Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Katalog Megger
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Turystyczna antena GP VHF/UHF

kreslarz 01 Gru 2010 20:34 22790 24
  • Turystyczna antena GP VHF/UHF Witam!
    Zakup ręcznego radiotelefonu amatorskiego skłonił mnie do próby wykonania niewielkiej anteny przewoźnej o paramerach lepszych od tej dołączonej do TRX-a.
    Założenia :
    - łatwość transportu
    - niewielki wymiar i ciężar
    - prosta konstrukcja
    - niewielki koszt elementów
    - szerokopasmowość
    - powtarzalność parametrów
    - lepsze osiągi w stosunku do anteny oryginalnej.
    Wybór padł na antenę GP (Ground Plaine). Konstrukcja składa się z zaledwie kilku elementów:
    - 5 sztuk jednakowych anten teleskopowych z turystycznych odbiorników radiowych. Najbardziej odpowiednie byłyby takie o wymiarach w złożeniu około 16 cm, a w rozłożeniu ponad 55-60 cm. Anteny muszą na końcu mieć gwint i przegub. Ja zastosowałem takie, jakie akurat były w sprzedaży.
    - gniazdo UC1 (PL259) - akurat takie było w szufladzie
    - tulejka (wymaga toczenia)
    - krążek (wymaga toczenia)
    - 4 szt śrubek M3x10mm

Komplet elementów wygląda tak:

Elementy składowe:

tulejka: - materiał mosiądz, wewnątrz otwór w połowie nagwintowany M5, w połowie gładki 4mm taki, aby ciasno wszedł na tylną końcówkę gniazda UC1

krążek: - materiał AL, może być mosiądz, brąz lub cokolwiek, byle metal i dało się dobrze obrabiać i gwintować. Krążek ma wykonanych 10 otworów:
    największy - na gniazdo UC1, cztery symetryczne na płaszczyźnie krążka nagwintowane M3 do zamocowania gniazda, jeden niesymetryczny na płaszczyźnie do wkręcenia mini masztu, oraz 4 symetryczne co 90 stopni otwory na zewnętrznej powierzchni walca nagwintowane M5 - do zamocowania 4 anten pracujących jako przeciwwagi.

MONTAŻ
    1. Bierzemy gniazdo UC1 z kwadratowym kołnierzem

2. Do tylnej części gniazda (tam, gdzie lutujemy normalnie przewód) wciskamy tulejkę, pamiętając o pozostawieniu szczeliny 1-1,5mm. W tą szczelinę wpuszczamy odrobinę kleju cyjanoakrylowego - Kropelka, UHU, lub podobny. Zapobiega to wypadnięciu tulejki.

3. Gniazdo wraz z tulejką przykręcamy do krążka 4 śrubkami M3

Widok zmontowanego zespołu od strony tulejki.

4. Do tulejki wkręcamy jedną z anten z gwintem skróconym do około 6 mm.

5. Do otworów z boku krążka wkręcamy 4 pozostałe anteny.

W ten sposób montaż dobiegł końca. Antena w stanie złożonym do transportu wygląda tak:

Waga złożonej anteny 160 gram.

POMIARY.
    Wykonaną antenę poddano testom przy pomocy miernika antenowego RigExpert AA-520. Ze względu na panujące zamiecie pomiary wykonałem w pomieszczeniu, lecz na tyle dużym, że nie powinno to mieć wpływu na wyniki. Po poprawie pogody powtórzę pomiary w warunkach polowych z zachowaniem parametrów poligonu antenowego, ale nie spodziewam się znaczących odchyłek od wyników już uzyskanych.

Pełne rozciągnięcie anteny i przeciwwag daje minimum WSWR w okolicach 76 MHz.

Całkowite złożenie owocuje rezonansem w pobliżu 350 MHz.

Dla długości elementów około 64 cm uzyskujemy dobry WSWR w paśmie lotniczym.

Skracając nieco elementy do około 54,5 cm antena "stroi" w paśmie satelitów meteo (NOAA).

Dalsze skrócenie do długości 51 cm pozwala na pracę w paśmie amatorskim 144-146 MHz.

Dla tej długości wykonałem pomiar w pełnym zakresie widma analizatora antenowego, czyli 0 - 520 MHz. Okazało się, że antena posiada 2 minima WSWR w zakresie 145 MHz i w zakresie 435 MHz. Pozwala to na pracę w paśmie 2 m i 70 cm bez zmiany parametrów anteny.

Fragment wycinka 435 MHz w powiększeniu.

Zmniejszając dalej wymiary wszystkich elementów do około 41,5 cm uzyskujemy mozliwość pracy w zakresie 172 MHz. Dla tego zakresu wykonałem dodatkowo pomiar zależności parametrów anteny od położenia przeciwwag.

Wariant 1 - przeciwwagi pod kątem 90 stopni do promiennika.

Wynik pomiaru:

Wariant 2 - przeciwwagi pod kątem 135 stopni do promiennika.

Wynik pomiaru:

Po wykonaniu podobnych testów dla innych częstotliwości okazuje się, żę prawidłowe położenie przeciwwag to około 135 stopni względem promiennika. Tylko wtedy antena wykazuje impedancję falową bliską lub równą 50 ohm.

PODSUMOWANIE
    Wykonana antenka spełnia z naddatkiem założenia. Dzięki swoim niewielkim wymiarom i wadze 160 gram może nam towarzyszyć nawet w pieszych i górskich wędrówkach. Krótkie testy sprawdzające dostępność przemienników i jakość ich odbioru potwierdzają dobre własności anteny. Jakość odbioru (na ucho) w stosunku do anteny tzw "koci ogon" będącej na wyposażeniu radiotelefonu jest zdecydowanie lepsza.
    Koszty wykonania:
    - 5 szt anten teleskopowych po 4 zł = 20 zł
    - gniazdo UC1 (było w domu) koszt około 3 zł
    - gratyfikacja dla znajomego tokarza - około 2-3 browarki czyli 7 zł
    Razem 30 zł

Dziękuję tym, którzy dotrwali do tego miejsca.
    Kopiowanie i powielanie jak najbardziej wskazane.
    Pozdrawiam

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • Katalog Megger
  • #2 01 Gru 2010 23:11
    Tomkiewicz
    Poziom 13  

Na oko laika antena wygląda całkiem porządnie, przynajmniej jeżeli chodzi o wykonanie ;).

Zastanawia mnie jednak przenośność tej anteny - piszesz o strojeniu co do połówek centymetrów - czy wystarczy ze sobą nosić coś działającego jak linijka (sznurek?) i kątomierz?

• #3 02 Gru 2010 08:00
    kreslarz
    Poziom 35  

Tomkiewicz napisał:
    Na oko laika antena wygląda całkiem porządnie, przynajmniej jeżeli chodzi o wykonanie ;).

Zastanawia mnie jednak przenośność tej anteny - piszesz o strojeniu co do połówek centymetrów - czy wystarczy ze sobą nosić coś działającego jak linijka (sznurek?) i kątomierz?

Antenka stroi w pierwszym przybliżeniu jako 1/4 długości fali. Wystarczy jakakolwiek miarka, aby zestroić ją na WSWR mniejszy niż 2. Przykład dla 145 MHz: 300/145/4=0,517 m.
    Z dołączonego wykresu widać, że błąd jest zupełnie nieznaczący i antenka tak obliczona i rozsunięta będzie stroić na zadanym wycinku widma. Natomiast kątomierz jest zbędny. Rozstawienie "na oko" w zupełności wystarczy.Nie ma większego znaczenia czy kąt to 130 czy 145 stopni. WSWR zmienia się o drugie miejsce po przecinku. Być może ma to wpływ na charakterystykę przestrzenną anteny, ale tego nie mogę sprawdzić.

• Katalog Megger
  • #4 02 Gru 2010 08:30
    gemiel
    Poziom 21  

Konstrukcja dobrze przemyślana i przede wszystkim przetestowana. Jedyne co bym zmienił to zamocowanie tulejki na końcówce gniazda. Klej cyjanoakrylowy i szczelina 1,5 mm do mnie jakoś nie przemawia. Czy nie lepiej zastosować coś chemoutwardzalnego lub przy okazji wykonywania elementów na tokarce wytoczyć tulejkę np. z teflonu i wcisnąć pomiędzy otwór w podstawie a tulejkę do wkręcania promiennika?

• #5 02 Gru 2010 09:42
    kreslarz
    Poziom 35  

gemiel napisał:
    Konstrukcja dobrze przemyślana i przede wszystkim przetestowana. Jedyne co bym zmienił to zamocowanie tulejki na końcówce gniazda. Klej cyjanoakrylowy i szczelina 1,5 mm do mnie jakoś nie przemawia. Czy nie lepiej zastosować coś chemoutwardzalnego lub przy okazji wykonywania elementów na tokarce wytoczyć tulejkę np. z teflonu i wcisnąć pomiędzy otwór w podstawie a tulejkę do wkręcania promiennika?

Kleje chemoutwardzalne nie są zbadane na okoliczność energii w.cz., więc nie wiadomo, czy nie zaczną przy 150 MHz przewodzić. Powietrze jest pod tym względem znacznie lepsze. Teflon jak najbardziej, ale nie było stosownego wałka pod ręką, stąd została szczelina. Kropelka lub inny tego typu klej miał za zadanie jedynie ustabilizować położenie tulejki, dzięki własnościom kapilarnym, a nie wypełnić szczelinę (bo nie takie są jego własności). Były brane pod uwagę jako dystansówki również uszczelki z kranów - te czerwone, ale ich własności na w.cz. są również nieznane.

• #6 02 Gru 2010 19:52
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

Tylko pogratulować prostej wyjazdowej koncepcji anteny 1/4 GP .

Dla troszeczkę lepiej wtajemniczonych - te wykresy "mówią" wszystko. :ok:

Gratuluję również tzw. cierpliwości w "skanowaniu" plików pomiarowych i poprawności ich wklejenia na elektrodą. :spoko:

Pozdrawiam. Adam SP5ANJ.

• #7 02 Gru 2010 22:08
    S.e.n.t.i.n.e.l
    Poziom 10  

Gratulacje udanej konstrukcji.
    Mam tylko jedno pytanie. Czy kolega ma możliwość zdjęcia charakterystyki promieniowania w płaszczyźnie elewacyjnej i horyzontalnej(w domowych warunkach bardzo ciężko o odpowiedni sprzęt)? Może jakieś symulacje komputerowe tych charakterystyk? Tak czy inaczej ciekawi mnie jak wygląda, z resztą o zysk energetyczny też bym zapytał :).

Pozdrawiam Adam

• #8 02 Gru 2010 22:48
    kreslarz
    Poziom 35  

S.e.n.t.i.n.e.l napisał:
    Gratulacje udanej konstrukcji.
    Mam tylko jedno pytanie. Czy kolega ma możliwość zdjęcia charakterystyki promieniowania w płaszczyźnie elewacyjnej i horyzontalnej(w domowych warunkach bardzo ciężko o odpowiedni sprzęt)? Może jakieś symulacje komputerowe tych charakterystyk? Tak czy inaczej ciekawi mnie jak wygląda, z resztą o zysk energetyczny też bym zapytał :).
    Pozdrawiam Adam

Kolego zysk energetyczny jest typowy dla anten GP (promiennik 1/4 lambda). Co do charakterystyki - hmm są pewne możliwości wykonania, ale nie w takiej aurze - za zimno. W płaszczyźnie horyzontalnej to typowa antena dookólna w polaryzacji pionowej (w innej GP nie pracują). Charakterystyką elewacyjną jestem sam zainteresowany, a szczególnie wpływem położenia przeciwwag na jej wygląd. Jest szansa, że może uda się to w przyszłości wykonać, chociaż dla kilku częstotliwości.
    Co do symulacji komputerowych -są bo są, ale pomiary poligonowe to 100% prawdy, bez symulacji i aproksymacji. Nie, żebym je negował, zawsze dają pogląd na dany temat, ale "szkiełko i oko" jest najlepsze (oczywiście jak istnieją warunki techniczne do wykonania rzetelnych pomiarów).
    Pozdrawiam

