Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Co można zrobić z wybrakowanego BISa105. Czyli 100W Head.

MKramer 01 Gru 2010 16:41 5855 6
  • Co można zrobić z wybrakowanego BISa105. Czyli 100W Head.
    Walał mi się w szafie wzmacniacz radiowęzłowy rodem z PRL - BIS w wersji 105, czyli z tranzystorowym preampem. Mój egzemplarz był już trochę rozszabrowany - bez lamp, bez płytki preampu, ale za to z transformatorami, kompletną sekcją wzmacniacza mocy i z gustownym wskaźnikiem wysterowania. Z założenia konstrukcja miała być niskobudżetowa i myślę, że to się udało.
    Omówię w skrócie jego konstrukcję.

1. Zasilacz:
    Starałem się maksymalnie wykorzystać oryginalą konstrukcję. Zasilanie anod lamp mocy, żarzenie ich (4 szeregowo do 25V) pozostało niezmienione, tak samo z zasilaczem napięcia ujemnego polaryzującego siatki.
    Z zasilaniem lamp preampu (3 x Ecc83) wybrnąłem następująco. Z jednego z uzwojeń transformatora sieciowego uzyskałem 20V po wyprostowaniu. To napięcie zasiliło przy okazji wskaźnik wysterowania. Dalej podłączyłem stabilizator 7812 połączony do masy przez diodę krzemową. Po wyfiltrowaniu dwoma kondensatorami 2200uF uzyskałem nietętniące napięcie stałe 12,6V (pod obciążeniem).

Ponieważ napięcie anodowe wynosi tu aż 620V, do zasilenia siatek drugich lamp mocy (i dalej całego układu) użyte jest napięcie 320V uzyskane z odczepu uzwojenia wtórnego. Tak było to zrobione oryginalnie i ja tego nie zmieniałem. Przy okazji dodam, że włącznik "STANDBY" włącza właśnie to napięcie.

Udało mi się także wykorzystać wszystkie kondensatory elektrolityczne z oryginalnego układu, nie dokładając ani nie zmieniając żadnego z nich.

2. Wzmacniacz mocy
    Standardowy, nie modyfikowany, z wykorzystaniem kwartetu E34L, oddaje maksymalnie ponad 120W mocy muzycznej (pomiar dla 1kHz sinus, pod obciążeniem 8,8R, Uwy RMS 33V). Napięcie ujemne polaryzujące siatki podciągnięte "na maksa" do -36V.

3. Przedwzmacniacz oparty o Marshallowskie JCM800. Konstrukcja znana i lubiana wszem i wobec. Jedyne modyfikacja to:
    - brak kondensatorów bocznikujących potencjometr "preamp volume" (470pF i 1nF)
    - brak kondensatora bocznikującego rezystor 470k za kolejnym stopniem (470pF)
    - dodanie kondensatora 100pF pomiędzy anodę i katodę pierwszej lampy preampu, co by ostudzić skutecznie ew. chęć wzbudzania się układu.

4. Wkaźnik wysterowania pobiera sygnał z niewykorzystanego uzwojenia transformatora głośnikowego, który jest wyprostowany przez diodę i regulowany potencjometrem montażowym.

5. "Budżetowa" płyta czołowa to oryginalny panel, oklejony złotym papierem samoprzylepnym i folią z nadrukiem wykonanym drukarką atramentową.

Trochę musiałem się nabiedzić nad podłączeniem masy. Oryginalnie układ miał wiele połączeń z chassis, które skutecznie generowały brum 50Hz. Zamiana tego na coś w rodzaju gwiazdy (dla zasilacza i wzmacniacza mocy) oraz szyny (dla inwertera, preampu i gniazd wejściowych) uspokoiło wredny brum.

Jako ciekawostkę dodam, że transformator głośnikowy charakteryzuje się dobrymi parametrami. Zmnierzone dolna częstoliwość przenoszona przez wzmacniacz dla 50W mocy wyjściowej to 30Hz (-3dB w stosunku do sygnału 1kHz). Gitara basowa brzmi bardzo "mięsiście". Po rozkręceniu "volume" można burzyć ściany i tłuc szyby w oknach.

To w zasadzie tyle. Jak wykrzesam jakiś schemat, to oczywiście zamieszczę.

Co można zrobić z wybrakowanego BISa105. Czyli 100W Head. Co można zrobić z wybrakowanego BISa105. Czyli 100W Head.

Fajne!
  • #2 01 Gru 2010 20:59
    themichal
    Poziom 17  

Mam pytanie ten level meter jest oryginalny czy wyciągnięty z ZR100/7

• #3 01 Gru 2010 22:38
    MKramer
    Poziom 14  

themichal napisał:

Oczywiście, że oryginalny i umieszczony w oryginalnym miejscu.

• #4 01 Gru 2010 22:40
    flubber.trip
    Poziom 27  

themichal napisał:

Tak ten wskaźnik jest oryginalny, sam taki miałem i zamieniłem na wskazówkowy ;]
    Musze przyznać że trochę mnie zainspirowałeś tym tematem, mam ten wzmacniacz na chodzie, a jako że czasem pogrywam na gitarce, może się skuszę na przebudowę. Pozdrawiam.

• #5 02 Gru 2010 00:33
    ElectroTom
    Poziom 24  

Czy napisy robione drukarką? Porządna baza, ładny efekt końcowy.
    Pozdrawiam.

• #6 02 Gru 2010 14:51
    themichal
    Poziom 17  

Ja mam niby mikser ZR100/7 i tam jest taki sam vu metr

• #7 03 Gru 2010 23:20
    piotrek1994
    Poziom 14  

W którymś z magnetofonów produkcji unitry też zastosowane były takie wskaźniki, mam nawet 2 szt. Bardzo ładne wykonanie, panel przedni fajnie dopracowany. Pozdrawiam

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME