektryk

Niekoniecznie. Upalanie się styku następuje stopniowo - najpierw styk się grzeje, zmienia kolor, topi się izolacja na przewodach, póżniej zaczyna iskrzyć i dopiero wtedy objawia się to "migotaniem" żarówek

0
  • #27 13 Gru 2010 08:33
    mario19121973
    Poziom 8  

Witam po przerwie. Był u mnie elektryk. Co prawda nie zdejmował jeszcze licznika ale powiedział że wystarczy wymiana tablicy na której jest on zamocowany.Czy faktycznie może to wystarczyć?

Po kropce i przecinku należy stosować spację (odstęp). Proszę poprawić. [retrofood]

0
  • #28 13 Gru 2010 18:36
    zbich70
    Specjalista elektryk

mario19121973 napisał:
    powiedział że wystarczy wymiana tablicy na której jest on zamocowany.Czy faktycznie może to wystarczyć?

To będzie wiadomo jak zdejmie tablicę. Jeżeli przewody będą nadawały się do oczyszczenia i połączenia na nowo (lub będą zapasy) to wystarczy wymiana tablicy.

0
  • #29 14 Gru 2010 12:36
    mario19121973
    Poziom 8  

Jeszcze jedna rzecz. :D Zauważyłem że środkowy bezpiecznik nie jest wkręcony(mimo to jest napięcie). Czy tak może być?

0
  • #30 14 Gru 2010 15:45
    zbich70
    Specjalista elektryk

mario19121973 napisał:
    Zauważyłem że środkowy bezpiecznik nie jest wkręcony(mimo to jest napięcie). Czy tak może być?

Wyjaśni się przy wymianie tablicy.

0
  Szukaj w 5mln produktów