• #9 03 Gru 2010 01:10
    kac26
    Poziom 11  

Pomysł i wykonanie bardzo fajne.Szkoda,że to tylko antena ćwierćfalowa.Skoro ją wykonałeś w wersji składanej i rozkładanej to można było sie pokusić o wykonanie takiej anteny o długości 5/8 Λ,zwłaszcza,że jest to antena do pracy z terenowego QTH.Proszę kolego to przyjąć jako propozyjcę i ewentualną inspirację do wykonania może następnej "turystycznej anteny",a nie jako krytykę tej anteny ćwierćfalowej, którą juz wykonałeś.Pozdrawiam

• #10 03 Gru 2010 07:52
    kreslarz
    Poziom 35  

kac26 napisał:
    Pomysł i wykonanie bardzo fajne.Szkoda,że to tylko antena ćwierćfalowa.Skoro ją wykonałeś w wersji składanej i rozkładanej to można było się pokusić o wykonanie takiej anteny o długości 5/8 Λ,zwłaszcza,że jest to antena do pracy z terenowego QTH.Proszę kolego to przyjąć jako propozycję i ewentualną inspirację do wykonania może następnej "turystycznej anteny",a nie jako krytykę tej anteny ćwierćfalowej, którą już wykonałeś.Pozdrawiam

"Przedłużenie" anteny do 5/8 nie stanowi dla nikogo problemu. Wystarczy dla danej częstotliwości wykonać na kawałku pręta teflonowego odpowiednią cewkę i wkręcić ją w tulejkę, a do tego zestawu wkręcić dłuższą antenę teleskopową. Robiłem takie próby, ale cewka musi być nawinięta dla danej częstotliwości roboczej anteny, co wyklucza jej powtarzalność przez ewentualnych naśladowców i "szerokopasmowość".

• #12 04 Gru 2010 20:08
    kreslarz
    Poziom 35  

qetuo1 napisał:
    witam
    Aiągle nie mogłem przypomnieć sobie gdzie to widziałem.
    A tu proszę http://electronics-diy.com/electronic_schematic.php?id=538
    czy wzorowałeś się na TYM?

Hi, nie to jest tak zwany zbieg, czyli spotkanie się dwóch okoliczności.
    Ale nie znając tego linka, wykonałem kilka anten o właśnie podobnych kształtach na 2,4 i 3,5 GHz na bazie gniazda typu "N". Sprawują się znakomicie do poszukiwania źródeł sygnałów o tych częstotliwościach, szczególnie podczas przemieszczania się samochodem.

• #13 28 Lut 2011 17:34
    mgrc
    Poziom 9  

Ja również przyłączam się do gratulacji, sam chciałbym wykonać coś podobnego i w związku z tym chciałem zapytać o wymiary tulejki (średnica, wysokość) i krążka (średnica zew., średnica wew., wysokość).

• #14 28 Lut 2011 22:18
    kreslarz
    Poziom 35  

Kolego, tu nie ma zwymiarowania do ułamka milimetra. Zobacz sobie na zdjęciach proporcje do gniazda, bo ono warunkuje resztę wymiarów. Widać co jest i mniej więcej o ile większe od gniazda, co jest mniejsze. Dopasowanie "na oko" wymiarów skutkuje również doskonałymi rezultatami, bo o rezonansie stanowią odpowiednio rozciągnięte antenki teleskopowe. Reszta ma drugorzędne znaczenie.

• #15 02 Mar 2011 10:54
    opel2111
    Poziom 20  

Jakiś czas temu myslałem dokładnie o tym samym, nie za duża, przenośna antenka gp ale na 11m (pasmo cb), znalazłem nawet tanie antenki teleskopowe ktore po rozłożeniu mają prawie 1m. Do tego do promiennika cewka przedłużająca go elektrycznie do zadanej długości. Czy ma to w ogóle sens dla 11m?

