Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Obliczanie prądów za pomocą metody prądów oczkowych

01 Gru 2010 21:31 6194 5
  • Poziom 9  
    Mam dane zadanie:

Przekształcam tak jak podane we wskazówce i liczę w następujący sposób:

Obliczyłem w ten sposób prądy: I1=3,36mA I4=5,55mA I5=5,45mA (liczone kalkulatorem czyli raczej nie ma mowy o pomyłce w obliczeniach) (innych nie liczyłem, bo skoro te wychodzą źle to nie ma sensu liczyć innych, ponieważ też będą złe).

Jak widać na załączonych obrazkach wyniki w książce nie zgadzają się z moimi. I tu pojawia się oczywiste pytanie: co robię źle?

Rozwiązywałem podobne zadania (bez źródeł prądowych - same napięciowe) i wychodziły dobrze, a liczyłem w ten sam sposób.

Byłbym bardzo wdzięczny za pomoc:)
  • Poziom 43  
    Witam,
    pawel_g1 napisał:
    Mam dane zadanie:

Przekształcam tak jak podane we wskazówce i liczę w następujący sposób:

tylko po co te przekształcenia, pytam retorycznie? skoro równania na MPO - Metodę Prądów Oczkowych - można napisać bezpośrednio dla obwodu przedstawionego na przedmiotowym schemacie.
    Zaś podana tam wskazówka - o zamianie źródeł - to chyba tylko dla "zmylenia przeciwnika" i sensu jej zastosowania komentował nie będę, bo i po co, skoro 'głupotę widać tu aż po horyzont' ...

pawel_g1 napisał:
    Obliczyłem w ten sposób prądy: I1=3,36mA I4=5,55mA I5=5,45mA (liczone kalkulatorem czyli raczej nie ma mowy o pomyłce w obliczeniach) (innych nie liczyłem, bo skoro te wychodzą źle to nie ma sensu liczyć innych, ponieważ też będą złe).

Jak widać na załączonych obrazkach wyniki w książce nie zgadzają się z moimi. I tu pojawia się oczywiste pytanie: co robię źle?

Rozwiązywałem podobne zadania (bez źródeł prądowych - same napięciowe) i wychodziły dobrze, a liczyłem w ten sam sposób.

Byłbym bardzo wdzięczny za pomoc:)
    Patrz wyżej ... oczywistych głupot nie sprawdzam ...
    Jak należy znaleźć w obwodzie ilość niezależnych oczek, oraz jak obrać ich konfigurację i ile należy napisać niezależnych równań na MPO, to odsyłam do stosownej literatury, oraz moich tu - w tym dziale - wcześniej napisanych na ten temat postów.
    Słowa kluczowe, oraz mój nick znasz, a forumowa wyszukiwarka działa.
    Na koniec podpowiem, że rozwiązując ten obwód za pomocą MPW - Metody Potencjałów Węzłowych - to stopień układu równań jest o 1 mniejszy w porównaniu do stopnia układu równań dla MPO.

Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Quarz Dzięki za "Pomoc"...
  • Poziom 43  
    pawel_g1 napisał:
    Quarz Dzięki za "Pomoc"...
    Proszę ...
    Podane odpowiedzi są poprawne, choć zbył mało dokładne ...
  • Poziom 9  
    Quarz. Zrobiłem, wg zaleceń. obwód zostawiłem taki jaki był (nie przekształcałem źródeł prądowych na napięciowe). Prądy oczkowe oznaczyłem przeciwnie do ruchu wskazówek zegara.

Zgodnie (chyba?) z prawem Kirchhoffa wyprowadziłem wzór:

I obliczyłem prądy:

I1=3,6mA
    I2=10,14mA
    I3=1,07mA w odpowiedziach : 3,07
    I4=-5,47mA w odpowiedziach : -,047
    I5=4,67mA
    I6=9,06mA

Prądy zaznaczone na czerwono są inne niż w odpowiedziach, pozostałe - dobrze.
    Czy znowu coś jest źle?
  • Poziom 43  
    pawel_g1 napisał:
    Quarz. Zrobiłem, wg zaleceń. obwód zostawiłem taki jaki był (nie przekształcałem źródeł prądowych na napięciowe). Prądy oczkowe oznaczyłem przeciwnie do ruchu wskazówek zegara.

Zgodnie (chyba?) z prawem Kirchhoffa wyprowadziłem wzór:

I obliczyłem prądy:

I1=3,6mA
    I2=10,14mA
    I3=1,07mA w odpowiedziach : 3,07
    I4=-5,47mA w odpowiedziach : -,047
    I5=4,67mA
    I6=9,06mA

Prądy zaznaczone na czerwono są inne niż w odpowiedziach, pozostałe - dobrze.
    Czy znowu coś jest źle?
    Skoro nie masz poprawnych wyników to znaczy, iż coś zrobiłeś źle ... :!: :cry:
    Nie widzę grafu oczek na schemacie - nie umiem sprawdzić Twoich równań, a na zabawę w 'detektywa' nie mam czasu ... :idea: :wink: