Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Vitopend 100 WHEA sterowanie pogodowe - usterka

02 Gru 2010 15:50 3794 3
  • Poziom 1  
    Od roku 2005 eksploatuję piec Vitopend 100 WHEA (nr fabryczny 7176531503094100) z akcesoriami (Vitocell 100, mieszacz, pompy i inne). Układ dwuobiegowy (kaloryfery i podłogówka) i c.w.u. - sterowanie pogodowe.
    Vitopend 100 WHEA sterowanie pogodowe - usterka
    Od dwóch lat w okresie zimowym pojawia się problem następujący: Piec przy bardzo niskich temperaturach wchodzi w tryb awaryjny (czerwona dioda) i palnik nie startuje. Przepraszam kodu błędu teraz nie podam bo zapomniałem sprawdzić ale to chyba nie będzie takie istotne bo znam przyczynę. Piec nie może wystartować bo blokuje go prawdopodobnie wyłącznik ciśnieniowy mieszczący się na górze pieca. Problem polega na tym, że ten wyłącznik blokuje się, ponieważ dwa elastyczne wężyki jakimi jest on połączony z przesłoną spalin są zablokowane wodą, która w czasie pracy się tam wykrapla. Widać to na załączonym zdjęciu. Vitopend 100 WHEA sterowanie pogodowe - usterkaVitopend 100 WHEA sterowanie pogodowe - usterkaPo rozebraniu pokrywy i wypięciu owych wężyków z przesłony spalin oraz wytrzaśnięciu wody słychać jak wyłącznik ciśnieniowy zmienia stan położenia i dopiero po tym zabiegu piec bez problemu startuje. Pracuje bez problemu, aż do ponownego zatkania wodą wspomnianych wężyków. Czy znany jest może Wam powód skraplania się wody w tym miejscu. Przypuszczam, że może to wynikać z krótkiego poziomego odcinka komina wylotowego przez ścianę zewnętrzną. Odcinek ten o długości najwyżej metra wychodzi na zachodnią stronę domu, z którego to kierunku najczęściej wieje. Przy wyższych temperaturach zewnętrznych i słabszym wietrze efekt ten nie pojawia się, jednak przy silnym mrozie i wietrze wystarczy kilka godzin aby doszło do zatkania wężyków. Postaram się osłonic rurę komina od zewnątrz i sprawdzić moją teorię, jednak jest jeden argument aby moją teorię obalić, mianowicie problem pojawił się dwa lata temu a wcześniej sytuacja taka nie miała miejsca.

Przy okazji tej usterki chciałbym jeszcze uzyskać dwie odpowiedzi inne:

1.Czy stosowanie termostatów na kaloryferach przy sterowaniu pogodowym ma jakikolwiek sens? Chodzi mi o sens ekonomiczny. Pomijając możliwość regulacji temperatury w pokoju chce wiedzieć czy dla pieca (jego sterownika) ma to jakąkolwiek wartość. Czy piec z tego tytuły będzie mniej grzał (był bardziej ekonomiczny) czy nie ma to jakiegokolwiek wpływu. Nie wiem czy piec ma czujnik temperatury powrotu wody z kaloryferów i na tej bazie steruje dodatkowo mocą grzania? Z założenia termostat ma ograniczać między innymi zużycie ciepła ale jeżeli piec o tym „ nie wie” i grzeje według krzywych temperaturowych to ekonomicznego aspektu w moim przypadku nie ma. Proszę o wyprowadzenie mnie z ewentualnego błędu.
    2.Czy istnieje jakaś możliwość aby piec informował mnie w inny sposób o wystąpieniu usterki. Nie chodzi mi o powiadomienie GSM ale o zwykłe wyprowadzenie choćby sygnału świetlnego i najlepiej akustycznego na zewnątrz po za diodą na sterowniku pieca (piec umieszczony w kotłowni za garażem)? Chodzi mi o to, że w przypadku wspomnianych wyżej awarii dowiaduje się o tym dość późno gdy już dom na piętrze jest znacznie wychłodzony (na dole jest podłogówka o większej bezwładności). Może to być nawet forma dodatkowego sterownika, ale dobrze aby było to akustyczne powiadomienie.

Piec był serwisowany co roku jednak serwis odbywa się w innej porze roku i nie ma wpływu na powyższą usterkę, która występuje tylko zimą. Usterka ta jest trochę uciążliwa dlatego uprzejmie proszę o pomoc w rozwiązaniu mojego problemu.

Pozdrawiam
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Ad 1. Wg mnie nie (pod warunkiem że grzejniki są bardzo prawidłowo dobrane do pomieszczeń)
    Ad 2. Jest coś takiego jak zbiorcze meldowanie usterki (trzeba kupić rozszerzenie zewnętrzne (parę stówek) bądź można zamontować pilot pomieszczenia Vitotrol 300 (ok. 800 zł). Polecam pilot.
  • Poziom 14  
    Kup sobie podgrzewacz weżyków prestostatu i bedziesz miał problem z głowy.
  • Poziom 30  
    Oczywiście że regulacja termostatami na grzejnikach ma przełożenie ekonomiczne na plus niż odkręcenie ich na maxa. Przecież układ grzewczy CO to nic innego jak wielki garnek w którym pogodówka wyliczyła temperaturę" X",żeby utrzymać tę temperaturę kocioł musi pracować z mocą "Y" . Zakręcając [ustawiając termostat na niższą temperaturę ]zmniejszamy wielkość garnka, jak myślisz gdzie potrzebna jest większa moc.