• #16 02 Mar 2011 21:10
    bogi
    Poziom 28  

opel2111
    ja w czasach zamierzchłych gdy używało się na cb tukanów i ech (polskie radiotefony cb) w góry zabierałem kilka rurek namiotowych na element pionowy, 4 razy po ok. 2,5 mb linki jako przeciwwagi i trochę sznurka na odciągi. Z tego powstał 1/4 gp podłączony do rtl. Jakie to były zasięgi na tamte czasy, powyżej 50km przy mocy ok. 100mW.

Pozdrawiam

• #17 03 Mar 2011 08:16
    opel2111
    Poziom 20  

Też mam aktualnie na domu przejściowo 1/4gp zrobioną z linek miedzianych i starej wędki :D ale chodzi mi o małą turystyczną antenkę (nie zawsze jest gdzie rozwiesić dipola półfalowego) i dlatego pytałem czy zda to egzamin przy promienniku ok 1m

• #18 03 Mar 2011 19:28
    kreslarz
    Poziom 35  

To nie bardzo ma sens. Podobnie zachowa się antena samochodowa na pasmo 11m. Jej zestrojenie bez przeciwwagi w postaci karoserii samochodu będzie co najmniej problematyczne. Oczywiście można eksperymentować, tego nikt nie zabroni, ale warunkiem koniecznym jest posiadanie dobrego reflektometra.
    Moja antenka przy wymiarach które posiada i w zakresie częstotliwości dla których powstała reprezentuje 1/4 λ, co przekłada się na impedancję w bliskim sąsiedztwie 50 Ω i znanej charakterystyce promieniowania. Co będzie sobą reprezentować antena przedłużana cewką do fali 11 m nie wiadomo. Może jak będzie cieplej to z ciekawości wykonam taki promiennik i sprawdzę analizatorem antenowym jego parametry. Gdybyś jednak chciał się pobawić, to przedłużany powinien być zarówno promiennik jak i przeciwwagi, gdyż inaczej będą one miały znikomy wpływ na parametry i charakterystykę tak wykonanej anteny.

• #19 23 Cze 2011 15:55
    WIESLAW2211
    Poziom 12  

Gratuluję pomysłu i wykonania! Ja mam taki problem z zasięgiem odbiornik + nadajnik bezprzewodowy, przenośny. Na pielgrzymki, procesje itp. Pasmo VHF częstotliwość 189.900MHZ. Czy można by taką antenę wykorzystać umieszczając ją powyżej głośników zestawu. Po jedno nie jest ona ciężka czyli nie stanowiła by dodatkowego obciążenia dla dźwigającego zestaw który waży 9kg. Po drugie jak by poprawiła zasięg i stabilność w przekazywaniu głosu to by było super to można by coś takiego wykonać. Odbiornik bezprzewodowy i wzmacniacz mocy zasilane są z 12v 7Ah akumulatora. Jeszcze wspomnę że odbiornik posiada 2 antenki czyli taki zestaw Diversity. Ale są one nie rozkładane ponieważ odbiornik umiejscowiony jest w tzw. plecaku i połączony krótkim przewodem z wejściem wzmacniacza jak też i zasilanie.Jest tylko gniazdo wyjściowe z odbiornika połączone kabelkami do wyjścia antenki w odbiorniku. Następnie kablem koncentrycznym do anteny samochodowej prętowej dł. 1 m która jest umieszczona pomiędzy głośnikami. Z tego co czytałem z opisów przy skracaniu tych anten otrzymuje się przybliżoną częstotliwość. Czyli na moje rozumienie można by dostroić anteny z odbiornikiem a wtedy polepszyć stabilność w odbiorze. Co na to wykonawca anteny i inni fachowcy w tej dziedzinie.

Po znakach interpunkcyjnych stawiamy spację. Poprawiłem.
    CMS

• #20 28 Sie 2016 23:59
    andrzejlisek
    Poziom 28  

Ten temat znalazłem korzystając z wyszukiwarki.

Zastanawiam się nad zbudowaniem podobnej konstrukcji na pasma od 108 do 170MHz (lotnicze i 2m) oraz na całe pasmo 70cm, w tym PMR446 uwzględniając nadawanie PMR. Taka konstrukcja wydaje mi się być idealna do moich potrzeb.

W związku z tym, mam kilka pytań odnośnie tej konstrukcji. Wiem, że nie istnieje parametr "zasięg anteny", bo on zależy od wielu czynników, a parametry samej anteny są jednym z nich, jednak rozważając różne konstrukcje anteny zakładam, ze w wszystkie rozważane konstrukcje będą pracować w tych samych warunkach (ukształtowanie terenu, pogoda, miejsce montażu, parametry TRX, itp.).
    1. Jeżeli okaże się, że elementy anteny do częstotliwości 446 muszą być krótsze niż długość złożonych anten teleskopowych, to czy antena działa poprawnie i ma równie niski SWR przy dwa razy dłuższych elementach? Mam na myśli to, że dla 446MHz ćwiartka długości fali ma ok. 16,5cm, a połówka długości fali ma 33cm. Czy antena o długościach elementów 33cm będzie lepsza czy gorsza od 16,5cm? Czy warto rozważać długość elementów pełnofalowych, czyli 66cm dla 446MHz w myśl zasady, że najlepsza antena jest o pełnej długości fali, a niewiele gorsze są anteny na połówkę i ćwiartkę fali?
    2. Czy długość samych przeciwwag ma istotne znaczenie? Czytałem, że minimalna długość przeciwwag to ćwiartka długości fali, a same przeciwwagi są zamiennikiem uziemienia. Czy jeżeli zastosuję na przykład 4 pręty aluminiowe o długości np. 70cm (ćwiartka długości fali 108MHz, najniższa częstotliwość, jaka mnie interesuje) pod kątem 45 stopni, a zrobię sam promiennik regulowany, to czy będą takie same lub niewiele gorsze parametry przy ustawianiu anteny na wyższe częstotliwości (np. pasmo 70cm)? Będzie tylko jeden element do regulacji.
    3. Czy warto rozważać wykonanie dipola prostego umieszczonego pionowo z dwóch anten teleskopowych zamiast GP z 4 przeciwwagami? Mniej do regulacji, bo tylko dwa elementy, które muszą być równej długości, a długość można ustawiać mniej więcej wykorzystując miarkę i mierząc długość od końca jednej anteny do końca drugiej i pilnując żeby obie strony były tej samej długości.
    4. Czy da się ustawiać jakąkolwiek antenę w paśmie 2m i 70cm wykorzystując miernik SWR przeznaczony do CB? Nawet jeżeli miernik będzie fałszować wskazanie (zawyżać lub zaniżać wartość), to chodzi o regulację taka, że ma się jak najmniejszą odczytywaną wartość.

• #21 29 Sie 2016 17:29
    kreslarz
    Poziom 35  

Witam!
    Postaram się w miarę odpowiedzieć:
    ad1. Antena o długości 1/2 lambda nie będzie stroić. Lepszym rozwiązaniem jest zestrojenie jej na 148 MHz, licząc, że zachowa się podobnie jak moja i będzie miała dwa minima SWR na 148 i 446 MHz. Przy mojej antence tak było dla 145 i 435 MHz. Elementy o innej długości, czyli 1/2; 2/3; 3/4 itp nie dają w tej antenie odpowiedniego rezonansu, cechującego się uzyskaniem impedancji 50 om.
    ad2. Długość przeciwwag ma znaczenie dla charakterystyki promieniowania i impedancji anteny. Było to omówione przy opisie konstrukcji.
    ad3. Tak, mam nawet taką antenkę stale w bagażniku samochodu. Problemem jest jej mocowanie, gdyż dla zachowania odpowiednich właściwości antena musi być uchwycona w środku, a odległość każdego elementu od jakichkolwiek przeszkód musi wynosić co najmniej długość fali. Czyli montując ją np. przy oknie należy zastosować poziomy wysięgnik o długości około 2m (dla pasma 145 MHz) i na jego końcu zamontować antenę. Charakterystyka promieniowania jest co najmniej dyskusyjna, ze względu na wpływ przewodu koncentrycznego, którego ekran jest przedłużeniem jednego z ramion anteny. Oczywiście, w stosunku do anteny typu "koci ogonek" jest dużo lepiej, ale to działanie dalekie od profesjonalizmu. Dla prawidłowego działania takiej antenki trzeba by ją wyposażyć w symetryzator.
    ad4. Można próbować - to nie jest zabronione, ale efekty są mizerne. Typowe reflektometry dla pasma 27 MHz nie bardzo chcą pracować w 145 MHz, a w paśmie 70 cm należy o tym zapomnieć. Są oczywiście chlubne wyjątki. Niektóre egzemplarze pokazują coś na 145 MHz, ale to coś trzeba by porównać z urządzeniem właściwym dla tego pasma. Można tu w zasadzie tylko wyłapać minimum, ale pomiar liczbowy SWR jest obarczony potężnym błędem, ze względu na zastosowane w mierniku na pasmo CB elementy i układ sprzęgający. W związku z tym, możemy namierzyć minimum wskazań, ale nadal nie wiadomo, czy tu SWR jest równy 5, 3,5 czy 1,5. Dlatego bez konfrontacji z miernikiem na dane pasmo wynik jest dla nas dalej niewiadomą.

Pozdrawiam

• #22 29 Sie 2016 18:31
    andrzejlisek
    Poziom 28  

W opisie przedstawiłeś pomiary przy różnych długościach, ale za każdym razem wszystkie elementy były tej samej długości. Eksperyment jednoznacznie wskazuje, że przeciwwagi powinny być pod kątem 135 stopni do promiennika.

Natomiast mi chodziło o sprawdzenie dwóch przypadków. Skoro złożenie wszystkich elementów daje częstotliwość 350Hz, eksperyment można przeprowadzić na 320-330MHz, czyli trzeba nieco rozsunąć elementy. Potem można rozsunąć przeciwwagi do maksimum (bez zmiany kąta nachylenia) i jeszcze raz zmierzyć SWR i ewentualnie próbować korygować długością promiennika. Czy taka antena działa poprawnie i ma niski SWR?

Jeśli chodzi o częstotliwości, to czy można przyjąć, że jeżeli jest rezonans na danej częstotliwości, to on również jest na 3-krotności tej częstotliwości?

• #23 29 Sie 2016 22:54
    kreslarz
    Poziom 35  

andrzejlisek napisał:
    W opisie przedstawiłeś pomiary przy różnych długościach, ale za każdym razem wszystkie elementy były tej samej długości. Eksperyment jednoznacznie wskazuje, że przeciwwagi powinny być pod kątem 135 stopni do promiennika.

Taka jest zasada działania anteny GP.

andrzejlisek napisał:
    Skoro złożenie wszystkich elementów daje częstotliwość 350Hz, eksperyment można przeprowadzić na 320-330MHz, czyli trzeba nieco rozsunąć elementy. Potem można rozsunąć przeciwwagi do maksimum (bez zmiany kąta nachylenia) i jeszcze raz zmierzyć SWR i ewentualnie próbować korygować długością promiennika. Czy taka antena działa poprawnie i ma niski SWR?

Dostęp do analizatora antenowego niestety skończył się. Eksperyment nie może być przeprowadzony.

andrzejlisek napisał:
    Jeśli chodzi o częstotliwości, to czy można przyjąć, że jeżeli jest rezonans na danej częstotliwości, to on również jest na 3-krotności tej częstotliwości?

W moim przypadku sprawdziło się to dość dobrze na kilku częstotliwościach. Można założyć, że tak jest, chociaż SWR nie jest tak dobry jak na częstotliwości podstawowej.

• #24 30 Sie 2016 22:59
    andrzejlisek
    Poziom 28  

Właśnie zgromadziłem prawie wszystkie potrzebne części do zbudowania takiej anteny, mam pytanie odnośnie kabla.

Mam w domu niepotrzebny odcinek kabla RG58 o długości ok. 3m i potrzebne złącza na taki kabel. Czy ten kabel nadaje się do użytku z częstotliwościami 450-500MHz, czy tu musi być taki, jak H155, czy przy tej długości tłumienność kabla jest rozróżnialna, czy "ginie" w tłumienności złączy (wiedząc, że każde złącze tłumi sygnał antenowy)? Chodzi mi o tłumienie kable, bo im wym wyższa częstotliwość, tym większe tłumienie kabla.

Patrząc tutaj http://www.cyfronika.com.pl/kable-konc-parametry.htm na pierwszy rzut oka wydaje się, że różnica jest kolosalna, np dla 470MHz na korzyść H155.

Wiadomo, że H155 jest bezdyskusyjnie lepszy, ale chodzi o to, czy jest sens specjalnie kupować kabel H155 do tego celu i czy różnica będzie faktycznie zauważalna. W ogóle nie przewiduję instalacji na kilkadziesiąt metrów.

W przypadku pasma 2m RG58 chyba wystarczy, ale też chciałbym się upewnić.

Jeśli chodzi o osiągi, to już w chwili zakupu skanera Uniden UBC125XLT byłem przekonany, że antena "koci ogonek" dołączana fabrycznie do niczego się nie nadaje, nigdy jej nie używałem, kupiłem od razu antenę "Albrecht Handscan".

Co do strojenia, to przyjąłem założenie, że jak się ustawi teoretyczną długość elementów na daną częstotliwość, to antena będzie mniej więcej zestrojona i SWR będzie na jednym ze zboczy minimum znajdującego się blisko. Wtedy to miernik SWR do 27MHz nie pokaże dokładnej wartości, ale chodzi o ucelowanie w to minimum. Czy taki sposób zda egzamin? Oczywiście to jest rozwiązanie prowizoryczne i najlepiej kupić miernik przeznaczony do pasm 2m i 70cm.

Z drugiej strony, chyba żaden radioamator nie powtarza strojenia anteny po każdej zmianie częstotliwości, więc jakaś tolerancja jest dopuszczalna. Poza tym, anteny w ręcznych radiotelefonach, takich, jak Baofeng UV-5R nie posiada żadnej regulacji, co sugeruje, że Baofeng jest projektowany tak, żeby wytrzymał wyższy SWR na końcach pasma (od 135 do 174MHz oraz od 400 do 512MHz).

• #25 31 Sie 2016 18:39
    kreslarz
    Poziom 35  

Przy skanerze, czyli tylko odbiorniku nie ma to większego znaczenia, szczególnie przy niewielkiej długości przewodu. Dla długości powiedzmy 5 m strata dla RG58 będzie 0,8 dB na 150 MHz i 1,8 dB na 470 MHz, więc nie jest to problem. Przy długościach rzędu kilkudziesięciu metrów należ użyć przewodu o możliwie najlepszych parametrach, bo straty przesyłowe są znaczne.
    Anteny typu "koci ogonek", t zazwyczaj anteny aperiodyczne, nie posiadające konkretnego rezonansu. Antena 1/4 fali, to sprzęt rezonansowy, posiadający konkretne minimum SWR dla danego pasma. Oczywiście obowiązuje tu zasada szerokopasmowości. Antena zestrojona na 145 MHz ma akceptowalny SWR (poniżej 3) od około 130 MHz do 170 MHz, więc dość szeroko.
    Z opisu wnioskuję, że posiadasz tylko skaner Unidena, więc zestrojenie anteny przy pomocy miernika SWR nie wchodzi w rachubę. Do tego celu musisz posiadać nadajnik na daną częstotliwość. Inaczej się nie da. Przy braku nadajnika pozostaje linijka z podziałką centymetrową i kalkulator.
    Pozdrawiam

Szukaj w 5mln produktów